اردوغان جزییات قتل قاشقجی را فاش کرد

اردوغان جزییات قتل قاشقجی را فاش کرد


۱۸ نفر دستگیر شدند | اظهارات پادشاه صادقانه است

بین الملل > خاورمیانه - رجب طیب اردوغان رییس جمهوری ترکیه درباره پرونده قتل جمال خاشقچی روزنامه‌نگار منتقد آل‌سعود گفت که همان‌طوری که اعلام کرده‌ایم درباره پرونده قتل و جنایت علیه خاشقچی ساکت نخواهیم ماند.

اردوغان در جلسه هفتگی حزب عدالت و توسعه در مجلس ترکیه با اشاره به اعزام یک تیم 15 نفره برای قتل این روزنامه نگار افزود: باید نقش افراد در این ماجرا مشخص شود.

وی در جریان این سخنرانی که به طور همزمان به انگلیسی و عربی ترجمه و منتشر می شد، بیان کرد: 18 نفر در این باره در عرستان دستگیر شده و تحقیقات در ترکیه هم ادامه دارد.

اردوغان جزئیات قتل قاشقجی را فاش کرد

رییس جمهوری ترکیه دو روز پیش اعلام کرد که نتیجه آخرین تحقیقات در پرونده خاشقچی را روز سه شنبه (امروز) در جلسه هفتگی حزب عدالت و توسعه در مجلس ترکیه اعلام خواهد کرد.

اردوغان با تاکید بر مصمم بودن بر اعلام واقعیات در پرونده قتل خاشقچی افزود که همه واقعیت مربوط به این رویداد، به طور آشکار و عریان مشخص خواهد شد.

وی با بیان این که به شکلی متفاوت در این زمینه صحبت و جزئیات این رویداد را تشریح خواهد کرد، گفت: قتل خاشقچی برای آنکارا یک اتفاق عادی و معمولی نیست و باید مشخص شود که آن 15 نفر مامور اعزامی از عربستان برای چه به ترکیه آمدند و آن 18 مقام سعودی چرا بازداشت شدند؟

رییس جمهوری ترکیه بیان کرد: منتظریم که همه مسببان این حادثه مشخص شوند و در این زمینه مسئول هستیم چرا که خاشقجی در خاک ترکیه و در ساختمان کنسولگری عربستان در استانبول کشته شده است.

وی با اشاره به این که 15 نفر از عربستان به استانبول آمده و این جنایت را انجام داده اند، تاکید کرد: باید مشخص شود که آنها از چه کسی اجازه گرفته و به استانبول آمده اند.

اردوغان با انتقاد از صدور دیرهنگام بازرسی ساختمان کنسولگری عربستان در استانبول اضافه کرد: الان مشخص نیست که جسد خاشقچی کجاست.

وی با اشاره به ادعای یک مقام سعودی در خصوص تحویل جسد خاشقچی به یک شهروند ترکیه برای معدوم سازی گفت: باید مشخص شود که آن همدست قاتلان چه کسی است؟ و مقامات سعودی باید این را اعلام کنند.

رییس جمهوری ترکیه بیان کرد: کسی نمی تواند بدون پاسخگویی به این سوالات از مسئولیتی که متوجه آنهاست، فرار کند.

وی با بیان این که حادثه به طور یقین با نقشه انجام شده است، خواستار مجازات مسببان و عاملان جنایت علیه خاشقچی شد.
وی ادامه داد: ما از ادعای اعلام شده در باره او قانع نشده ایم.

اردوغان اضافه کرد: اظهارات سلمان بن عبدالعزیز را صادقانه می دانم ولی این جنایت باید از طرق یک هیات بی طرف بین المللی و به صورت عادلانه بررسی شود و دیگران و ناظران نیز این موضوع را بررسی کنند.

وی تاکید کرد: ترکیه تا آخر این موضوع را پیگیری خواهد کرد و از پادشاه عربستان دعوت می کنم که با توجه به وقوع حادثه در استانبول، این 18 نفری را که در عربستان در رابطه با حادثه قتل خاشقچی دستگیر شده اند، در استانبول محاکمه شوند.

