برگزاری نماز عید سعید فطر در ولایت هرات

برگزاری نماز عید سعید فطر در ولایت هرات


 بعد از بررسی شهود و ادله و تجمیع قرائن علمای هرات به این نتیجه رسیدند که روز جمعه اول شوال المکرم و #عید_سعید_فطر بوده است. بر همین اساس  از این عید بزرگ در سراسر کشور اسلامی افغانستان از جمله شهر هرات با شکوه خاصی تجلیل به عمل آمد.

در هرات نماز با عظمت عید در جاهایی مختلف برگزار شد و مومنان از یک ماه مهمانی خدا ابراز سرور و شادمانی کردند.

T.me/mahdiyavaranherat

 
عید سعید فطر در افغانستان چگونه برگزار می شود؟

عید سعید فطر در افغانستان چگونه برگزار می شود؟


مردم مسلمان افغانستان از عید سعید فطر با آداب و رسوم کهن خود به گرمی استقبال می‌کنند و در این روز با ظاهری آراسته، پس از ادای نماز عید و زیارت قبور به دست‌بوس بزرگان می‌روند و قدردان نعمت‌های خداوند می‌شوند.

عیدفطر که از جمله تعطیلات رسمی در افغانستان است، از یک تا سه روز جشن گرفته می‌شود و در طی آن مردم با پوشیدن بهترین پوشاک خود، پس از انجام عبادات، به دید و بازدید و جشن و سرور می‌پردازند.

 در تمامی دول اسلامی از جمله افغانستان اعیاد با نماز آغاز می‌گردد و مسلمانان در افغانستان که همدوش با دیگر مسلمانان جهان در ماه مهمانی خدا از نعمت‌های بی‌کران باری‌تعالی بهره برده‌اند و دوری از گناه را تمرین کرده‌اند، بعد از طلوع آفتاب، در محل‌ها و مراکز بر پایی نماز عید فطر حضور می‌یابند و پیشانی بر زمین می‌گذارند و قدردان خالق هستی می‌شوند. در روز عید فطر در افغانستان، مردم به دیدار بزرگ خاندان می‌روند و عید فطر را تبریک گفته و طلب حلالیت می‌کنند.

 در این روز کسانی که قبل از عید یکی از بستگان خود را از دست داده‌اند، پذیرای مردمانی هستند که برای دلداری به منزل آن‌ها مراجعه می‌کنند. کودکان و نوجوانان نیز در این روز فرخنده که لباس‌های نو و آراسته به تن دارند از عیدی فامیل، آشنایان و همسایگان بهره‌مند می‌شوند و در جشن‌های این عید اسلامی که از تعطیلات رسمی در افغانستان به شمار می‌رود و سه روز تعطیل است، شرکت می‌کنند.

در جای جای افغانستان صبح روز عید، مسلمانان با طلوع آفتاب راهی مصلی‌ها می‌شوند و با وحدتی بی‌نظیر با برپایی نماز عید فطر برای شادی از توفیق یافتن به انجام تکلیف، یکدیگر را در آغوش می‌گیرند و عید تبریکی می‌گویند. رفت و آمد مسلمانان به خانه‌های یکدیگر، عیادت از افراد مریض و بخشش به مستمندان از جمله آداب و رسوم عیدفطر در کشورمان است.

 در ولایت‌های غربی افغانستان از جمله بادغیس، هرات، غور و فراه شب عید فطر جایگاه خاصی برای خانواده عروس و داماد‌ها دارد. در هرات و در آخرین شب ماه رمضان (شب عید) با برپایی مهمانی و مراسم خاص، عیدی عروس توسط خانواده داماد اهدا می‌شود. عیدی داماد نیز در روزهای عید و بعد از دیدار وی با خانواده عروس داده می‌شود.

عیدی بردن برای نوعروس و فراهم کردن مواد خوراکی برای یک مهمانی بزرگ خویشاوندی در شب عید، به عهده خانواده داماد است. مواردی، چون دوره طولانی عید (عید فطر تا عید قربان) برای زنان و رفتن دسته‌جمعی آنان به خانه‌های یکدیگر، اهدای شیرینی همراه با دستمال گلدوزی‌شده به مهمانان از جمله مراسم‌های عید فطر در ولایت‌های غربی افغانستان است. دربعضی از ولایات غرب این کشور رفت وآمد زنان از روز عید فطر تا روز قبل از عید قربان ادامه دارد.

