آغاز طرح بزرگ ختم قرآن عظیم الاشأن

آغاز طرح بزرگ ختم قرآن عظیم الاشأن


آغاز طرح بزرگ ختم قرآن عظیم الاشأن برای سلامتی و تعجیلدر فرج منجی عالم بشریت حضرت مهدی موعود عجل الله تعالی فرجه الشریف در دهه مهدویت سال 1398

 

<

برگزاری دوره مهدویت ویژه خواهران در شهرک جبرییل و منطقه کارته ولایت هرات

برگزاری دوره مهدویت ویژه خواهران در شهرک جبرییل و منطقه کارته ولایت هرات


به گزارش مرکز مهدویت هرات دوره آموزشی مهدویت با محوریت کتاب "نگین آفرینش" را مدتی است که در شهرک جبریل با همکاری مجمع الصالحین و منطقه کارته ولایت هرات برگزار گردیده است.برگزارکننده: مرکز مهدویت هرات

برگزاری کلاس مهدویت بصورت آنلاین

برگزاری کلاس مقدماتی درس مهدویت در شهرک جبرییل منطقه سه راه کوره ملی توسط مرکز مهدویت هرات به همکاری نمایندگی هرات جامعه المصطفی العالمیه و مکتب اهلبیت علیه السلام


به گزارش مرکز مهدویت هرات کلاس مقدماتی درس مهدویت در شهرک جبرییل منطقه سه راه کوره ملی توسط مرکز مهدویت هرات به همکاری نمایندگی هرات جامعه المصطفی العالمیه و مکتب اهلبیت علیه السلام به صورت آنلاین برگزار گردید.
این کلاس با تدریس استاد گرامی حجت السلام و المسلمین حاج آقای سید عبدالکریم حسینی طی دو هفته به صورت متواتر برای برادران و خواهران برگزار می گردد.

 برگزاری دوره تربیت مربی مهدوی

برگزاری دوره تربیت مربی مهدویبه گزارش مرکز مهدویت هرات،  دوره تربیت مربی مخصوص طلاب توسط حجة الاسلام و المسلمین سید عبدالکریم حسینی کارشناس مهدویت از طرف مرکز مهدویت هرات برگزار گردید.
این دوره با اشتراک تعداد کثیری از طلاب از تاریخ 1397/9/17 شروع و به مدت یک ماه هر روز در مدرسه علمیه کاظمیه ادامه خواهد یافت.تاکید عالم الازهر بر زمینه سازی برای ظهور حضرت مهدی(عج)

تاکید عالم الازهر بر زمینه سازی برای ظهور حضرت مهدی(عج)


به گزارش «شیعه نیوز»، شیخ جواد ریاض از علمای الازهر گفت: دشمنان در طول تاریخ امت اسلامی توطئه های فراوانی کردند و توانستند برای تحقق اهداف خود خائنین را به سمت خود بکشند.

وی ادامه داد: برخی افراد متعصب و افراطی در راستای هدف دشمن حرکت کرده و نفهمیدند که به دشمن و اهداف و خواسته های آنان خدمت می کنند. الازهر بیش از صد سال است که مذاهب چهارگانه اهل سنت(حنفی، مالکی، شافعی،حنبلی) و مذاهب چهارگانه غیر سنی مثل(جعفری، زیدی، اباضی، ظاهریه) را آموزش می دهد و علمای بزرگ الازهر همچنان در مطالعات و پژوهش های خود مذاهب را با هم مقایسه می کنند و حتی برخی قوانین از دیدگاه این مذاهب که متناسب با جامعه است کمک می گیرند.

شیخ ریاض اشاره کرد: بسیاری از مسلمانان شیعه و سنی به ظهور حضرت مهدی(عج) در آخر الزمان ایمان دارند، امّا اعتقاد آنها به این معنی نیست که امت از عمل به وظیفه خود خودداری کند و تلاش نکند، بلکه باید در حد توان خود سعی کند تا نهضت و قیام در امت تحقق یابد که از جمله آنها؛ نهضت علمی، نهضت فکری و نهضت دعوت به دین و کنار زدن غبار تعصب و افراطی گری است.

