افتتاح مسابقات بین‌المللی قرآن کریم ایران با حضور قاریان و حافظان برجسته افغانستان

افتتاح مسابقات بین‌المللی قرآن کریم ایران با حضور قاریان و حافظان برجسته افغانستان


دور جدید مسابقات بین‌المللی قرآن کریم جمهوری اسلامی ایران عصر روز گذشته(چهارشنبه، 21 حمل) با حضور قاریان و حافظان برجسته‌ قرآن کریم از کشورهای مختلف جهان به شمول افغانستان و با قرائت قاری ممتاز افغانستانی افتتاح شد.

این مسابقات امسال که مرحله نیمه نهایی آن از چند روز به این‌سو در تهران آغاز شده، سی و ششمین دوره مسابقات بین‌المللی ویژه آقایان بزرگسال در دو رشته قرائت تحقیق و حفظ کل قرآن، سومین دوره مسابقات بین‌المللی قرآن بانوان، چهارمین دوره مسابقات بین‌المللی نابینایان و هفتمین دوره مسابقات بین‌المللی دانش‌آموزان است. هم‌زمان سومین دوره مسابقات بین‌المللی قرآن طلاب از امروز پنج‌شنبه(22 حمل) در شهر مقدس قم آغاز به کار کرده است.
 
این در حالی است که مراسم افتتاحیه این مسابقات با حضور مقام‌های برجسته جمهوری اسلامی ایران از جمله حجت‌الاسلام والمسلمین محمدی گلپایگانی، رئیس دفتر رهبر انقلاب اسلامی، سیدمحمد بطحایی، وزیر آموزش و پرورش، سیدعباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، سیدمحمود علوی، وزیر اطلاعات و حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمهدی خاموشی، رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه این کشور و با تلاوت آیات قرآن کریم توسط علی‌رضا رضایی، قاری ممتاز افغانستان و نفر اول مسابقات سال گذشته(1397) در رشته قرائت بزرگسالان، در محل مصلای امام خمینی(ره) تهران آغاز شد.
 
به گفته مصطفی بختیاری، حافظ کل قرآن کریم و سرپرست تیم اعزامی از افغانستان، افغانستان در تمامی بخش‌های این مسابقات نماینده دارد که برخی از نمایندگان به مرحله فینال راه پیدا کرده‌اند.

این در حالی است که دو نماینده کشورهای هالند(رضا قربان‌پور) و آلمان(محمد کمال احمدی) در مسابقات بین‌المللی قرآن ایران، قاریان و شهروندان افغانستانی اند.

امان‌الله احمدی نیز از افغانستان داور تجوید این دوره از رقابت‌های بین‌المللی قرآن کریم در ایران است.

به گفته آقای بختیاری، تاکنون راه‌یابی سید یاسین حسینی، قاری دانش‌آموز و سمانه موسوی، حافظ بانوی بزرگسال افغانستان به مرحله نهایی مسابقات بین‌المللی قرآن ایران مشخص شده است.
 
وی خاطرنشان کرد که قانون برگزاری مسابقات امسال کاملا تغییر کرده و برای بعضی از شرکت‌کنندگان زیاد معلوم نبود، به همین دلیل، برخلاف سال‌های گذشته که افغانستان 8 تا 9 نفر فینالیست داشت، فکر می‌کنیم امسال 3 تا 4 نفر فینالیست داشته باشیم.
 
سرپرست هیأت اعزامی افغانستان به مسابقات بین‌المللی قرآن ایران ادامه داد که در رشته حفظ دانش‌آموزی، یک حافظما ما با 14 صدم نمره کمتر(0.14) از راه‌یابی به فینال بازماند.
 
وی در عین حال گفت: از آن‌جایی که افانستان در سه سال گذشته نتایج خیلی درخشانی در مسابقات بین‌المللی قرآن تهران داشت، امسال قاری بزرگسال ما به خاطر این‌که گفتند سنش زیاد است، از مسابقات حذف شد، آن هم قبل از این‌که به ما اطلاع بدهند تا ما جایگزین بهتری انتخاب کنیم. هرچند جایگزین آمده، اما به آن آمادگی که قاری قبل ما بود، نیست. از آن‌جایی که ما در مسابقات سال گذشته در رشته قرائت قرآن کریم بزرگسالان مقام اول را کسب کردیم، قطعا اگر این قاری ما می‌آمد، مقام اول یا دوم را به دست می‌آورد".
 
این در حالی است که بر اساس اعلام نظر هیئت داوران چهارمین دوره مسابقات بین‌المللی قرآن نابینایان، سعید علی‌اکبری، نماینده جمهوری اسلامی ایران، سید نورالحق، نماینده هند، محمد شیراز، نماینده پاکستان، السید حمدی السید ابراهیم، نماینده کشور مصر، محمد الحبال، نماینده لبنان و محمد تمیم ابراهیمی از افغانستان حائز رتبه‌های اول تا ششم شدند که پنج نفر اول طی مرحله نهایی به رقابت خواهند پرداخت. به این ترتیب، نماینده نابینایان افغانستان از راه‌یابی به مرحله نهایی این مسابقات بازماند.


قرار است مرحله نهایی مسابقات بین‌المللی قرآن کریم ایران در بخش‌های مختلف تا روز شنبه(24 حمل) ادامه یابد و اختتامیه این مسابقات، روز یک‌شنبه(25 حمل) در حضور رهبر انقلاب اسلامی، امام خامنه‌ای(حفظه‌الله) برگزار خواهد شد.

تظاهرات گسترده مردم ترکیه در حمایت از قدس

تظاهرات گسترده مردم ترکیه در حمایت از قدس


مردم ترکیه در حمایت از قدس اشغالی تظاهرات گسترده ای را در شهر استانبول برگزار کردند.

تظاهرات گسترده مردم ترکیه در حمایت از قدس


بر اساس این گزارش، این تظاهرات در حمایت از قدس اشغالی در برابر اقدامات رژیم صهیونیستی، برگزار شد.

تظاهرات کنندگان با سر دادن شعارهایی علیه رژیم صهیونیستی خواستار پایان اقدامات خصمانه آن علیه قدس شدند.

معترضان ترکیه ای همچنین خواستار توقف هرچه سریعتر اقدامات خصمانه تل آویو علیه زنان و کودکان فلسطین شدند.

<

افغانستان حمله تروریستی در ایران را محکوم کرد

افغانستان حمله‌ی تروریستی در ولایت سیستان و بلوچستان جمهوری اسلامی ایران را به شدید ترین نحوِ ممکن محکوم نمود


در اطلاعیه ارگ ریاست جمهوری ابراز شده است که حکومت و مردم افغانستان سال‌ها است که در راه مبارزه با تروریزم، قربانی‌های فراوان داده‌اند و هم‌اکنون نیز نیروهای دلیر امنیتی و دفاعی افغان در خط نخست نبرد با این پدیدۀ شوم قرار دارند.

حکومت افغانستان به این باور است که تروریزم پدیدۀ منطقه‌یی و جهانی است و مبارزه با این پدیده نیاز به همکاری مشترک و هماهنگ دولت به دولت دارد و این نوع همکاری‌ها می‌تواند مؤثریت مبارزه با تروریزم را مضاعف بسازد.
در بیانیه وزارت خارجه کشورمان نیز در خصوص حمله تروریستی در ایران آمده است، افغانستان در خط نخست نبرد با تروریزم قرار دارد و بر این باور است که تروریستان غیر قابل تفکیک و دشمن ارزش ها و جامعه‌ی بشری است.
دولت جمهوری اسلامی افغانستان با اظهار همدردی و تسلیت به مردم و‌ دولت کشور دوست جمهوری اسلامی ایران به خاطر جان باختن بیست و هفت تن از نیرو های مرزی این کشور، بار دیگر بر مبارزه‌ی جدی با این دشمن مشترک تأکید می ورزد.

روسیه و امریکا در روند صلح افغانستان به تناقض‌گویی دچار شده‌اند

روسیه و امریکا در روند صلح افغانستان به تناقض‌گویی دچار شده‌اند


روسیه و امریکا در روند صلح افغانستان به تناقض‌گویی دچار شده‌اند

کارشناسان مسایل سیاسی بدین باورند که آمریکا و روسیه در ارتباط به پیشبرد روند گفت‌وگوهای صلح افغانستان عملاٌ دچار تناقض‌گویی‌های آشکار شده‌اند.

به گزارش
خبرگزاری صدای افغان؛ خان‌زمان مدبر، کارشناس مسایل سیاسی در مورد نشست مسکو گفت: امریکا و روسیه عملا دچار تناقض‌گویی آشکار شده‌اند، از یک سو به پیشبرد روند گفت‌وگوهای صلح به رهبری و مالکیت مردم و حکومت افغانستان تاکید می‌ورزند و از طرف دیگر نشست‌های صلح را با گروه طالبان پشت درهای بسته و بدون حضور و مشارکت نمایندگان حکومت برگزار می‌کنند.

این آگاهی سیاسی با بیان اینکه هر گونه نشست و مذاکره با طالبان بدون مشارکت نمایندگان حکومت مشروعیت ندارد، افزود: اگر امریکا و روسیه اراده‌ای برای آوردن صلح دایمی در افغانستان دارند باید طالبان را وادار کنند تا با نمایندگان حکومت گفت‌وگو کند، در غیر آن همه‌ی این نشست‌ها بی نتیجه خواهد بود.

