بیانیه حضرت‌ آیت‌الله ‌ساجدی درباره رویدادهای امروز کابل

بیانیه حضرت‌ آیت‌الله ‌ساجدی درباره رویدادهای امروز کابل


بسم الله الرحمن الرحیم
متاسفانه باخبر شدم که امروز فرمانده محبوب و مردمی نیروهای مقاومت جناب آقای علیپور با بی حرمتی بازداشت شده اند.

در اوضاعی که دولت از گفتگوی با طالبان و تروریست ها دم می زند؛ بازداشت غیر مسئولانه فردی که مدافع مردم مظلوم خویش هست جای تعجب دارد.

من از حکمای داخل دولت جدا می خواهم سریعا برای آزادی بدون قید و شرط فرمانده علیپور اقدام کنند.

تنش آفرینان باید بدانند که امتحان کردن آستانه صبر مردم به نفع شان نیست.

مردم ما صبور و حکیم و بردبار هستند اما اگر از خطوط قرمز عبور شود مردم ما مسیر جدیدی را انتخاب خواهند نمود.

سید حسین ساجدی

<

پیام حجت الاسلام والمسلمین دکتر سید جواد وحیدی در مورد حمله انتحاری به محفل میلاد پیامبر خدا (ص)

پیام حجت الاسلام والمسلمین دکتر سید جواد وحیدی در مورد حمله انتحاری به محفل میلاد پیامبر خدا (ص) در کابل


انا لله و انا الیه راجعون
اطلاع پیدا کردیم که در روز میلادالنبی صلی الله علیه و آله و سلم تعداد زیادی از علما دین و مردم بی گناه که برای تجلیل و شکرانه از این روز بزرگ در شهر کابل  اجتماع بزرگی را تشکیل داده بودند ، مورد حمله ناجوانمردانه قرار گرفتند.
شهادت این عزیزان حاوی پیام های متعددی است از جمله این که دشمن کور دل همه ملت افغانستان با مذاهب مختلف و اقوام گوناگون را مورد هدف خود قرار داده است.
بهترین راه مقابله با این توطئه شوم همبستگی و وحدت ملت بزرگ افغانستان ، کنار گذاشتن اختلافات سلیقه‌ای است و روشنگری در مورد این تفکر تحجر گراست.
همکاری دولت و ملت و اعتماد حاکمیت به ظرفیت های بزرگ ملت از راهکارهایی مهم مقابله با حملات کور دشمن است.
این حادثه غمبار را به ملت داغدیده افغانستان و خانواده شهدا تسلیت عرض  نموده  و برای مجروحان شفای عاجل مسئلت می نمایم.
سید جواد وحیدی
هرات 1397/8/30
<

گزارش تصویری از عاشورای هرات

گزارش تصویری از عاشورای هراتعاشورای حسینی در هرات

عاشورای حسینی در هرات

عاشورای حسینی در هرات

عاشورای حسینی در هرات

عاشورای حسینی در هرات

عاشورای حسینی در هرات

عاشورای حسینی در هرات

عاشورای حسینی در هرات

عاشورای حسینی در هرات

عاشورای حسینی در هرات

عاشورای حسینی در هرات

عاشورای حسینی در هرات

عاشورای حسینی در هرات

عاشورای حسینی در هرات

عاشورای حسینی در هرات

عاشورای حسینی در هرات

عاشورای حسینی در هرات

عاشورای حسینی در هراتحمله انتحاری در مدرسه خصوص مهدی موعود در غرب شهر کابل دست‌کم ۴۸ کشته و ۶۷ زخمی به جا گذاشته است


حمله انتحاری در یک مرکز آموزشی در غرب شهر کابل دست‌کم ۴۸ کشته و ۶۷زخمی به جا گذاشته است.

حوالی ساعت چهار بعد از ظهر به وقت محلی، صدای یک انفجار در منطقه دشت برچی در غرب شهر کابل شنیده شده است.

این حمله انتحاری در داخل مرکز آموزشی "مهدی موعود" رخ داده است.

حشمت الله استانکزی، سخنگوی پلیس کابل می‌گوید حمله کننده انتحاری پیاده بوده و داخل مرکز آموزشی شده و مواد انفجاری همراهش را منفجر ساخته است.

