برای معرفی شخصیت حضرت ابوطالب کم کاری شده است

برای معرفی شخصیت حضرت ابوطالب کم کاری شده است


آیت الله مکارم شیرازی امروز در دیدار حجت الاسلام والمسلمین اختری، دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) و دست اندرکاران برگزاری همایش حضرت ابوطالب(ع) اظهار داشتند: شخصیت حضرت ابوطالب(ع) در جامعه مظلوم است و متاسفانه کار شایسته ای بعد از انقلاب برای معرفی و تبیین شخصیت ایشان صورت نگرفته که این زیبنده نیست.

ایشان از تلاش دست اندرکاران برگزاری این همایش برای معرفی شخصیت حضرت ابوطالب تقدیر کردند و گفتند: امیدواریم بتوانید با اقدامات مناسب این کوتاهی را جبران کنید؛ چراکه دشمنان به دنبال تخریب کسانی هستند که به نوعی با امام علی(علیه السلام) ارتباط داشتند.

معظم له با بیان این مطلب که شفاف سازی در مورد شخصیت حضرت ابوطالب، در حقیقت اظهار علاقه به مولا علی(ع) است، خاطرنشان ساختند: درباره حضرت ابوطالب مطالبی نوشته شده که برخی به صورت مستقل به چاپ رسیده و برخی از نویسندگان نیز در لابلای کتب خود درباره ایشان بحث کرده اند؛ مسئولان این همایش باید در جمع آوری آثار به این دو مهم توجه کنند.

این استاد برجسته حوزه تصریح کردند: ما در تفسیر نمونه ذیل آیه شریفه «هُمْ یَنْهَوْنَ عَنْهُ وَ یَنْأَوْنَ عَنْهُ» مفصل در این باره صحبت کرده ایم؛ متاسفانه در تفسیر این آیه برخی دچار اشتباه شده اند؛ ما مستندات و مدارک بسیار خوبی درباره ایمان ابوطالب داریم و باید در این خصوص نیز روشنگری لازم صورت گیرد.

حضرت آیت الله مکارم شیرازی اظهار داشتند: کار و فعالیت علمی و تحقیقاتی و تبیین اینگونه حقایق ابدا مخالفتی با وحدت ندارد؛ بلکه کمک به مقوله وحدت خواهد بود.

ایشان با اشاره به برگزاری کنگره نقش شیعه در پیدایش و گسترش علوم اسلامی در سال گذشته با حضور اندیشمندان و صاحب نظران کشورهای اسلامی در قم، یادآورشدند: حدود 20 جلد کتاب در این زمینه تهیه شده و تمامی آثار نیز به صورت فشرده در یک جلد به زبان های مختلف به چاپ رسیده است.

این مرجع تقلید در پایان خطاب به دست اندرکاران برگزاری همایش حضرت ابوطالب ابراز داشتند: افزون بر چاپ و انتشار آثار جمع آوری شده، چکیده ای مستدل و معتبر داشته باشید، تا بتوانید به زبان های مختلف در اختیار محققان، پژوهشگران و علاقه مندان قرار دهید.

افشاگری اسنودن درباره قتل خاشقجی

افشاگری اسنودن درباره قتل خاشقجی


« ادوارد اسنودن» مامور پیشین در آژانس امنیت ملی آمریکا(NSA) گفت: اگر شرکت اطلاعاتی اسرائیلی « NSO» نرم افزار جاسوسی خود را به عربستان نمی فروخت، چه بسا«جمال خاشقجی» روزنامه نگار منتقد عربستانی همچنان در قید حیات بود.

«شالیو هولیو» مدیرکل شرکت NSO گفت: از برنامه های پیشرفته این شرکت مانند برنامه جاسوسی «پگاسوس» برای جاسوسی از «تمیم بن حمد آل ثانی» امیر قطر و «محمد بن عبدالرحمن آل ثانی» وزیر امور خارجه قطر استفاده شده است.

 
هولیو فاش کرد در روز 27 دسامبر گذشته در حضور نزدیک به 400 نفر از کارکنان NSO در سالن دانشگاه تل آویو، تراشه هایی را نشان داده است که از آن در برنامه های الکترونیکی پیشرفته این شرکت برای جاسوسی های مختلف استفاده شده است. یکی از تراشه ها در نرم افزاری برای جاسوسی از مسئولان قطری به کارگرفته شد.

در همین حال، اسنودن در مصاحبه با یدیعوت آحارونت گفت: شواهد نشان می دهد که محصولات این شرکت به تلفن های دوستان خاشقجی مانند «عمر عبدالعزیز»، «یحیی عسیری» و «غانم المصاریر» را نفوذ کردند.

 
وی افزود: به لطف «استیزن لب»(سازمان حقوق بشر که گزارش های ضد NSO منتشر کرده است) شواهد  قراینی در اختیارماست که چه اتفاقی برای خاشقجی افتاده است.

اسنودن ادامه داد: سه نفر با خاشقجی تماس گرفتند؛ آنها تلاش کردند تا با نرم افزارNSO به اطلاعات نفوذ کنند. به نظر می رسد که از اطلاعات عربستان بودند. ما در آژانس امنیت ملی می گوییم که یک بار تصادفی، دو بار احتمال آماری و باز سوم اقدام خصومت آمیز است. آنچه در مورد خاشقجی رخ داد، به نظر می رسد که بارها این شکل را دیده ایم.


وی افزود: شواهد نشان می دهد که از پگاسوس به منظور نفوذ در تلفن های آشناهای خاشقجی استفاده شده است. این واقعیت وجود دارد که اگرNSO این تکنولوژی خطرناک را به عربستان که تاریخ طولانی در نقض حقوق بشر دارد، نمی فروخت، خاشقجی زنده بود.

این درحالی است که شالو هولیو استفاده از نرم‌افزار پگاسوس برای نفوذ در تلفن همراه خاشقجی برای به قتل رساندن وی را تکذیب کرد، اما پذیرفت که برخی از کشورهای عربی، نرم افزار پگاسوس را خریدار کردند.

↵نگاهی به پیشرفت های اخیر شیعیان در انگلستان

  نگاهی به پیشرفت های اخیر شیعیان در انگلستان


در بین کشورهای اروپایی بعد از کشور فرانسه که به واسطه سابقه و فرهنگ مهاجر پذیریش جامعه ای چند نژادی و چند فرهنگی دارد، بریتانیا بیشترین و بالاترین میزان جمعیت مسلمانان ساکن در اروپا را دارد. یک جمعیت حدود سه  تا چهار میلیون نفری که با توجه به جمعیت شصت و پنج میلیون نفری این سرزمین پادشاهی، نشان از اقلیتی حدود چهار تا پنج درصدی است؛ که از این بین هم ده درصد را شیعیان این کشور تشکیل می دهند.
 
مردمان سرزمین بریتانیا – که از نظر جغرافیای سیاسی سرزمینی است شامل کشورهای انگلیس، اسکاتلند، ولز و ایرلند؛ به واسطه سابقه استعماری تاریخ این کشور که متضمن ارتباط طولانی مدت آن ها با اقوام و ادیانی از چهار گوشه دنیا بوده، در میان دیگر کشورهای اروپایی همواره به عنوان مردمی معروف بوده اند که حد بالایی از تساهل را در همنشینی با پیروان ادیان دیگر نشان می دهند. به هر حال این مردمان قرن ها مهمانان ناخوانده و اشغالگر محدوده جغرافیایی وسیعی، از شمال آفریقا تا جنوب و جنوب غربی آسیا و حتی شمال و مرکز قاره آمریکا بوده اند و طبیعی است در این ضیافت اجباری به شناختی حداقلی از فرهنگ ها و ادیان سرزمین های میزبان شان دست یافته باشند.

آشنایی انگلیسی ها با اسلام

برای تعیین و تخمین آغاز آشنایی بریتانیایی ها با اسلام، تاریخ نگاران به مقاطع تاریخی گوناگونی اشاره کرده اند. از نظر عده ای از مورخین آشنایی مردم بریتانیا با اسلام از زمان فتح اندلس به دست مسلمانان آغاز شده. عده ای دیگر زمان جنگ‌های صلیبی و نبردهای شواالیه های مسیحی –اغلب- انگلیسی با جنگجویان مسلمان را مبدا تاریخ آشنایی انگلیسی ها با اسلام دانسته اند. نظریه ای دیگر هم آشنایی انگلستان با اسلام را به دوران استعمار کشورهای آفریقایی و آسیایی به خصوص هند برمی گردانند؛ که از نظر منطقی این نظریه به واقعیت نزدیک تر به نظر می رسد؛ به خصوص که گفته می شود اولین مسلمانان بریتانیا نیز مهاجرانی از هند و خاورمیانه بودند. نباید فراموش کرد که در سال ۱۹۱۱ در متصرفات بریتانیا – که گفته می شد آفتاب در آن جا غروب نمی کند- ۹۴ میلیون مسلمان ساکن بودند و در همان زمان خود این امپراتوری ۵۸ میلیون نفر جمعیت داشت. در همان زمان ها بود که نخستین مسجد در بریتانیا، مسجد شاه‌جهان، در سال ۱۸۸۹ میلادی در شهر ووکینگ ساخته شد. از همان زمان مسلمانان در جامعه و ارتش انگلستان نقشی در خور بر عهده داشته اند. در زمان جنگ اول جهانی ارتش انگلستان ۴۰۰۰۰۰ سرباز مسلمان داشت که از این تعداد ۶۲۰۰۰ نفرشان در جنگ کشته شدند. در جنگ دوم جهانی علیه نازی ها هم نیم میلیون سرباز مسلمان در صف انگلیسی ها جنگیدند.