آقای مدبر با ابراز اینکه طرف‌های اصلی مذاکرات صلح افغانستان، حکومت و
گروه طالبان هستند،‌ تصریح کرد تا زمانی که گروه طالبان و حکومت افغانستان روی میز مذاکره ننشینند، مردم این کشور به یک صلح دایمی دست نخواهند یافت. مذاکرات بدون نمایندگان حکومت نتیجه‌ای منفی به دنبال خواهد داشت.

به باور آگاهان سیاسی،
گروه طالبان حکومت افغانستان را فاقد صلاحیت گفت‌وگوهای صلح می‌دانند و می‌گویند مشکل اساسی گروه طالبان با حکومت، امریکا است. بر همین اساس طالبان حاضر نیستند که با حکومت افغانستان رو در رو مزاکره کنند.

در همین حال، وحید مژده آگاه امور سیاسی نیز در مورد گفت‌وگوهای صلح گفت: دلایلی که
گروه طالبان برای عدم حضورشان در گفت‌وگوی رو در رو با نمایندگان حکومت افغانستان دارند این است که آنان حکومت افغانستان را در زمینه‌ی گفت‌وگوهای صلح فاقد صلاحیت می‌دانند.

وی افزود:
گروه طالبان با حضور نیروهای امریکا در افغانستان مشکل دارد؛ بر همین اساس آنان می‌خواهند ابتدا مشکل‌شان را با امریکایی‌ها حل کنند.

آقای مژده ابراز داشت
گروه طالبان به این باور است که حکومت افغانستان توان خروج نیروهای امریکایی را ندارد، پس چرا مستقیم با امریکا گفت‌وگو نکنیم.

به گفته این آگاه سیاسی، تا وقتی که مشکل
گروه طالبان با امریکایی‌ها حل نشود، این گروه در مورد صلح با حکومت افغانستان گفت‌وگو نخواهد کرد.

قرار است فردا سه‌شنبه مسکو از یک نشست برای صلح افغانستان میزبانی کند، نشستی که برخی رهبران و احزاب سیاسی افغانستان و نمایندگان
گروه طالبان در آن اشتراک خواهند کرد. اما غایب اصلی این نشست، نماینده‌ی حکومت افغانستان است.

این چندمین نشست
گروه طالبان در مورد صلح افغانستان می‌باشد؛ اما این گروه تاکنون حاضر نشده‌اند که با نمایندگان حکومت افغانستان در مورد صلح گفت‌وگو کنند.

در همین حال حنیف اتمر، مشاور پیشین امنیت ملی و کاندیدای
انتخابات ریاست جمهوری سال آینده، این نشست را گامی برای آغاز مذاکرات همه‌شمول بین‌الافغانی می‌داند و می‌گوید که با جمعی از رهبران سیاسی کشور در این نشست شرکت خواهد کرد.

آقای اتمر در حساب تویترش گفته است: ما همچنان روی همه‌شمول‌‌شدن مذاکرات بین‌الافغانی در آینده با حضور حکومت افغانستان تاکید خواهیم کرد، ولی از حکومت هم می‌طلبیم که به پروسه‌ی صلح از دریچه تنگ حکومتی نگاه نکند و به نقش قشر سیاسی و کافه ملت در تلاش برای صلح و پاسداری از نظام و نهادهای ملی احترام بگذارد.

ظاهرا دولت افغانستان از آنچه که برای صلح افغانستان در جریان است، خشنود نیست.


رئیس جمهور غنی گفته است که هیچ کشور و یا فردی صلاحیت تصمیم‌گیری روی ساختارهای تازه‌ی حکومتی برای افغانستان را ندارد و نباید در روند صلح بالای قربانی‌های مردم معامله صورت گیرد.

اسرائیل به ما حمله کند پشیمان خواهد شد

اسرائیل به ما حمله کند پشیمان خواهد شد


گزینه های ما بر روی میز قرار دارد و هر آنچه از ایستادگی، مقاومت و قدرت لازم است، و عقل و درایت و شجاعت حکم می‌کند، نزد ما موجود است. ما به هرگونه تجاوز اسرائیل یا ترور عناصر حزب الله در لبنان و حتی سوریه واکنش نشان خواهیم داد.

دبیرکل حزب الله لبنان شنبه شب در گفتگو با شبکه خبری المیادین، پیرامون وضعیت سلامت خود و شایعات در این خصوص، موضوع تونل ها در جنوب لبنان، اوضاع سوریه و تحولات یمن، بحرین و ... به صحبت پرداخت.


دروغ بودن شایعات در خصوص بیماری سید حسن نصرالله
سید حسن نصرالله در ابتدای این گفتگو شایعات منتشرشده در خصوص سلامت جسمانی خود را تکذیب و اعلام کرد که در سلامت کامل به سر می برد.
دبیرکل حزب الله لبنان گفت: تمام آنچه در خصوص وضعیت جسمانی من گفته شده دروغ است و من از هیچ بیماری و مشکلی رنج نمی برم. عدم حضور رسانه ای من با اوضاع جسمانی هیچ ارتباطی نداشت و علت آن عدم وجود مناسبت های خاص در دو ماه گذشته بود. ماه فبروری سه مناسبت دارد و در این مناسبت‌ها صحبت خواهم کرد. 

عملیات سپر شمال در خصوص کشف تونل ها
سید حسن نصرالله در پاسخ به اولین سوال درباره عملیات کشف تونل اسرائیل گفت: تونل هایی وجود داشته اما ما ملزم به اعلام حفرکننده و زمان حفر آن نیستیم. یکی از تونل های مورد کشف به ۱۳ یا ۱۴ سال پیش بازمی گردد که داخل اراضی اشغالی فلسطین بوده و ناکامی اطلاعاتی اسرائیل را ثابت می کند. موضوع تداوم وجود تونل ها باید مبهم باقی بماند.

وی افزود: شهرک نشینان باید در خصوص حقیقت آنچه مسئولانشان درباره تونل ها می گویند اطمینان حاصل کنند. اقدامات رژیم اشغالگر در مرزها نشانگر هراس اسرائیل از عملیات احتمالی الجلیل است. رزمایش گسترده اسرائیل به منظور آمادگی برای عملیات احتمالی الجلیل صورت گرفت. نتانیاهو با وارد کردن رعب و وحشت به شهرک نشینان در شمال به ما خدمت کرد و آنها از این به بعد صدای هر چکشی را که بشوند با ترس خواهند گفت صدای چکش می‌شنوند. 

سید حسن نصرالله ادامه داد: عملیات سپر شمال (برای کشف تونل ها) در جنگ روانی به ما کمک کرد هرچند که نیازمند این میزان تبلیغات نبود.

آیا حزب الله برای عملیات الجلیل بر ۴ تونل برای عبور هزاران رزمنده خود تکیه خواهد کرد. هرگونه عملیات به سمت الجلیل به تمام مرزها نیاز دارد و ما در صورت جنگ علیه خود پیرامون آن تصمیم می گیریم.

آنها نخواهند فهمید که ما از کجا وارد الجلیل خواهیم شد و تنها در صورتی که به لبنان تجاوز شود معلوم می شود. ما موظف به دفاع از کشورمان هستیم و حق داریم از تمام عناصر قدرتمندی استفاده کنیم.

دبیرکل حزب الله تصریح کرد: به دشمن اجازه نخواهیم داد قواعد درگیری را به ما تحمیل کند و به سطحی از بازدارندگی رسیده ایم که باید آن را تقویت کنیم.

اگر اسرائیل به ما حمله کند پشیمان خواهد شد چرا که بهای این تجاوز بیش از آنچه انتظار دارند، خواهد بود. گزینه های ما بر روی میز قرار دارد و هر آنچه از ایستادگی، مقاومت و قدرت لازم است، و عقل و درایت و شجاعت حکم می‌کند، نزد ما موجود است. ما به هرگونه تجاوز اسرائیل یا ترور عناصر حزب الله در لبنان و حتی سوریه واکنش نشان خواهیم داد.

سید حسن نصرالله افزود: به اسرائیلی ها در خصوص اینکه نتانیاهو ممکن است در نتیجه رویاپردازی های خود دست به اشتباهاتی بزند هشدار می دهم.

مقاومت و تمام محور مقاومت آماده پاسخ به هر تجاوزی هستند. بعید می‌دانم نتانیاهو علیه لبنان مرتکب اشتباهی شود اما ممکن است مکان این اشتباه در سوریه یا حتی در غزه باشد. ما با هرگونه عملیات گسترده دشمن به مثابه جنگ برخورد خواهیم کرد. آمادگی روانی در غزه و بویژه پس از پیروزی اخیر آنها نشان می دهد که اهالی غزه در این خصوص تسامح نخواهند کرد. غزه برای پاسخ نظامی به هرگونه تجاوز آمادگی دارد و با توجه به شرایط متفاوت خود در این خصوص مسامحه نخواهد کرد.

دبیرکل حزب الله لبنان در ادامه خاطرنشان کرد: عملیات تونل ها عملیات الجلیل را حتی به میزان ۱۰ درصد نیز لغو نمی کند و به این میزان تبلیغات نیاز نداشت. موضع رسمی لبنان در شورای امنیت و نیز موضع کویت در این خصوص شکست اطلاعاتی اسرائیل بود. نتانیاهو در عملیات سپر شمال دستاورد بزرگی در زمینه اوهام رقم زد و این عملیات کمتر از یک عملیات بود. ما از ارتش لبنان حمایت می کنیم و نمی خواهیم کشور را به هیچ جنگی بکشانیم. دولت لبنان باید اقدامات اسرائیل در مرزها را بررسی نماید. ما بدون هیچ شرط و در هر زمان و مکانی آماده پاسخ مثبت به دعوت برای تدوین راهبرد دفاعی هستیم.