وی ادامه داد: من پیشنهاد خود را ارائه دادم و حال تصمیم با آن‌هاست.

امروز همزمان با این سخنرانی مهم اردوغان، جینا هاسپل که از طرف دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا برای دیدار و مذاکره با مقامات ترکیه اعزام شده است، با مقامات سیاسی و اطلاعاتی ترکیه دیدار کرد.

مقام های دولت ریاض بامداد شنبه با صدور بیانیه ای به کشته شدن خاشقچی روزنامه نگار منتقد عربستانی در ساختمان کنسولگری سعودی در استانبول اعتراف و ادعا کردند که وی بعد از یک نزاع داخل این ساختمان کشته شده است.

در بیانیه دولت عربستان، تنها به قتل خاشقچی اشاره شده و درباره سرنوشت جسد وی اطلاعاتی عنوان و اعلام نشده است.
پس از اعتراف به قتل خاشقچی برخی رسانه های ترکیه با طرح این پرسش که 'جسد خاشقچی کجاست؟'، خواستار ارائه پاسخ شفاف به این پرسش از سوی مقام های ریاض شدند.

خاشقچی در 2 اکتبر (10 مهر ماه) پس از ورود به ساختمان کنسولگری عربستان در استانبول ناپدید شد . همه مدارک و شواهد نشان می دهد که نزدیکان محمد بن سلمان که از طرف او به استانبول اعزام شده بودند، عامل قتل خاشقچی هستند و ادعای آل سعود درباره این روزنامه نگار کذب است.

مراسم عزاداری عاشورا در کشورهای مختلف جهان

 مراسم عزاداری عاشورا در کشورهای مختلف جهان


همزمان با سالروز شهادت امام حسین علیه‌السلام و یاران باوفای ایشان، جمع زیادی از محبان آن حضرت در کشورهای مختلف جهان مراسم عزاداری به پا کرده و ارادت خود به سیدالشهدا و ائمه اطهار را به نمایش گذاشتند.

بحرین

هزاران نفر از مردم بحرین شب گذشته مراسم سوگواری شهادت امام حسین علیه‌السلام را برگزار کردند.

مراسم عزاداری عاشورا در کشورهای مختلف جهان

این مراسم عزاداری در شهر منامه و در حالی صورت می‌گیرد که نیروهای امنیتی رژییم آل خلیفه تدابیر امنیتی ویژه‌ای برای جلوگیری از این مراسم عزاداری اندیشیده‌اند.

نیجریه

هزاران نفر از مردم نیجریه نیز به مناسبت سالروز شهادت حضرت سیدالشهدا مراسم سوگواری در این کشور برپا کردند.

مراسم عزاداری عاشورا در کشورهای مختلف جهان

نیروهای امنیتی نیجریه اقدام به پراکنده ساختن جمعیت عزاداران کردند و 6 تن را نیز بازداشت کردند.

پاکستان

هزاران نفر از مردم پاکستان نیز مراسم سوگواری در شهرهای مختلف این کشور به مناسبت سالروز شهادت امام حسین علیه‌السلام برپا کردند.

دانمارک 

در دانمارک هم مسلمانان با اجتماع در بزرگ ترین مسجد پایتخت؛ در سوگ شهادت سیدالشهدا، حضرت ابا عبدالله الحسین (ع) و علمدار رشید دشت کربلا، حضرت ابوالفضل (ع) اقامه عزا کردند.

جنوب شرق آسیا

بسیاری از مسلمانان در کشورهای جنوب شرق آسیا در شب عاشورای حسینی با حضور در تکایا و مجالس سوگواری و سینه زنی ها، ارادت و عشق خود را به سرور و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین (ع) و شهیدان کربلا ابراز داشتند.

یمن

زائران از کشورهای مختلف شب گذشته، شب دهم محرم (شب عاشورا) در مراسم عزاداری امام حسین علیه السلام شرکت کردند و ضمن عزاداری از نهضت ظلم ستیز امام حسین الهام گرفتند.