 از رفتن مردم به مناطق خوش آب و هوا، دید وبازدید، برگزاری مسابقات کشتی و غله جنگی نیز به عنوان رسوم عمده مردم این منطقه یاد می‌شود. در غرب افغانستان دو یا سه شب قبل از عید، خانواده داماد عیدی عروس را که شامل انواع پوشاک می‌باشد به خانه وی می‌برد.


بزرگان افغانستان می‌گویند پیش از این در بامیان کسی که برای نخستین بار ماه نو را می‌دید به فاتح میدان جنگ شباهت داشت، با غرور و سربلندی از قله کوه پایین می‌آمدند و برای دیگران تعریف می‌کردند که چگونه ماه را دیده اند از این رو نام آن‌ها تا یک سال دیگر بر سر زبان‌ها بود.

 به گفته این بزرگان پس از رویت ماه، شور و هلهله آغاز می‌شود، همه آن شب را به عنوان عید زنده‌ها با تهیه قوروتی، آبجوشک و یا شیربرنج جشن می‌گرفتند. بر اساس آداب و رسوم بامیانی‌ها شب قبل از عید فطر روز عید مرده‌هاست که در آن شب زنان، حلوا، سمنو، نان مالیده، زاله گگ، دلده و پلو تهیه و به عنوان نذری توزیع می‌کنند.

مراسم عید مرده‌ها به این ترتیب است که وقت اذان مغرب پس از تهیه حلوا رو به قبله در مقابل آن می‌نشینند و با طلب آمرزش برای اموات، فراوانی، نعمت را آرزو می‌کنند. مردان روستا نیز شب عید همراه کودکان با مقداری غذا در خانه بزرگ روستا جمع می‌شوند، پس از صرف غذا سوره مبارکه یاسین می‌خوانند و برای مسافران دعا می‌کنند.

مردم افغانستان معمولاً در هنگام ناهار رسم دارند که در خانه بزرگان و یا به خانه یکی از اقوام که مسافر که خانه خدا دارد جمع می‌شوند، و معمولاً ناهار را که پلو و قرمه است را در کنار یکدیگر صرف می‌کنند و برای مومنان و اسیران خاک طلب مغفرت می‌کنند. افغان‌ها این عید را چنان گرامی می‌دارند که ایرانیان، نوروز را ارج می‌نهند. اغلب شهروندان تلاش دارند تا برای روز عید فطر لباس نو تهیه کنند که این رسوم در سراسر افغانستان تقریباً یکسان است.

 استاد یقیق نویسنده و پژوهشگر در ولایت هرات، مواردی، چون دوره طولانی عید (عید فطر تا عید قربان) برای زنان و رفتن دسته‌جمعی آنان به خانه‌های همدیگر، بوسیدن دست درمیان مردان، اهدای شیرینی همراه با یک دستمال دست‌دوزی شده به مهمانان را از نکات برجسته عید فطر در ولایات غرب کشور می‌داند.

http://www.mizanonline.com/files/fa/news/1396/3/31/1185344_295.jpg

<

هرات در روز قدس شاهد فریاد «مرگ بر اسرائیل» بود

هرات در روز قدس شاهد فریاد «مرگ بر اسرائیل» بود


«محمدرضا» یک تن از افراد معترض ضمن داشتن پلاکاردی با نقش و نشان بیت‌المقدس، رژیم اسرائیل را منحوس‌ترین حلقه در جهان دانست که به غیر از انسان کشی و قتل زنان و کودکان کاری ندارد.

به گفته او، مردم مظلوم فلسطین تنها نیستند و روز جهانی قدس تنها یک نشانه برای حمایت از فلسطین می‌باشد.

وی معتقد است که پشتیبانی از مردم فلسطین و مقابله واقعی با اسرائیل و حامیانش، همواره باید در خون و فکر یک مسلمان وجود داشته باشد.