به هر حال دیوید لوید جورج نخست وزیر انگلیس در سال های ۱۹۱۶ تا ۱۹۲۲ گفته که: ما بزرگ ترین قدرت مسلمان دنیا هستیم و یک چهارم جمعیت امپراتوری ما مسلمان هستند.

 بنابراین این گفته به واقعیت نزدیک تر است که بریتانیایی‌ها اول بار مانند دیگر دولت‌های استعماری در خاورمیانه و هند با اسلام آشنا شدند و در ادامه نیز رفت و آمد آن ها در سرزمین های اسلامی سبب شد تا اندکی از مسلمانان به تدریج از اواسط قرن نوزدهم بتوانند به این مجمع الجزایر (که شامل چهار کشور انگلیس، اسکاتلند، ولز و ایرلند می شود) راه پیدا کنند. این گروه که بیشترشان ملوان بودند، بعد از ورود به انگلیس و ازدواج با دختران انگلیسی در شهرهایی چون لیورپول، گلاسکو و کاردیف ماندگار شدند.

اسلام در انگلیس امروز

امروزه جمعیت مسلمان بریتانیا بین دو و نیم تا سه میلیون نفر برآورد می‌شود که نزدیک به یک میلیون نفر آنان در لندن زندگی می‌کنند که شمار شیعیان در این شهر بیشتر است. بیرمنگهام، منچستر، شفیلد، لیدز و گلاسکو دیگر شهرهایی هستند که مسلمانان در آن فراوانند. درباره تناسب جمعیتی مسلمان انگلیس باید گفت که حدود نیمی از مسلمانان در این کشور متولد شده و پدران هندی و خاورمیانه ای دارند.
 
نگاهی به پیشرفت های اخیر شیعیان در انگلستان
تبریک سال نو میلادی از سوی شیعیان انگلیس

رشد جمعیت شیعیان

تمام گزارش های جمعیتی منتشر شده در انگلستان حکایت از رشد سریع جمعیتی مسلمانان این کشور دارد. در سال ۲۰۱۱ در گزارشی اشاره شد که در آن سال بیش از صد هزار انگلیسی به اسلام گرویده اند که دو سوم آن ها زن بوده اند و بیش از نیمی از آن ها هم شیعه را به عنوان باور قلبی خود انتخاب کرده اند. این امر این پنداره را که در این کشور اسلام رشد جمعیتی بسیار بسیار سریع تر از ادیان دیگر دارد اثبات می کند. مسلمانان و به خصوص شیعیان جوان ترین اقلیت مذهبی انگلیس هم بوده و در ده سال منتهی به ۲۰۱۱ رشد جمعیتی این اقلیت ده برابر گروه های مذهبی دیگر بوده است. این واقعیت که شمار مسلمانان انگلیس از کمتر از پنجاه هزار نفر در سال ۱۹۶۱ در نیم قرن به بیش از سه میلیون نفر در سال ۲۰۱۱ رسیده؛ شاهدی است بر مثال اقبال روز افزون اسلام در انگلیس است. با این حال اکثریت مسلمانان این سامان با اهل سنت است و شیعیان که حدود ۴۵۰ هزار نفر تخمین زده می‌شوند نسبت به سنی‌ها در اقلیت‌اند. بیشترین حضور آنان هم در لندن، بیرمنگهام و منچستر بوده و از ملیت‌های ایرانی، عراقی، پاکستانی و لبنانی هستند. البته لازم به توضیح است که نشریه اکونومیست در سال ۲۰۱۵ شمار شیعیان انگلیس را بالغ بر چهارصد و پنجاه هزار نفر عنوان کرد.

پیش بینی می شود با ادامه اقبال به اسلام و به ویژه شیعه در انگلستان جمعیت این اقلیت دینی در این کشور در سال ۲۰۵۰ به بیش از سیزده میلیون نفر برسد.

دشواری های شیعیان انگلیس

با این که از نظر آماری اسلام دومین دین بزرگ در انگلستان به‌شمار می‌رود و گفته می شود که بیش از ۶۰۰ مسجد و ۶۰ مدرسه اسلامی در این کشور در حال فعالیت هستند، اما متاسفانه مسلمانان این کشور در استانداردهای زندگی از جمله فقیرترین اقشار انگلستان محسوب می شوند و از نظر مسکن، بهداشت و حتی تحصیلات دچار کمبودهای عمده ای هستند. شمار بیکاری در میان مسلمانان بالاست و در میان اندک شاغلان مسلمان نیز، شمار مسلمانان در مشاغل مهم و مناصب سیاسی این کشور به انگشتان دو دست هم نمی رسد؛ و این در حالی است که همواره در این کشور در میان گروندگان به دین اسلام نام اشراف و بزرگان این کشور شنیده می شود و حتی در منابع تاریخی ثبت شده که در اولین موج گرایش به اسلام در انگلستان در سال های آغازین قرن نوزدهم نیز گرایش به اسلام در میان طبقه اشراف موج اجتماعی عظیمی را به وجود آورد. البته این محرومیت ها را خیلی از کارشناسان به دلیل جوان بودن میانگین سنی این اقلیت مذهبی می دانند و گمان می برند که در سال های آتی و با اتمام تحصیلات فرزندان مهاجرین مسلمان این موقعیت دچار تغییرات عمده ای خواهد شد.
 
نگاهی به پیشرفت های اخیر شیعیان در انگلستان
مرکز اسلامی انگلیس در لندن

پیشرفت های اخیر

مسلمانان معتقدند که بیش از آنچه بدان دست یافته اند، استحقاق دارند. این را یک نشریه شیعه در مقاله ای که در ماه های اخیر منتشر شده چنین آورده: در یکی دو سال اخیر، مسلمانان در صحنه سیاسی بریتانیا، به موفقیتهایی زیادی دست یافته اند. حضور بیش از پنجاه شیعه در شوراهای شهرداری و محلی نشان از این موقعیت رو به بهبود دارد.

اما مهم تر از این محدود راهیابی شماری از مسلمانان به مجلس عوام و اعیان است.

اولین نماینده مسلمان در انتخابات سراسری مجلس عوام در ماه مه ۱۹۹۷، پیروز شد و میلیونر بریتانیایی آسیایی الاصل، محمد سروار، از طرف حزب کارگر در منطقه گلاسکو اسکاتلند وارد مجلس شد. سروار که ثروتش به دهها میلیون پوند می رسید، اولین مسلمانی بود که به نامزدی یک حزب سیاسی بریتانیا در مجلس عوام می رسید.

طی سال گذشته، اما اولین لردهای مسلمان به مجلس اعیان راه یافتند. در حال حاضر، تعداد لردهای مسلمان به ۴ نفر می رسد. به رغم تمام دشواری ها، این که در سال‌های اخیر، بالاخره مسلمانان نیز توانستند وارد مجلس اعیان انگلستان شوند، اتفاق مهمی برای مسلمین این کشور است. در حال حاضر شمار لردهای مسلمان مجلس اعیان چهار نفر است. علاوه بر این چهار نفر، صادق خان شهردار لندن و پولا اودین اولین زن مسلمان که وارد مجلس انگلیس شده از مهم ترین چهره های مسلمان در دولت انگلستان هستند.

نشان دیگر پیشرفت، افزایش شمار میلیونرهای مسلمان است. در سال ۲۰۰۸ یک نشریه اقتصادی در گزارشی جنجالی عنوان کرد که بیش از ده هزار میلیونر مسلمان در انگلیس وجود دارد؛ که این آمار این اقلیت مذهبی را دارای آینده ای درخشان در این کشور می کند. به خصوص که در لندن سیزده هزار و چهارصد کسب و کار ویژه مسلمانان نیز وجود دارد که برای بیش از هفتاد هزار نفر کار ایجاد کرده.
 