متن گفتگو به شرح زیر است:

حوزه: به نظر شما چه کسی پشت بحران های موجود در کشور های اسلامی است؟ آیا این بحران ها آن چنانکه برخی می گویند مرتبط با اختلافات جریان ها و فرقه های اسلامی مثل شیعه و سنی است یا اینکه توطئه ای غربی است؟

بدون شک همین دو دلیل پشت بحران های کشور های اسلامی است؛ دشمن ما خیرخواه ما نیست و تنها به دنبال فرقه گرایی است، دشمن می داند که قدرت و پیروزی ما در وحدت ماست و امت اگر اجماع داشته و متحد شود می تواند در زمینه اقتصادی، دفاعی، قدرت و گسترش دین، قوی ترین امت باشد. این دشمن از وجود مذاهب در داخل اسلام سوء استفاده کرده و فتنه انگیزی و بحران آفرینی می کند.

دشمنان در طول تاریخ امت اسلامی توطئه های فراوانی علیه آن پایه ریزی کردند و توانستند برای تحقق اهداف خود خائنین را به سمت خود بکشند و برخی افراد متعصب و افراطی در راستای هدف دشمن حرکت کرده و نفهمیدند که به دشمن و اهداف و خواسته های آنان خدمت می کنند.

حوزه: چرا مسلمانان در مقابل دشمنان اسلام متحد نیستند؟ موانع روند تحقق وحدت بین مسلمانان چیست؟

ما این روز ها شاهد وحدت مسلمانان و حلقه زدن آنان به دور پیامبر اکرم (ص) نیستیم؛ چرا که ما از مفاهیم حقیقی قرآن و مفاهیم سنت نبی مکرم اسلام(ص) دور شدیم. قرآن همیشه ما را به تقریب دعوت می کند و می فرماید «واعتصموا بحبل الله جميعا ولا تفرقوا ...» و رسول اعظم (ص) می فرمایند: عليكم بالجماعة وإياكم والفرقة ، فإن الشيطان مع الواحد ، وهو مع الاثنين أبعد ، من أراد بحبوحة الجنة فليلزم الجماعة. (الترمذی).

ما زمانی که از این مفاهیم دور شدیم به این مصیبت گرفتار شدیم. چیزی که مانع روند وحدت می شود، همان تعصب برای مذهب واحد و تکفیر و گمراه خواندن طرف مقابل است و این روز ها بیشتر از گذشته به این مسئله گرفتار هستیم.

بدون شک مؤسسات و گروه هایی برای تقریب بین مذاهب تلاش هایی داشته اند. اولین مؤسسه ای که از حدود هفتاد سال پیش آغاز به کار کرد، "دار التقریب بین المذاهب الاسلامی" در مصر بود که به دست علمای الازهر از جمله شیخ شلتوت و شیخ محمد المدنی و غیر آن تأسیس شد. همچنین در آن دوران کتاب های ارزشمندی در خصوص وحدت و ارتباط نوشته شد که از جمله آن ها کتاب "محمد ابو زهره" بود.

از دیگر موانع روند وحدت، تحصیل مذهب واحد در برخی مدارس اسلامی کشور های ماست؛ به گونه ای که دانش آموز تنها حق را به مذهب و منابع درسی خود می دهد و اگر چیز دیگری بشنود آن را اشتباه و خطا فرض می کند.

برخی افراد متعصب و افراطی در راستای هدف دشمن حرکت کرده و نفهمیدند که به دشمن و اهداف و خواسته های آنان خدمت می کنند. الازهر بیش از صد سال است که مذاهب چهارگانه اهل سنت (حنفی، مالکی، شافعی،حنبلی) و مذاهب چهارگانه غیر سنی مثل (جعفری، زیدی، اباضی، ظاهریه) را آموزش می دهد و علمای بزرگ الازهر همچنان در مطالعات و پژوهش های خود مذاهب را با هم مقایسه می کنند و حتی برخی قوانین از دیدگاه این مذاهب که متناسب با جامعه است کمک می گیرند.

حوزه: آیا مسئله فلسطین در شرایط کنونی اولویت جهان و کشور های اسلامی است یا مسئله ای برای تجارت برخی حکام است؟دلایل تلاش برخی کشور های عربی برای عادی سازی روابط با صهیونیست ها چیست؟

مسئله فلسطین از جمله مسائلی است که هر مسلمانی به آن اهمیت می دهد و مسجد الاقصی ملک تمامی مسلمانان و متعلق به آن ها است. این مسجد قبله اول مسلمانان است که نبی اکرم (ص) شانزده یا هفده ماه بعد از هجرت خود به مدینه منوره به آنجا رفت. از ابوذر نقل شده که وی از پیامبر اکرم(ص) پرسید، کدام مسجد اول ساخته شد، گفتند: اول مسجد الحرام و سپس مسجد الاقصی.