به گفته وی، روز جهانی قدس باید تا زمان آزادی کامل سرزمین‌های اشغالی ادامه داشته باشد و پابرجا باقی بماند.

همچنین محمد رضا یک تن دیگر از اعتراض کنندگان بر این باور است که رژیم صهیونیستی و حامیانش از جمله آمریکا، از همین فریادهای مسلمانان که سر داده می‌شود، هراس دارند و مردم کشورهایی مثل افغانستان که از فلسطین دور هستند، باید این چنین به مقابله بپردازند.

در همین حال حجت‌الاسلام والمسلمین «احمدعلی جبرئیلی»، خطیب نماز جمعه صادقیه، روز قدس را روز دشمن‌شناسی خواند و گفت که باید مسلمانان همه آگاه باشند و فریب اسرائیل را نخورند.

او بیان داشت که قدس پیش از اینکه مسئله سیاسی باشد، در اصل یک مسئله اعتقادی برای همه مسلمانان جهان است.

این خطیب بیان داشت که یهودیان سرزمین‌های مردم بی دفاع فلسطین را به زور اشغال کرده‌اند و ضمن این خون مردم مسلمان آن مناطق را همه روزه می‌ریزند.

وی گفت که جاه طلبی‌های اسرائیل هم چنان ادامه دارد و جای تاسف است که رژیم‌های کشورهای عربی در برابر این جنایات، خاموش نشسته‌اند.

به گفته وی تمامی مشکلات امروز کشورهای خاورمیانه توسط همین رژیم اشغال‌گر به وجود آمده و هر روز برای مسلمانان یک چالش تازه را درست می‌کند.

آقای جبرئیلی تأکید کرد که هیچ شکی نیست که اسرائیلی‌ها دشمن سرسخت مسلمانان است و دو دستگی‌ها بین کشورهای اسلامی فقط سودش را رژیم اسرائیل می‌برد.

وی گفت که بدبختانه کشوری که خود را پرچم دار جهان اسلام می‌داند حمایت‌گر اصلی این رژیم اشغال‌گر است.

 

به نقل از مرتضی کریمی، خبرنگار پیام آفتاب هرات

حمله انتحاری در مرکز رأی دهی دشت برچی کابل

حمله انتحاری در مرکز رأی دهی دشت برچی کابل


نجیب دانش سخنگوی وزارت داخله نوشته است که حمله انتحاری در کوچه مکتب مایل در نزدیکی یک محل ثبت احوال نفوس و توزیع شناسنامه ها در قلعه ناظر در حوزه ششم کابل ۹ صبح روز یکشنبه رخ داد.

وزارت صحت عامه گفته است که در این انفجار۵۷ تن کشته شده و ۱۱۹ دیگر زخم برداشته اند.

تصاویر که در شبکه های اجتماعی پخش شده، نشان می دهد که چندین تن در این ساحه به روی جاده افتاده اند.

گروه جنگجویان مسلح داعش مسوولیت این حمله دشت برچی را پذیرفته اند.

داعش تصویری را از عضو این گروه بنام ابوالبراء شیرازی پخش کرده وگفته است که حمله انتحاری در مرکز ثبت نام رای دهی در غرب کابل را این فرد انجام داده است.

اما طالبان در صفحه تویترشان، دست داشتن در این حمله را رد کرده اند.

این حمله زمانی رخ داد که مردم برای گرفتن شناسنامه و ثبت نام گرد شده بودند. بیشتر قربانیان این رویداد کودکان و زنان هستند.

باشنده های محل ادعا دارند که نیروهای امنیتی در تامین امنیت با این محل با وجود گوشزد ها بی احتیاطی کرده است.

دراین حمله افزون بر مردم به کارمندان ثبت احوال نفوس نیز آسیب رسیده است.

این نخستین بار است که در کابل به یکی از مراکز ثبت نام حمله می شود، پیش از این در ننگرهار، وبرخی ولایت های دیگر نیز حملات به کارمندان ونیروهای امنیتی که برای تامین امنیت مراکز راهی مصروف اند صورت گرفته بود.

