ناکامی با نمره 312 و کامیابی با 145؛ آگاهان: سهمیه‌بندی کانکور تبعیض‌آمیز و خلاف قانون اساسی است

ناکامی با نمره 312 و کامیابی با 145؛ آگاهان: سهمیه‌بندی کانکور تبعیض‌آمیز و خلاف قانون اساسی استناکامی با نمره 312 و کامیابی با 145؛ آگاهان: سهمیه‌بندی کانکور تبعیض‌آمیز و خلاف قانون اساسی است


نتایج آزمون کانکور آکادمی نظامی با اعمال طرح سهمیه‌بندی روز گذشته(دوشنبه، 29 دلو) از سوی وزارت دفاع ‌ملی اعلام شد. نتایج اعلام‌شده نشان می‌دهد که عصمت‌الله علی‌زاده با گرفتن 312 نمره ناکام شده، درحالی که شهروند دیگری به نام عیسی‌خان از قومیت دیگر با گرفتن 145 نمره، موفق به راه‌یابی در آکادمی ملی ‌نظامی کشور شده ‌است.
عصمت‌الله علی‌زاده، باشنده ولایت ارزگان می‌گوید که قریه آنان در معرض رفت‌وآمد همیشگی طالبان قرار داشته و از این‌رو هیچ مکتبی در قریه آنان وجود ندارد.
 
به گفته‌ی علیزاده؛ پدرش برای مردم دهقانی می‌کند و او در یک خانواده فقیر بزرگ شده‌است، اما با این وجود، در دروس خود موفق بوده است: "اما من از صنف ششم الی دوازدهم اول نمره عمومی مکتب بودم".
 
علیزاده ناکامی خود در آکادمی ملی نظامی را تبعیض‌آمیز خوانده می‌گوید؛ زمانی که او نتیجه‌ی آزمون را در گوشی رفیق خود دیده‌، باورش نشده‌ که با این نمره ناکام مانده‌است.
 
بر اساس گفته‌های وی، سهمیه‌بندی کانکور از زشت‌ترین مصادیق تبعیض سیستماتیک و تحمیل آپارتاید بر نظام آموزشی کشور است.
 
در همین حال استادان دانشگاه، طرح سهمیه‌بندی کانکور را تصمیم سیاسی خوانده، می‌گویند که این طرح به هدف سرکوب انگیزه یک طیف خاص از جامعه روی دست گرفته شده‌است.
 
محمد امین حیدری، استاد یکی از دانشگاه‌های خصوصی کشور در گفت‌وگو با خبرنگار آوا تصریح کرد که برخی چهره‌های مغرض به هدف سرکوب انگیزه جوانان یک تبار خاص، طرح سهم‌دهی 25 درصدی را روی دست گرفته‌اند.
 
آقای حیدری طرح سهمیه‌بندی 25 درصدی کانکور را تبعیض‌آمیز و غیرقانونی خوانده، اضافه کرد که حتی عملی شدن یک درصد این طرح جفا و خیانت در حق دانش‌آموزان می‌باشد.
 
به گفته‌ی او؛ در تصویب این طرح، هیچ مشورتی با اساتید دانشگاه و فعالان فرهنگی نشده‌ است.
 
این استاد دانشگاه هم‌چنین تاکید کرد که هرچند به بهانه انکشاف متوازن ولایات کمتر انکشاف یافته این طرح برجسته شده‌است؛ اما عملی شدن آن نهادهای علمی کشور را آسیب می‌زند.
 
او سهمیه‌بندی کانکور را استعدادکُشی خواند و اضافه کرد که تطبیق این طرح بی‌توجهی به استعدادهای زحمت‌کش و تنبل‌پروری است.
 
محمد امین جوادی از دیگر استادان دانشگاه نیز می‌گوید که رفتارهای سیاسی رئیس‌جمهور غنی خلاف مشهورترین شعار انتخاباتی او «هیچ افغانی از افغان دیگر برتر و یا کمتر نیست»، می‌باشد.
 
به گفته‌ی آقای جوادی، غنی پس از نشستن بر کرسی ریاست جمهوری به انحصار و تمامیت‌خواهی پرداخته و تمام همت‌اش را معطوف به رفتارهای سیاسی و تدوین قوانینی کرد که تبعیض و نابرابری را به نفع تیم و تبار خودش در کشور نهادینه ساخته و سایرین را از منابع و فرصت‌های شهروندی محروم سازد.
 
او اضافه کرد، رئیس جمهور غنی عملا شهروندان افغانستان را به درجات متفاوت تقسیم کرده و به بهانه‌های گوناگون، منابع و امکانات ملی را به نفع تبار و تیم سیاسی خود مصادره کرده است.
 
جوادی همچنین به طرح سهمیه‌بندی کانکور اشاره کرد و افزود که برخورد دوگانه با شهروندان کشور و بهره‌مند کردن تعدادی و محروم ساختن دیگران از منابع و فرصت‌های ملی تنها به دلیل تعلق تباری، افغانستان را به "مزرعه حیوانات" تبدیل کرده است.
 
این طرح در حالی از سوی اکادمی ملی نظامی اعمال می‌شود که قانون‌اساسی کشور در 6 مورد به عدالت، برابری و در ماده 22 به رد تبعیض تاکید می‌کند.
 