وحید مجروح، سخنگوی وزارت صحت/بهداشت افغانستان گفته این رویداد تاکنون ۴۸ کشته و ۶۷ زخمی داشته است.

این حمله داخل کلاس درس رخ داده است. هنوز کسی مسئولیت حمله را به عهده نگرفته است. گروه طالبان گفته که در این حمله دست نداشته است.

این سومین حمله به مراکز آموزشی در غرب کابل است. مسئولیت دو حمله قبلی را داعش به عهده گرفته بود.

بیشتر جمعیت غرب کابل از نظر مذهبی شیعه و از نظر قومی هزاره هستند.

کلاس درس غرب کابل

مکتب مهدی موعود

در حمله انتحاری به مسجد امام زمان عجل الله در شهر گردیز ولایت پکتیا بیش از 100 نفر شهید و زخمی شدند

در حمله انتحاری به مسجد امام زمان عجل الله در شهر گردیز ولایت پکتیا بیش از 100 نفر شهید و زخمی شدند


به گزارش مرکز مهدویت هرات تروریست ها به مسجد امام زمان(عج) در گردیز، مرکز ولایت پکتیا حمله انتحاری کردند.

سردار ولی تبسم، سخنگوی پلیس ولایت پکتیا گفت: دو مهاجم انتحاری حین برگزاری مراسم نماز جمعه وارد مسجد شدند، ابتدا به مردم تیراندازی و سپس جلیقه‌های انتحاری خود را منفجر کردند.

این حمله در منطقه خواجه حسن شهر گردیز رخ داده است.

به گفته رییس صحت عامه ولایت پکتیا 35 شهید و 75 زخمی از حمله انتحاری مسجد امام زمان عجل الله تعالی فرجه به شفاخانه ولایتی پکتیا منتقل شده است.

طالبان نیز حمله به این مسجد را رد کرده و گفته اند که کار این گروه نبوده است.

<

تجلیل از میلاد آقا امام رضا علیه السلام در هرات

تجلیل از میلاد آقا امام رضا علیه السلام در هرات


همزمان با فرارسیدن میلاد آقا امام رضا علیه السلام، در شهر هرات جشن های شادباش و بزرگداشت برگزار گردید.
 

دشمنان مردم افغانستان با ترور علمای مذهبی در پی تفرقه انداختن هستند

دشمنان مردم افغانستان با ترور علمای مذهبی در پی تفرقه انداختن هستند


بیست‌وهشتمین یادواره شهدای دوران جهاد و مقاومت افغانستان با محوریت شهدای منطقه «کارته» هرات با حضور شخصیت‌های شیعه و سنی و صدها تن از مهاجرین افغانستانی از سوی جلسه «یادیاران» در حسینیه هراتی‌های مشهد برگزار شد.

ژنرال «محمد نار عظیمی»، از فرماندهان ارتش افغانستان در غرب این کشور در این مراسم ضمن اشاره به وضعیت خانواده‌های شهدا و جانبازان گفت: ما متاسفانه در قبال شهدا و خانواده‌های آنان کاری نکردیم و من به عنوان عضوی کوچک از خانواده جهاد و مبارزه اعتراف می‌کنم که ما شرمنده شهدا و خانواده‌های آنان هستیم.

این فرمانده جهادی افغانستان در ادامه ضمن اشاره به شهادت شیخ جعفر توکلی از علمای برجسته ولایت هرات افزود: در حال حاضر شخصیت‌های مهم ما توسط افراد بیگانه و یا توسط گروه‌های افراطی به شهادت می‌رسند و شهید توکلی که مرد سنگر و منبر بود به شکل ناجوانمردانه‌ای توسط همین گروه‌ها به شهادت رسید.

مولوی «سید احمد آخوند زاده»، رئیس شورای اخوت اسلامی ولایت هرات در این مراسم با اشاره به پیشینه مبارزه مردم افغانستان علیه اشغالگران خارجی در افغانستان گفت: ما در زمان تجاوز ارتش سرخ شوروی با دشمن رو در رو مواجه بودیم و شناخت دشمن کار سختی نبود.

وی خاطرنشان کرد: ملت افغانستان توانست با قدرت ایمان بزرگترین قدرت نظامی جهان را شکست دهد، اما امروز دشمن خفاش با نقاب وارد صحنه شده است و شناخت این دشمن کمی نسبت به گذشته متفاوت است و مردم باید هوشیار باشند.