مراسم عزاداری عاشورا در کشورهای مختلف جهان

در یمن نیز هزاران یمنی در مراسم عزاداری امام حسین علیه السلام شرکت کردند.

لبنان

در لبنان ده ها هزار تن از مؤمنان در مراسم شب عاشورا شرکت کردند. سید حسن نصر الله با سخنرانی در این مراسم به تحلیل تحولات سیاسی داخلی و بین المللی پرداخت.

مراسم عزاداری عاشورا در کشورهای مختلف جهان

 هلند

شیعیان از اقشار مختلف در هلند نیز سالروز شهادت امام حسین علیه‌السلام را به سوگ نشسته و در شهر لاهه مراسم عزاداری برپا کردند.

آلمان

مراسم عزاداری سرور و سالار شهیدان امام حسین (ع) امروز در شهر «هانوفر» مرکز «نیدرزاکسن» آلمان همچون دیگر کشورها برگزار شد.

آیین های محرم و عاشورا در هند

آیین های محرم و عاشورا در هند


 

  • آیین های محرم و عاشورا در هند(2)

در این قسمت در ادامه قسمت قبل با برخی دیگر از آیین های محرم و عاشورا در هندوستان آشنا می شویم.

 

محرم و عاشورا در ملل مختلف

شیعیان هند برای ماههای محرم و صفر احترام خاصی قائل هستند و برای تکریم این دو ماه و نشان دادن علاقه خود به اهل بیت (ع) و اقامه عزای حسینی نکات بسیاری را در امور شخصی و زندگانی خود رعایت می کنند. از جمله آداب و رسوم ویژه ماه‌های محرم و صفر در بین شیعیان هند این است که هیچگونه مراسم ازدواجی در این ماه انجام نمی‌گیرد و مردم ترجیح می‌دهند لباس نو خریداری نکنند و از برگزاری مراسمی همچون جشن تولد نیز پرهیز می کنند. در این ایام ، زنان جواهر بر خویشتن نمی آویزند و از پوشیدن لباسهای زینتی خودداری می ورزند. علاوه بر آن اگر از اول محرم تا اربعین حسینی، کسی بمیرد، به احترام امام حسین (ع) برای او مراسم ختم گرفته نمی شود و این مراسم بعد از پایان ماه صَفر انجام می شود.

محرم و عاشورا در هند

با توجه به اینکه کشور پهناور هند با بیش از یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون نفر جمعیت از تنوع قومی و فرهنگی بسیار گسترده ای برخوردار است و اقوام و مذاهب گوناگون در کنار هم، همزیستی مسالمت آمیز دارند عجیب نیست اگر مشاهده شود که غیرمسلمانان و نیز اهل تسنن در کنار شیعیان در روز عاشورا در «امام باره ها»  به عزا داری بپردازند. در این کشور شیعیان، اهل سنت و هندوها همگی در مراسم محرم شرکت فعال دارند.

مراسم عاشورا تأثیر شگرفی بر مسلمانان اهل تسنن و فرهنگ و آداب آنان گذاشته است، به طوری که در ایام عزاداری، آنان نیز در امام باره ها شرکت می کنند و از ته دل بر عزای سید مظلومان اشک می ریزند از این رو پیوندهای اجتماعی و خویشاوندی فوق العاده ای میان برادران اهل سنت و شیعی گره خورده که با صراحت از بنی امیه تبری می جویند و بر فضیلت علی (ع) و فرزندانش اصرار می ورزند. قابل توجه است که اهل تسنن هند کتاب های متعددی در خصوص امام حسین (ع ) نوشته اند و در برخی از مناطق، مراسم دستجات اهل سنت، بیشتر از شیعیان است. اهل تسنن نیز همچون شیعیان، در ده روز اول ماه محرم، مجالس را در شب ها برگزار می کنند و آن را مجالس شهدای اسلام و بعضی جاها شهدای کربلا نام گذاری می کنند. علاوه بر آن در بین اهل تسنن نیز مراسمی شبیه روضه امام حسین (ع) وجود دارد که به آن «تعزیه» می گویند.