گفتنی است که کابینه حکومت وحدت‌ملی در چهاردهم قوس سال‌روان طرح سهمیه‌بندی کانکور سراسری دانشگاه‌های غیرنظامی را نیز به تصویب رساند. چنین طرحی از سال‌های گذشته به این‌سو و در سکوت رهبران حکومت در آکادمی ملی نظامی کشور نیز در حال اجرا بوده است.
 
این در حالی است که حکومت هدف از تصویب طرح سهمیه‌بندی را توجه به ولایات کمتر انکشاف یافته عنوان کرده است. در این طرح، سهمیه‌ی معین برای «داوطلبان ولایات کمتر انکشاف‌یافته در رشته‌های مورد نیاز» اختصاص یافته است.
 
در اعلامیه‌ی ریاست جمهوری آمده بود که براساس این طرح، زون‌ها به اساس رشته‌های مورد نیاز انکشاف متوازن، در هشت زون تقسیم‌بندی شده و سهمیه رشته‌های مورد نیاز به اساس نفوس ولایت مربوط در نظر گرفته شده است.
 
این طرح قبلا در سال 1392 نیز از سوی وزارت تحصیلات عالی مطرح شده بود که با واکنش تند شهروندان به ویژه کاربران شبکه‌های اجتماعی مواجه گردیده بود.

امریکا با بحث خروج نظامیانش؛ یک نوع بازی را در افغانستان به راه انداخته است

امریکا با بحث خروج نظامیانش؛ یک نوع بازی را در افغانستان به راه انداخته است


امریکا با بحث خروج نظامیانش؛ یک نوع بازی را در افغانستان به راه انداخته است جنرال جوزف وتل فرمانده ستاد فرماندهی مرکزی ارتش امریکا در خاورمیانه گفته است که این کشور 1400 سرباز خود را از افغانستان خارج خواهد کرد. آگاهان مسایل نظامی معتقد است امریکا با بحث خروج نظامیانش از کشور، یک نوع بازی را در افغانستان به راه انداخته است.
 
آقای وتل دیروز جمعه (26 دلو) در گفتگو با خبرگزاری رویترز گفت: امریکا در نظر دارد که 1400 سرباز خود را از افغانستان خارج نماید. او اظهار داشت خروج این تعداد سرباز امریکایی از افغانستان با تلاش‌های جاری صلح در این کشور ارتباط ندارد.
 
اما اگاهان مسایل نظامی می گویند که مقام‌های امریکایی با موضوع خروج نظامیانش از افغانستان، یک نوع بازی با حکومت و طالبان به راه انداخته است.
 
عتیق‌الله امرخیل آگاه امور نظامی می‌گوید که ایالات متحده یک نوع بازی در افغانستان به راه انداخته است، این کشور گاهی اعلام می‌کند که تمامی سربازان خود را از افغانستان خارج خواهد کرد و مدتی بعد اعلام می کند بخشی از نیروهایش را از کشورخارج می کند، این یک نوع بازی است.
 
او می‌گوید که اظهارات پیاپی مقام‌های امریکایی در مورد خروج نظامیانش از افغانستان یک نوع بازی است. امریکایی‌ها با این اظهاراتشان قصد دارد به حکومت افغانستان هشدار دهد که در صورتی که با یکدیگر به تفاهم نرسند، آنها نیروهایشان را از افغانستان خارج می‌کند.
 
آقای امرخیل اضافه می‌کند که از طرف دیگر ایالات متحده می خواهد به طالبان نشان دهد که در صورتی که این گروه به مذاکرات صلح حاضر شود، امریکایی‌ها نیز به تدریج تمامی نیروهایش را از کشور ما بیرون می‌کند.
 
او خاطرنشان کرد: این بازی امریکایی ها هم پیامی به حکومت افغانستان است و هم به طالبان، تا از طریق مذاکرات صلح، طالبان را ترغیب کند که از جنگ دست بردارند و از سویی دیگر نیز به دولت افغانستان هشدار می دهد که اگر بر سر قدرت با یکدیگر به توافق نرسد، از تمویل این کشور خودداری خواهد کرد.
 
اما احمد شاهین آگاه مسایل سیاسی در رابطه به خروج بخشی از نظامیان امریکایی از افغانستان به خبرگزای صدای افغان (آوا) می گوید اگر نظامیان خارجی مطابق به یک برنامه از کشور خارج نشوند، قطعا مخالفان مسلح روحیه می گیرند و ممکن است بر امنیت کشور تاثیر منفی بگذارد.
 
این اگاه مسایل سیاسی ادامه می دهد که اگر خروج نظامیان خارجی از افغانستان مطابق به یک برنامه باشد و در صورتی که این خروج در چهارچوب یک نقشه راه و با حمایت کشورهای منطقه انجام شود، افغانستان ناامن نخواهد شد و نیروهای امنیتی توان دفاع از کشور را دارند.
 
خواستیم در همین مورد نظر سخنگوی وزارت دفاع ملی را داشته باشیم، اما با وجود تماس تلفنی، دفتر سخنگوی وزارت دفاع ملی حاضر به گفتگو در این مورد نشد.
 
این در حالیست که دونالد ترامپ رئیس جمهور ایالات متحده امریکا که از طولانی‌ترین جنگ این کشور ناامید شده است، اظهار داشته که می‌خواهد نیروهایش را از افغانستان خارج کند.
 
گفتنی است که حدود 14 هزار نظامی امریکایی در افغانستان حضور دارند. بیش از نیمی آنان در چارچوب ناتو فعالیت می‌کنند و متباقی آنان سرگرم مبارزه با تروریسم و عملیات جنگی هستند.