سید حسن نصرالله اظهار داشت: نگرانی های اسرائیل در سوریه بسیار زیاد است چرا که با شکست اطلاعاتی شرم آوری در آنجا مواجه شده است. ما باید انتظار رفتار غیرحکیمانه نتانیاهو در آستانه انتخابات را داشته باشیم.

وی تاکید کرد: مقاومت در جنگ ۲۰۰۶ موشک هایی در اختیار داشت که قادر به هدف قرار دادن تل آویو بود. برخی ازجنرال های رژیم اشغالگر اذعان دارند که جنگ های آینده همچون جنگ های سابق نخواهد بود. در هرگونه جنگ آینده علیه ما، کل فلسطین اشغالی میدان جنگ و نبرد خواهد بود. ما در هرگونه جنگ آینده موشک های دقیقی را به تعداد کافی برای حمله به اهداف مورد نظر خود در اختیار داریم. دستیابی ما به موشک های دقیق انجام گرفته و تلاش نتانیاهو برای جلوگیری از آن از طریق بمباران سوریه فایده ای ندارد.

اوضاع سوریه
سید حسن نصرالله در خصوص اوضاع سوریه نیز گفت: اوضاع سوریه امروز در مقایسه با سال ۲۰۱۱ در بهترین وضعیت قرار دارد. ما در سوریه از یک پیروزی عظیم سخن می گوییم و به مرحله پایانی رسیده ایم. تنگنای کنونی تنگنای کردها-ترکیه-امریکا در خصوص شرق فرات است. اوضاع بین ترامپ و اردوغان نزدیک بود در خصوص اوضاع شرق فرات به درگیری برسد. ارتش سوریه و متحدانش قادر به یکسره کردن نبرد در شمال این کشور هستند. گروه های کرد مورد حمایت امریکا در شرق فرات توسط کشورهای حاشیه خلیج فارس تامین مالی می شوند. اعلام توافق آدنا توسط اردوغان نشان می دهد که تنها راهکار استقرار ارتش سوریه است و با پایان یافتن داعش در شرق فرات ارتش سوریه و متحدانش آسوده خواهند شد.

دبیرکل حزب الله لبنان با بیان اینکه خطوط گفتگو بین ارتش سوریه و نیروهای کرد باز است، افزود: چیزی که مانع از تکمیل نبرد البوکمال توسط ارتش سوریه و متحدانش شد ایالات متحده بود. گزینه ها در خصوص ادلب موجود است اما اولویت راهکار سیاسی است. سیطره النصره بر ادلب ترکیه را در تنگنا قرار می دهد چرا که این گروه در فهرست تروریسم قرار دارد و راهکار سیاسی دشوار است. ترکیه باید راه حلی برای ادلب پیدا کند یا اینکه این امر را به رهبران سوریه که حاضر نیستند سرزمین خود را به تروریست ها واگذار کنند، بسپارد.

ترامپ و حضور ایران در سوریه
سید حسن نصرالله با بیان اینکه ترامپ برخی از وعده های انتخاباتی خود از جمله اعزام نیروهای آمریکایی به خارج را عملی کرد، گفت: ترامپ فقط از پول و منافع کشورش صحبت می کند حتی اگر این امر با استفاده از امکانات کشورهای منطقه ما باشد. برخی مراجع آمریکایی از ترامپ برای خارج کردن نیروها از سوریه مهلت خواستند و ترامپ ۶ ماه مهلت داد. آمریکایی ها به روس ها گفتند که حاضرند در مقابل خروج ایران از سوریه نیروهای خود را به صورت کامل از سوریه خارج کنند. پوتین خواسته آمریکا را به روحانی ابلاغ کرد و روس ها به سوری ها نیز اطلاع دادند.

دبیرکل حزب الله ادامه داد: ایران با درخواست آمریکا مخالفت کرد چرا که حضور آنها در سوریه به خواست دمشق صورت گرفته است. روس ها به انتقال پیام ایران به آمریکایی ها اکتفا کردند. سوری ها نیز با درخواست آمریکا برای خروج ایران مخالفت کردند. خروج نیروهای آمریکایی از سوریه راهبردی جدید و نسخه ترامپی طرح آمریکا است. تصمیم خروج نیروهای آمریکایی از سوریه بخودی خود شکست بشمار می رود. نمایندگان قسد پس از آنکه آمریکایی ها آنها را تنها گذاشتند خواستار دیدار با ما شدند و در همین راستا به روسیه و عراق سفر کردند.

سفر البشیر به سوریه و گشایش در ارتباط با دمشق
سید حسن نصرالله با بیان اینکه سفر رئیس جمهور سودان به دمشق با چراغ سبز عربستان سعودی صورت گرفت، افزود: گشایش اخیر در روابط با سوریه علت آن تصمیم ترامپ برای خروج از سوریه است که پس از جلسه ارزیابی در ابوظبی صورت گرفت. تصمیمات ترامپ عربستان و امارات را که ترکیه و نه ایران را خطر بزرگ بشمار می آوردند، ترساند. به دمشق پیغامی به این مضمون که بازگشت به اتحادیه عرب را خواستار شود، منتقل گردید. دمشق نیز گفت هرکس که سوریه را از اتحادیه عرب خارج کرده است خودش نیز باید آن را برگرداند.

دبیرکل حزب الله لبنان هدف از سفر مایک پمپئو به منطقه را اطمینان بخشی به این کشورها پس از دلسرد شدن آنها از تصمیمات ترامپ عنوان کرد و گفت: آمریکایی ها بیش از این نمی توانند کاری کنند و سوریه و منطقه را ترک خواهند کرد. آمریکایی ها حتی افغانستان را به طالبان سپردند و این امر برای آنها شکست بود. ترامپ بخاطر هیچ کس وارد جنگ نخواهد شد و کشورش در وضعیتی نیست که بخواهد جنگ جدیدی را در منطقه راه بیندازد. ترامپ می خواهد بوسیله کشورهای منطقه علیه ایران جنگ براه بیندازد تا این کشور را ساقط کند.

سید حسن نصرالله با بیان اینکه برخی مقامات ارشد عرب از جمله مقامات امنیتی که اعلام هویت آنها ممکن نیست به سوریه سفر کرده اند، گفت: نتانیاهو که خود را پیروز عرصه های مختلف نشان می دهد طرحش در سوریه شکست خورده و محاسباتش نقش بر آب شده اند. محاسبه نتانیاهو در خصوص سقوط دولت سوریه با شکست مواجه شده است. نتانیاهو و ایزنکوت نتوانستند مانع از رسیدن تجهیزات به لبنان شوند و این شکست دیگری برای آنها بود. نتانیاهو علیرغم تمام تلاش هایش در روسیه و آمریکا در تحقق هدف خود برای خارج کردن ایران از سوریه ناکام ماند.

وی افزود: اسرائیل تمام رویاهایش در سوریه با شکست مواجه شده و تیرش به سنگ خورده است و سوریه دوباره قویتر در عرصه حاضر شده است. سوریه که پدافند هوایی قدرتمندی را در اختیار دارد از مسئولیت های ملی و عربی خود دست نخواهد کشید. نتانیاهو باید تغییرات اخیر و بهبود پدافند هوایی سوریه را درک کند. نتانیاهو باید بداند که عامل روس نمی تواند کل حاشیه ها را برای اسرائیل فراهم کند. نتانیاهو باید تحولات در منطقه را مدنظر قرار دهد و در خصوص اقدامات خود در سوریه محتاط عمل کند. نتانیاهو نباید در ارزیابی اشتباه کند چرا که با واکنش مقاومت و در راس آن دمشق مواجه خواهد شد.

انسجام ایران علیرغم تحریم ها
دبیرکل حزب الله لبنان همچنین خاطرنشان کرد که ایران علیرغم تحریم ها منسجم است و اوضاع عراق نیز اطمینان بخش است.

فلسطین و معامله قرن
سید حسن نصرالله در خصوص فلسطین و طرح ترامپ موسوم به معامله قرن هم گفت: نمی توان گفت که معامله قرن پایان یافته و محمد بن سلمان ضلع مهم آن است. ماموریت بن سلمان این است که در مقابل ۵۰ سال باقی ماندن خود در قدرت معامله قرن را عملی کند. محمد بن سلمان در مورد معامله قرن کاری از پیش نمی برد و هیچ گروه فلسطینی امکان ندارد این معامله را قبول کند. ما با تمام گروه های فلسطینی ارتباط داریم و رابطه مان با تشکیلات خودگردان خوب است. رابطه سوریه با فلسطینی ها خوب است و تنها مشکل آن با حماس است. محور مقاومت خواهان رابطه خوب با تمام گروه های فلسطینی است.

بحرین
دبیرکل حزب الله در خصوص بحران بحرین نیز تصریح کرد: معارضان بحرینی خواستار میانجیگری کشورهای عربی از جمله قطر، ترکیه و کویت برای حل بحران شدند. چیزی که مانع از گفتگو در بحرین می شود عربستان است.

جنگ یمن
سید حسن نصرالله مقاومت یمنی ها در مقابل جنگ عربستان را اسطوره ای برشمرده و افزود: باید محتاط بود اما حرکت به سمت راهکار سیاسی ضرورت دارد. عربستان و امارات دریافتند که علیرغم جنگ بی رحمانه خود نمی توانند مردم یمن را به زانو درآورند.