مسلمانان هند در مراسم عزاداری امام حسین (ع)

در کشور هند، هندوها و غیرمسلمانان با دیدن سوگواری‌ها و نوحه‌سرایی و محافل حزن متأثر‌شده و با مسلمین همراهی‌می‌کنند و حتی در بعضی شهرها و مناطق، هندوها ساختمان‌هایی ساخته و وقف امام حسین(ع) کرده‌ و به تقلید از مسلمین نام آن‌ها را حسینیه گذاشته‌اند و در آنجا به سوگواری می‌پردازند. عزاداری هندوها در ایّام محرّم، اختصاص به شمال هند نداشته، بلکه در سایر نقاط این کشور نیز، هندوهای بسیاری در ایّام عاشورا به عزاداری پرداخته و مجلس می‌گیرند و زن و مردشان در آن شرکت می‌کنند. مذهب هندو و مراسم آن نیز تأثیر فراوانی از مراسم محرم گرفته، که یک نمونه آن بنای «تعزیه» در پایان مراسم محرم است. در هندوستان روضه خوان‌ها ومرثیه‌سراهای زیادی وجود دارند که مسلمان نیستند و پای بند مذهب هندو هستند اما اگر در باب عاشورا از آنها سوال کنی نه تنها امام‌حسین(ع) را تحسین می‌کنند، بلکه روضه‌خوانی و اشک ریختن برای امام سوم شیعیان را افتخار خود می‌دانند. در بعضی از شهرها برهمن ها نیز در ایام محرم و روز اربعین در مجالس عزا شرکت می‏ کنند.از گذشته و تا امروز بسیاری از مهاراجه ‏های هند نیز در مراسم تعزیه شرکت می ‏نمایند.

 
مناسب است بدانید در هندوستان نیز مانند سایر کشورها تهیه و توزیع انواع نذری در بین عزاداران حسینی مرسوم است. از روزاول محرم عزاداران با شربت و آب سرد پذیرایی می‌شوند. منبع توزیع آب سرد و شربت که میان مردم به یاد امام حسین (ع) برپا می کنند «سبیل» نامیده می شود. در روز نهم که به یاد حضرت علی اصغر گرامی داشته می‌شود توزیع شیر میان مردم بسیار رایج است. در روزهای تاسوعا و عاشورا مردم همراه با دیگر غذاها نذورات خود را به صورت غذایی که به حاضری معروف است و شامل مقداری نان و کباب و یا غذایی شبیه به قیمه ایرانی است در اختیار عزاداران و افراد نیازمند قرار می‌دهند.

توزیع شیر نذری در هندوستان در ایام محرم

متاسفانه در برخی مناطق هندوستان، شیعیان تحت تأثیر بعضی از مراسم غیر اسلامی، با پای برهنه از روی آتش گداخته عبور می کنند و اقدام به  روشن کردن عود و آویختن حلقه‌های گل به عَلَم حضرت عباس (ع) می نمایند. در روز عاشورا نیز که دسته‌های عزا به حرکت در می‌آیند، پس از صدمه زدن بر بدن های خود با زنجیر های تیغه دار و قمه به محل هایی که کربلا نامگذاری شده است می‌روند و در آنجا شمایل حضرت عباس را به خاک می سپارند. چنانکه در برنامه های قبل نیز اشاره نمودیم بر اساس فتوای علمای برجسته شیعه اعمالی که موجب وهن و بدنام شدن مذهب می شود، در هیچ حالتی جایز نیست.