فرمان انتخاباتی رئیس جمهور به کارمندان ادارات دولتی

فرمان انتخاباتی رئیس جمهور به کارمندان ادارات دولتی


رییس جمهور غنی طی فرمانی چهار ماده ای ، کارمندان ادارات را از مداخله در روند انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۱۳۹۸منع کرده است

رئیس جمهور در این فرمان متذکر شده است،  به‌منظور برگزاری انتخابات شفاف و عادلانه و عدم مداخلۀ مقامات و کارکنان ادارات دولتی در روند انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۱۳۹۸، مراتب آتی را منظور می‌دارم:

 مادۀ اول :
تمام مقامات و کارکنان ادارات دولتی مکلف‌اند در روند انتخابات اصول ذیل را جداً رعایت نمایند:
۱- همکاری لازم با کمیسیون مستقل انتخابات در صورت مطالبه و اجرای وظایف محوله مرتبط به فعالیت‌های انتخاباتی به اسرع وقت ممکن.
۲- رعایت اصل بی‌طرفی حین اجرای وظایف محوله مرتبط به فعالیت‌های انتخاباتی.
۳- اجتناب از اعمال نفوذ بر رأی‌دهندگان به مقصد اظهار یا افشای رأی آن‌ها یا وادارساختن ایشان به رأی‌دادن به کاندیدای معین و یا ارتکاب هرنوع عملی که موجب اخلال آزادی، سری‌بودن و مستقیم‌بودن آرای رأی‌دهندگان گردد.
۴- اجتناب از فراهم‌نمودن تسهیلات و منابع دولتی به نفع کاندیدای مشخص مگر اینکه طبق احکام قانون طورمساوی فراهم‌شده باشد.
۵- اجتناب از معرفی اشخاص به کمیسیون مستقل انتخابات و کمیسیون شکایات انتخاباتی به‌منظوراستخدام به‌حیث کارکنان دایمی یا مؤقت انتخابات.
 ۶- عدم استفاده از موقف وظیفوی به‌منظورتقویت یا تضعیف موقف کاندیدای مشخص.
۷- اجتناب از امر و نهی کارکنان دایمی و مؤقت انتخابات خلاف احکام قانون و عدم اعطای هدایا و تحایف به آن‌ها.
۸- اجتناب از ورود به مراکز و محلات ثبت نام رأی‌دهندگان، مراکز رأی‌دهی و شمارش آراء با حمل اسلحه و یا به‌معیت محافظین مسلح.
۹- اجتناب از دعوت یکی از کاندیدان انتخابات ریاست‌جمهوری درافتتاح پروژه‌ها یا محافل رسمی.
۱۰- حفظ معلوماتی که حین اجرای وظایف در روند انتخابات و یا از جانب کمیسیون مستقل انتخابات به‌دست می‌آورند  و امتناع از نشر و یا ارائه آن به کاندیدای مشخص.
مادۀ دوم:
هرگاه مقامات و کارکنان ادارات دولتی از اصول مندرج مادۀ اول این فرمان تخلف نمایند، غرض تعقیب عدلی به مراجع ذی‌صلاح، معرفی گردند.
ماده سوم:
وزارت‌ها و ادارات جمهوری اسلامی افغانستان مؤظف‌اند رهنمود عدم مداخلۀ مقامات و کارکنان ادارات دولتی در روند انتخابات ریاست جمهوری سال۱۳۹۸ را آماده و به‌دفتر شورای امنیت ملی ارسال نمایند.
مادۀ چهارم:
این فرمان از تاریخ توشیح نافذ و ادارات ذی‌ربط از تطبیق آن مسئولیت دارند.
<

اعضای پیشین کمیسیون های انتخابات و شکایات ممنوع الخروج شدند

اعضای پیشین کمیسیون های انتخابات و شکایات ممنوع الخروج شدند


اعضای پیشین کمیسیون های انتخابات و شکایات ممنوع الخروج شدند

دادستانی کل گفته دوازده تن از اعضای پیشین کمیسیون‌‌های انتخابات و شکایات انتخاباتی، به‌شمول رؤسای شان؛ ممنوع الخروج‌ شدند.

پس از اینکه 12 نفر از اعضای کمیسیون های انتخابات و شکایات به فرمان رئیس جمهور از وظایف شان برکنار شدند اکنون دادستانی کل خبر از ممنوع الخروجی این 12 تن داده است.
دفتر سخنگوی دادستانی کل گفته برای بررسی قضیه‌ای که از سوی ارگان کشفی به اتهام سوء استفاده از صلاحیت‌های وظیفوی رؤسا و اعضای پیشین کمیسیون مستقل انتخابات و کمیسیون شکایات انتخاباتی به این اداره مواصلت ورزیده، هیئتی را توظیف نموده است.

در خبرنامه دادستانی کل آمده که هیئت مؤظف به منظور تکمیل تحقیقات و بررسی های همه‌جانبه، دوازده تن از اعضای ‌پیشین کمیسیون مستقل انتخابات و کمیسیون شکایات انتخاباتی را به‌شمول رؤسای هر دو نهاد ممنوع الخروج ساخته است.

در این خبرنامه آمده که اداره دادستانی جمهوری اسلامی افغانستان اطمینان می‌دهد که قضیه‌ را عادلانه و منصفانه در روشنایی احکام قانون به‌گونۀ بی‌طرفانه و مستقلانه رسیدگی نموده؛ متکی بر اسناد، شواهد و مدارکی که از طرف نهادها و افراد در جریان تحقیق به‌ دسترس هیئت مؤظف قرار گیرد در مورد مسولیت و عدم مسولیت تصمیم قانونی اتخاذ و از نتایج آن در حدود احکام قانون اطلاع رسانی و با مردم عزیز شریک میگردد.