این عالم دینی اهل سنت در ادامه افزود: امروز دشمنان مردم افغانستان می‌خواهند با ترور علمای مذهبی میان شیعه و سنی نفاق ایجاد کنند ولی کور خوانده‌اند چراکه در طول تاریخ شیعه و سنی در یک صف واحد علیه دشمنان خود مبارزه کرده است.

رئیس شورای اخوات ولایت هرات در ادامه به حضور نیروهای خارجی در افغانستان اشاره کرد و گفت: ملت افغانستان امیدوار بود که با آمدن جامعه جهانی در افغانستان صلح پایدار در افغانستان تامین می‌شود، اما متاسفانه هر روز وضعیت امنیتی بدتر شده و مردم افغانستان قربانی حضور نیروهای خارجی به رهبری آمریکا در افغانستان شده‌اند.

حجت الاسلام «سید جواد وحیدی» مسئول پژوهشی مرکز مهدویت در هرات در ادامه این مراسم ضمن تجلیل از خانواده‌های شهدا گفت: در افغانستان تلاش‌های خوبی در برخی عرصه‌ها صورت گرفته است اما متاسفانه وضعیت در حال حاضر مناسب نیست.

وی ادامه داد: ما امروز تحت اشغال چندین کشور قرار داریم و ممکن است برخی بگویند که کشورهای خارجی با قطعنامه شورای امنیت به افغانستان آمده‌اند، ولی آنچه مسلم است این که ما الان زیر سلطه بیگانگان قرار داریم.

وحیدی در بخش دیگری از سخنان خود تصریح کرد: افغانستان از فساد اداری به شدت رنج می‌برد و هرچند نیروهای خوبی هم در بدنه حکومت وجود دارد، ولی غلبه با فساد است.

مسئول مرکز پژوهشی  مهدویت در هرات در ادامه به اختلافات میان سران حکومت وحدت ملی اشاره کرد و افزود: در افغانستان حکومتی به دستور جان کری وزیر خارجه سابق آمریکا، با عنوان حکومت وحدت ملی شکل گرفته که از درون با خود اختلاف دارد که هر روز نمونه‌های آن را می‌بینیم.

در پایان این مراسم از خانواده‌های منطقه کارته ولایت هرات با اهدای لوح تقدیر تجلیل به عمل آمد.

برخی از جوامع اسلامی برنامه ای برای آگاهی مردم از دشمنان ندارند

برخی از جوامع اسلامی برنامه ای برای آگاهی مردم از دشمنان ندارند


 
 