نشست اقتصادی بیروت
دبیرکل حزب الله در خصوص نشست اقتصادی اتحادیه عرب که اخیرا در لبنان برگزار شد نیز گفت: برگزاری اجلاس اقتصادی در بیروت و اظهارات سیاسی پیرامون قدس در این اجلاس عالی بود. اظهارات رئیس جمهور و وزیر خارجه لبنان در خصوص بازگشت سوریه به اتحادیه عرب بسیار مهم است. اظهارات وزیر خارجه در خصوص ضرورت حل موضوع ناپدید شدن امام موسی صدر مهم بود. نشست اقتصادی بیروت بویژه از حیث سیاسی مقبول و معقول بود. موضع لبنان در خصوص بازگشت آوارگان سوری نیز دستاورد بشمار می رفت.

رابطه ما با میشل عون رئیس جمهور دوستانه است و بین من و ایشان برای هرگونه اختلاف ارتباط وجود دارد. چیزی که دوستی با رئیس جمهور و وزیر خارجه را تقویت کرد رویدادهای حاصل در جریان تجاوز سال ۲۰۰۶ اسرائیل به لبنان بود.
سید حسن نصرالله همچنین تصریح کرد: تفاهم بین حزب الله و جریان ملی همچنان پابرجاست. اختلاف بین دو جریان نباید بر پایگاه مردمی آنها تاثیر بگذارد چرا که این مورد همواره ممکن است وجود داشته باشد.

برای معرفی شخصیت حضرت ابوطالب کم کاری شده است

برای معرفی شخصیت حضرت ابوطالب کم کاری شده است


آیت الله مکارم شیرازی امروز در دیدار حجت الاسلام والمسلمین اختری، دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) و دست اندرکاران برگزاری همایش حضرت ابوطالب(ع) اظهار داشتند: شخصیت حضرت ابوطالب(ع) در جامعه مظلوم است و متاسفانه کار شایسته ای بعد از انقلاب برای معرفی و تبیین شخصیت ایشان صورت نگرفته که این زیبنده نیست.

ایشان از تلاش دست اندرکاران برگزاری این همایش برای معرفی شخصیت حضرت ابوطالب تقدیر کردند و گفتند: امیدواریم بتوانید با اقدامات مناسب این کوتاهی را جبران کنید؛ چراکه دشمنان به دنبال تخریب کسانی هستند که به نوعی با امام علی(علیه السلام) ارتباط داشتند.

معظم له با بیان این مطلب که شفاف سازی در مورد شخصیت حضرت ابوطالب، در حقیقت اظهار علاقه به مولا علی(ع) است، خاطرنشان ساختند: درباره حضرت ابوطالب مطالبی نوشته شده که برخی به صورت مستقل به چاپ رسیده و برخی از نویسندگان نیز در لابلای کتب خود درباره ایشان بحث کرده اند؛ مسئولان این همایش باید در جمع آوری آثار به این دو مهم توجه کنند.

این استاد برجسته حوزه تصریح کردند: ما در تفسیر نمونه ذیل آیه شریفه «هُمْ یَنْهَوْنَ عَنْهُ وَ یَنْأَوْنَ عَنْهُ» مفصل در این باره صحبت کرده ایم؛ متاسفانه در تفسیر این آیه برخی دچار اشتباه شده اند؛ ما مستندات و مدارک بسیار خوبی درباره ایمان ابوطالب داریم و باید در این خصوص نیز روشنگری لازم صورت گیرد.

حضرت آیت الله مکارم شیرازی اظهار داشتند: کار و فعالیت علمی و تحقیقاتی و تبیین اینگونه حقایق ابدا مخالفتی با وحدت ندارد؛ بلکه کمک به مقوله وحدت خواهد بود.

ایشان با اشاره به برگزاری کنگره نقش شیعه در پیدایش و گسترش علوم اسلامی در سال گذشته با حضور اندیشمندان و صاحب نظران کشورهای اسلامی در قم، یادآورشدند: حدود 20 جلد کتاب در این زمینه تهیه شده و تمامی آثار نیز به صورت فشرده در یک جلد به زبان های مختلف به چاپ رسیده است.

این مرجع تقلید در پایان خطاب به دست اندرکاران برگزاری همایش حضرت ابوطالب ابراز داشتند: افزون بر چاپ و انتشار آثار جمع آوری شده، چکیده ای مستدل و معتبر داشته باشید، تا بتوانید به زبان های مختلف در اختیار محققان، پژوهشگران و علاقه مندان قرار دهید.

افشاگری اسنودن درباره قتل خاشقجی

افشاگری اسنودن درباره قتل خاشقجی


« ادوارد اسنودن» مامور پیشین در آژانس امنیت ملی آمریکا(NSA) گفت: اگر شرکت اطلاعاتی اسرائیلی « NSO» نرم افزار جاسوسی خود را به عربستان نمی فروخت، چه بسا«جمال خاشقجی» روزنامه نگار منتقد عربستانی همچنان در قید حیات بود.

«شالیو هولیو» مدیرکل شرکت NSO گفت: از برنامه های پیشرفته این شرکت مانند برنامه جاسوسی «پگاسوس» برای جاسوسی از «تمیم بن حمد آل ثانی» امیر قطر و «محمد بن عبدالرحمن آل ثانی» وزیر امور خارجه قطر استفاده شده است.

 
هولیو فاش کرد در روز 27 دسامبر گذشته در حضور نزدیک به 400 نفر از کارکنان NSO در سالن دانشگاه تل آویو، تراشه هایی را نشان داده است که از آن در برنامه های الکترونیکی پیشرفته این شرکت برای جاسوسی های مختلف استفاده شده است. یکی از تراشه ها در نرم افزاری برای جاسوسی از مسئولان قطری به کارگرفته شد.

در همین حال، اسنودن در مصاحبه با یدیعوت آحارونت گفت: شواهد نشان می دهد که محصولات این شرکت به تلفن های دوستان خاشقجی مانند «عمر عبدالعزیز»، «یحیی عسیری» و «غانم المصاریر» را نفوذ کردند.

 
وی افزود: به لطف «استیزن لب»(سازمان حقوق بشر که گزارش های ضد NSO منتشر کرده است) شواهد  قراینی در اختیارماست که چه اتفاقی برای خاشقجی افتاده است.

اسنودن ادامه داد: سه نفر با خاشقجی تماس گرفتند؛ آنها تلاش کردند تا با نرم افزارNSO به اطلاعات نفوذ کنند. به نظر می رسد که از اطلاعات عربستان بودند. ما در آژانس امنیت ملی می گوییم که یک بار تصادفی، دو بار احتمال آماری و باز سوم اقدام خصومت آمیز است. آنچه در مورد خاشقجی رخ داد، به نظر می رسد که بارها این شکل را دیده ایم.


وی افزود: شواهد نشان می دهد که از پگاسوس به منظور نفوذ در تلفن های آشناهای خاشقجی استفاده شده است. این واقعیت وجود دارد که اگرNSO این تکنولوژی خطرناک را به عربستان که تاریخ طولانی در نقض حقوق بشر دارد، نمی فروخت، خاشقجی زنده بود.

این درحالی است که شالو هولیو استفاده از نرم‌افزار پگاسوس برای نفوذ در تلفن همراه خاشقجی برای به قتل رساندن وی را تکذیب کرد، اما پذیرفت که برخی از کشورهای عربی، نرم افزار پگاسوس را خریدار کردند.

↵نگاهی به پیشرفت های اخیر شیعیان در انگلستان

  نگاهی به پیشرفت های اخیر شیعیان در انگلستان


در بین کشورهای اروپایی بعد از کشور فرانسه که به واسطه سابقه و فرهنگ مهاجر پذیریش جامعه ای چند نژادی و چند فرهنگی دارد، بریتانیا بیشترین و بالاترین میزان جمعیت مسلمانان ساکن در اروپا را دارد. یک جمعیت حدود سه  تا چهار میلیون نفری که با توجه به جمعیت شصت و پنج میلیون نفری این سرزمین پادشاهی، نشان از اقلیتی حدود چهار تا پنج درصدی است؛ که از این بین هم ده درصد را شیعیان این کشور تشکیل می دهند.
 
مردمان سرزمین بریتانیا – که از نظر جغرافیای سیاسی سرزمینی است شامل کشورهای انگلیس، اسکاتلند، ولز و ایرلند؛ به واسطه سابقه استعماری تاریخ این کشور که متضمن ارتباط طولانی مدت آن ها با اقوام و ادیانی از چهار گوشه دنیا بوده، در میان دیگر کشورهای اروپایی همواره به عنوان مردمی معروف بوده اند که حد بالایی از تساهل را در همنشینی با پیروان ادیان دیگر نشان می دهند. به هر حال این مردمان قرن ها مهمانان ناخوانده و اشغالگر محدوده جغرافیایی وسیعی، از شمال آفریقا تا جنوب و جنوب غربی آسیا و حتی شمال و مرکز قاره آمریکا بوده اند و طبیعی است در این ضیافت اجباری به شناختی حداقلی از فرهنگ ها و ادیان سرزمین های میزبان شان دست یافته باشند.