انفجار امروز ناشی از یک بمب صوتی در درب ورودی لیسه خصوصی توحید

انفجار امروز ناشی از یک بمب صوتی بوده که حوالی ساعت ۷ و ۱۵ دقیقه صبح، در درب مکتب خصوصی توحید واقع در منطقه باد مرغان شهر هرات رخ داده است.


انفجار در درب ورودی یک مکتب خصوصی در شهر هرات

مسوولین امنیتی در هرات می گویند که صبح امروز افراد ناشناس بمب صوتی را در درب ورودی مکتب خصوصی توحید جاسازی  و سپس منفجر نمودند که در این رویداد به کسی آسیب نرسیده است.
جنرال امین الله امر خیل قوماندان امنیه هرات گفت که انفجار امروز ناشی از یک بمب صوتی بوده که حوالی ساعت  ۷ و ۱۵ دقیقه صبح، در درب مکتب خصوصی توحید واقع در منطقه باد مرغان شهر هرات رخ داده است.
وی علاوه کرد: این رویداد حتما ناشی از مسایل ذات البینی بوده که در تحقیق واضح خواهد شد.

در همین حال مهدی حدید نماینده مردم در شورای ولایتی هرات به خبرنگار ما گفت که صدای انفجار امروز ناشی از ماین چسبکی بوده که به دروازه مکتب توحید 2 قبل از ساعت شروع درس های تقویتی زمستانی و صنف های کانکوری صورت گرفته است.

وی افزود که خوشبختانه به کسی آسیبی نرسیده است.
طی هفته جاری این دومین انفجار ناشی از بمب صوتی و چسپکی است که در سطح شهر هرات رخ می دهد که انفجار روز گذشته یک کشته و یک زخمی در بر داشت.

مرحله ابتدایی رسیدگی به شکایات انتخابات پارلمانی کابل نهایی شده است

مرحله ابتدایی رسیدگی به شکایات انتخابات پارلمانی کابل نهایی شده است


کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی از نهایی شدن مرحله ابتدایی رسیدگی به شکایات انتخابات پارلمان کابل خبر داد.

علیرضا روحانی، منشی و سخنگوی کمیسیون شکایات انتخاباتی گفت: رسیدگی های ابتدایی شکایات انتخابات پارلمانی کابل در مراحل نهایی رسیده است و پس از آنکه فیصله های ابتدایی اعلان شد، مراحل رسیدگی های نهایی می‌رسد.

آقای روحانی افزود که مرحله نهایی رسیدگی به شکایات انتخاباتی دو تا سه هفته دیگر زمان نیاز دارد.

براساس آمار کمیسیون شکایات انتخاباتی، یک هزار شکایت از سوی نامزدان معترض کابل و حوزه کوچی ها در این کمیسیون ثبت شده است.

آرای انتخابات ولایت کابل یک بار از سوی کمیسیون رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی به دلیل آنچه تقلب‌های گسترده در روز انتخابات و در روند بازشماری آرا خوانده می‌شد، باطل اعلام شد اما بعدا در توافق با کمیسیون مستقل انتخابات دوباره معتبر شناخته شد.

نتایج ابتدایی انتخابات پارلمانی کابل پس از سه ماه تاخیر، حدود 16 روز قبل برگزار شد. نامزدان معترض نتایج این انتخابات را نپذیرفته و مدعی هستند که نامزدان را رای مردم نه بلکه پول تعیین کرده است.

انتخابات پارلمانی افغانستان در ۲۸ و ۲۹ میزان/ امسال در ۳۲ ولایت برگزار شد. انتخابات پارلمانی در ولایت قندهار به دلایل امنیتی با یک هفته تاخیر برگزار شد و انتخابات در ولایت غزنی به دلیل اختلافات گسترده روی چگونگی توزیع کرسی‌ها تا برگزاری انتخابات ریاست جمهوری به تاخیر افتاده است

بیش از 1200 تن به صفوف نیروهای دفاعی کشور پیوستند

بیش از 1200 تن به صفوف نیروهای دفاعی کشور پیوستند


بیش از 1200 تن به صفوف نیروهای دفاعی کشور پیوستند بیش از یک هزار و دوصد تن از سربازان، بریدملان اردوی ملی و رجال برجسته پس از تکمیل دوره تمرینات ویژه از مرکز تعلیمی نظامی کابل با دریافت سند آموزشی فارغ گردیده و به صفوف نیروهای دفاعی کشور پیوستند.

لوی درستیز قوای مسلح کشور، سطح کیفیت آموزشی نظامیان افغانستان را رضایت بخش خوانده و شجاعت رادمردان اردوی ملی را در جهان نایاب توصیف کرد.

 در محفلی که به همین مناسبت برگزار شده بود، صدها تن از جوانان کشور که برای دریافت سند فراغت‌شان لحظه شماری می‌نمودند با آمادگی کامل و کسب مهارتهای پیشرفته‌ی نظامی رهسپار قطعات اردوی ملی گردیدند.
 
سترجنرال محمد شریف "یفـتلی" لوی درستیـز قوای مسلح کشور فراغت این جوانان را که سرشار و لبالب از عشق وطن، به صورت رضاکارانه عزم دفاع از سرزمین خویش را نموده‌اند، قهرمانان قلوب مردم و مایه‌ی افتخار تاریخ خاک افغانستان عنوان داد.