مسئول مرکز پژوهش های مهدویت هرات گفت: اگر حوزه های علمیه و علمای افغانستان با ابزار روز با دشمنان اسلام ناب محمدی برخورد نکنند، قطعا اسلام در افغانستان به دست دشمنان خواهد افتاد.
به گزارش روابط عمومی حوزه علمیه خراسان، حجت الاسلام والمسلمین سید جواد وحیدی، در مراسم بزرگداشت شهید حجت الاسلام والمسلمین شیخ جعفر توکلی، در مسجد فقیه سبزواری مشهد با اشاره به اینکه امروز در یک پیچ تاریخی و تحولات جدی قرار داریم، گفت: چهره های دشمنان اسلام امروز هویدا شده و همه جهان کفر با جنگ نرم برای مقابله با این دین و تغییر هویت مسلمانان با یکدیگر همراهند.
وی در ادامه افزود: در یکی از شهرهای افغانستان که به دارالمومنین مشهور بوده و با تقدیم 850 شهید، مردمی مقاوم در برابر دشمن داشته است، جشن موسیقی با حواشی بسیار و ابتذال و حضور پر رنگ زنان برپا کرده اند.
مسئول مرکز پژوهش های مهدویت هرات گفت: غرب برای اینکه در کشورهای اسلامی به اهداف خود برسد، به صورت شبانه روزی و بدون خستگی کارمی کند؛ این در حالی است که جوامع اسلامی برای مقابله و حتی برای آگاهی مردم از چهره واقعی دشمنان اسلام کُند کار می کنند و یا اصلا برنامه ای برای آن ندارند.
وی با اشاره به اینکه تلاش های غرب در بین مردم افغانستان با هدف سکولاریزه کردن جامعه دینی جدی پیگیری می شود، افزود: آنان می خواهند به مردم القا کنند که دین داشته باشید و به مسجد بروید ولی در تعاملات سیاسی و بین المللی و توسعه اقتصادی و اجتماعی پای دین را وسط نکشید.
حجت الاسلام و المسلمین وحیدی افزود: روزی که آمریکا وارد افغانستان شد، شهر هرات تنها یک شبکه تلویزیونی داشت، اما امروز 30 شبکه تلویزیونی دارد. در واقع دشمن فقط به وسیله یک ابزار رسانه به صورت علنی مردم و افکار آنان را مدیریت می کند.
وی در بیان سوء استفاده از فضای عدم اطلاع مردم، افزود: القاعده و غرب داعش را در مقابل بیداری اسلامی طراحی کردند و امروزه به شدت تلاش می کنند تا تفکرات سلفی گری وارد حوزه های علمیه افغانستان شود.
مسئول مرکز پژوهش های مهدویت هرات در ادامه افزود: گروه های تکفیری و آمریکا قصد دارند، جنگ نیابتی در افغانستان ایجاد و افکار افراطی گرایی را در بین مردم ترویج کنند.
وی با بیان اینکه امروز افغانستان در دو صحنه جنگ نرم و جنگ گرم قرار دارد، که هر دو به دنبال نابودی اصل اسلام در افغانستان هستند، تصریح کرد: امروز حوزویان این کشور باید در مقابل این دو جنگ، نه جهاد اصغر، بلکه جهاد اکبر داشته باشند.
حجت الاسلام و المسلمین وحیدی گفت: اگر حوزه های علمیه و علمای افغانستان با ابزار روز با دشمنان اسلام ناب محمدی برخورد نکنند، قطعا اسلام در افغانستان به دست دشمنان خواهد افتاد.
مراسم گرامی‌داشت شهادت مظلومانه شیخ جعفر توکلی از سوی حوزه علمیه خراسان، امور مساجد و جامعه المصطفی با حضور آیت الله علم الهدی، نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی و آیت الله سید مصباح عاملی، مدیر حوزه علمیه خراسان و حجج اسلام و المسلمین حسنیان، امام جمعه هرات افغانستان و جمعی از شخصیت های حوزوی افغانستان، در مسجد فقیه سبزواری در مشهد برگزار شد.
<

مراسم بزرگداشت شهید حجت الاسلام و المسلمین توکلی در مشهد برگزار شد

مراسم بزرگداشت شهید حجت الاسلام و المسلمین توکلی در مشهد برگزار شد


مراسم بزرگداشت شهادت مظلومانه شیخ جعفر توکلی نماینده آیت الله حکیم در استان هرات افغانستان، از سوی حوزه علمیه خراسان، امور مساجد و جامعه المصطفی در مسجد فقیه سبزواری در مشهد برگزار شد.

 مراسم گرامی‌داشت شهادت مظلومانه شیخ جعفر توکلی از سوی حوزه علمیه خراسان، امور مساجد و جامعه المصطفی با حضور آیت الله علم الهدی، نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی و حجج اسلام والمسلمین مصباح عاملی، مدیر حوزه علمیه خراسان، حسنیان، امام جمعه هرات افغانستان و جمعی از شخصیت های حوزوی افغانستان، در مسجد فقیه سبزواری در مشهد برگزار شد.

در این مراسم که قاریان به قرائت قرآن کریم پرداختند و مرثیه خوانی انجام شد، حجت الاسلام والمسلمین وحیدی، مسئول مرکز مهدویت هرات افغانستان با اشاره به شخصیت حجت الاسلام والمسلمین شیخ جعفر توکلی، آن شهید را فرد فعال و دغدغه مند دانست که به صورتی مظلومانه و در راه بازگشت از مسجد شهید شد.

وی با اشاره به شرایط افغانستان در گذشته و امروز، ابراز کرد: وقتی به منطقه و فعالیت هایی که در کشور افغانستان انجام می شود، نگاه می کنیم، متوجه موقعیت حساس آن می شویم.