 

خلاصه آنکه مسلمانان شیعه هند در ایالت های اوتارپرادش، دهلی، جامو و کشمیر ، مهاراشترا، آندراپرادش، بیهار و غیره و در شهرهای شمال، مرکز و جنوب هند با برپایی مراسم عزاداری گسترده و باشکوه و تشکیل دسته های بزرگ سینه زنی و زنجیرزنی عاشورای حسینی را گرامی داشته و بار دیگر واقعه دردناک کربلا را در اذهان زنده می کنند. امروزه عشق به سالار شهیدان در این کشور که در آن پیروان ادیان مختلف الهی و غیرالهی حضور دارند به اوج می رسد. در مراسم عزاداری شیعیان هند که از اول ماه محرم برپا می شود، علاوه بر شیعیان، مسلمانان اهل سنت و پیروان دیگر ادیان و به ویژه هندوها با حضور در مراسم ماه محرم نسبت به سالار شهیدان و همچنین جوانمردی های 72 تن از یاران امام حسین (ع) به ویژه حضرت ابوالفضل العباس ادای احترام می کنند.

مشاهده صحنه‌های جانسوز عزاداری شیفتگان اباعبدالله(ع)، شخصّیتی چون شاعره معاصر هندو، ساروجینی نایدو، معروف به بلبل هند را سخت تحت تأثیر قرار داده و بر آن داشته است که در ضمن شعری چنین بگوید:

شب شهادت، در زیر پیراهن سیاه و با پای برهنه و چشمان اشکبار، که باران اشک را به یاد واقعه‌ای جانسور فرو می‌ریزد و دست‌های به هم پیوسته که فشار اندوه، آنها را به نوسان می‌آورد، نوای سینه‌های آغشته به خون با لحنی محزون بلند است و این کهن داستانِ مکرّر و دردناک را بیان می‌دارد. مریدانت، به پاس این شب پُر اَلَم و اشک‌آور، با صدایی سرشار از اندوه می‌گویند و می‌خوانند: حسین...ای حسین! چرا هزاران هزار دوستان تو این طور اشک می‌ریزند؟!ای مقدّسِ والامقام! آیا به پاس فداکاری بی‌نظیر تو نیست؟!تو پرچم زنده و پیمان عزیز دین بزرگ پیامبر را استوار داشتی و در مقابل دیدگان شگفت‌زده جهانیان، عشق عجیب خود را به خدا ثابت کردی.

افتخار آفرینی قاریان کلام وحی کشورمان در مسابقات بین المللی قرآن کریم

افتخار آفرینی قاریان کلام وحی کشورمان در مسابقات بین المللی قرآن کریم


بیش از ۲۰۰ مسجد انگلستان، روز درهای باز برگزار می کنند 
در مراسم ملی «از مسجد من بازدید کن» که روز 18 فوریه 2018 در میدلندز انگلستان برگزار می شود، رهبران مذهبی و امامان جماعت مساجد و مراکز اسلامی با چای، کیک و بیسکویت میزبان بازدیدکنندگان خواهند بود و به سئوالات شخصی آنان درباره اسلام پاسخ می دهند.

مساجد سرتاسر میدلند، منطقه میانی انگلستان به ویژه شهر مرکزی بیرمنگام از غیرمسلمانان و مردم با پیشینه های دینی مختلف برای حضور به صرف چای و بیسکوییت و آشنایی با شیوه زندگی مسلمانان دعوت کردند. بیش از 200 مسجد در سرتاسر انگلستان قرار است در این کمپین درهای باز مساجد، راه اندازی شده توسط شورای مسلمانان بریتانیا،  یک نهاد اسلامی در انگلستان با بیش از 500 شعبه اسلامی از جمله مساجد، مدارس و سازمان های خیریه در سرتاسر این کشور شرکت کردند.

 این کمپین به صورت سالانه برگزار شده و در کمپین امسال 150 مسجد بیشتر از سال 2017 میلادی حضور خواهند داشت.

شورای مسلمانان بریتانیا در این باره می گوید: بیشتر مساجد درهایشان را به روی تمامی مردم می گشایند و هرکسی می تواند هر زمان از سال که می خواهد برای بازدید برود. بسیاری مساجد نیز مراسم متعددی برگزار می کنند تا صاحبان ادیان مختلف در این نشست ها شرکت کرده و با دین اسلام آشنا شوند.