شیخ الحدیث مولوی خداداد صالح رییس عمومی شورای عالی علمای غرب افغانستان در سخنرانی بین جمعی از علما،

شیخ الحدیث مولوی خداداد صالح رییس عمومی شورای عالی علمای غرب افغانستان در سخنرانی بین جمعی از علما، وهابیت را فرقه ضاله و دست پرورده آمریکا دانست


 

حمله انتحاری بر مسجد نبی اکرم(ص) شهر هرات/ هلاکت 2 داعشی در ورودی مسجد


سخنگوی فرماندهی پولیس ولایت هرات تأیید می‌کند که دو حمله‌کننده انتحاری بر مسجد نبی اکرم(ص) شهر هرات حمله کرده‌اند، اما تنها یک حمله کننده موفق به انفجار خود شده و انتحارکننده دیگر از سوی محافظین مسجد از پای درآمده است.

عبدالاحد ولی زاده، سخنگوی پولیس هرات در مورد این حمله می‌گوید: «دو فرد انتحاری که سوار بر یک عراده موترسایکل سه چرخ بودند، حینی که پیاده شده و قصد حمله به مسجد نبی اکرم(ص) واقع کوچه رنگ‌ریزی مربوط ناحیه هفتم شهر هرات را داشتند، از سوی محافظین مسجد شناسایی می‌شوند و به هلاکت میرسند».

وی افزود: در نتیجه یک انتحارکننده مواد انفجاری همراهش را منفجر نمود، اما فرد دوم با شلیک گلوله از سوی محافظین مسجد از پای درآورده شده است.

بر اساس آخرین آمار شفاخانه شهر هرات، در این حمله انتحاری، 2 غیرنظامی شهید و 8 تن دیگر مجروح گردیده‌اند.


حمله مهاجمان بر هوتل انترکانتیننتال در کابل 


۳۰ جدی ۱۳۹۶
 

مهاجمان مسلح ساعت ۹:۲۰ دقیقه شام بر هوتل انترکانتیننتال حمله کردند و درگیری‌ها میان آنان و نیروهای امنیتی هنوز هم جریان دارد.

Thumbnail

شماری از مهاجمان مسلح شام «شنبه، ۳۰ جدی» بر هوتل انترکانتیننتال در شهر کابل حمله کرده‌اند 

وزارت امور داخله می‌گوید که نیروهای امنیتی به ساحه رسیده‌اند و تلاش دارند وضعیت را در اداره شان بیاورند. 

گزارش‌های تأیید ناشده می‌رسانند که در میان حمله کننده‌گان یک تن مهاجم انتحاری نیز است و حمله کننده‌گان در حمله بر این هوتل از بمب‌های دستی استفاده کرده‌اند. 

مقام‌های امنیتی می‌گویند که مهاجمان شماری از مهمانان این هوتل را به گروگان گرفته‌اند.

مهاجمان بخشی از هوتل را آتش زدند .

جزئیات بیشتر در باره حمله بر هوتل انترکانتیننتال:

مهاجمان مسلح ساعت ۹:۲۰ دقیقه شام بر هوتل انترکانتیننتال حمله کردند و درگیری‌ها میان آنان و نیروهای امنیتی هنوز هم جریان دارد.

ساعت ۱۰:۰۰ شب سخنگوی وزارت امور داخله گفت که نیروهای امنیتی شماری از کسانی را که در هوتل گیر مانده بودند، نجات داده‌ و به جای امن انتقال داده‌اند.

به گفته وی، نیروهای امنیتی وارد هوتل شده و بخشهایی از آن را پاک‌سازی کرده‌اند و تلاش دارند تمام مهمانان هوتل را نجات دهند.

این در حالی است که گلاب الدین غبار، خبرنگار طلوع‌نیوز ساعت ۱۱:۳۰ از محل رویداد گفت که هنوز هم صدای گلوله شنیده می‌شود.

کارمندان این هوتل که در داخل گیر مانده‌اند در تماس به خانواده‌های شان گفته‌اند که چهار مهاجم وارد این هوتل شده‌اند و در زمان ورود شان بر محافظان هوتل گلوله باری کرده‌اند.