نگاهی به پیشرفت های اخیر شیعیان در انگلستان
مرکز امام خویی

از نظر تحصیلات نیز در سال ۲۰۱۱ عنوان شد که بیست و چهار درصد از مسلمین از تحصیلات عالیه برخوردارند که در قیاس با بیست و هفت درصد تحصیلات عالیه کل جمعیت انگلیس نشان از عقب ماندگی مختصری دارد. اما آمار تکان دهنده در این بین وضع تحصیلات عالیه شیعیان است که بالغ بر چهل و هشت درصد می شود. این آمار شگفت انگیز نشان از اقبال به شیعه در میان فرهیختگان دارد و یا ان گونه که رسانه های انگلیس نوشته اند می تواند به دلیل اهمیت کسب علم در باورهای شیعیان باشد. طبق این آمار شیعیان انگلستان باسوادترین گروه مذهبی این کشور هستند.

از نظر درگیری های قانونی البته وضع مسلمین در سال های اخیر بهبود نیافته و از هشت درصد زندانیان در سال ۲۰۰۲ به پانزده درصد در سال ۲۰۱۶ رسیده است.

اسلام‌هراسی

بعید است در سرزمین های غربی نامی از اسلام و مسلمانان برده شود، اما در این میان نامی از اسلام هراسی وسط نیاید. این اتفاق که مدیون رفتارهای غیرمنطقی و تند بنیادگرایان تکفیری و سلفی است، چهره عمومی مسلمین را در کشورهای غربی مخدوش کرده و بحثی به نام اسلام‌ترسی یا اسلام فوبیا را به راه انداخته است.

ریشه های این موضوع البته به بنیادگرایی رادیکال می رسد که به باور خیلی از کارشناسان امر بیشتر به عربستان سعودی و دیگر کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس باز می گردد.

در سال ۲۰۱۷ جیمز کوبین، رئیس حزب کارگر اعلام کرد برای مهار بنیادگرایی رادیکال باید با عربستان سعودی صحبت شود تا از حمایت های مادی و معنوی از این گروه های تکفیری خودداری کند. تام بریک، سخنگوی وقت وزارت امور خارجه هم اظهار داشت که عربستان با حمایت مالی از صدها مسجد در انگلستان سالانه ده ها هزار مسلمان را با نسخه سختگیرانه وهابیت آشنا کرده و پلی می شود میان آن ها و گروه های تروریست تکفیری.  این مقام سیاسی عنوان کرد که تحقیقات نهادهای سیاسی نشان می دهند که عربستان در این مساجد جوانان بی هدف و بی آرمان را جسته و آن ها را به رادیکالیسم و ترور تشویق می کند.
 
نگاهی به پیشرفت های اخیر شیعیان در انگلستان
برگزاری گردهمایی تازه مسلمانان توسط شیعیان بیرمنگام انگلیس


همه این ها باعث می شود که سال به سال به آمار تهدیدات، تهاجم مسلحانه با سلاح های سرد و گرم و … به مسلمین و نمادهای اسلام در انگلستان شدت گیرد. از جمله یازده هزار تهدید همسایگان، شکستن سنگ قبور مسلمین به کرات، هجوم به چند مسجد محلی و… که تنها در سال ۲۰۱۶ ثبت شده؛ نتایج این سیاست های سلفی ها و تکفیری ها است که باعث اسلام هراسی شده اند. در سال ۲۰۱۶ یک تحقیق دانشگاهی فاش کرد که آمار تهاجمات و تحرکات علیه مسلمین رو به فزونی است.

جالب است بدانید که…

در سال ۲۰۱۵ در انگلیس یکی از نام هایی که بیش از هر نام دیگری روی کودکان تازه متولد شده گذاشته شد، محمد بود؛ که با املاهای متفاوت درصد قابل توجهی از نام گذاری ها را به خود اختصاص داده بود. دفتر آمار ملی انگلیس عنوان کرده که محمد دوازدهمین نام پرتکرار در انگلستان در سال ۲۰۱۵ بوده. با این حال اگر املاهای متعدد آن را چون محمد، موحمد، محمت و… در نظر آوریم، این نام در رتبه چهارم قرار می گیرد که با توجه به اقلیت بودن مسلمین در این کشور شگفت انگیز است.

منابع:

    ==’UK Census: religion by age, ethnicity and country of birth’ Archived 6 May 2016 at Wikiwix 16 May 2013, Ami Sedghi, The Guardian
    == Muslim population ‘rising 10 times faster than rest of society’ 30 January 2009, Richard Kerbaj, The Sunday Times
    ==Muslims in Britain: an Introduction, Cambridge: Cambridge University Press, pp.xvii + 318, ISBN 978-0-521-83006-5
    == Oxford History of the British Empire, volume 4, pages 398-420, Oxford University Press
    == Ansari, Humayun (2004). The Infidel Within: The History of Muslims in Britain, 1800 to the Present. C. Hurst & Co. Publishers. p. 37. ISBN 1-85065-685-1.
    == "Country-of-birth database”. Organisation for Economic Co-operation and Development. Archived from the original on 17 June 2009. Retrieved 25 January 2009.

جایزه و جشنواره سینمایی برای بهبود چهره مسلمانان

جایزه و جشنواره سینمایی برای بهبود چهره مسلمانان


دکتر «یوسف بن احمد العثیمین» دبیرکل سازمان همکاری اسلامی در نشست گروه کارشناسان دولتی و بین المللی عضو این سازمان، تقویت راههای همکاری بین کشورهای عضو در زمینه تولید سینمایی در جهان اسلام را در راستای چشم انداز راهبردی باهدف مقابله با تصویر سازی منفی درباره اسلام و مسلمانان در سینمای جهان بررسی کرد.

دبیرکل سازمان همکاری اسلامی معتقد است که  همکاری در زمینه تولید سینمایی در جهان اسلام یکی از جنبه های مهم برای تقویت تفاهم متقابل و تحکیم همکاری و همبستگی بین بیش از یک میلیارد و 600 میلیون مسلمان در جهان اسلام به شمار می آید.

این سازمان اعلام کرد که جایزه ای در بیست و ششمین جشنواره سینمایی و تلویزیونی آفریقایی در اوآگادوگو پایتخت بورکینافاسو که قرار است در فوریه 2019 میلادی برگزار شود، به بهترین تولید سینمایی درباره بهبود چهره مسلمانان اعطا خواهد شد.

العثیمین گفت: این سازمان تمایل دارد تا نقش موثری در اجرای فعالیت های فرهنگی در راستای راهبرد فرهنگی جهان اسلام داشته باشد.

وی ادامه داد: سیزدهمین کنفرانس اجلاس اسلامی و چهل و پنجمین دوره شورای وزیران امور خارجه دبیرخانه عمومی اتخاذ تدابیر را با همکاری کشورهای عضو برعهده گرفتند تا از تولید سینمایی حمایت کنند و راههای همکاری در زمنیه فرهنگی از جمله برگزاری جشنواره سینمایی سازمان همکاری اسلامی تقویت کنند.

کارشناسان دولتی و بین المللی عضو این سازمان وظیفه دارند تا معیارها و استاندارهایی برای جایزه این سازمان که قرار است به بهترین تولید سینمایی اعطا شود، تدوین کنند.

در این نشست همچنین راههای راه اندازی جشنواره سینمایی برای سازمان همکاری اسلامی در راستای راهبرد فرهنگی جهان اسلام به منظور مقابله با تصویرسازی منفی از اسلام و مسلمانان و تقویت چهره مثبت آنها بررسی شده است.

نیویورک تایمز کشتار شیعیان نیجریه ای را تایید کرد

نیویورک تایمز کشتار شیعیان نیجریه ای را تایید کرد
 روزنامه آمریکایی «نیویورک تایمز» در گزارشی جدیدترین جنایت ارتش نیجریه علیه مسلمانان این کشور را تائید کرد.

 این روزنامه نوشته است که به تازگی به فیلمی دست یافته که در آن نظامیان نیجریه به شیعیان غیرمسلح معترض به حبس طولانی مدت «شیخ ابراهیم زکزاکی» رهبر جنبش مقاومت نیجریه حمله کرده و جمعی از آن‌ها را به شهادت می‌رسانند.

 بر اساس این گزارش، ارتش نیجریه تنها پذیرفته که 6 نفر از اعضای جنبش مقاومت اسلامی این کشور را مورخ 27 تا 29 اکتبر سال جاری (5 تا 7 آبان) در بزرگراهی واقع در «آبوجا- زوبا» کشته است.

 ارتش نیجریه مدعی شده که این افراد مجهز به سنگ و بمب‌های آتشزا بوده و قصد حمله به مقر فرماندهی نظامیان را داشتند.


اما روزنامه نیویورک تایمز گزارش کرد که براساس فیلم دریافتی از این ماجرا، نظامیان نیجریه به سوی معترضانی که در حال فرار بودند، شلیک کرده است.

در بازبینی این فیلم مشخص می‌گردد که معترضان بسیاری در این ماجرا کشته شده و نیروهای نظامی به معترضان بی‌سلاح حین فرار از صحنه شلیک کردند.