آشنایی انگلیسی ها با اسلام

برای تعیین و تخمین آغاز آشنایی بریتانیایی ها با اسلام، تاریخ نگاران به مقاطع تاریخی گوناگونی اشاره کرده اند. از نظر عده ای از مورخین آشنایی مردم بریتانیا با اسلام از زمان فتح اندلس به دست مسلمانان آغاز شده. عده ای دیگر زمان جنگ‌های صلیبی و نبردهای شواالیه های مسیحی –اغلب- انگلیسی با جنگجویان مسلمان را مبدا تاریخ آشنایی انگلیسی ها با اسلام دانسته اند. نظریه ای دیگر هم آشنایی انگلستان با اسلام را به دوران استعمار کشورهای آفریقایی و آسیایی به خصوص هند برمی گردانند؛ که از نظر منطقی این نظریه به واقعیت نزدیک تر به نظر می رسد؛ به خصوص که گفته می شود اولین مسلمانان بریتانیا نیز مهاجرانی از هند و خاورمیانه بودند. نباید فراموش کرد که در سال ۱۹۱۱ در متصرفات بریتانیا – که گفته می شد آفتاب در آن جا غروب نمی کند- ۹۴ میلیون مسلمان ساکن بودند و در همان زمان خود این امپراتوری ۵۸ میلیون نفر جمعیت داشت. در همان زمان ها بود که نخستین مسجد در بریتانیا، مسجد شاه‌جهان، در سال ۱۸۸۹ میلادی در شهر ووکینگ ساخته شد. از همان زمان مسلمانان در جامعه و ارتش انگلستان نقشی در خور بر عهده داشته اند. در زمان جنگ اول جهانی ارتش انگلستان ۴۰۰۰۰۰ سرباز مسلمان داشت که از این تعداد ۶۲۰۰۰ نفرشان در جنگ کشته شدند. در جنگ دوم جهانی علیه نازی ها هم نیم میلیون سرباز مسلمان در صف انگلیسی ها جنگیدند.

به هر حال دیوید لوید جورج نخست وزیر انگلیس در سال های ۱۹۱۶ تا ۱۹۲۲ گفته که: ما بزرگ ترین قدرت مسلمان دنیا هستیم و یک چهارم جمعیت امپراتوری ما مسلمان هستند.

 بنابراین این گفته به واقعیت نزدیک تر است که بریتانیایی‌ها اول بار مانند دیگر دولت‌های استعماری در خاورمیانه و هند با اسلام آشنا شدند و در ادامه نیز رفت و آمد آن ها در سرزمین های اسلامی سبب شد تا اندکی از مسلمانان به تدریج از اواسط قرن نوزدهم بتوانند به این مجمع الجزایر (که شامل چهار کشور انگلیس، اسکاتلند، ولز و ایرلند می شود) راه پیدا کنند. این گروه که بیشترشان ملوان بودند، بعد از ورود به انگلیس و ازدواج با دختران انگلیسی در شهرهایی چون لیورپول، گلاسکو و کاردیف ماندگار شدند.

اسلام در انگلیس امروز

امروزه جمعیت مسلمان بریتانیا بین دو و نیم تا سه میلیون نفر برآورد می‌شود که نزدیک به یک میلیون نفر آنان در لندن زندگی می‌کنند که شمار شیعیان در این شهر بیشتر است. بیرمنگهام، منچستر، شفیلد، لیدز و گلاسکو دیگر شهرهایی هستند که مسلمانان در آن فراوانند. درباره تناسب جمعیتی مسلمان انگلیس باید گفت که حدود نیمی از مسلمانان در این کشور متولد شده و پدران هندی و خاورمیانه ای دارند.
 
نگاهی به پیشرفت های اخیر شیعیان در انگلستان
تبریک سال نو میلادی از سوی شیعیان انگلیس

رشد جمعیت شیعیان

تمام گزارش های جمعیتی منتشر شده در انگلستان حکایت از رشد سریع جمعیتی مسلمانان این کشور دارد. در سال ۲۰۱۱ در گزارشی اشاره شد که در آن سال بیش از صد هزار انگلیسی به اسلام گرویده اند که دو سوم آن ها زن بوده اند و بیش از نیمی از آن ها هم شیعه را به عنوان باور قلبی خود انتخاب کرده اند. این امر این پنداره را که در این کشور اسلام رشد جمعیتی بسیار بسیار سریع تر از ادیان دیگر دارد اثبات می کند. مسلمانان و به خصوص شیعیان جوان ترین اقلیت مذهبی انگلیس هم بوده و در ده سال منتهی به ۲۰۱۱ رشد جمعیتی این اقلیت ده برابر گروه های مذهبی دیگر بوده است. این واقعیت که شمار مسلمانان انگلیس از کمتر از پنجاه هزار نفر در سال ۱۹۶۱ در نیم قرن به بیش از سه میلیون نفر در سال ۲۰۱۱ رسیده؛ شاهدی است بر مثال اقبال روز افزون اسلام در انگلیس است. با این حال اکثریت مسلمانان این سامان با اهل سنت است و شیعیان که حدود ۴۵۰ هزار نفر تخمین زده می‌شوند نسبت به سنی‌ها در اقلیت‌اند. بیشترین حضور آنان هم در لندن، بیرمنگهام و منچستر بوده و از ملیت‌های ایرانی، عراقی، پاکستانی و لبنانی هستند. البته لازم به توضیح است که نشریه اکونومیست در سال ۲۰۱۵ شمار شیعیان انگلیس را بالغ بر چهارصد و پنجاه هزار نفر عنوان کرد.

پیش بینی می شود با ادامه اقبال به اسلام و به ویژه شیعه در انگلستان جمعیت این اقلیت دینی در این کشور در سال ۲۰۵۰ به بیش از سیزده میلیون نفر برسد.

دشواری های شیعیان انگلیس

با این که از نظر آماری اسلام دومین دین بزرگ در انگلستان به‌شمار می‌رود و گفته می شود که بیش از ۶۰۰ مسجد و ۶۰ مدرسه اسلامی در این کشور در حال فعالیت هستند، اما متاسفانه مسلمانان این کشور در استانداردهای زندگی از جمله فقیرترین اقشار انگلستان محسوب می شوند و از نظر مسکن، بهداشت و حتی تحصیلات دچار کمبودهای عمده ای هستند. شمار بیکاری در میان مسلمانان بالاست و در میان اندک شاغلان مسلمان نیز، شمار مسلمانان در مشاغل مهم و مناصب سیاسی این کشور به انگشتان دو دست هم نمی رسد؛ و این در حالی است که همواره در این کشور در میان گروندگان به دین اسلام نام اشراف و بزرگان این کشور شنیده می شود و حتی در منابع تاریخی ثبت شده که در اولین موج گرایش به اسلام در انگلستان در سال های آغازین قرن نوزدهم نیز گرایش به اسلام در میان طبقه اشراف موج اجتماعی عظیمی را به وجود آورد. البته این محرومیت ها را خیلی از کارشناسان به دلیل جوان بودن میانگین سنی این اقلیت مذهبی می دانند و گمان می برند که در سال های آتی و با اتمام تحصیلات فرزندان مهاجرین مسلمان این موقعیت دچار تغییرات عمده ای خواهد شد.
 
نگاهی به پیشرفت های اخیر شیعیان در انگلستان
مرکز اسلامی انگلیس در لندن

پیشرفت های اخیر

مسلمانان معتقدند که بیش از آنچه بدان دست یافته اند، استحقاق دارند. این را یک نشریه شیعه در مقاله ای که در ماه های اخیر منتشر شده چنین آورده: در یکی دو سال اخیر، مسلمانان در صحنه سیاسی بریتانیا، به موفقیتهایی زیادی دست یافته اند. حضور بیش از پنجاه شیعه در شوراهای شهرداری و محلی نشان از این موقعیت رو به بهبود دارد.

اما مهم تر از این محدود راهیابی شماری از مسلمانان به مجلس عوام و اعیان است.

اولین نماینده مسلمان در انتخابات سراسری مجلس عوام در ماه مه ۱۹۹۷، پیروز شد و میلیونر بریتانیایی آسیایی الاصل، محمد سروار، از طرف حزب کارگر در منطقه گلاسکو اسکاتلند وارد مجلس شد. سروار که ثروتش به دهها میلیون پوند می رسید، اولین مسلمانی بود که به نامزدی یک حزب سیاسی بریتانیا در مجلس عوام می رسید.

طی سال گذشته، اما اولین لردهای مسلمان به مجلس اعیان راه یافتند. در حال حاضر، تعداد لردهای مسلمان به ۴ نفر می رسد. به رغم تمام دشواری ها، این که در سال‌های اخیر، بالاخره مسلمانان نیز توانستند وارد مجلس اعیان انگلستان شوند، اتفاق مهمی برای مسلمین این کشور است. در حال حاضر شمار لردهای مسلمان مجلس اعیان چهار نفر است. علاوه بر این چهار نفر، صادق خان شهردار لندن و پولا اودین اولین زن مسلمان که وارد مجلس انگلیس شده از مهم ترین چهره های مسلمان در دولت انگلستان هستند.

نشان دیگر پیشرفت، افزایش شمار میلیونرهای مسلمان است. در سال ۲۰۰۸ یک نشریه اقتصادی در گزارشی جنجالی عنوان کرد که بیش از ده هزار میلیونر مسلمان در انگلیس وجود دارد؛ که این آمار این اقلیت مذهبی را دارای آینده ای درخشان در این کشور می کند. به خصوص که در لندن سیزده هزار و چهارصد کسب و کار ویژه مسلمانان نیز وجود دارد که برای بیش از هفتاد هزار نفر کار ایجاد کرده.
 
نگاهی به پیشرفت های اخیر شیعیان در انگلستان
مرکز امام خویی

از نظر تحصیلات نیز در سال ۲۰۱۱ عنوان شد که بیست و چهار درصد از مسلمین از تحصیلات عالیه برخوردارند که در قیاس با بیست و هفت درصد تحصیلات عالیه کل جمعیت انگلیس نشان از عقب ماندگی مختصری دارد. اما آمار تکان دهنده در این بین وضع تحصیلات عالیه شیعیان است که بالغ بر چهل و هشت درصد می شود. این آمار شگفت انگیز نشان از اقبال به شیعه در میان فرهیختگان دارد و یا ان گونه که رسانه های انگلیس نوشته اند می تواند به دلیل اهمیت کسب علم در باورهای شیعیان باشد. طبق این آمار شیعیان انگلستان باسوادترین گروه مذهبی این کشور هستند.