جنرال یفتلی با توجه به گفتگوهای صلح، وضعیت کشور را حساس توصیف نموده افزود: افغانستان عزیز در یک مرحله مهم تاریخی قرار دارد که باید با مدیریت سالم و همه شمول در یک مسیر مطمئن‌تر قرار گیرد.

او اضافه نمود: اردوی ملی و نیروهای امنیتی افغانستان، به عنوان مدافعان واقعی این مرزبوم حاضرند در هر شرایطی از کشورشان، مستقلانه دفاع نمایند.

لوی‌درستیز قوای مسلح با برشمردن مزایا و نقش مهم تعلیم و تربیه در جهت قوتمند ساختن نیروهای دفاعی و امنیتی کشور، ادامه داد: اکنون توجه و تمرکز رهبری اردوی ملی معطوف به بلند بردن قابلیت و مهارت‌های مسلکی این نیروهاست، تا باشد در صفوف اردوی ملی با استفاده از فرصت‌های آموزشی ستون مستحکم‌تری را تقویت نماییم که بتوانند آرمان اصلی مردم افغانستان را که همانا صلح سراسری‌ست، برقرار نمایند.

وی سربازان و بریدملان اردوی ملی افغانستان را دارای روحیه‌ی مستحکم ملی توصیف نموده گفت: مشمولین این دورۀ تعلیمی در کنار سایر آموزش‌های نظامی، هنر جنگ، قابلیت بکارگیری بهتر از اسلحه و تجهیزات و رعایت جدی نظم و دسپلین را فرا گرفته‌اند که فعلا برای رفتن به میادین نبرد کاملا آماده می‌باشند.

در همین حال تورنجنرال غلام فاروق؛ رئیس تعلیمات و قابلیت‌های مسلکی و دگروال محمد امین؛ قوماندان مرکز تعلیمی نظامی کابل، از اجراآت خویش اطمینان داده افزودند: تغییرات قابل ملاحظه‌ای در نظام تعلیمی به میان آمده که به عنوان نمونه می‌توان به افزایش ساعات درسی مداومین این مرکز تعلیمی از ده هفته به دوازده هفته اشاره نمود.

 در اخیر لوی‌درستیز و همراهان‌شان بالترتیب سند فراغت مداومین را توزیع نمودند.

از سوی دیگر، لوی درستیز به قوماندانی جلب و جذب نیروهای اردوی ملی رفته با حضورداشت تورنجنرال محمد ابراهیم احمدزی از بخش‌های سیستم راجستریشن خدمات بانکی یا اپس و جریان توزیع غذا در سالون طعام‌خوری منسوبین تازه وارد به اردوی ملی، خبر گرفت.

لوی‌درستیز خظاب به فارغان گفت: اردی ملی به هیچ تـنظیم و احزاب سیاسی منسوب نبوده، هدف آن تنها حفاظت از سرحدات، حفظ نوامیس ملی و خدمتگذاری به مردم بوده و در هر نوع شرایط وظیفه عنعنوی خویش را با درایت کامل و سطح تعلیم و تربیه عالی اجرا می‌نمایند.

برگزاری کنفرانس مطبوعاتی در مورد تلفات افراد ملکی افغانستان

برگزاری کنفرانس مطبوعاتی در مورد تلفات افراد ملکی افغانستان/ 2615 نفر کشته و 4072 نفر زخمی در سال 2018


برگزاری کنفرانس مطبوعاتی در مورد تلفات افراد ملکی افغانستان/ 2615 نفر کشته و 4072 نفر زخمی در سال 2018

بر اساس معلومات گروپ دادخواهی و حفاظت از افراد ملکی (CPAG)، در سال ۲۰۱۸ میلادی آمار کشته‌ و زخمی‌ها در سراسر افغانستان، طی رویدادهای مختلف به ۶۶۸۷ تن رسید. ٢٦١٥ نفر از این تعداد کشته و ٤٠٧٢ تن دیگر جزء زخمی‌ها هستند که در میان قربانیان، اطفال، زنان و کهن‌سالان نیز شامل می‌باشند.

نظر به معلومات ثبت شده نزد CPAG از مجموعه تلفات ۴۹.۵ ٪ آن مربوط به گروه‌های ضد دولتی است که ۳۳.۳٪ آن طالبان مسلح و ۱۶.۳٪ شامل گروه ترورستی
داعش می‌شوند. همچنین ۲۷.۴ ٪ تلفات ملکی مربوط به نیروهای دولتی است. البته ۶٪ فیصد آن به دلیل حملات هوایی بوده که به صورت مشترک توسط نیروهای خارجی با نیروهای افغان انجام شده است.

۲۲.۱ فیصد تلفات مربوط به حملات راکتی، مرمی‌های هاوان و کشتارهای هدفمند می‌شود که توسط افراد و گروهای درگیر در جنگ صورت گرفته است.

همچنان در سال ۲۰۱۸ میلادی، ۴۰
حمله انتحاری صورت گرفته که بیشتر قربانیان آن افراد ملکی بوده‌اند. در این حملات ۷۴۴ فرد ملکی کشته و ۱۶۶۸ تن دیگر زخم برداشتند. مسئولیت آنها را به گروه تروریستی داعش
و طالبان مسلح ربط دادند.