گفتنی است، حجت الاسلام و المسلمین جعفر توکلی از اساتید حوزه و نماینده آیت الله حکیم در استان هرات، پس از نماز مغرب و عشا، در مسیر منزل خود در هرات هدف تیراندازی افراد مسلح ناشناس قرارگرفت و به شهادت رسید.

مقامات محلی هرات گفته اند دو فرد مسلح سوار بر موتور سیکلت پس از تیراندازی به طرف این عالم دینی از محل فرار کردند.

هنوز فرد یا گروهی مسئولیت به شهادت رساندن این عالم دینی را برعهده نگرفته است.

سال گذشته نیز دو عالم دینی اهل تشیع در استان هرات درحملات افراد مسلح ناشناس به شهادت رسیدند.

پیام تسلیت آیت الله ساجدی به مناسبت شهادت حجت الاسلام شیخ جعفر توکلی

پیام تسلیت آیت الله ساجدی به مناسبت شهادت حجت الاسلام شیخ جعفر توکلی


( پیام فقیه مجاهد حضرت آیت الله ساجدی پیرامون شهادت و ترور مظلومانه حجت الاسلام و المسلمین شیخ جعفر توکلی ره )
بسم الله الرحمن الرحیم
انا لله و انا الیه راجعون
با کمال تاسف خبر شهادت مظلومانه حجت الاسلام والمسلمین حاج آقای شیخ جعفر توکلی قلوب همگان به ویژه مدرسین و طلاب حوزه علمیه مشهد مقدس و هرات را بدرد آورد .
او که از دانش آموخته های متدین و فاضل و دلسوز این حوزه مبارکه بود ؛ سال ها برای ابلاغ پیام خدا و احیاء سنن اسلامی در سنگر های مختلف تبلیغ و تدریس و مدیریت و رسانه و خدمات اجتماعی ، با اخلاص و شجاعت و پشتکار ، نامی جاودان از خود به یادگار گذاشت .
بااینکه دردمندانه جای خالی او را در سنگر امامت جمعه مسجدین صادقیه و جغاره این دو پایگاه با عزت و کرامت مسلمین در هرات و هم در مدارس موفق دین و دانش و رادیو حکمت به نظاره نشسته ایم اما به نعمت شهادتی که خداوند متعال پس از ماه مبارک رمضان در شامگاه جمعه ، نصیب او گردانید غبطه می خوریم .
شیخ شهید توکلی عزیز در طول دوران عمر کوتاه خودش خوش درخشید و با افتخار جام شهادت را در مسیر احیاء و اقامه نماز و بندگی خداوند متعال سرکشید اما ملتی را در غم خویش به سوگ  نشاند .
این جانب با قلبی غمناک در مصیبت از دست دادن یکی از فرزندان معنوی خودم در حوزه علمیه مبارکه مشهد مقدس ، نکاتی را با دولت و ملت شریف در میان می گذارم :
یکم : از تمام آحاد ملت اعم شیعه و سنی ؛  از علماء ، دانشجویان؛ کسبه ؛ اراکین و رجال برجسته دولتی تقاضا میکنم در مراسم تشییع با شکوه بدن مطهر این شیخ شهید جهت تجلیل از خدمات پر بار ایشان برای ملت و دین ، شرکت نموده هم مشت محکمی بر دهان تروریست های تکفیری بزنند و هم سنگر وحدت و همدلی خویش را محکمتر سازند .
بنده بسیار علاقه داشتم در این مراسم حضور پیدا کنم اما بدلیل محظوراتی توفیق پیدا نکردم ولی روحانی مجاهد  حجت الاسلام والمسلمین وحیدی (حفظه الله  ) و هیاتی از جانب حقیر در این مراسم شرکت خواهند نمود .
دوم : دولت و نیروهای امنیتی بخوبی می دانند که پایگاه های تروریستان کجاست ؟
آنها و ما میدانیم که هدف از این ترورها چیست ؟
لذا بر دولت ما لازم هست برای ناکام نمودن تروریست ها بدون فوت وقت عاملان این جنایت را شناسایی و محاکمه نموده ؛ ریشه های این پایگاه ها را به ویژه در حوزه جنوب غرب خشک نمایند.
سوم : چنانکه بار ها تذکر رفته هست ؛ در اوضاع پیچیده فعلی تکیه بر امکانات محدود دولتی در تامین امنیت علماء و مراکز شیعی معقول نیست لذا بر علماء و مسئولین مراکز مذهبی لازم هست در راستای راهبرد دفاع خودی از سرمایه های علمی و معنوی خویش بیشتر حمایت کنند و بر تجار و بازاریان مومن و متدین هست که در حد وسع خویش برنامه های تامین امنیت مردم محور را حمایت مالی نمایند
چهارم : ملت ما به خوبی می دانند که تکفیری ها به حمایت نیروهای خارجی دست به ترور و کشتار علمای شیعه و سنی می زنند از این رو بر علمای فریقین لازم هست با حفظ هوشیاری با اقدامات مناسب و به موقع توطئه های دشمنان اسلام و وطن را خنثی نمایند
در اخیر این ضایعه بزرگ را به خانواده مکرم توکلی ؛ حوزه های علمیه مشهد و هرات تسلیت عرض نموده برای آن شیخ شهید علو درجات از خداوند متعال مسالت می‌ نمایم