در ادامه بیانیه شورای مسلمانان بریتانیا آمده است: روز «از مسجد من بازدید کن» تنها یک مراسم سرتاسری است که در این روز درهای تمامی مساجد یکباره به روی مردم باز می شود. ما در این باره موفق بوده ایم زیرا مساجد تمامی کشور در جنبشی متحد دست به عمل زده اند.
 

رشد غیرقابل اجتناب جمعیت مسلمانان اروپا؛ مسلمانان تا ۲۰۲۵ به سه برابر افزایش می‌یابند

رشد غیرقابل اجتناب جمعیت مسلمانان اروپا؛ مسلمانان تا ۲۰۲۵ به سه برابر افزایش می‌یابند


به عقیده کارشناسان آمریکایی، تعداد مسلمانان در کشورهای اروپای غربی به سرعت در حال افزایش است، بطوریکه در سال ۲۰۲۵ تعداد آنها سه برابر خواهد شد.

سایت اینترنتی خبری-تحلیلی «راس بالت» روسیه در تحلیلی نوشته است: رشد جمعیت مسلمان در برخی کشورهای عضو اتحادیه اروپا ممکن است تا سال 2025 به سه برابر افزایش یابد، بطوریکه وضعیت جمعیتی این قاره را تغییر دهد.

مرکز تحقیقات جامعه شناسی «Pew Research Center» آمریکا که مطالعات وسیعی در مورد ترجیحات مذهبی در سراسر جهان دارد، تحقیقات جدیدی را منتشر کرده که چگونگی روند رشد پیروان دین اسلام در کشورهای عضو اتحادیه اروپا را بررسی کرده است. جمهوری‌های سابق شوروی که عضو اتحادیه اروپا نبوده و مسلما روسیه، در این تحقیقات مورد بررسی قرار نگرفته  اند، این در حالی است که تعداد مسلمانان روسیه هم اکنون نیز بیشتر از کشورهایی مانند فرانسه و آلمان است.

در هر صورت محققان آمریکایی برای کشورهای اروپایی سه سناریو را در این رابطه پیش بینی کرده اند. گزارش منتشره با عنوان «رشد حمعیت مسلمان در اروپا»، به خوبی محتوای آن را نشان می دهد. به عقیده محققان آمریکایی، در حال حاضر مسلمانان تقریبا 5 درصد جمعیت اتحادیه اروپا را تشکیل می دهند، ولی طبق سیاستی که دولتهای اروپایی در پیش گرفته اند، افزایش تعداد معتقدان به دین اسلام در این کشورها غیرقابل اجتناب است و موضوع فقط در چگونگی روند گسترش آن است. ضمن اینکه در این گزارش هیچ نتیجه گیری خاصی نیز صورت نگرفته، برای اینکه این موضوع دیگر مشکل سیاستمداران اروپایی و مخالفان قوانین مهاجرتی خواهد بود که چگونه با این واقعیت برخورد کنند.

1-بسته شدن مرزهای اروپا و توقف سیاست پذیرش مهاجرت

نخستین سناریوی پیشنهادی کاملا غیرمحتمل به نظر می رسد. بر اساس آن، اروپا هم اکنون مرزهای خود را می بندد و روند پذیرش مهاجرین اقتصادی و پناهجویان را متوقف می کند. در این صورت تا سال 2025 تعداد کلی مسلمانان در اتحادیه اروپا به بیش از 35 میلیون نفر خواهد رسید که 10 درصد جمعیت اروپا را شامل خواهد شد. این رشد مربوط به رشد زاد و ولد در میان مسلمانان است: بر اساس اطلاعات آمریکایی ها، هر زن اروپایی در حال حاضر بطور متوسط 1،5 بچه به دنیا می آور که البته برای رشد متعارف جمعیتی در اتحادیه اروپا کافی نیست. در حالیکه این رقم در میان زنان مسلمان اروپایی بطور متوسط 2،6 فرزند است.