در جریان این حمله، سه انفجار از داخل هوتل انترکانتیننتال شنیده است، اما تا هنوز مقام‌های امنیتی در باره چه‌گونه‌گی و نوعیت این انفجارها چیزی نگفته‌اند.

این در حالی است که در سال ۱۳۸۹ نیز نه مهاجم به این هوتل حمله کردند و به شمول مهاجمین، ۲۱ تن جان‌های شان را از دست دادند.

مسئولیت این حمله را گروه طالبان به عهده گرفته اند.

گلاب الدین غبار ساعت ۱۲:۴۰ نیمه شب از محل رویداد گفت که هنوز هم صدای گلوله به صورت پراگنده شنیده می‌شود و افراد گیرمانده در هوتل از طریق تماس تیلفونی به خانواده‌های شان گفته‌اند که آنان در محاصره قرار دارند.

این حمله در حالی صورت رخ می‌دهد که مسئولت تأمین امنیت این هوتل چند هفته پیش از نیروهای امنیتی به یک شرکت خصوصی امنیتی واگذار شده است. 

 

 

حمله انتحاری به خبرگزاری آوا و دفتر فرهنگی اجتماعی تبیان در کابل؛ دست‌ کم۴۰ کشته و 30 زخمی

حمله انتحاری به خبرگزاری آوا و دفتر فرهنگی اجتماعی تبیان در کابل؛ دست‌ کم 50 شهید و 90 زخمی


در نتیجه سه انفجار در غرب کابل دست کم 50 نفر کشته و 90 نفر زخمی شده‌اند. این رویداد قبل از ظهر روز پنجشنبه هفتم جدی/دی در داخل مرکز فرهنگی تبیان و خبرگزاری آوا در خیابان "مزاری" در این شهر رخ داد.

وحیدالله مجروح مشاور مطبوعاتی وزارت صحت/بهداشت افغانستان در یک نشست خبری گفت ۴ زن و دو کودک در بین کشته‌شده‌ها و ۸ زن در میان زخمیان هستند.

به گفته وی، اکثر زخمیان دچار سوختگی شدند و وضعیت پنج نفر از آنها وخیم است.

نصرت رحیمی، معاون سخنگوی وزارت داخله/کشور افغانستان نیز می‌گوید که همه قربانیان این رویداد غیرنظامی هستند. به گفته او حمله نخست، انفجار انتحاری و دو انفجار دیگر ناشی از مین بوده است.

گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) مسئولیت این رویداد را به عهده گرفته است.

مرکز فرهنگی و اجتماعی 'تبیان و خبرگزاری صدای افغان - آوا در یک ساختمان قرار دارند. خبرگزاری صدای افغان - آوا با نشر خبری در وب‌سایت خود نوشته که در انفجار نخست، یک حمله کننده انتحاری مواد انفجاری همراهش را در دفتر این رسانه منفجر ساخته است.

 

<

حال و هوای محرم امسال در کابل و هرات

حال و هوای محرم امسال در کابل و هرات


محرم امسال در افغانستان با تدابیر ویژه امنیتی برگزار می گردد.


السلام علی الحسین
وعلی علی ابن الحسین
وعلی اولادالحسین

وعلی اصحاب الحسین
 


 


 


 


 


 


 


 

روی دستش پسرش رفت ولی قولش نه

نیزه ها تا جگرش رفت ولی قولش نه

این چه خورشید غریبی است که با حال نزار

پای "نعش قمرش" رفت ولی "قولش نه"

شیر مردی که در آن واقعه "هفتاد و دو" بار

دست غم بر "کمرش" رفت ولی "قولش نه"

جان من برخیِ ” آن مرد ” که در شط فرات ،

تیر در چشمِ ترش رفت، ولی قولش نه

هر کجا می نگری "نام حسین است و حسین"

ای دمش گرم "سرش" رفت ولی "قولش نه"


تاسوعای 1396<

حمله تروریستی به مسجد جامع امام زمان علیه السلام در کابل

حمله تروریستی به مسجد جامع امام زمان علیه السلام در کابلگروه تروریستی داعش با انتشار بیانیه ای در صفحات اجتماعی مسئولیت حمله به مسجد امام زمان(عج) قلعه نجارهای خیرخانه شهر کابل را به عهده گرفت.