 در حالی که گروه جنبش مقاومت نیجریه نیز اعلام کرده که 49 جسد از اعضای خود را در جریان اعتراض‌های چهار روزه  یافته، تصاویر و فیلم‌های ضبط شده نیز دستکم 26 جسد را نشان می‌دهد.

به نوشته نیویورک تایمز، تصاویر دریافتی از این ماجرا نشان می‌دهد که گلوله‌ها به پشت اعضای جنبش مقاومت اسلامی نیجریه برخورد کرده و آن‌ها حین فرار مجروح یا کشته شده‌اند.

این روزنامه اشاره کرد که هیچ محکومیتی در زمینه این کشت و کشتار 6 هفته قبل از سوی دولت این کشور صورت نگرفته است.


 یک مقام سابق نیجریه نیز در این زمینه گفت: «رویکرد چشم پوشی کردن رئیس جمهور نسبت به مجازات نظامیان در این کشور افزایش یافته است.»

  نیویورک تایمز سپس به نقل سخنان یکی از شاهدان این ماجرا پرداخت. «محمد سانی»  از حاضران در این حادثه گفت که سربازان یکی از برادرانش که در جریان اعتراض‌های 29 اکتبر در کنار او حضور داشت را به قتل رساندند. وی افزود که بعدا متوجه شده که برادر دیگرش نیز در این حادثه کشته شده است.

 
محمد سانی گفت که برخی دوستان خود را نیز در این ماجرا از دست داده است. وی گفت: «تظاهرات ما صلح آمیز هستند، اما  آن‌ها در هر حال ما را می‌کشند.»
<

اولین سالروز شکست داعش در عراق

اولین سالروز شکست داعش در عراق


هیئت دولت عراق روز دهم دسامبر را که مصادف با سالگرد پیروزی علیه گروه تروریستی داعش در این کشور است، در تقویم رسمی عراق تعطیل رسمی اعلام کرد.حیدر العبادی نخست‌وزیر پیشین عراق دهم دسامبر سال 2017 (نوزدهم آذرماه) آزادسازی کامل خاک این کشور از لوث داعش را اعلام کرد.

    گروه تروریستی داعش در سال 1393 ( 2014 میلادی) با اشغال و تثبیت مواضع خود در استان الرقه سوریه و بخش‌های وسیعی از استان دیر الزور، کنترل نواحی مجاور مرزهای عراق را در اختیار خود بگیرد. این گروه تروریستی در بهار سال 93 طی عملیاتی هماهنگ با برخی گروه‌ها و شخصیت‌های عراقی به صورت ناگهانی به تعدادی از استانهای عراق حمله کرده و موفق به تصرف موصل مرکز استان نینوا شدند. آنها همچنین در ادامه استان‌های صلاح الدین، دیالی و الانبار را اشغال کردند و کار به جایی رسید که خود را به نزدیکی مرزهای بغداد رساندند.

تروریستهای تکفیری داعش در عراق در ادامه به پیشروی‌های خود ادامه دادند و حتی تا نزدیکی مرزهای ایران و تا آستانه ورود به شهرهای مذهبی عراق نیز پیشروی کردند. اما در نهایت با تشکیل نیروهای بسیج مردمی و فعال‌سازی گسترده ارتش عراق، عقب نشینی داعش از مناطق تحت سلطه خود شروع شد.

 

سابقه داعش در عراق
گروه تروریستی داعش گرچه ابتدا کانون فعالیت خود را در عراق و سوریه قرار داد، اما امروزه در برخی کشورهای دیگر آسیای شرقی و آفریقا نیز فعالیت گسترده‌ای دارد. هسته اولیه شکل‌گیری داعش به دوره اشغالگری آمریکا در عراق برمی‌گردد.

گروه توحید و جهاد به رهبری ابومصعب الزرقاوی شاخه سازمان القاعده در عراق بود که در سال 2004 تاسیس شد. بعد از هلاکت زرقاوی در سال 2006 ابوحمزه المهاجر رهبر گروه توحید و جهاد شد. گروه دولت اسلامی عراق در 15 اکتبر سال 2006 از هسته اصلی توحید و جهاد تشکیل شد و ریاست آن به ابوعمر البغدادی واگذار شد. این گروه مسئول بسیاری از عملیات تروریستی در عراق بود. این گروه وابسته به القاعده گرچه هدف اصلی عملیات خود را مبارزه با اشغالگری توصیف می‌کرد، اما بسیاری از عملیات آن ضد غیرنظامیان عراقی به ویژه شیعیان بی‌گناه انجام می‌شد که آنها نیز مخالف استمرار موجودیت آمریکا در عراق بودند.

با کشته شدن ابو عمر البغدادی و ابوحمزه المهاجر در آوریل سال 2010، ابوبکر البغدادی به عنوان سرکرده داعش معرفی شد. با روی کار آمدن وی دامنه عملیات تروریستی داعش گسترش پیدا کرد. همزمان با آغاز بحران در سوریه عناصر این گروه تروریستی در سوریه فعال شدند و به این ترتیب نام خود را به دولت اسلامی در عراق و شام تغییر دادند. جبهه النصره منشعب از همین گروه بود که گرچه بعدها اعلام استقلال کرد، اما مدتی را زیر پرچم داعش به مبارزه با مردم و دولت سوریه مشغول بود و هم اکنون نیز تا حدی در عرصه سیاسی و موازنه‌های میدانی سوریه نقش‌آفرینی می‌کند.

با وجود اینکه گروه تروریستی داعش با حمله ژوئن سال 2014 مرکزیت گسترده‌ای برای خود در عراق تاسیس کرد، اما پیش از آن نیز این گروه فعالیت‌های تروریستی متعددی را در عراق انجام داده بود. به عنوان مثال داعش در نیمه دوم سال 2013 نزدیک به 1400 خانه را در عراق منفجر و ویران کرد و طی این حملات 1996 نفر کشته و 3021 نفر زخمی شدند.

تخمین دقیق منابع مالی که گروه تروریستی داعش در این مدت به دست آوردن مشکل است. بیشتر منابع مالی داعش از سوی عربستان، قطر و ثروتمندان سلفی و تکفیری حوزه خلیج فارس تامین می‌شد. مقدار پول ارسال شده از طرف افراد ثروتمند خلیج فارس برای داعش حدود 8 میلیون دلار تخمین زده شده است. علاوه بر اینکه داعش با تسلط بر منابع نفتی و فروش نفت به کشورهایی نظیر ترکیه نیز موفق شده بود منابع مالی گسترده‌ای را برای خود ایجاد کند.

آدم ربایی و گرفتن غرامت از خویشاوندان آنها، اعمال مالیت‌های سنگین به بهانه‌های شرعی و غارت بانک موصل در زمان اشغال این شهر از مهم‌ترین منابع مالی ترورست‌های داعش به شمار می‌رود که در زمان اوج خود ثروتمندترین گروه تروریستی جهان به شمار می‌رفت. مبلغ مصادره شده از غارت بانک موصل 1.5 میلیارد دلار بود.

در 15 آگوست سال 2014 شورای امنیت سازمان ملل متحد در قطعنامه‌ای از داعش به عنوان یک گروه تروریستی یاد کرده و خواستار انحلال آن شد. بعد از این اتفاق بود که آمریکا به همراه تعداد دیگری از قدرت‌های جهانی و برخی از کشورهای منطقه‌ای ائتلافی برای مقابله نظامی با داعش تشکیل داد. آمریکا به این بهانه حملات نظامی خود را در خاک عراق و سوریه گسترش داد، حملاتی که بیشتر زیرساختها و منابع غیر نظامی این کشورها را هدف قرار داده بود و تلاشی برای ریشه کن کردن داعش در این کشورها از خود بروز نمی داد.


 

در سوی دیگر این تحرکات، ایران به همراه سایر عناصر محور مقاومت منطقه شامل حزب‌الله لبنان و دولت و ارتش سوریه و نیروهای مبارز داوطلب از کشورهای مختلف نظیر عراق و پاکستان و افغانستان و با پشتیبانی نیروهای نظامی و جنگنده‌های روسیه حملات منسجمی را در مراکز گروه‌های تروریستی آغاز کردند.
 
اهداف منطقه‌ای آمریکا در سوءاستفاده از داعش

پیروزی قاطع عراق بر داعش در شرایطی شکل گرفت که مقامات آمریکایی پروسه بسیار طولانی مدتی را برای شکست داعش در عراق مطرح کرده بودند تا بتوانند موجودیت نظامی خود در این کشور را برای چندین دهه مشروع جلوه دهند. این اظهارات همراه با کارشکنی‌های آمریکا در مسیر مبارزه نیروهای نظامی و مردمی عراق با داعش بود که تلاش دارد این گروه را بیش از پیش در مسیر منافع و مطامع خود در منطقه و عراق مدیریت کند.