سید حسین ساجدی هشتم شوال المبارک ۱۴۳۹

برگزاری نماز عید سعید فطر در ولایت هرات

برگزاری نماز عید سعید فطر در ولایت هرات


 بعد از بررسی شهود و ادله و تجمیع قرائن علمای هرات به این نتیجه رسیدند که روز جمعه اول شوال المکرم و #عید_سعید_فطر بوده است. بر همین اساس  از این عید بزرگ در سراسر کشور اسلامی افغانستان از جمله شهر هرات با شکوه خاصی تجلیل به عمل آمد.

در هرات نماز با عظمت عید در جاهایی مختلف برگزار شد و مومنان از یک ماه مهمانی خدا ابراز سرور و شادمانی کردند.

T.me/mahdiyavaranherat

 
عید سعید فطر در افغانستان چگونه برگزار می شود؟

عید سعید فطر در افغانستان چگونه برگزار می شود؟


مردم مسلمان افغانستان از عید سعید فطر با آداب و رسوم کهن خود به گرمی استقبال می‌کنند و در این روز با ظاهری آراسته، پس از ادای نماز عید و زیارت قبور به دست‌بوس بزرگان می‌روند و قدردان نعمت‌های خداوند می‌شوند.

عیدفطر که از جمله تعطیلات رسمی در افغانستان است، از یک تا سه روز جشن گرفته می‌شود و در طی آن مردم با پوشیدن بهترین پوشاک خود، پس از انجام عبادات، به دید و بازدید و جشن و سرور می‌پردازند.

 در تمامی دول اسلامی از جمله افغانستان اعیاد با نماز آغاز می‌گردد و مسلمانان در افغانستان که همدوش با دیگر مسلمانان جهان در ماه مهمانی خدا از نعمت‌های بی‌کران باری‌تعالی بهره برده‌اند و دوری از گناه را تمرین کرده‌اند، بعد از طلوع آفتاب، در محل‌ها و مراکز بر پایی نماز عید فطر حضور می‌یابند و پیشانی بر زمین می‌گذارند و قدردان خالق هستی می‌شوند. در روز عید فطر در افغانستان، مردم به دیدار بزرگ خاندان می‌روند و عید فطر را تبریک گفته و طلب حلالیت می‌کنند.

 در این روز کسانی که قبل از عید یکی از بستگان خود را از دست داده‌اند، پذیرای مردمانی هستند که برای دلداری به منزل آن‌ها مراجعه می‌کنند. کودکان و نوجوانان نیز در این روز فرخنده که لباس‌های نو و آراسته به تن دارند از عیدی فامیل، آشنایان و همسایگان بهره‌مند می‌شوند و در جشن‌های این عید اسلامی که از تعطیلات رسمی در افغانستان به شمار می‌رود و سه روز تعطیل است، شرکت می‌کنند.

در جای جای افغانستان صبح روز عید، مسلمانان با طلوع آفتاب راهی مصلی‌ها می‌شوند و با وحدتی بی‌نظیر با برپایی نماز عید فطر برای شادی از توفیق یافتن به انجام تکلیف، یکدیگر را در آغوش می‌گیرند و عید تبریکی می‌گویند. رفت و آمد مسلمانان به خانه‌های یکدیگر، عیادت از افراد مریض و بخشش به مستمندان از جمله آداب و رسوم عیدفطر در کشورمان است.