از نظر درگیری های قانونی البته وضع مسلمین در سال های اخیر بهبود نیافته و از هشت درصد زندانیان در سال ۲۰۰۲ به پانزده درصد در سال ۲۰۱۶ رسیده است.

اسلام‌هراسی

بعید است در سرزمین های غربی نامی از اسلام و مسلمانان برده شود، اما در این میان نامی از اسلام هراسی وسط نیاید. این اتفاق که مدیون رفتارهای غیرمنطقی و تند بنیادگرایان تکفیری و سلفی است، چهره عمومی مسلمین را در کشورهای غربی مخدوش کرده و بحثی به نام اسلام‌ترسی یا اسلام فوبیا را به راه انداخته است.

ریشه های این موضوع البته به بنیادگرایی رادیکال می رسد که به باور خیلی از کارشناسان امر بیشتر به عربستان سعودی و دیگر کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس باز می گردد.

در سال ۲۰۱۷ جیمز کوبین، رئیس حزب کارگر اعلام کرد برای مهار بنیادگرایی رادیکال باید با عربستان سعودی صحبت شود تا از حمایت های مادی و معنوی از این گروه های تکفیری خودداری کند. تام بریک، سخنگوی وقت وزارت امور خارجه هم اظهار داشت که عربستان با حمایت مالی از صدها مسجد در انگلستان سالانه ده ها هزار مسلمان را با نسخه سختگیرانه وهابیت آشنا کرده و پلی می شود میان آن ها و گروه های تروریست تکفیری.  این مقام سیاسی عنوان کرد که تحقیقات نهادهای سیاسی نشان می دهند که عربستان در این مساجد جوانان بی هدف و بی آرمان را جسته و آن ها را به رادیکالیسم و ترور تشویق می کند.
 
نگاهی به پیشرفت های اخیر شیعیان در انگلستان
برگزاری گردهمایی تازه مسلمانان توسط شیعیان بیرمنگام انگلیس


همه این ها باعث می شود که سال به سال به آمار تهدیدات، تهاجم مسلحانه با سلاح های سرد و گرم و … به مسلمین و نمادهای اسلام در انگلستان شدت گیرد. از جمله یازده هزار تهدید همسایگان، شکستن سنگ قبور مسلمین به کرات، هجوم به چند مسجد محلی و… که تنها در سال ۲۰۱۶ ثبت شده؛ نتایج این سیاست های سلفی ها و تکفیری ها است که باعث اسلام هراسی شده اند. در سال ۲۰۱۶ یک تحقیق دانشگاهی فاش کرد که آمار تهاجمات و تحرکات علیه مسلمین رو به فزونی است.

جالب است بدانید که…

در سال ۲۰۱۵ در انگلیس یکی از نام هایی که بیش از هر نام دیگری روی کودکان تازه متولد شده گذاشته شد، محمد بود؛ که با املاهای متفاوت درصد قابل توجهی از نام گذاری ها را به خود اختصاص داده بود. دفتر آمار ملی انگلیس عنوان کرده که محمد دوازدهمین نام پرتکرار در انگلستان در سال ۲۰۱۵ بوده. با این حال اگر املاهای متعدد آن را چون محمد، موحمد، محمت و… در نظر آوریم، این نام در رتبه چهارم قرار می گیرد که با توجه به اقلیت بودن مسلمین در این کشور شگفت انگیز است.

منابع:

    ==’UK Census: religion by age, ethnicity and country of birth’ Archived 6 May 2016 at Wikiwix 16 May 2013, Ami Sedghi, The Guardian
    == Muslim population ‘rising 10 times faster than rest of society’ 30 January 2009, Richard Kerbaj, The Sunday Times
    ==Muslims in Britain: an Introduction, Cambridge: Cambridge University Press, pp.xvii + 318, ISBN 978-0-521-83006-5
    == Oxford History of the British Empire, volume 4, pages 398-420, Oxford University Press
    == Ansari, Humayun (2004). The Infidel Within: The History of Muslims in Britain, 1800 to the Present. C. Hurst & Co. Publishers. p. 37. ISBN 1-85065-685-1.
    == "Country-of-birth database”. Organisation for Economic Co-operation and Development. Archived from the original on 17 June 2009. Retrieved 25 January 2009.

جایزه و جشنواره سینمایی برای بهبود چهره مسلمانان

جایزه و جشنواره سینمایی برای بهبود چهره مسلمانان


دکتر «یوسف بن احمد العثیمین» دبیرکل سازمان همکاری اسلامی در نشست گروه کارشناسان دولتی و بین المللی عضو این سازمان، تقویت راههای همکاری بین کشورهای عضو در زمینه تولید سینمایی در جهان اسلام را در راستای چشم انداز راهبردی باهدف مقابله با تصویر سازی منفی درباره اسلام و مسلمانان در سینمای جهان بررسی کرد.

دبیرکل سازمان همکاری اسلامی معتقد است که  همکاری در زمینه تولید سینمایی در جهان اسلام یکی از جنبه های مهم برای تقویت تفاهم متقابل و تحکیم همکاری و همبستگی بین بیش از یک میلیارد و 600 میلیون مسلمان در جهان اسلام به شمار می آید.

این سازمان اعلام کرد که جایزه ای در بیست و ششمین جشنواره سینمایی و تلویزیونی آفریقایی در اوآگادوگو پایتخت بورکینافاسو که قرار است در فوریه 2019 میلادی برگزار شود، به بهترین تولید سینمایی درباره بهبود چهره مسلمانان اعطا خواهد شد.

العثیمین گفت: این سازمان تمایل دارد تا نقش موثری در اجرای فعالیت های فرهنگی در راستای راهبرد فرهنگی جهان اسلام داشته باشد.

وی ادامه داد: سیزدهمین کنفرانس اجلاس اسلامی و چهل و پنجمین دوره شورای وزیران امور خارجه دبیرخانه عمومی اتخاذ تدابیر را با همکاری کشورهای عضو برعهده گرفتند تا از تولید سینمایی حمایت کنند و راههای همکاری در زمنیه فرهنگی از جمله برگزاری جشنواره سینمایی سازمان همکاری اسلامی تقویت کنند.

کارشناسان دولتی و بین المللی عضو این سازمان وظیفه دارند تا معیارها و استاندارهایی برای جایزه این سازمان که قرار است به بهترین تولید سینمایی اعطا شود، تدوین کنند.

در این نشست همچنین راههای راه اندازی جشنواره سینمایی برای سازمان همکاری اسلامی در راستای راهبرد فرهنگی جهان اسلام به منظور مقابله با تصویرسازی منفی از اسلام و مسلمانان و تقویت چهره مثبت آنها بررسی شده است.

نیویورک تایمز کشتار شیعیان نیجریه ای را تایید کرد

نیویورک تایمز کشتار شیعیان نیجریه ای را تایید کرد
 روزنامه آمریکایی «نیویورک تایمز» در گزارشی جدیدترین جنایت ارتش نیجریه علیه مسلمانان این کشور را تائید کرد.

 این روزنامه نوشته است که به تازگی به فیلمی دست یافته که در آن نظامیان نیجریه به شیعیان غیرمسلح معترض به حبس طولانی مدت «شیخ ابراهیم زکزاکی» رهبر جنبش مقاومت نیجریه حمله کرده و جمعی از آن‌ها را به شهادت می‌رسانند.

 بر اساس این گزارش، ارتش نیجریه تنها پذیرفته که 6 نفر از اعضای جنبش مقاومت اسلامی این کشور را مورخ 27 تا 29 اکتبر سال جاری (5 تا 7 آبان) در بزرگراهی واقع در «آبوجا- زوبا» کشته است.

 ارتش نیجریه مدعی شده که این افراد مجهز به سنگ و بمب‌های آتشزا بوده و قصد حمله به مقر فرماندهی نظامیان را داشتند.


اما روزنامه نیویورک تایمز گزارش کرد که براساس فیلم دریافتی از این ماجرا، نظامیان نیجریه به سوی معترضانی که در حال فرار بودند، شلیک کرده است.

در بازبینی این فیلم مشخص می‌گردد که معترضان بسیاری در این ماجرا کشته شده و نیروهای نظامی به معترضان بی‌سلاح حین فرار از صحنه شلیک کردند.


 در حالی که گروه جنبش مقاومت نیجریه نیز اعلام کرده که 49 جسد از اعضای خود را در جریان اعتراض‌های چهار روزه  یافته، تصاویر و فیلم‌های ضبط شده نیز دستکم 26 جسد را نشان می‌دهد.

به نوشته نیویورک تایمز، تصاویر دریافتی از این ماجرا نشان می‌دهد که گلوله‌ها به پشت اعضای جنبش مقاومت اسلامی نیجریه برخورد کرده و آن‌ها حین فرار مجروح یا کشته شده‌اند.

این روزنامه اشاره کرد که هیچ محکومیتی در زمینه این کشت و کشتار 6 هفته قبل از سوی دولت این کشور صورت نگرفته است.


 یک مقام سابق نیجریه نیز در این زمینه گفت: «رویکرد چشم پوشی کردن رئیس جمهور نسبت به مجازات نظامیان در این کشور افزایش یافته است.»

  نیویورک تایمز سپس به نقل سخنان یکی از شاهدان این ماجرا پرداخت. «محمد سانی»  از حاضران در این حادثه گفت که سربازان یکی از برادرانش که در جریان اعتراض‌های 29 اکتبر در کنار او حضور داشت را به قتل رساندند. وی افزود که بعدا متوجه شده که برادر دیگرش نیز در این حادثه کشته شده است.