آمریکا از حضور نظامی خود در منطقه که با اهرم استفاده از گروه تروریستی داعش دنبال می‌شود، اهداف اساسی و مهمی را دنبال می‌کند که به صورت خلاصه به بررسی آنها می‌پردازیم:

* تجزیه طلبی کشورهای مختلف: آمریکا به دنبال ناامن کردن محیط پیرامونی کشورها و تجهیز و به وجود آوردن گروه‌های مسلح تروریستی است تا انسجام و معیشت مردم را با اختلال مواجه کرده و باعث بالا رفتن هزینه‌های اقتصادی و سیاسی و نظامی کشورهای مختلف در منطقه شود و رویکردهای تجزیه طلبانه ‌را در آنها تقویت کند.

* ایجاد کشورهای کوچک و تحت فرمان: به این ترتیب سلطه آمریکا بر منطقه تقویت شده و کشورهای مذکور مجبور به همکاری و تسلیم شدن در برابر قدرت‌های جهانی بویژه آمریکا می‌شوند.

* تضعیف مقاومت و رکود در روند مبارزه با اسرائیل: مقدمات فوق یک نتیجه اساسی خواهد داشت و آن تضعیف محور مقاومت و توقف رویکرد مبارزه با رژیم صهیونیستی خواهد بود. در این پروژه اسرائیل به عنوان قویترین قدرت منطقه‌ای خود را به نمایش خواهد گذاشت و در نتیجه ضعف و سستی کشورهای پیرامونی، هر زمان که صلاح بداند تجاوز به همسایگان خود را در دستور کار قرار خواهد داد.

 
* تفرقه افکنی: طبعا اجرای سناریوهای آمریکایی در منطقه نیازمند اختلاف افکنی و ایجاد واگرایی میان کشورهای اسلامی است. این اتفاق تبادلات اقتصادی و فرهنگی و انسانی میان امت اسلام را کاهش داده و آمریکا را به ‌عنوان گزینه راهبردی مشارکت استراتژیک با کشورهای وابسته منطقه معرفی می‌کند.

نقش‌ مرجعیت شیعه در ریشه‌کنی داعش
پس از آنکه داعش تا مرز ایران پیشروی کرد و به نزدیکی بغداد و شعرهای مذهبی نجف، کربلا و سامرا رسید، شیخ مهدی کربلایی نماینده آیت‌الله علی سیستانی، مرجع عالی شیعیان در خطبه‌های نماز جمعه کربلا گفت: واجب است شهروندانی که قادر به حمل سلاح هستند، از کشور، ملت و مقدسات خود دفاع کنند و داوطلبانه برای این هدف مقدس به نیروهای امنیتی بپیوندند.

در آن روزها ارتش عراق در وضعیت بسیار بدی به سر می‌برد. در آن زمان نیروهای نظامی این کشور با تمام امکانات مدرنی که در اختیار داشتند نتوانسته بودند مانع پیشروی شبه نظامیان داعش شوند. به گونه‌ای که تصاویر رقت باری از فرار نظامیان عراقی در موصل منتشر شده بود.
این تقاضای شفاهی نماینده آیت‌الله سیستانی به عنوان فتوای جهاد آیت‌الله سیستانی تفسیر شد. پس از آن هزاران نفر از عراقی‌ها با ثبت نام در نیروهای موسوم به «الحشد الشعبی»، نیروهای دفاع مردمی به نیروهای مسلح در عراق پیوستند.
به این ترتیب نیروی تازه‌ای برای مبارزه با داعش شکل گرفت. نیروی که به پشتوانه فتوای "جهاد کفایی" از همبستگی مناسبی نیز برخودار بود. فتوای آیت الله سیستانی باعث شد که حدود 40 گروه نظامی که بیشتر آن‌ها متشکل از نیروهای مردمی بودند با یکدیگر متحد شوند و "حشد شعبی" را شکل دهند. با وجود اینکه اکثریت حشد شعبی را گروه‌های شیعه تشکیل می‌دهد، اما در بین آن‌ها نیروهای بسیج سنی مذهب، ایزدی و مسیحی نیز وجود دارد.
حشد شعبی به عنوان یکی از نیروهای مسلح عراق شناخته می‌شود که تحت فرماندهی نخست وزیر حیدر عبادی به عنوان فرمانده کل نیروهای مسلح عراق است. مجلس عراق در آذر ماه سال 95 قانونی را تصویب کرد که نیروهای حشد شعبی را در این کشور به عنوان بخشی از نیروهای مسلح عراق به رسمیت شناخت.
به این ترتیب در سه سال اخیر حشد شعبی یکی از ارکان اصلی در جنگ با داعش بوده است. حشد شعبی در آزاد سازی آمرلی، ضلوعیه، بلد، دیالی، نقش اصلی را ایفا کرد.
اما شاید مهمترین عملیات حشد شعبی آزاد سازی تکریت بود، داعش تکریت اطراف تکریت را مین گذاری کرده بود که با پیشتازی حشد شعبی نیروهای مسلح عراق از میدان مین عبور کردند و شهر را پس گرفتند. حشد شعبی در آزادسازی رمادی، فلوجه و و نهایتا موصل نیز نقش مهمی ایفا کرد. این گروه توانست محاصره موصل را کامل کند، پس از آن نیروهای ارتش عراق وارد موصل شدند.
به هر حال عراق از مرحله مهمی از تاریخ خود در روند مبارزه با تروریسم با موفقیت خارج شد. با این وجود احزاب مختلف و شخصیت‌های عراق نباید تصور کنند که روند مبارزه با تروریسم به صورت کامل به پایان رسیده است. رویکرد فکری داعش و گروهک‌های خفته وابسته به این نحله فکری همچنان در عراق فعال هستند و در صورتی که اوضاع نابسامان سیاسی در این کشور ادامه داشته باشد، بستر مناسبی برای رشد و توسعه این گروه‌ها شکل خواهد گرفت.

دولت و شخصیت‌های سیاسی در عراق باید بدانند که حفظ وحدت و انسجام سیاسی در این کشور بهترین راهکار مقابله با رویکردهای تروریستی در این کشور است که اخیراً در پی کشمکش‌های سیاسی در خصوص تشکیل کابینه عراق بار دیگر احیا شده است.

اردوغان جزییات قتل قاشقجی را فاش کرد

اردوغان جزییات قتل قاشقجی را فاش کرد


۱۸ نفر دستگیر شدند | اظهارات پادشاه صادقانه است

بین الملل > خاورمیانه - رجب طیب اردوغان رییس جمهوری ترکیه درباره پرونده قتل جمال خاشقچی روزنامه‌نگار منتقد آل‌سعود گفت که همان‌طوری که اعلام کرده‌ایم درباره پرونده قتل و جنایت علیه خاشقچی ساکت نخواهیم ماند.

اردوغان در جلسه هفتگی حزب عدالت و توسعه در مجلس ترکیه با اشاره به اعزام یک تیم 15 نفره برای قتل این روزنامه نگار افزود: باید نقش افراد در این ماجرا مشخص شود.

وی در جریان این سخنرانی که به طور همزمان به انگلیسی و عربی ترجمه و منتشر می شد، بیان کرد: 18 نفر در این باره در عرستان دستگیر شده و تحقیقات در ترکیه هم ادامه دارد.

اردوغان جزئیات قتل قاشقجی را فاش کرد

رییس جمهوری ترکیه دو روز پیش اعلام کرد که نتیجه آخرین تحقیقات در پرونده خاشقچی را روز سه شنبه (امروز) در جلسه هفتگی حزب عدالت و توسعه در مجلس ترکیه اعلام خواهد کرد.

اردوغان با تاکید بر مصمم بودن بر اعلام واقعیات در پرونده قتل خاشقچی افزود که همه واقعیت مربوط به این رویداد، به طور آشکار و عریان مشخص خواهد شد.

وی با بیان این که به شکلی متفاوت در این زمینه صحبت و جزئیات این رویداد را تشریح خواهد کرد، گفت: قتل خاشقچی برای آنکارا یک اتفاق عادی و معمولی نیست و باید مشخص شود که آن 15 نفر مامور اعزامی از عربستان برای چه به ترکیه آمدند و آن 18 مقام سعودی چرا بازداشت شدند؟

رییس جمهوری ترکیه بیان کرد: منتظریم که همه مسببان این حادثه مشخص شوند و در این زمینه مسئول هستیم چرا که خاشقجی در خاک ترکیه و در ساختمان کنسولگری عربستان در استانبول کشته شده است.

وی با اشاره به این که 15 نفر از عربستان به استانبول آمده و این جنایت را انجام داده اند، تاکید کرد: باید مشخص شود که آنها از چه کسی اجازه گرفته و به استانبول آمده اند.

اردوغان با انتقاد از صدور دیرهنگام بازرسی ساختمان کنسولگری عربستان در استانبول اضافه کرد: الان مشخص نیست که جسد خاشقچی کجاست.