همچنین در سال گذشته میلادی، در مجموع ۱۸۳ حادثه انفجار ماین ثبت شده که بر اثر آنها به ۱۰۸۱ فرد ملکی صدمه وارد شده است. در این میان ۳۵۳ تن کشته و ۷۲۸ تن دیگر زخمی گردیده‌اند.

از سوی دیگر، در سال گذشته طی عملیات‌های مشترکی که توسط نیروهای خارجی و افغان صورت گرفته بود، به افراد ملکی نیز تلفات وارد شده است. بر اساس معلومات  CPAG در مجموع عملیات‌هایی که توسط نیروهای خارجی و افغان راه‌اندازی شده بودند، تنها در ۱۹ عملیات آن به افراد ملکی تلفات وارد شده که طی آن ۱۳۶ تن کشته و ۸۷ تن دیگر مجروح شده‌اند.

گروه CPAG که از ۲۰ نهاد مدنی ساخته شده در بخش دادخواهی به قربانیان جنگ کار می‌کند.

در سال جاری ۲۰۱۹ این گروه از حکومت می‌خواهد که بالای طرحی کار کند تا از تلفات افراد ملکی جلوگیری شود.

پیشنهادات و درخواست‌های این گروه از حکومت افغانستان به شرح ذیل است:
1. شورای امنیت باید هر چه زوتر پالیسی ملی کاهش تلفات افراد ملکی را با مردم شریک سازد و برای این کار هیات با صلاحیت زمینه همکاری را هموار سازد.

2. ادارات امنیتی برای ایجاد اعتماد و شفافیت، تعداد واقعی تلفات غیرنظامیان را در حوادث پنهان نکنند.

3. دولت، جامعه جهانی را تشویق کند تا به خانواده‌های قربانیان کمک بیشتری کند و معلومات شفاف و نظارت بر کمک‌رسانی بر خانوداه قربانیان را با رسانه‌ها شریک سازد.

همچنین گروه CPAG از مخالفین مسلح نیز خواسته‌هایی دارد:
1. اداره CPAG از طالبان مسلح می‌خواهد تا از تاسیسات ملکی به حیث پناهگاه و سپر استفاده نکنند.
2. طالبان در صفوف جنگ  از استفاده اطفال خودداری کنند.
3. طالبان مسلح از حملات بر تاسیسات عامه و شهرها خودداری کنند.
4. طالبان مسلح از گذاشتن ماین‌های کنارجاده ای در شاهراه‌ها باید خود‌داری کنند.

خواسته‌های گروه CPAG از نیروهای خارجی مستقر در افغانستان نیز به شرح ذیل است:
1. نیروهای خارجی مستقر در افغانستان، از بمباردمان‌های کورکورانه باید خود‌داری کنند.
2. نیروهای خارجی از گشت و گذار در قریه‌جات و ساحات پرنفوس خودداری کنند، که این کار آنها سبب تلفات بر افراد ملکی می‌شود.
3. نیروهای خارجی در جریان عملیات با افغان‌ها رویه نادرست نکند.
4. نیروهای خارجی از قومندانانی که در تلفات افراد ملکی مقصر هستند، حمایت نکند.

والی جدید هرات به مخالفان دولت خط و نشان کشید

والی جدید هرات به مخالفان دولت خط و نشان کشید


عبدالقیوم رحیمی در مراسم معارفه خود به عنوان والی جدید هرات خطاب به مخالفان دولت گفت که جواب کشتن، کشتن است، اگر یکی از مارا بکشید دوتای شما را می کشیم و اگر عسکر ما شهید گردد انتقامش را دو چند خواهیم گرفت.

 

پس از گذشت یک و نیم ماه از اداره ولایت هرات توسط سرپرست، امروز( ۴ دلو) عبدالقیوم رحیمی طی محفلی در تالار غازی امان الله ولایت هرات بعنوان والی جدید این ولایت معرفی شد و آغاز به کارکرد.

 تیمور شاران معین پالیسی اداره مستقل ارگان های محل در مراسم معارفه  طی سخنانی گفت: هرات یکی از پایگاه های اقتصادی کشور می باشد، به همین لحاظ ریس جمهور حدود ۱۰ بار به این ولایت سفر کرده است، و بزودی نیز سفری دیگر به این ولایت خواهد داشت.

وی علاوه کرد: اداره ارگان های محلی و ریاست جمهوری از والی جدید توقع دارد تا پروژه های در حال جریان را مدیریت نموده و به اتمام برساند و در قسمت تولید زغفران توجه مبذول دارد.

آقای شاران همچنان از والی جدید هرات خواست تا در قسمت امنیت جدی کار نماید و تهدیدات امنیتی این ولایت را رفع کند.
او همچنان تاکید کرد: ساکنان نواحی شهر و ولسوالی ها همواره از غیبت مدیران و مسوولان حقوقی و عدم حضور قضات رنج می برد و والی جدید باید این مشکل را رفع نموده و شخصا به ولسوالی ها سفر کند و اوضاع را در کنترول داشته باشد.

در ادامه این مراسم، محی الدین نوری؛ معاون ولایت هرات طی سخنانی اظهار داشت: هرات همیشه پسوند های، پایگاه اقتصادی، پایگاه فرهنگی، مهد پرورش علما و عرفا را با خود دارد.
وی افزود در حال حاضر ولایت هرات بیش از یک میلیون شاگرد و بیش از ۲۰ هزار دانشجو دارد.

وی افزود: ولایت هرات ظرفیت تطبیق پروژه های کلان را دارد. و تیم هیات رهبری این ولایت در کنار والی هرات قرار خواهند داشت.