ضمن اینکه تعدادی از مهاجرین به کشورهای اروپایی هم از جوامع غیرمسلمان، مانند هند، بنگلادش و برخی کشورهای آفریقایی هستند.  بدین ترتیب تا سال 2025 در اتحادیه اروپا، بیش از 480 میلیون نفر زندگی خواهند کرد که بیش از 35 میلیون نفر آنها را مسلمانان تشکیل می دهند که معادل 7،5 درصد کل جمعیت اروپا خواهد بود.

2-کند شدن تدریجی روند سیل مهاجرت به قاره اروپا

سناریوی دوم به نظر واقع بینانه تر می رسد که بر اساس آن، روند مهاجرت به اتحادیه اروپا بالاخره منظم و روندی کند پیدا خواهد شد. در این صورت تا سال 2025 تعداد مسلمانان در اتحادیه اروپا به 11 درصد کل جمعیت اروپا افزایش خواهد یافت. و رقم واقعی آن تقریبا 58 میلیون مسلمان در میان کل جمعیت 516 میلیون نفری اتحادیه اروپا خواهد بود.

در اینجا باید این نکته هم اضافه شود که اگر مرزهای کشورهای اروپایی بطور کامل بسته نشود، به غیر از مهاجرین مسلمان، غیرمسلمان نیز به این قاره مهاجرت خواهند نمود که قطعا زاد و ولد داشته و بر جمعیت کلی اروپا خواهند افزود.

3-ادامه سیاست «درهای باز» برای تندرویان اروپایی خوشایند نیست

سناریوی سوم را باید یک هدیه برای پوپولیستهای اروپایی، ملی گرایان و ناسیونالیستهای افراطی دانست. دقیقا درک آنها از سیاست مهاجرتی کنونی اروپا به این ترتیب است که بزودی در هر روستا در کشورهای عضو اتحادیه اروپا مناره یک مسجد هم دیده خواهد شد. صحبت بر سر ادامه سیاست «درهای باز» است که در سال 2016 از سوی "آنگلا مرکل" صدر اعظم آلمان اعلام شد و البته خود او بعدا آن را اصلاح کرد.

بر اساس این سناریو تا سال 2025 در اتحادیه اروپا بیش از 75 میلیون پیرو دین اسلام در میان جمعیت بیش از 538 میلیون نفری اروپا زندگی خواهند کرد. یعنی بدین ترتیب رشدی 200 درصدی را شاهد خواهیم بود. البته با این وجود هم در این صورت مسلمانان بیشتر از 14 درصد جمعیت قاره اروپا را تشکیل نخواهند داد.

مسلمانان در کشورهای اروپایی بطور یکسان پراکنده نیستند

واقعیت این است که جمعیت مسلمانان در قاره اروپا اصلا بطور یکسان پراکنده نشده است. برای مثال، در حال حاضر در جمهوری چک، جمعیت مسلمانان بسیار ناچیز و کمتر از یک درصد است. در اسلواکی نیز وضع به همین ترتیب است. در بلغارستان که اصلی ترین شاهراه پناهجویان از سوریه و ترکیه به کشورهای اروپایی است، فقط تعداد کمی مسلمانان ترک تبار زندگی می کنند. این در حالی است که در فرانسه حدود 18 درصد جمعیت این کشور را مسلمانان تشکیل می دهند. در اتریش این رقم حدود 20 درصد و در آلمان هم این تعداد آنها حدود 10 درصد جمعیت این کشور است. بیشترین میزان مسلمانان در کشور سوئد است که حدود 30 درصد می باشد که علت آن هم سیاست نرم مهاجرتی این کشور است. اگر بخواهیم ارقام واقعی را بیان کنیم، آلمان دارای حدود 18 میلیون مسلمان و در انگلیس هم حدود 13،5 میلیون مسلمان زندگی می کنند.