وی با اشاره به ادعای یک مقام سعودی در خصوص تحویل جسد خاشقچی به یک شهروند ترکیه برای معدوم سازی گفت: باید مشخص شود که آن همدست قاتلان چه کسی است؟ و مقامات سعودی باید این را اعلام کنند.

رییس جمهوری ترکیه بیان کرد: کسی نمی تواند بدون پاسخگویی به این سوالات از مسئولیتی که متوجه آنهاست، فرار کند.

وی با بیان این که حادثه به طور یقین با نقشه انجام شده است، خواستار مجازات مسببان و عاملان جنایت علیه خاشقچی شد.
وی ادامه داد: ما از ادعای اعلام شده در باره او قانع نشده ایم.

اردوغان اضافه کرد: اظهارات سلمان بن عبدالعزیز را صادقانه می دانم ولی این جنایت باید از طرق یک هیات بی طرف بین المللی و به صورت عادلانه بررسی شود و دیگران و ناظران نیز این موضوع را بررسی کنند.

وی تاکید کرد: ترکیه تا آخر این موضوع را پیگیری خواهد کرد و از پادشاه عربستان دعوت می کنم که با توجه به وقوع حادثه در استانبول، این 18 نفری را که در عربستان در رابطه با حادثه قتل خاشقچی دستگیر شده اند، در استانبول محاکمه شوند.

وی ادامه داد: من پیشنهاد خود را ارائه دادم و حال تصمیم با آن‌هاست.

امروز همزمان با این سخنرانی مهم اردوغان، جینا هاسپل که از طرف دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا برای دیدار و مذاکره با مقامات ترکیه اعزام شده است، با مقامات سیاسی و اطلاعاتی ترکیه دیدار کرد.

مقام های دولت ریاض بامداد شنبه با صدور بیانیه ای به کشته شدن خاشقچی روزنامه نگار منتقد عربستانی در ساختمان کنسولگری سعودی در استانبول اعتراف و ادعا کردند که وی بعد از یک نزاع داخل این ساختمان کشته شده است.

در بیانیه دولت عربستان، تنها به قتل خاشقچی اشاره شده و درباره سرنوشت جسد وی اطلاعاتی عنوان و اعلام نشده است.
پس از اعتراف به قتل خاشقچی برخی رسانه های ترکیه با طرح این پرسش که 'جسد خاشقچی کجاست؟'، خواستار ارائه پاسخ شفاف به این پرسش از سوی مقام های ریاض شدند.

خاشقچی در 2 اکتبر (10 مهر ماه) پس از ورود به ساختمان کنسولگری عربستان در استانبول ناپدید شد . همه مدارک و شواهد نشان می دهد که نزدیکان محمد بن سلمان که از طرف او به استانبول اعزام شده بودند، عامل قتل خاشقچی هستند و ادعای آل سعود درباره این روزنامه نگار کذب است.

مراسم عزاداری عاشورا در کشورهای مختلف جهان

 مراسم عزاداری عاشورا در کشورهای مختلف جهان


همزمان با سالروز شهادت امام حسین علیه‌السلام و یاران باوفای ایشان، جمع زیادی از محبان آن حضرت در کشورهای مختلف جهان مراسم عزاداری به پا کرده و ارادت خود به سیدالشهدا و ائمه اطهار را به نمایش گذاشتند.

بحرین

هزاران نفر از مردم بحرین شب گذشته مراسم سوگواری شهادت امام حسین علیه‌السلام را برگزار کردند.

مراسم عزاداری عاشورا در کشورهای مختلف جهان

این مراسم عزاداری در شهر منامه و در حالی صورت می‌گیرد که نیروهای امنیتی رژییم آل خلیفه تدابیر امنیتی ویژه‌ای برای جلوگیری از این مراسم عزاداری اندیشیده‌اند.

نیجریه

هزاران نفر از مردم نیجریه نیز به مناسبت سالروز شهادت حضرت سیدالشهدا مراسم سوگواری در این کشور برپا کردند.

مراسم عزاداری عاشورا در کشورهای مختلف جهان

نیروهای امنیتی نیجریه اقدام به پراکنده ساختن جمعیت عزاداران کردند و 6 تن را نیز بازداشت کردند.

پاکستان

هزاران نفر از مردم پاکستان نیز مراسم سوگواری در شهرهای مختلف این کشور به مناسبت سالروز شهادت امام حسین علیه‌السلام برپا کردند.

دانمارک 

در دانمارک هم مسلمانان با اجتماع در بزرگ ترین مسجد پایتخت؛ در سوگ شهادت سیدالشهدا، حضرت ابا عبدالله الحسین (ع) و علمدار رشید دشت کربلا، حضرت ابوالفضل (ع) اقامه عزا کردند.

جنوب شرق آسیا

بسیاری از مسلمانان در کشورهای جنوب شرق آسیا در شب عاشورای حسینی با حضور در تکایا و مجالس سوگواری و سینه زنی ها، ارادت و عشق خود را به سرور و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین (ع) و شهیدان کربلا ابراز داشتند.

یمن

زائران از کشورهای مختلف شب گذشته، شب دهم محرم (شب عاشورا) در مراسم عزاداری امام حسین علیه السلام شرکت کردند و ضمن عزاداری از نهضت ظلم ستیز امام حسین الهام گرفتند.

مراسم عزاداری عاشورا در کشورهای مختلف جهان

در یمن نیز هزاران یمنی در مراسم عزاداری امام حسین علیه السلام شرکت کردند.

لبنان

در لبنان ده ها هزار تن از مؤمنان در مراسم شب عاشورا شرکت کردند. سید حسن نصر الله با سخنرانی در این مراسم به تحلیل تحولات سیاسی داخلی و بین المللی پرداخت.

مراسم عزاداری عاشورا در کشورهای مختلف جهان

 هلند

شیعیان از اقشار مختلف در هلند نیز سالروز شهادت امام حسین علیه‌السلام را به سوگ نشسته و در شهر لاهه مراسم عزاداری برپا کردند.

آلمان

مراسم عزاداری سرور و سالار شهیدان امام حسین (ع) امروز در شهر «هانوفر» مرکز «نیدرزاکسن» آلمان همچون دیگر کشورها برگزار شد.

آیین های محرم و عاشورا در هند

آیین های محرم و عاشورا در هند


 

  • آیین های محرم و عاشورا در هند(2)

در این قسمت در ادامه قسمت قبل با برخی دیگر از آیین های محرم و عاشورا در هندوستان آشنا می شویم.

 

محرم و عاشورا در ملل مختلف

شیعیان هند برای ماههای محرم و صفر احترام خاصی قائل هستند و برای تکریم این دو ماه و نشان دادن علاقه خود به اهل بیت (ع) و اقامه عزای حسینی نکات بسیاری را در امور شخصی و زندگانی خود رعایت می کنند. از جمله آداب و رسوم ویژه ماه‌های محرم و صفر در بین شیعیان هند این است که هیچگونه مراسم ازدواجی در این ماه انجام نمی‌گیرد و مردم ترجیح می‌دهند لباس نو خریداری نکنند و از برگزاری مراسمی همچون جشن تولد نیز پرهیز می کنند. در این ایام ، زنان جواهر بر خویشتن نمی آویزند و از پوشیدن لباسهای زینتی خودداری می ورزند. علاوه بر آن اگر از اول محرم تا اربعین حسینی، کسی بمیرد، به احترام امام حسین (ع) برای او مراسم ختم گرفته نمی شود و این مراسم بعد از پایان ماه صَفر انجام می شود.

محرم و عاشورا در هند

با توجه به اینکه کشور پهناور هند با بیش از یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون نفر جمعیت از تنوع قومی و فرهنگی بسیار گسترده ای برخوردار است و اقوام و مذاهب گوناگون در کنار هم، همزیستی مسالمت آمیز دارند عجیب نیست اگر مشاهده شود که غیرمسلمانان و نیز اهل تسنن در کنار شیعیان در روز عاشورا در «امام باره ها»  به عزا داری بپردازند. در این کشور شیعیان، اهل سنت و هندوها همگی در مراسم محرم شرکت فعال دارند.

مراسم عاشورا تأثیر شگرفی بر مسلمانان اهل تسنن و فرهنگ و آداب آنان گذاشته است، به طوری که در ایام عزاداری، آنان نیز در امام باره ها شرکت می کنند و از ته دل بر عزای سید مظلومان اشک می ریزند از این رو پیوندهای اجتماعی و خویشاوندی فوق العاده ای میان برادران اهل سنت و شیعی گره خورده که با صراحت از بنی امیه تبری می جویند و بر فضیلت علی (ع) و فرزندانش اصرار می ورزند. قابل توجه است که اهل تسنن هند کتاب های متعددی در خصوص امام حسین (ع ) نوشته اند و در برخی از مناطق، مراسم دستجات اهل سنت، بیشتر از شیعیان است. اهل تسنن نیز همچون شیعیان، در ده روز اول ماه محرم، مجالس را در شب ها برگزار می کنند و آن را مجالس شهدای اسلام و بعضی جاها شهدای کربلا نام گذاری می کنند. علاوه بر آن در بین اهل تسنن نیز مراسمی شبیه روضه امام حسین (ع) وجود دارد که به آن «تعزیه» می گویند.