حوالی ساعت ۱:۳۰ بعد از ظهر امروز (جمعه)سه مهاجم مسلح، نگهبان مسجد امام زمان قلعه نجار ها را کشته و داخل مسجد شده اند.

هم زمان با این بیانیه داعش, گروه طالبان هر گونه دخالت در حمله به مسجد جامع امام زمان(عج) خیرخانه شهر کابل را رد کرده است.

به گفته شاهدان عینی، نمازگزاران در حال ادای نماز جمعه بوده اند که مهاجمین با پرتاب ۲ بمب دستی، ۲ تن از محافظین مسجد را به شهادت رسانده و دو تن دیگر را زخمی کرده اند.

به گفته مقامات امنیتی تلفات حمله به مسجد امام زمان(عج) به ۲۴ تن رسیده است.

نجیب الله دانش سرپرست دفتر سخنگوی وزارت داخله با تأیید این خبر گفت که چهار مهاجم مسلح به مسجد جامع امام زمان واقع قلعه نجارهای خیرخانه کابل حمله کرده اند و یکتن از از آنان خود را منفجر کرده و سه تن دیگر وارد مسجد شده اند.

آقای دانش همچنین از کشته و زخمی شدن چهارده غیر نظامی به شمول زنان و کودکان خبر داد اما به تعداد دقیق کشته ها و زخمی ها اشاره ای نکرد.

وی علاوه کرد که در این رویداد ۲ پولیس محافظ مسجد شهید و ۸ پولیس دیگر زخمی شده اند.

شاهدان عینی گفته اند، در نخست یک انفجار در مقابل این مسجد رخ داده و سپس سه مهاجم انتحاری دیگر داخل آن شده‌اند.

گفته می‌شود که مهاجمان انتحاری ۵۰ تا ۶۰ زن را گروگان گرفته است. احتمالا آمار تلفات افزایش خواهد یافت.

داعش مسئولیت این حمله را برعهده گرفته است. این گروه تروریستی قبلاً نیز مسجد شیعیان را در کشور هدف قرار داده است.

پیش از این نیز گروه داعش حمله تروریستی به زیارت سخی کابل، مسجد باقرالعلوم(س)، حمله به مسجد الزهرا(س)، مسجد جوادیه هرات را بر عهده گرفته بود.

به نقل از خبرگزاری صنا


محراب سوخته مسجد «جوادیه» گواهی مظلومیت شهدای نمازگزار

محراب سوخته مسجد «جوادیه» گواهی مظلومیت شهدای نمازگزار


از هفتمین روز شهادت جمعی از نمازگزاران مسجد و حسینه جوادیه هرات، طی مراسمی همراه با قرائت دعای پر فیض توسل و ذکر مصیبت  تجلیل صورت گرفت.
این مراسم  که در جوار محراب سوخته و زیر سقف ویران مسجد جوادیه برگزار شده بود با شرکت خانواده های شهدا و جمع کثیری از مردم شهید پرور هرات همراه بود.

در اخیر این مراسم حجت الاسلام  سید جواد وحیدی بر همکاری نیروهای امنیتی با مردم در راستای تامین امنیت تاکید کردند و خاطر نشان ساختند که این چنین حملات بزدلانه به مردم بی دفاع هرگز از اخوت و برادری بین شیعه و سنی نخواهد کاست و به هیچ عنوان تاثیر منفی نخواهد گذاشت بلکه باعث تحکیم پیمان برادری بین تمام اقشار مردم هرات خواهد شد، وی افزود جوادیه زنده است و این اعمال وحشیانه نمی تواند از حضور مردم قهرمان ما  در صحنه و مساجد و حسینیه ها بکاهد.
اگر این قرون وسطایی ها جرات دارند مستقیم وارد شوند نه با عملیات های ناجوانمردانه و کور، آن وقت خواهند دید که چگونه فرزندان حیدر کرار پاسخ آنها را میدهند.