 
محمد سانی گفت که برخی دوستان خود را نیز در این ماجرا از دست داده است. وی گفت: «تظاهرات ما صلح آمیز هستند، اما  آن‌ها در هر حال ما را می‌کشند.»
<

اولین سالروز شکست داعش در عراق

اولین سالروز شکست داعش در عراق


هیئت دولت عراق روز دهم دسامبر را که مصادف با سالگرد پیروزی علیه گروه تروریستی داعش در این کشور است، در تقویم رسمی عراق تعطیل رسمی اعلام کرد.حیدر العبادی نخست‌وزیر پیشین عراق دهم دسامبر سال 2017 (نوزدهم آذرماه) آزادسازی کامل خاک این کشور از لوث داعش را اعلام کرد.

    گروه تروریستی داعش در سال 1393 ( 2014 میلادی) با اشغال و تثبیت مواضع خود در استان الرقه سوریه و بخش‌های وسیعی از استان دیر الزور، کنترل نواحی مجاور مرزهای عراق را در اختیار خود بگیرد. این گروه تروریستی در بهار سال 93 طی عملیاتی هماهنگ با برخی گروه‌ها و شخصیت‌های عراقی به صورت ناگهانی به تعدادی از استانهای عراق حمله کرده و موفق به تصرف موصل مرکز استان نینوا شدند. آنها همچنین در ادامه استان‌های صلاح الدین، دیالی و الانبار را اشغال کردند و کار به جایی رسید که خود را به نزدیکی مرزهای بغداد رساندند.

تروریستهای تکفیری داعش در عراق در ادامه به پیشروی‌های خود ادامه دادند و حتی تا نزدیکی مرزهای ایران و تا آستانه ورود به شهرهای مذهبی عراق نیز پیشروی کردند. اما در نهایت با تشکیل نیروهای بسیج مردمی و فعال‌سازی گسترده ارتش عراق، عقب نشینی داعش از مناطق تحت سلطه خود شروع شد.

 

سابقه داعش در عراق
گروه تروریستی داعش گرچه ابتدا کانون فعالیت خود را در عراق و سوریه قرار داد، اما امروزه در برخی کشورهای دیگر آسیای شرقی و آفریقا نیز فعالیت گسترده‌ای دارد. هسته اولیه شکل‌گیری داعش به دوره اشغالگری آمریکا در عراق برمی‌گردد.

گروه توحید و جهاد به رهبری ابومصعب الزرقاوی شاخه سازمان القاعده در عراق بود که در سال 2004 تاسیس شد. بعد از هلاکت زرقاوی در سال 2006 ابوحمزه المهاجر رهبر گروه توحید و جهاد شد. گروه دولت اسلامی عراق در 15 اکتبر سال 2006 از هسته اصلی توحید و جهاد تشکیل شد و ریاست آن به ابوعمر البغدادی واگذار شد. این گروه مسئول بسیاری از عملیات تروریستی در عراق بود. این گروه وابسته به القاعده گرچه هدف اصلی عملیات خود را مبارزه با اشغالگری توصیف می‌کرد، اما بسیاری از عملیات آن ضد غیرنظامیان عراقی به ویژه شیعیان بی‌گناه انجام می‌شد که آنها نیز مخالف استمرار موجودیت آمریکا در عراق بودند.

با کشته شدن ابو عمر البغدادی و ابوحمزه المهاجر در آوریل سال 2010، ابوبکر البغدادی به عنوان سرکرده داعش معرفی شد. با روی کار آمدن وی دامنه عملیات تروریستی داعش گسترش پیدا کرد. همزمان با آغاز بحران در سوریه عناصر این گروه تروریستی در سوریه فعال شدند و به این ترتیب نام خود را به دولت اسلامی در عراق و شام تغییر دادند. جبهه النصره منشعب از همین گروه بود که گرچه بعدها اعلام استقلال کرد، اما مدتی را زیر پرچم داعش به مبارزه با مردم و دولت سوریه مشغول بود و هم اکنون نیز تا حدی در عرصه سیاسی و موازنه‌های میدانی سوریه نقش‌آفرینی می‌کند.

با وجود اینکه گروه تروریستی داعش با حمله ژوئن سال 2014 مرکزیت گسترده‌ای برای خود در عراق تاسیس کرد، اما پیش از آن نیز این گروه فعالیت‌های تروریستی متعددی را در عراق انجام داده بود. به عنوان مثال داعش در نیمه دوم سال 2013 نزدیک به 1400 خانه را در عراق منفجر و ویران کرد و طی این حملات 1996 نفر کشته و 3021 نفر زخمی شدند.

تخمین دقیق منابع مالی که گروه تروریستی داعش در این مدت به دست آوردن مشکل است. بیشتر منابع مالی داعش از سوی عربستان، قطر و ثروتمندان سلفی و تکفیری حوزه خلیج فارس تامین می‌شد. مقدار پول ارسال شده از طرف افراد ثروتمند خلیج فارس برای داعش حدود 8 میلیون دلار تخمین زده شده است. علاوه بر اینکه داعش با تسلط بر منابع نفتی و فروش نفت به کشورهایی نظیر ترکیه نیز موفق شده بود منابع مالی گسترده‌ای را برای خود ایجاد کند.

آدم ربایی و گرفتن غرامت از خویشاوندان آنها، اعمال مالیت‌های سنگین به بهانه‌های شرعی و غارت بانک موصل در زمان اشغال این شهر از مهم‌ترین منابع مالی ترورست‌های داعش به شمار می‌رود که در زمان اوج خود ثروتمندترین گروه تروریستی جهان به شمار می‌رفت. مبلغ مصادره شده از غارت بانک موصل 1.5 میلیارد دلار بود.

در 15 آگوست سال 2014 شورای امنیت سازمان ملل متحد در قطعنامه‌ای از داعش به عنوان یک گروه تروریستی یاد کرده و خواستار انحلال آن شد. بعد از این اتفاق بود که آمریکا به همراه تعداد دیگری از قدرت‌های جهانی و برخی از کشورهای منطقه‌ای ائتلافی برای مقابله نظامی با داعش تشکیل داد. آمریکا به این بهانه حملات نظامی خود را در خاک عراق و سوریه گسترش داد، حملاتی که بیشتر زیرساختها و منابع غیر نظامی این کشورها را هدف قرار داده بود و تلاشی برای ریشه کن کردن داعش در این کشورها از خود بروز نمی داد.


 

در سوی دیگر این تحرکات، ایران به همراه سایر عناصر محور مقاومت منطقه شامل حزب‌الله لبنان و دولت و ارتش سوریه و نیروهای مبارز داوطلب از کشورهای مختلف نظیر عراق و پاکستان و افغانستان و با پشتیبانی نیروهای نظامی و جنگنده‌های روسیه حملات منسجمی را در مراکز گروه‌های تروریستی آغاز کردند.
 
اهداف منطقه‌ای آمریکا در سوءاستفاده از داعش

پیروزی قاطع عراق بر داعش در شرایطی شکل گرفت که مقامات آمریکایی پروسه بسیار طولانی مدتی را برای شکست داعش در عراق مطرح کرده بودند تا بتوانند موجودیت نظامی خود در این کشور را برای چندین دهه مشروع جلوه دهند. این اظهارات همراه با کارشکنی‌های آمریکا در مسیر مبارزه نیروهای نظامی و مردمی عراق با داعش بود که تلاش دارد این گروه را بیش از پیش در مسیر منافع و مطامع خود در منطقه و عراق مدیریت کند.

آمریکا از حضور نظامی خود در منطقه که با اهرم استفاده از گروه تروریستی داعش دنبال می‌شود، اهداف اساسی و مهمی را دنبال می‌کند که به صورت خلاصه به بررسی آنها می‌پردازیم:

* تجزیه طلبی کشورهای مختلف: آمریکا به دنبال ناامن کردن محیط پیرامونی کشورها و تجهیز و به وجود آوردن گروه‌های مسلح تروریستی است تا انسجام و معیشت مردم را با اختلال مواجه کرده و باعث بالا رفتن هزینه‌های اقتصادی و سیاسی و نظامی کشورهای مختلف در منطقه شود و رویکردهای تجزیه طلبانه ‌را در آنها تقویت کند.

* ایجاد کشورهای کوچک و تحت فرمان: به این ترتیب سلطه آمریکا بر منطقه تقویت شده و کشورهای مذکور مجبور به همکاری و تسلیم شدن در برابر قدرت‌های جهانی بویژه آمریکا می‌شوند.

* تضعیف مقاومت و رکود در روند مبارزه با اسرائیل: مقدمات فوق یک نتیجه اساسی خواهد داشت و آن تضعیف محور مقاومت و توقف رویکرد مبارزه با رژیم صهیونیستی خواهد بود. در این پروژه اسرائیل به عنوان قویترین قدرت منطقه‌ای خود را به نمایش خواهد گذاشت و در نتیجه ضعف و سستی کشورهای پیرامونی، هر زمان که صلاح بداند تجاوز به همسایگان خود را در دستور کار قرار خواهد داد.

 
* تفرقه افکنی: طبعا اجرای سناریوهای آمریکایی در منطقه نیازمند اختلاف افکنی و ایجاد واگرایی میان کشورهای اسلامی است. این اتفاق تبادلات اقتصادی و فرهنگی و انسانی میان امت اسلام را کاهش داده و آمریکا را به ‌عنوان گزینه راهبردی مشارکت استراتژیک با کشورهای وابسته منطقه معرفی می‌کند.