مسجد الاقصی سومین مسجد مقدس است که پیامبر اکرم(ص) فرمود: «لا تشد الرحال إلا إلى ثلاثة مساجد : المسجد الحرام ومسجدي هذا والمسجد الأقصى»(بار سفر بسته نمی‌شود مگر به قصد سه مسجد: مسجدالحرام، مسجد من و مسجدالاقصی). قرآن کریم نیز بین مسجد الحرام و مسجد الاقصی ارتباط برقرار کرده و فرمود: « سبحان الذى أسرى بعبده ليلا من المسجد الحرام إلى المسجد الأقصى الذي باركنا حوله .. »؛ این آیه نشان می دهد که این ارتباط بیهوده نبوده است. همچنین می توانست سفر معراج مستقیماً از مسجد الحرام انجام شود، امّا خداوند متعال خواست که پیامبر اکرم(ص) اول به مسجد الاقصی سفر کند و از آنجا به معراج برود. نقل شده است که رسول اعظم(ص) قبل از معراج با انبیا نماز خواند.

 هر مسلمانی باید این مسئله را بداند. مسئله فلسطین و مسجد الاقصی در رأس امور الازهر است و در تمامی همایش های مجمع پژوهش های اسلامی یا هیئت علمای بزرگ الازهر، سخنان و بیانیه های آغازین به مسئله فلسطین اختصاص دارد.

بدون شک عادی سازی روابط با دشمن به ضرر مسلمانان است در حالی که همه­ی فقها دفاع از مقدسات را واجب کردند.

حوزه: آیا علمای اسلام در آگاهی دادن به ملت های اسلامی در قبال توطئه ها به نقش خود عمل می کنند یا اینکه برخی از آنان صدای دشمن شده و جنایت های آنان را توجیه می کنند؟

بدون شک بسیار از روحانیون و علمای جهان اسلام در عمل به وظایف آگاهی بخشی و تبلیغی پیرامون این مسئله کوتاهی می کنند و برخی از آن ها به دنیا و زینت های آن دل بسته اند.

مسئولیت آنان در نزد خداوند سبحان بسیار سنگین است؛ چرا که آنان از علم و آگاهی بیشتری برخوردارند و روز قیامت سخت مورد حسابرسی قرار می گیرند. خداوند به وسیله علم به آنان فضیلت و برتری داد، امّا آن ها وظیفه خود را در قبال دین و تبلیغ آن، مقدسات و دادن آگاهی به عموم مردم رها کردند.

حوزه: آیا ظهور منجی موعود آنطور که در ادیان مختلف آمده، می تواند به بحران ها پایان دهد و مسلمانان را بر دشمنان پیروز گرداند؟ مقدمات و شرایط ظهور حضرت مهدی (عج) برای نجات امت اسلامی چیست؟

بسیاری از مسلمانان از شیعه و سنی به ظهور حضرت مهدی (عج) در آخر الزمان ایمان دارند، امّا این به معنی این نیست که امت از عمل به وظیفه خود خودداری کرده و تلاش نکند، بلکه باید در حد توان خود سعی کند تا نهضت و قیام در امت تحقق یابد که از جمله آنها؛ نهضت علمی، نهضت فکری و نهضت دعوت به دین و کنار زدن غبار تعصب و افراطی گری است. خداوند متعال در هر وقت در مورد آنچه انجام می دهیم سؤال می کند.

منبع: حوزه نی

برگزاری جشن سالروز آغاز امامت حضرت ولیعصر (عج)

برگزاری جشن سالروز آغاز امامت حضرت ولیعصر (عج)


به گزارش مرکز مهدویت هرات: همزمان با نهم ربیع الاول برای اولین بار در هرات جشن سالروز آغاز امامت امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف از سوی مرکز مهدویت هرات و هیئت الحسین علیه السلام در مسجد امام موسی بن جعفر علیه السلام برگزار گردید.
این مراسم با حضور علما، شخصیت های علمی حوزه و دانشگاه، فرهنگیان و اقشار مختلف همراه بود. قرائت زیبای قاری ارجمند علی اکبر راغب در بدو جلسه، سخنرانی حجت الاسلام و المسلمین احمدی و مداحی مداحان اهل بیت مهدی حیدرپور و علیرضا نظری از برنامه های این اجتماع بزرگ بود.