مسلمانان هند در مراسم عزاداری امام حسین (ع)

در کشور هند، هندوها و غیرمسلمانان با دیدن سوگواری‌ها و نوحه‌سرایی و محافل حزن متأثر‌شده و با مسلمین همراهی‌می‌کنند و حتی در بعضی شهرها و مناطق، هندوها ساختمان‌هایی ساخته و وقف امام حسین(ع) کرده‌ و به تقلید از مسلمین نام آن‌ها را حسینیه گذاشته‌اند و در آنجا به سوگواری می‌پردازند. عزاداری هندوها در ایّام محرّم، اختصاص به شمال هند نداشته، بلکه در سایر نقاط این کشور نیز، هندوهای بسیاری در ایّام عاشورا به عزاداری پرداخته و مجلس می‌گیرند و زن و مردشان در آن شرکت می‌کنند. مذهب هندو و مراسم آن نیز تأثیر فراوانی از مراسم محرم گرفته، که یک نمونه آن بنای «تعزیه» در پایان مراسم محرم است. در هندوستان روضه خوان‌ها ومرثیه‌سراهای زیادی وجود دارند که مسلمان نیستند و پای بند مذهب هندو هستند اما اگر در باب عاشورا از آنها سوال کنی نه تنها امام‌حسین(ع) را تحسین می‌کنند، بلکه روضه‌خوانی و اشک ریختن برای امام سوم شیعیان را افتخار خود می‌دانند. در بعضی از شهرها برهمن ها نیز در ایام محرم و روز اربعین در مجالس عزا شرکت می‏ کنند.از گذشته و تا امروز بسیاری از مهاراجه ‏های هند نیز در مراسم تعزیه شرکت می ‏نمایند.

 
مناسب است بدانید در هندوستان نیز مانند سایر کشورها تهیه و توزیع انواع نذری در بین عزاداران حسینی مرسوم است. از روزاول محرم عزاداران با شربت و آب سرد پذیرایی می‌شوند. منبع توزیع آب سرد و شربت که میان مردم به یاد امام حسین (ع) برپا می کنند «سبیل» نامیده می شود. در روز نهم که به یاد حضرت علی اصغر گرامی داشته می‌شود توزیع شیر میان مردم بسیار رایج است. در روزهای تاسوعا و عاشورا مردم همراه با دیگر غذاها نذورات خود را به صورت غذایی که به حاضری معروف است و شامل مقداری نان و کباب و یا غذایی شبیه به قیمه ایرانی است در اختیار عزاداران و افراد نیازمند قرار می‌دهند.

توزیع شیر نذری در هندوستان در ایام محرم

متاسفانه در برخی مناطق هندوستان، شیعیان تحت تأثیر بعضی از مراسم غیر اسلامی، با پای برهنه از روی آتش گداخته عبور می کنند و اقدام به  روشن کردن عود و آویختن حلقه‌های گل به عَلَم حضرت عباس (ع) می نمایند. در روز عاشورا نیز که دسته‌های عزا به حرکت در می‌آیند، پس از صدمه زدن بر بدن های خود با زنجیر های تیغه دار و قمه به محل هایی که کربلا نامگذاری شده است می‌روند و در آنجا شمایل حضرت عباس را به خاک می سپارند. چنانکه در برنامه های قبل نیز اشاره نمودیم بر اساس فتوای علمای برجسته شیعه اعمالی که موجب وهن و بدنام شدن مذهب می شود، در هیچ حالتی جایز نیست.

 

خلاصه آنکه مسلمانان شیعه هند در ایالت های اوتارپرادش، دهلی، جامو و کشمیر ، مهاراشترا، آندراپرادش، بیهار و غیره و در شهرهای شمال، مرکز و جنوب هند با برپایی مراسم عزاداری گسترده و باشکوه و تشکیل دسته های بزرگ سینه زنی و زنجیرزنی عاشورای حسینی را گرامی داشته و بار دیگر واقعه دردناک کربلا را در اذهان زنده می کنند. امروزه عشق به سالار شهیدان در این کشور که در آن پیروان ادیان مختلف الهی و غیرالهی حضور دارند به اوج می رسد. در مراسم عزاداری شیعیان هند که از اول ماه محرم برپا می شود، علاوه بر شیعیان، مسلمانان اهل سنت و پیروان دیگر ادیان و به ویژه هندوها با حضور در مراسم ماه محرم نسبت به سالار شهیدان و همچنین جوانمردی های 72 تن از یاران امام حسین (ع) به ویژه حضرت ابوالفضل العباس ادای احترام می کنند.

مشاهده صحنه‌های جانسوز عزاداری شیفتگان اباعبدالله(ع)، شخصّیتی چون شاعره معاصر هندو، ساروجینی نایدو، معروف به بلبل هند را سخت تحت تأثیر قرار داده و بر آن داشته است که در ضمن شعری چنین بگوید:

شب شهادت، در زیر پیراهن سیاه و با پای برهنه و چشمان اشکبار، که باران اشک را به یاد واقعه‌ای جانسور فرو می‌ریزد و دست‌های به هم پیوسته که فشار اندوه، آنها را به نوسان می‌آورد، نوای سینه‌های آغشته به خون با لحنی محزون بلند است و این کهن داستانِ مکرّر و دردناک را بیان می‌دارد. مریدانت، به پاس این شب پُر اَلَم و اشک‌آور، با صدایی سرشار از اندوه می‌گویند و می‌خوانند: حسین...ای حسین! چرا هزاران هزار دوستان تو این طور اشک می‌ریزند؟!ای مقدّسِ والامقام! آیا به پاس فداکاری بی‌نظیر تو نیست؟!تو پرچم زنده و پیمان عزیز دین بزرگ پیامبر را استوار داشتی و در مقابل دیدگان شگفت‌زده جهانیان، عشق عجیب خود را به خدا ثابت کردی.

افتخار آفرینی قاریان کلام وحی کشورمان در مسابقات بین المللی قرآن کریم

افتخار آفرینی قاریان کلام وحی کشورمان در مسابقات بین المللی قرآن کریم


بیش از ۲۰۰ مسجد انگلستان، روز درهای باز برگزار می کنند 
در مراسم ملی «از مسجد من بازدید کن» که روز 18 فوریه 2018 در میدلندز انگلستان برگزار می شود، رهبران مذهبی و امامان جماعت مساجد و مراکز اسلامی با چای، کیک و بیسکویت میزبان بازدیدکنندگان خواهند بود و به سئوالات شخصی آنان درباره اسلام پاسخ می دهند.

مساجد سرتاسر میدلند، منطقه میانی انگلستان به ویژه شهر مرکزی بیرمنگام از غیرمسلمانان و مردم با پیشینه های دینی مختلف برای حضور به صرف چای و بیسکوییت و آشنایی با شیوه زندگی مسلمانان دعوت کردند. بیش از 200 مسجد در سرتاسر انگلستان قرار است در این کمپین درهای باز مساجد، راه اندازی شده توسط شورای مسلمانان بریتانیا،  یک نهاد اسلامی در انگلستان با بیش از 500 شعبه اسلامی از جمله مساجد، مدارس و سازمان های خیریه در سرتاسر این کشور شرکت کردند.

 این کمپین به صورت سالانه برگزار شده و در کمپین امسال 150 مسجد بیشتر از سال 2017 میلادی حضور خواهند داشت.

شورای مسلمانان بریتانیا در این باره می گوید: بیشتر مساجد درهایشان را به روی تمامی مردم می گشایند و هرکسی می تواند هر زمان از سال که می خواهد برای بازدید برود. بسیاری مساجد نیز مراسم متعددی برگزار می کنند تا صاحبان ادیان مختلف در این نشست ها شرکت کرده و با دین اسلام آشنا شوند.

در ادامه بیانیه شورای مسلمانان بریتانیا آمده است: روز «از مسجد من بازدید کن» تنها یک مراسم سرتاسری است که در این روز درهای تمامی مساجد یکباره به روی مردم باز می شود. ما در این باره موفق بوده ایم زیرا مساجد تمامی کشور در جنبشی متحد دست به عمل زده اند.
 

رشد غیرقابل اجتناب جمعیت مسلمانان اروپا؛ مسلمانان تا ۲۰۲۵ به سه برابر افزایش می‌یابند

رشد غیرقابل اجتناب جمعیت مسلمانان اروپا؛ مسلمانان تا ۲۰۲۵ به سه برابر افزایش می‌یابند


به عقیده کارشناسان آمریکایی، تعداد مسلمانان در کشورهای اروپای غربی به سرعت در حال افزایش است، بطوریکه در سال ۲۰۲۵ تعداد آنها سه برابر خواهد شد.