نقش‌ مرجعیت شیعه در ریشه‌کنی داعش
پس از آنکه داعش تا مرز ایران پیشروی کرد و به نزدیکی بغداد و شعرهای مذهبی نجف، کربلا و سامرا رسید، شیخ مهدی کربلایی نماینده آیت‌الله علی سیستانی، مرجع عالی شیعیان در خطبه‌های نماز جمعه کربلا گفت: واجب است شهروندانی که قادر به حمل سلاح هستند، از کشور، ملت و مقدسات خود دفاع کنند و داوطلبانه برای این هدف مقدس به نیروهای امنیتی بپیوندند.

در آن روزها ارتش عراق در وضعیت بسیار بدی به سر می‌برد. در آن زمان نیروهای نظامی این کشور با تمام امکانات مدرنی که در اختیار داشتند نتوانسته بودند مانع پیشروی شبه نظامیان داعش شوند. به گونه‌ای که تصاویر رقت باری از فرار نظامیان عراقی در موصل منتشر شده بود.
این تقاضای شفاهی نماینده آیت‌الله سیستانی به عنوان فتوای جهاد آیت‌الله سیستانی تفسیر شد. پس از آن هزاران نفر از عراقی‌ها با ثبت نام در نیروهای موسوم به «الحشد الشعبی»، نیروهای دفاع مردمی به نیروهای مسلح در عراق پیوستند.
به این ترتیب نیروی تازه‌ای برای مبارزه با داعش شکل گرفت. نیروی که به پشتوانه فتوای "جهاد کفایی" از همبستگی مناسبی نیز برخودار بود. فتوای آیت الله سیستانی باعث شد که حدود 40 گروه نظامی که بیشتر آن‌ها متشکل از نیروهای مردمی بودند با یکدیگر متحد شوند و "حشد شعبی" را شکل دهند. با وجود اینکه اکثریت حشد شعبی را گروه‌های شیعه تشکیل می‌دهد، اما در بین آن‌ها نیروهای بسیج سنی مذهب، ایزدی و مسیحی نیز وجود دارد.
حشد شعبی به عنوان یکی از نیروهای مسلح عراق شناخته می‌شود که تحت فرماندهی نخست وزیر حیدر عبادی به عنوان فرمانده کل نیروهای مسلح عراق است. مجلس عراق در آذر ماه سال 95 قانونی را تصویب کرد که نیروهای حشد شعبی را در این کشور به عنوان بخشی از نیروهای مسلح عراق به رسمیت شناخت.
به این ترتیب در سه سال اخیر حشد شعبی یکی از ارکان اصلی در جنگ با داعش بوده است. حشد شعبی در آزاد سازی آمرلی، ضلوعیه، بلد، دیالی، نقش اصلی را ایفا کرد.
اما شاید مهمترین عملیات حشد شعبی آزاد سازی تکریت بود، داعش تکریت اطراف تکریت را مین گذاری کرده بود که با پیشتازی حشد شعبی نیروهای مسلح عراق از میدان مین عبور کردند و شهر را پس گرفتند. حشد شعبی در آزادسازی رمادی، فلوجه و و نهایتا موصل نیز نقش مهمی ایفا کرد. این گروه توانست محاصره موصل را کامل کند، پس از آن نیروهای ارتش عراق وارد موصل شدند.
به هر حال عراق از مرحله مهمی از تاریخ خود در روند مبارزه با تروریسم با موفقیت خارج شد. با این وجود احزاب مختلف و شخصیت‌های عراق نباید تصور کنند که روند مبارزه با تروریسم به صورت کامل به پایان رسیده است. رویکرد فکری داعش و گروهک‌های خفته وابسته به این نحله فکری همچنان در عراق فعال هستند و در صورتی که اوضاع نابسامان سیاسی در این کشور ادامه داشته باشد، بستر مناسبی برای رشد و توسعه این گروه‌ها شکل خواهد گرفت.

دولت و شخصیت‌های سیاسی در عراق باید بدانند که حفظ وحدت و انسجام سیاسی در این کشور بهترین راهکار مقابله با رویکردهای تروریستی در این کشور است که اخیراً در پی کشمکش‌های سیاسی در خصوص تشکیل کابینه عراق بار دیگر احیا شده است.

اردوغان جزییات قتل قاشقجی را فاش کرد

اردوغان جزییات قتل قاشقجی را فاش کرد


۱۸ نفر دستگیر شدند | اظهارات پادشاه صادقانه است

بین الملل > خاورمیانه - رجب طیب اردوغان رییس جمهوری ترکیه درباره پرونده قتل جمال خاشقچی روزنامه‌نگار منتقد آل‌سعود گفت که همان‌طوری که اعلام کرده‌ایم درباره پرونده قتل و جنایت علیه خاشقچی ساکت نخواهیم ماند.

اردوغان در جلسه هفتگی حزب عدالت و توسعه در مجلس ترکیه با اشاره به اعزام یک تیم 15 نفره برای قتل این روزنامه نگار افزود: باید نقش افراد در این ماجرا مشخص شود.

وی در جریان این سخنرانی که به طور همزمان به انگلیسی و عربی ترجمه و منتشر می شد، بیان کرد: 18 نفر در این باره در عرستان دستگیر شده و تحقیقات در ترکیه هم ادامه دارد.

اردوغان جزئیات قتل قاشقجی را فاش کرد

رییس جمهوری ترکیه دو روز پیش اعلام کرد که نتیجه آخرین تحقیقات در پرونده خاشقچی را روز سه شنبه (امروز) در جلسه هفتگی حزب عدالت و توسعه در مجلس ترکیه اعلام خواهد کرد.

اردوغان با تاکید بر مصمم بودن بر اعلام واقعیات در پرونده قتل خاشقچی افزود که همه واقعیت مربوط به این رویداد، به طور آشکار و عریان مشخص خواهد شد.

وی با بیان این که به شکلی متفاوت در این زمینه صحبت و جزئیات این رویداد را تشریح خواهد کرد، گفت: قتل خاشقچی برای آنکارا یک اتفاق عادی و معمولی نیست و باید مشخص شود که آن 15 نفر مامور اعزامی از عربستان برای چه به ترکیه آمدند و آن 18 مقام سعودی چرا بازداشت شدند؟

رییس جمهوری ترکیه بیان کرد: منتظریم که همه مسببان این حادثه مشخص شوند و در این زمینه مسئول هستیم چرا که خاشقجی در خاک ترکیه و در ساختمان کنسولگری عربستان در استانبول کشته شده است.

وی با اشاره به این که 15 نفر از عربستان به استانبول آمده و این جنایت را انجام داده اند، تاکید کرد: باید مشخص شود که آنها از چه کسی اجازه گرفته و به استانبول آمده اند.

اردوغان با انتقاد از صدور دیرهنگام بازرسی ساختمان کنسولگری عربستان در استانبول اضافه کرد: الان مشخص نیست که جسد خاشقچی کجاست.

وی با اشاره به ادعای یک مقام سعودی در خصوص تحویل جسد خاشقچی به یک شهروند ترکیه برای معدوم سازی گفت: باید مشخص شود که آن همدست قاتلان چه کسی است؟ و مقامات سعودی باید این را اعلام کنند.

رییس جمهوری ترکیه بیان کرد: کسی نمی تواند بدون پاسخگویی به این سوالات از مسئولیتی که متوجه آنهاست، فرار کند.

وی با بیان این که حادثه به طور یقین با نقشه انجام شده است، خواستار مجازات مسببان و عاملان جنایت علیه خاشقچی شد.
وی ادامه داد: ما از ادعای اعلام شده در باره او قانع نشده ایم.

اردوغان اضافه کرد: اظهارات سلمان بن عبدالعزیز را صادقانه می دانم ولی این جنایت باید از طرق یک هیات بی طرف بین المللی و به صورت عادلانه بررسی شود و دیگران و ناظران نیز این موضوع را بررسی کنند.

وی تاکید کرد: ترکیه تا آخر این موضوع را پیگیری خواهد کرد و از پادشاه عربستان دعوت می کنم که با توجه به وقوع حادثه در استانبول، این 18 نفری را که در عربستان در رابطه با حادثه قتل خاشقچی دستگیر شده اند، در استانبول محاکمه شوند.

وی ادامه داد: من پیشنهاد خود را ارائه دادم و حال تصمیم با آن‌هاست.

امروز همزمان با این سخنرانی مهم اردوغان، جینا هاسپل که از طرف دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا برای دیدار و مذاکره با مقامات ترکیه اعزام شده است، با مقامات سیاسی و اطلاعاتی ترکیه دیدار کرد.

مقام های دولت ریاض بامداد شنبه با صدور بیانیه ای به کشته شدن خاشقچی روزنامه نگار منتقد عربستانی در ساختمان کنسولگری سعودی در استانبول اعتراف و ادعا کردند که وی بعد از یک نزاع داخل این ساختمان کشته شده است.

در بیانیه دولت عربستان، تنها به قتل خاشقچی اشاره شده و درباره سرنوشت جسد وی اطلاعاتی عنوان و اعلام نشده است.
پس از اعتراف به قتل خاشقچی برخی رسانه های ترکیه با طرح این پرسش که 'جسد خاشقچی کجاست؟'، خواستار ارائه پاسخ شفاف به این پرسش از سوی مقام های ریاض شدند.

خاشقچی در 2 اکتبر (10 مهر ماه) پس از ورود به ساختمان کنسولگری عربستان در استانبول ناپدید شد . همه مدارک و شواهد نشان می دهد که نزدیکان محمد بن سلمان که از طرف او به استانبول اعزام شده بودند، عامل قتل خاشقچی هستند و ادعای آل سعود درباره این روزنامه نگار کذب است.