در ادامه مراسم معارفه، عبدالقیوم رحیمی والی جدید ولایت هرات، هدفش را خدمت به مردم و کار برای آخرت نه برای دنیای خویش عنوان نمود.
وی افزود: هرات تبدیل به خانه مشترک همه افغان ها شده، از بامیان، کابل، فراه، بادغیس و از هر قوم و مذهب در این ولایت حضور دارند.

وی افزود که این حوزه آینده ای درخشان دارد و به مردم هرات تعهد سپرد که حل مشکلات امنیتی یکی از اولویت های کاری اش باشد.

او‌ خطاب به تروریستان تاکید کرد: جواب کشتن، کشتن است، اگر یکی از مارا بکشید دوتای شما را می کشیم و اگر عسکر ما شهید گردد انتقامش را دو چند خواهیم گرفت.
آقای رحیمی خاطر نشان ساخت: زور گویی و بدماشی در دیار علم و فرهنگ جایی نخواهد داشت و کسی که یک میل تفنگ نشان دهد، در جوابش ۳ میل نشان خواهیم داد.

در همین حال، علی نوری یکی از فعالین مدنی در هرات می گوید که ما از والی جدید می خواهیم تا مشکلات؛ عدم سهم دهی مردم در ادارات دولتی طبق شایستگی و رقابت آزاد، چالش های فراوان امنیتی، دست داشتن زورگویان و مافیا در ادارت دولتی  را بر طرف بکند.

عبدالله عزیزی یکی دیگر از فعالین مدنی  هرات تاکید می کند که امکانات فعلی ولایت هرات متناسب با نیم میلیون نفر می باشد، تازمانی که حکومت مرکزی امکانات پنج میلیونی متناسب با نفوس این ولایت را در نظر نگیرد، وضعیت ولایت هرات بهتر که هیچ، حتی بد تر خواهد شد.
گفتنی است پیش از این محمد آصف رحیمی به عنوان والی ولایت هرات ایفای وظیفه می نمود که حدود یک و نیم ماه پیش از سمتش استعفا نمود.

نامزدان معترض دروازه های عمومی شهر کابل را بستند / آنان خواهان ابطال انتخابات کابل اند

نامزدان معترض دروازه های عمومی شهر کابل را بستند / آنان خواهان ابطال انتخابات کابل اند


نامزدان معترض دروازه های عمومی شهر کابل را بستند / آنان خواهان ابطال انتخابات کابل اند

شماری از نامزدان معترض با جمعی از هواداران شان با راه اندازی حرکت مدنی دروازه هاى عمومی شهر كابل را بسته و خواهان ابطال انتخابات كابل و به محاكمه کشاندن كميشنران كميسيون مستقل انتخابات شدند.
 
به گزارش خبرگزاری آوا، این حرکت مدنی قبل از ظهر امروز سه شنبه (2 دلو) در شهر کابل صورت گرفت و معترضان جریان ترافیک را در داخل شهر قطع کرده اند.
 
این حرکت مدنی در حالی صورت می‌گیرد که کمیسیون انتخابات، هفته گذشته نتایج ابتدایی انتخابات پارلمانی حوزه کابل را پس از نزدیک به سه ماه انتظار اعلام کرد.
 
هارون معترف، یکی از نامزدان معترض و از تنظیم‌کنندگان این تظاهرات می‌گوید که آنان تظاهرات شان را از صبح امروز در چهار دروازه‌ عمومی شهر کابل (قلعه مرادبیک، پلچرخی، سیاه سنگ و کمپنی) آغاز کرده اند.
 
آقای معترف، افزود که نامزدان معترض حوزه کابل، خواستار اجرایی شدن فیصله قبلی کمیسیون‌ شکایت های انتخاباتی اند.
 
کمیسیون شکایت های انتخاباتی ماه گذشته، در یک اقدام بی‌پیشینه به دلیل تقلب گسترده تصمیم گرفت تا آرای حوزه کابل را باطل اعلام کند؛ اما کمیسیون انتخابات افغانستان، این تصمیم را نپذیرفت و به شمارش آرا ادامه داد.
 
آقای معترف، تاکید کرد: "رای کابل باید باطل اعلام شود، کسانی ‌که در کمیسیون های انتخاباتی دست به فساد و چنین خیانت را مرتکب شده اند، مورد بازداشت و ممنوع الخروج اعلام شوند".
 
انتخابات پارلمانی در کشور، در ۲۸ و ۲۹ میزان ۱۳۹۷خورشیدی برگزار شد که این انتخابات با ادعاهای گسترده تقلب و تخطی روبرو بوده و اعلام نتایج آن، به دلیل ادامه بررسی‌ تخطی‌های انتخاباتی، چندین بار با تاخیر روبرو شده و تاکنون نتوانسته نتایج نهایی تمامی ولایت‌ها را اعلام کند.

30 عضو طالبان در قندهار بازداشت شدند

30 عضو طالبان در قندهار بازداشت شدند


 

30 عضو طالبان در قندهار بازداشت شدند

مقامات محلی قندهار در جنوب کشور می‌گویند طی یک هفته گذشته، 30 تن از اعضای طالبان در این ولایت شناسایی و بازداشت شده اند.
 

دفتر مطبوعاتی والی قندهار با نشر خبرنامه‌ای اعلام کرد که افراد توسط نیروهای ریاست امنیت ملی این ولایت بازداشت شده اند.
 