حجت الاسلام و المسلمین احمدی با اشاره به اهمیت فراگیری مباحث مهدویت و شناخت امام زمان (عج)  آمادگی برای ظهور امام عصر (عج) را امری لازم برای همه ی منتظران دانست. وی اظهار داشت انتظار فرج به عنوان افضل اعمال امت نبی اکرم (ص) در روایات مطرح شده است و انتظاری درست است که زمینه ساز اصلاح انسان گردد؛ انتظاری  ارزش دارد که در آن تقوای الهی بوده و در انسان  را در مسیر عبودیت و بندگی خدا قرار دهد. انتظاری زیباست که باعث ایجاد شور و نشاط درونی گردد و انسان را از یاس و ناامیدی ایمن بدارد. ایشان در ادامه  با توجه به آیه 55 سوره مبارکه نور " وَعَدَ اللَّهُ الَّذينَ آمَنُوا مِنْکُمْ وَ عَمِلُوا الصَّالِحاتِ لَيَسْتَخْلِفَنَّهُمْ فِي الْأَرْضِ کَمَا اسْتَخْلَفَ الَّذينَ مِنْ قَبْلِهِمْ وَ لَيُمَکِّنَنَّ لَهُمْ دينَهُمُ الَّذِي ارْتَضي‏ لَهُمْ وَ لَيُبَدِّلَنَّهُمْ مِنْ بَعْدِ خَوْفِهِمْ أَمْناً يَعْبُدُونَني‏ لا يُشْرِکُونَ بي‏ شَيْئاً وَ مَنْ کَفَرَ بَعْدَ ذلِکَ فَأُولئِکَ هُمُ الْفاسِقُونَ" ترجمه: "خداوند به کسانى از شما که ایمان آورده و کارهاى شایسته کرده اند وعده داده است که آنان را در زمین جانشین امّت هاى شایسته گذشته کند; چنان که شایستگان امت هاى پیشین را در زمین جانشین دیگران قرار داد، و نیز نوید داده است که آیین آنان را که بر پایه فطرت استوار است و خدا آن را برایشان پسندیده است، پابرجا سازد، به گونه اى که جامعه براساس آن شکل یابد، و وعده داده است که آنان را پس از این که پیوسته از سوى دشمنان داخلى و خارجى بیمناک بودند، ایمنى بخشد. در حالى به امنیت مى رسند که مرا مى پرستند و چیزى را شریک من قرار نمى دهند، و هر کس پس از تحقق این وعده، به وسیله کفر و نفاق و ارتکاب گناهان ناسپاسى کند، اینانند که از راه خدا بیرون رفته اند". افزودند عدالت فراگیری که در زمان امام عصر ارواحنا فداه رقم می خورد مقدمه ای برای عبادت خدای یگانه است.

اختتامیه دوره معارف مهدویت خواهران

اختتامیه دوره معارف  مهدویت خواهران


به گزارش مرکز مهدویت هرات: روز پنج شنبه، بیستم سرطان سال جاری در مراسم اختتامیه دوره معارف مهدویت "گل نرگس" ویژه خواهران، از برترین های دوره با اهدای تقدیر نامه و جوایز تقدیر صورت گرفت. دوره مذکور با شرکت تعدادی از خواهران طی بیش از صد جلسه در مرکز مهدویت هرات با محوریت کتاب های نگین آفرینش در دو جلد و درسنامه مهدویت در چهار جلد برگزار شده بود. شایان ذکر است که با پایان دوره مذکور انجمن دانش آموختگان مهدویت تاسیس و فارغان دوره مزبور برای شروع فعالیت های مهدوی رسما عضو انجمن گردیدند.

 

برگزاری مراسم لیالی قدر در شهر هرات


مراسم لیالی قدر با حضور جمع کثیری از مردم برگزار شد.
در این مراسم ها علما به اهمیت شب های قدر پرداختند و در مورد فضایل حضرت علی علیه السلام صحبت کردند.