سایت اینترنتی خبری-تحلیلی «راس بالت» روسیه در تحلیلی نوشته است: رشد جمعیت مسلمان در برخی کشورهای عضو اتحادیه اروپا ممکن است تا سال 2025 به سه برابر افزایش یابد، بطوریکه وضعیت جمعیتی این قاره را تغییر دهد.

مرکز تحقیقات جامعه شناسی «Pew Research Center» آمریکا که مطالعات وسیعی در مورد ترجیحات مذهبی در سراسر جهان دارد، تحقیقات جدیدی را منتشر کرده که چگونگی روند رشد پیروان دین اسلام در کشورهای عضو اتحادیه اروپا را بررسی کرده است. جمهوری‌های سابق شوروی که عضو اتحادیه اروپا نبوده و مسلما روسیه، در این تحقیقات مورد بررسی قرار نگرفته  اند، این در حالی است که تعداد مسلمانان روسیه هم اکنون نیز بیشتر از کشورهایی مانند فرانسه و آلمان است.

در هر صورت محققان آمریکایی برای کشورهای اروپایی سه سناریو را در این رابطه پیش بینی کرده اند. گزارش منتشره با عنوان «رشد حمعیت مسلمان در اروپا»، به خوبی محتوای آن را نشان می دهد. به عقیده محققان آمریکایی، در حال حاضر مسلمانان تقریبا 5 درصد جمعیت اتحادیه اروپا را تشکیل می دهند، ولی طبق سیاستی که دولتهای اروپایی در پیش گرفته اند، افزایش تعداد معتقدان به دین اسلام در این کشورها غیرقابل اجتناب است و موضوع فقط در چگونگی روند گسترش آن است. ضمن اینکه در این گزارش هیچ نتیجه گیری خاصی نیز صورت نگرفته، برای اینکه این موضوع دیگر مشکل سیاستمداران اروپایی و مخالفان قوانین مهاجرتی خواهد بود که چگونه با این واقعیت برخورد کنند.

1-بسته شدن مرزهای اروپا و توقف سیاست پذیرش مهاجرت

نخستین سناریوی پیشنهادی کاملا غیرمحتمل به نظر می رسد. بر اساس آن، اروپا هم اکنون مرزهای خود را می بندد و روند پذیرش مهاجرین اقتصادی و پناهجویان را متوقف می کند. در این صورت تا سال 2025 تعداد کلی مسلمانان در اتحادیه اروپا به بیش از 35 میلیون نفر خواهد رسید که 10 درصد جمعیت اروپا را شامل خواهد شد. این رشد مربوط به رشد زاد و ولد در میان مسلمانان است: بر اساس اطلاعات آمریکایی ها، هر زن اروپایی در حال حاضر بطور متوسط 1،5 بچه به دنیا می آور که البته برای رشد متعارف جمعیتی در اتحادیه اروپا کافی نیست. در حالیکه این رقم در میان زنان مسلمان اروپایی بطور متوسط 2،6 فرزند است.

ضمن اینکه تعدادی از مهاجرین به کشورهای اروپایی هم از جوامع غیرمسلمان، مانند هند، بنگلادش و برخی کشورهای آفریقایی هستند.  بدین ترتیب تا سال 2025 در اتحادیه اروپا، بیش از 480 میلیون نفر زندگی خواهند کرد که بیش از 35 میلیون نفر آنها را مسلمانان تشکیل می دهند که معادل 7،5 درصد کل جمعیت اروپا خواهد بود.

2-کند شدن تدریجی روند سیل مهاجرت به قاره اروپا

سناریوی دوم به نظر واقع بینانه تر می رسد که بر اساس آن، روند مهاجرت به اتحادیه اروپا بالاخره منظم و روندی کند پیدا خواهد شد. در این صورت تا سال 2025 تعداد مسلمانان در اتحادیه اروپا به 11 درصد کل جمعیت اروپا افزایش خواهد یافت. و رقم واقعی آن تقریبا 58 میلیون مسلمان در میان کل جمعیت 516 میلیون نفری اتحادیه اروپا خواهد بود.

در اینجا باید این نکته هم اضافه شود که اگر مرزهای کشورهای اروپایی بطور کامل بسته نشود، به غیر از مهاجرین مسلمان، غیرمسلمان نیز به این قاره مهاجرت خواهند نمود که قطعا زاد و ولد داشته و بر جمعیت کلی اروپا خواهند افزود.

3-ادامه سیاست «درهای باز» برای تندرویان اروپایی خوشایند نیست

سناریوی سوم را باید یک هدیه برای پوپولیستهای اروپایی، ملی گرایان و ناسیونالیستهای افراطی دانست. دقیقا درک آنها از سیاست مهاجرتی کنونی اروپا به این ترتیب است که بزودی در هر روستا در کشورهای عضو اتحادیه اروپا مناره یک مسجد هم دیده خواهد شد. صحبت بر سر ادامه سیاست «درهای باز» است که در سال 2016 از سوی "آنگلا مرکل" صدر اعظم آلمان اعلام شد و البته خود او بعدا آن را اصلاح کرد.

بر اساس این سناریو تا سال 2025 در اتحادیه اروپا بیش از 75 میلیون پیرو دین اسلام در میان جمعیت بیش از 538 میلیون نفری اروپا زندگی خواهند کرد. یعنی بدین ترتیب رشدی 200 درصدی را شاهد خواهیم بود. البته با این وجود هم در این صورت مسلمانان بیشتر از 14 درصد جمعیت قاره اروپا را تشکیل نخواهند داد.

مسلمانان در کشورهای اروپایی بطور یکسان پراکنده نیستند

واقعیت این است که جمعیت مسلمانان در قاره اروپا اصلا بطور یکسان پراکنده نشده است. برای مثال، در حال حاضر در جمهوری چک، جمعیت مسلمانان بسیار ناچیز و کمتر از یک درصد است. در اسلواکی نیز وضع به همین ترتیب است. در بلغارستان که اصلی ترین شاهراه پناهجویان از سوریه و ترکیه به کشورهای اروپایی است، فقط تعداد کمی مسلمانان ترک تبار زندگی می کنند. این در حالی است که در فرانسه حدود 18 درصد جمعیت این کشور را مسلمانان تشکیل می دهند. در اتریش این رقم حدود 20 درصد و در آلمان هم این تعداد آنها حدود 10 درصد جمعیت این کشور است. بیشترین میزان مسلمانان در کشور سوئد است که حدود 30 درصد می باشد که علت آن هم سیاست نرم مهاجرتی این کشور است. اگر بخواهیم ارقام واقعی را بیان کنیم، آلمان دارای حدود 18 میلیون مسلمان و در انگلیس هم حدود 13،5 میلیون مسلمان زندگی می کنند.

ارائه الگوی کلی برای تمامی کشورهای اروپایی واقع بینانه نیست

در آخر باید یادآور شویم که فعلا واقع بینانه ترین وضعیت، سناریوی دوم است، نه سناریوی نخست یا سوم. ضمن اینکه این سناریو از لحاظ اقتصادی نیز به نفع کشورهای اروپایی خواهد بود.  ضمن اینکه باید توجه داشت که بسیاری از ارقام ارائه شده از سوی محققان آمریکایی، شرطی هستند و ممکن است تحقق نیابند. علاوه بر این تصویر روشن تر از وضعیت جمعیتی اتحادیه اروپا باید توسط سیاستمداران و کارشناسان اروپایی ترسیم شود و این آنها هستند که نتیجه گیری لازم از این گزارش را خواهند داشت و مسلما برداشت هر یک از کشورهای اروپایی، بر اساس سیاستهای پذیرش مهاجر آنها، متفاوت باشد.

واقعیت این است که به دلیل تبلیغات ناسیونالیستهای افراطی در برخی کشورهای اروپایی، در حال حاضر مهاجرین مسلمان به منزله تهدیدات بالقوه و افزایش فعالیتهای تروریستی معرفی می شوند، بنابراین در چنین شرایطی تهیه یک برنامه راهبردی کلی برای آینده کشورهای اتحادیه اروپا بسیار دشوار است. 

البته واقعیت غیرقابل اجتناب این است که در هر صورت جمعیت مسلمانان در قاره اروپا در حال افزایش است و در چنین شرایطی باید به فکر آن بود که چه شرایط منطقی  را برای زندگی صلح جویانه مسلمانان و غیرمسلمانان در کشورهای اتحادیه اروپا بوجود آورد. شاید همزیستی مسالمت آمیز اقوام مختلف در روسیه، بتواند الگوی مناسبی در این زمینه باشد. 

 

منبع:    سایت خبرگزاری تسنیم