براساس خبرنامه این افراد از اعضای گروه طالبان هستند که به اتهام فعالیت های تروریستی از شهر قندهار بازداشت شدند.
 
همچنان در خبرنامه آمده است که این افراد به جرم خود اعتراف کرده اند.
 
طالبان تا حال در مورد باز داشت این فراد چیزی نگفته اند.
 
گفتنی است که طالبان در بخش های از ولایت قندهار فعالیت دارند.

داکتر عبدالله عبدالله با تکت شش نفری از خانواده ی جهاد و مقاومت وارد رقابت های انتخاباتی خواهد شد

داکتر عبدالله عبدالله با تکت شش نفری از خانواده ی جهاد و مقاومت وارد رقابت های انتخاباتی خواهد شد


مجیب رحیمی سخنگوی ریاست اجرائیه می گوید: داکتر داکتر عبدالله عبدالله با تکت شش نفری که عبارت از رییس جمهور با دو معاون و رییس اجرائیه با دو معاون می باشد از خانواده ی جهاد و مقاومت افغانستان وارد رقابت های انتخاباتی خواهد شد.
این درحالی است که "حسین انصاری" استاد دانشگاه و کارشناس مسائل سیاسی در مصاحبه ای اظهارات آقای رحیمی موافق بوده و تکرار ساختار حکومت وحدت ملی در تکت انتخاباتی داکتر عبدالله را ناشی از شکل نگرفتن ملت واحد در کشور عنوان کرد.
 به گفته انصاری، افغانستان تا هنوز به مرحله ملت شدن نرسیده است که همه خودرا در یک جایگاه بدون در نظرداشت قوم، نژاد، قبیله، عشایر، زبان و سمت بنگرد، به این لحاظ یگانه راهی که اکثر مردم افغانستان خود را در ساختار سیاسی شریک بدانند، تشکیل حکومت دو جانبه یا چند جانبه و به عبارت دیگر شبیه وحدت ملی است.
هر چند به گفته انصاری حکومت وحدت ملی خلاف قانون اساسی افغانستان است، اما با در نظرداشت وضعیت اجتماعی سیاسی افغانستان ضرورت ایجاب می کند که این مورد از قانون اساسی کشور اصلاح شود و راهی برای مشروعیت یک چنین حکومت های باز شود.
انصاری افزود: در شرایط کنونی افغانستان و با در نظرداشت قانون اساسی نمی شود که یک رییس جمهور با معاونین خود در یک جایگاه تکیه کند و دیگران خود را در ساختار قدرت نبیند.
به عقیده انصاری، آقای عبدالله شاید به این باور است که در حکومت وحدت ملی هرچند ریاست اجرائیه وجود داشت، اما قدرت به دلائل مختلف متمرکز بود و قوه های سه گانه دولت در اختیار یک فرد بوده، بنا براین تصمیم دارد که با تشکیل حکومت شبیه حکومت وحدت ملی می خواهد از یکسو ریاست اجرائیه جایگاه قانونی پیدا کند و از طرف دیگر آن کاستی ها و ضعفهای گذشته را جبران کرده و قدرت را از انحصار فرد یا افراد خارج کنند.
او درعین حال تاکید کرد: انتظاراتی را که مردم از رییس اجرائیه در گذشته داشتند و شور شوق که مردم نسبت به داکتر عبدالله در دوره کمپاین انتخاباتی داشتند هشتاد درصد بر آورده نشده، لذا موقف اجتماعی وی ضعیف شده است و با تمام تلاشها چانس برندگی شان در انتخابات بسیار کم به نظر می رسد.
او در پاسخ به اینکه بعد از ختم دوره حکومت وحدت ملی، داکتر عبدالله چه جایگاهی در میان حزب جمعیت اسلامی خواهد داشت، گفت: جایگاه عبدالله در میان حزب جمعیت کاملاً ضعیف است، زیرا نتوانسته است جایگاه خانواده جمعیت را در حکومت وحدت ملی حفظ کند.
به گفته وی با اینکه عبدالله از حزب جمعیت اسلامی نمایندگی می کرد، اما پس از شامل شدن درساختار قدرت به عنوان یک چهره مرموز و مغفول پیش جمعیت ظاهر شد، بگونه ای که در آینده هم نمیتواند این شکست را جبران کند، چون این مفکوره پیش نسل پیر و جوان حزب جمعیت نهادینه شده است.
با این حال "مجیب رحیمی" سخنگویی ریاست اجرائیه می گوید: داکتر داکتر عبدالله عبدالله به عنوان یکی از نامزدان ریاست جمهوری مطرح است و تکت انتخاباتی وی از خانواده جهاد و مقاومت افغانستان خواهد بود.
آقای رحیمی در گفتگو با رسانه ها افزوده است که داکتر عبدالله با تکت شش نفری که عبارت از رییس جمهور، دو معاون و رییس اجرائیه با دو معاون می باشد وارد رقابت های انتخاباتی خواهد شد.
او حضور عبدالله را به عنوان معاون و یاحامی کدام تکت دیگر رد کرده است، اما درعین حال تاکید می کند که داکتر عبدالله با سران جمعیت اسلامی گفته است که اگر نامزدی دارند از او حمایت خواهد کرد، درغیر آنصورت خود وارد رقابت های انتخاباتی خواهد شد.
این در حالی است که اعضای رهبری حزب جمعیت اسلامی از کارکرد داکتر عبدالله در دوره ریاست اجرایی حکومت وحدت ملی نا راضی هستند.