 

 

 

 

<

تجلیل از دهه مهدویت در افغانستان

تجلیل از دهه مهدویت در افغانستان


همزمان با فرارسیدن دهه مهدویت و ولادت قطب عالم امکان حضرت بقیت الله الاعظم ارواحنا فدا، در شهر های مختلف افغانستان جشن های شادباش و بزرگداشت برگزار گردید.
امسال در شهر های هرات، کابل، قندهار و مزار شریف مردم با شور و نشاط ویژه و بسیار پرشور تر از سال های گذشته در این مراسم ها شرکت  نمودند. شعار مسئولیت پذیری به عنوان شعار دهه مهدویت، اوصاف و ویژگی های منتظران، نقش انتظار در خود سازی، عدالت زمان ظهور حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف از جمله مباحثی بود که در محافل نیمه شعبان مطرح گردید.
ثور 1397- شعبان المعظم 1439

هراتقندهار


مزار شریف


کابل

<

دیدار مربیان قرآنی از مرکز مهدویت هرات

دیدار مربیان قرآنی از مرکز مهدویت هرات


به گزارش مرکز مدویت هرات: همزمان با ایام دهه مهدویت و نیمه شعبان، جمعی از خواهران مسئول و مربی قرآنی مدرسه القرآن مجتمع قرآن و عترت از مرکز مهدویت دیدار نمودند. در این دیدار علاوه بر پخش گزارش تصویری از فعالیت های مرکز مهدویت هرات، تعدادی از کتاب های مهدویت معرفی گردید. بازدید از واحد های مرکز مهدویت و منشورات مرکز از جمله برنامه های این دیدار بود. در اخیر بسته فرهنگی شامل فلش کارت دهه مهدویت، پوستر  و برورشور وظایف منتظران به بازدید کنندگان توزیع شد.
1397/2/11

فعالیت های مرکز مهدویت هرات در دهه مهدویت

فعالیت های مرکز مهدویت هرات در دهه مهدویت


به گزارش مرکز مهدویت هرات با عنایت پروردگار عالم و توجهات حضرت ولی عصر(عج)، مرکز مهدویت هرات توفیق نامگذاری دهه مهدویت و تجلیل از آن را در ایام ولادت فرزند خلف نبی اکرم(ص) و آخرین امید منتظران را در افغانستان پیدا نمود.

دهه مذکور از سوی مرکز مهدویت با شعار "مسؤلیت پذیری" آغاز و فعالیت هایی به شرح زیر صورت پذیرفت.

1. پنجاه ختم کلام الله مجید به نیت فرج و سلامتی آقا امام زمان عجل الله فرجه الشریف.
2. توزیع یازده هزار برگ فلش کارت در راستای شعار مسؤلیت پذیری در بین جامعه هدف.

3. توزیع کتابک رنگ آمیزی در بین کودکان.
4. توزیع هزار بسته فرهنگی شامل پوستر مهدوی، بروشور و فرازی از دعای افتتار در بین مهدی یاوران.

5. ارسال بسته های فرهنگی به ولایت فراه.

6. جلسه هم اندیشی با ائمه جماعات پیرامون مبحث مسؤلیت پذیری به عنوان شعار دهه مهدویت سال جاری و توزیع بنر مسولیت پذیری و بسته فرهنگی به مساجد.

7. توزیع ده ها صفحه صلوات شمار به مراکز فرهنگی و مساجد.

ثور 1397    ، شعبان المعظم 1439

<

برگزاری اجتماع بزرگ مهدی یاوران

برگزاری اجتماع بزرگ مهدی یاوران


به گزارش مرکز مهدویت هرات: اجتماع بزرگ مهدی یاوران از سوی مرکز مهدویت هرات در نیمه شعبان سال جاری در بیت الامام جواد علیه السلام (تکیه آقا میرآقا) هرات برگزار گردید.
این مراسم با حضور علما، شخصیت های علمی حوزه و دانشگاه، فرهنگیان و اقشار مختلف همراه بود، قرائت زیبای قاری بین المللی حجت الاسلام محمدرضا نوری در بدو جلسه، نمایش کلیپ فعالیت های مرکز مهدویت هرات از افتتاح مرکز مذکورتا اوایل سال 1397 ، تقدیر از قاریان بین المللی کشور حجت الاسلام محمدرضا نوری و استاد مجتبی صفارزاده، سخنرانی حجت الاسلام و المسلمین سید جواد وحیدی و مداحی استاد خیرپور از برنامه های این اجتماع بزرگ بود. حجت الاسلام و المسلمین سید جواد وحیدی ضمن بیان شعار دهه مهدویت با عنوان مسئولیت پذیری در عرصه های مختلف از جمله مسئولیت نسبت به خدا، امام زمان علیه السلام، قرآن کریم، جامعه و ... اشاره نمودند . شایان ذکر که اجتماع بزرگ مهدی یاوران از سه سال بدین سو از سوی مرکز مهدویت هرات برگزار می شود. 12/2/1397

 

 

 

 

 

<