سه شنبه شب هفته گذشته در مسجد جوادیه هرات در حین عبادت، تعدادی از تروریستان تکفیری، بزدلانه حمله کرده و مردم را به گلوله بسته و سپس خود را انتحاری کردند.

این حادثه باعث شهادت ۳8 تن و زخمی گشتنحدودا 60 تن از نمازگزاران مسجد جوادیه هرات شد.

17/5/1396
 


 


 


 


 


 

پیام حضرت آیت الله ساجدی در مورد فاجعه میرزاولنگ


 

پیام فقیه مجاهد آیت الله سید حسین ساجدی در محکومیت حوادث تروریستی اخیر خصوصا فاجعه وحشتناک میرزاولنگ که مومنین بیشماری اعم از اطفال و زنان و اقشار مختلف مردم بدست شقی ترین انسانها بشهادت رسیدند!
بسم الله الرحمن الرحیم
بای ذنب قتلت ؟
خبر هولناک فاجعه انسانی در میرزاولنگ - سرپل در فاصله کوتاهی از فاجعه دردناک مسجد جوادیه هرات شوک عظیمی بر افکار عمومی وارد ساخته است
عمق این فجایع بحدی هست که وجدان های بیدار را منزجر و خشمگین ساخته است
این جانب اولا با قلبی داغدار شهادت مظلومانه این عزیزان را به محضر حضرت بقیة الله الاعظم ارواحنا فداه ، ملت مظلوم افغانستان به ویژه خانواده های داغدار تسلیت عرض میکنم
و در ثانی سوالاتی را با مردم شریف و دولتمردان در میان می گذارم :
براستی تا کی شاهد سلسله جنایات متواتر در نقاط مختلف کشور و بالارفتن تلفات انسانی باشیم ؟
چرا این جنایات بیشتر متوجه پیروان اهل بیت ع در افغانستان هست ؟
با اینکه همه ملت مظلوم ما زیر تیغ جلادان نقاب پوش قرار دارند اما غالبا مساجد و تجمعات که شخصیت های تاثیرگذار و مناطق شیعه نشین مورد هجوم قرار می گیرند ؟
براستی چرا ؟
آیا این خبر از کوچ اجباری مردم ما از سرزمین آبائی شان نمی دهد ؟
آیا این سلسله قتل های زنجیره ای نوعی نسل کشی از نوع نسل کشی های عبدالرحمن خانی نیست ؟
براستي فايده پیمان امنیتی با خارجی ها در چی بود ؟
براستی وجود ۹ پایگاه نظامی آمریکا در افغانستان برای چیست ؟
آیا آمریکایی ها فقط مسئول حفظ امنیت ارگ و کارمندان ارگ ریاست جمهوری هستند ؟
آیا هیچ راه حل معقولی برای دفاع از جان و مال و ناموس مردم وجود ندارد ؟
شکی نیست که مسئولین نهاد های امنیتی در ایفاء وظایف شان کوتاهی میکنند و رنه سربازان دلیر ما توانایی دارند در کوتاه مدت ریشه این وحشی ها را در کشور خشک سازند
ما پیشنهاد میکنیم بسیج ملی برای تقویت نیروهای نظامی و امنیتی صورت پذیرد
هر شهروند یک سرباز در برابر طالب و داعش تنها راه حل بحران است
در کنار نیروهای اردو و پولیس ملی باید بسیج مردمی برای دفاع خودی شکل بگیرد
به ویژه در نقاط خاص و آسیب پذیر دولت موظف هست مردم را در برابر حملات این وحشی های بی رحم توانمند سازد
متاسفانه ما در حالتی خاص بسر می بریم و لذا باید امکانات و ظرفیت های خاص برای دفاع از مردم ایحاد شود
در اخیر از مردم فهیم کشور می خواهم انسجام ملی خویش را حفظ نموده و یکپارچه از مذاهب و اقوام مختلف دست بدست هم داده تا بتوانیم کشور و ملت خویش را از این مرحله دردناک عبور دهیم