 در ولایت‌های غربی افغانستان از جمله بادغیس، هرات، غور و فراه شب عید فطر جایگاه خاصی برای خانواده عروس و داماد‌ها دارد. در هرات و در آخرین شب ماه رمضان (شب عید) با برپایی مهمانی و مراسم خاص، عیدی عروس توسط خانواده داماد اهدا می‌شود. عیدی داماد نیز در روزهای عید و بعد از دیدار وی با خانواده عروس داده می‌شود.

عیدی بردن برای نوعروس و فراهم کردن مواد خوراکی برای یک مهمانی بزرگ خویشاوندی در شب عید، به عهده خانواده داماد است. مواردی، چون دوره طولانی عید (عید فطر تا عید قربان) برای زنان و رفتن دسته‌جمعی آنان به خانه‌های یکدیگر، اهدای شیرینی همراه با دستمال گلدوزی‌شده به مهمانان از جمله مراسم‌های عید فطر در ولایت‌های غربی افغانستان است. دربعضی از ولایات غرب این کشور رفت وآمد زنان از روز عید فطر تا روز قبل از عید قربان ادامه دارد.

 از رفتن مردم به مناطق خوش آب و هوا، دید وبازدید، برگزاری مسابقات کشتی و غله جنگی نیز به عنوان رسوم عمده مردم این منطقه یاد می‌شود. در غرب افغانستان دو یا سه شب قبل از عید، خانواده داماد عیدی عروس را که شامل انواع پوشاک می‌باشد به خانه وی می‌برد.


بزرگان افغانستان می‌گویند پیش از این در بامیان کسی که برای نخستین بار ماه نو را می‌دید به فاتح میدان جنگ شباهت داشت، با غرور و سربلندی از قله کوه پایین می‌آمدند و برای دیگران تعریف می‌کردند که چگونه ماه را دیده اند از این رو نام آن‌ها تا یک سال دیگر بر سر زبان‌ها بود.

 به گفته این بزرگان پس از رویت ماه، شور و هلهله آغاز می‌شود، همه آن شب را به عنوان عید زنده‌ها با تهیه قوروتی، آبجوشک و یا شیربرنج جشن می‌گرفتند. بر اساس آداب و رسوم بامیانی‌ها شب قبل از عید فطر روز عید مرده‌هاست که در آن شب زنان، حلوا، سمنو، نان مالیده، زاله گگ، دلده و پلو تهیه و به عنوان نذری توزیع می‌کنند.

مراسم عید مرده‌ها به این ترتیب است که وقت اذان مغرب پس از تهیه حلوا رو به قبله در مقابل آن می‌نشینند و با طلب آمرزش برای اموات، فراوانی، نعمت را آرزو می‌کنند. مردان روستا نیز شب عید همراه کودکان با مقداری غذا در خانه بزرگ روستا جمع می‌شوند، پس از صرف غذا سوره مبارکه یاسین می‌خوانند و برای مسافران دعا می‌کنند.

مردم افغانستان معمولاً در هنگام ناهار رسم دارند که در خانه بزرگان و یا به خانه یکی از اقوام که مسافر که خانه خدا دارد جمع می‌شوند، و معمولاً ناهار را که پلو و قرمه است را در کنار یکدیگر صرف می‌کنند و برای مومنان و اسیران خاک طلب مغفرت می‌کنند. افغان‌ها این عید را چنان گرامی می‌دارند که ایرانیان، نوروز را ارج می‌نهند. اغلب شهروندان تلاش دارند تا برای روز عید فطر لباس نو تهیه کنند که این رسوم در سراسر افغانستان تقریباً یکسان است.

 استاد یقیق نویسنده و پژوهشگر در ولایت هرات، مواردی، چون دوره طولانی عید (عید فطر تا عید قربان) برای زنان و رفتن دسته‌جمعی آنان به خانه‌های همدیگر، بوسیدن دست درمیان مردان، اهدای شیرینی همراه با یک دستمال دست‌دوزی شده به مهمانان را از نکات برجسته عید فطر در ولایات غرب کشور می‌داند.

http://www.mizanonline.com/files/fa/news/1396/3/31/1185344_295.jpg

<