ارائه الگوی کلی برای تمامی کشورهای اروپایی واقع بینانه نیست

در آخر باید یادآور شویم که فعلا واقع بینانه ترین وضعیت، سناریوی دوم است، نه سناریوی نخست یا سوم. ضمن اینکه این سناریو از لحاظ اقتصادی نیز به نفع کشورهای اروپایی خواهد بود.  ضمن اینکه باید توجه داشت که بسیاری از ارقام ارائه شده از سوی محققان آمریکایی، شرطی هستند و ممکن است تحقق نیابند. علاوه بر این تصویر روشن تر از وضعیت جمعیتی اتحادیه اروپا باید توسط سیاستمداران و کارشناسان اروپایی ترسیم شود و این آنها هستند که نتیجه گیری لازم از این گزارش را خواهند داشت و مسلما برداشت هر یک از کشورهای اروپایی، بر اساس سیاستهای پذیرش مهاجر آنها، متفاوت باشد.

واقعیت این است که به دلیل تبلیغات ناسیونالیستهای افراطی در برخی کشورهای اروپایی، در حال حاضر مهاجرین مسلمان به منزله تهدیدات بالقوه و افزایش فعالیتهای تروریستی معرفی می شوند، بنابراین در چنین شرایطی تهیه یک برنامه راهبردی کلی برای آینده کشورهای اتحادیه اروپا بسیار دشوار است. 

البته واقعیت غیرقابل اجتناب این است که در هر صورت جمعیت مسلمانان در قاره اروپا در حال افزایش است و در چنین شرایطی باید به فکر آن بود که چه شرایط منطقی  را برای زندگی صلح جویانه مسلمانان و غیرمسلمانان در کشورهای اتحادیه اروپا بوجود آورد. شاید همزیستی مسالمت آمیز اقوام مختلف در روسیه، بتواند الگوی مناسبی در این زمینه باشد. 

 

منبع:    سایت خبرگزاری تسنیم

رشد غیرقابل اجتناب جمعیت مسلمانان اروپا؛ مسلمانان تا ۲۰۲۵ به سه برابر افزایش می‌یابند

رشد غیرقابل اجتناب جمعیت مسلمانان اروپا؛ مسلمانان تا ۲۰۲۵ به سه برابر افزایش می‌یابند


به عقیده کارشناسان آمریکایی، تعداد مسلمانان در کشورهای اروپای غربی به سرعت در حال افزایش است، بطوریکه در سال ۲۰۲۵ تعداد آنها سه برابر خواهد شد.

سایت اینترنتی خبری-تحلیلی «راس بالت» روسیه در تحلیلی نوشته است: رشد جمعیت مسلمان در برخی کشورهای عضو اتحادیه اروپا ممکن است تا سال 2025 به سه برابر افزایش یابد، بطوریکه وضعیت جمعیتی این قاره را تغییر دهد.

مرکز تحقیقات جامعه شناسی «Pew Research Center» آمریکا که مطالعات وسیعی در مورد ترجیحات مذهبی در سراسر جهان دارد، تحقیقات جدیدی را منتشر کرده که چگونگی روند رشد پیروان دین اسلام در کشورهای عضو اتحادیه اروپا را بررسی کرده است. جمهوری‌های سابق شوروی که عضو اتحادیه اروپا نبوده و مسلما روسیه، در این تحقیقات مورد بررسی قرار نگرفته  اند، این در حالی است که تعداد مسلمانان روسیه هم اکنون نیز بیشتر از کشورهایی مانند فرانسه و آلمان است.

در هر صورت محققان آمریکایی برای کشورهای اروپایی سه سناریو را در این رابطه پیش بینی کرده اند. گزارش منتشره با عنوان «رشد حمعیت مسلمان در اروپا»، به خوبی محتوای آن را نشان می دهد. به عقیده محققان آمریکایی، در حال حاضر مسلمانان تقریبا 5 درصد جمعیت اتحادیه اروپا را تشکیل می دهند، ولی طبق سیاستی که دولتهای اروپایی در پیش گرفته اند، افزایش تعداد معتقدان به دین اسلام در این کشورها غیرقابل اجتناب است و موضوع فقط در چگونگی روند گسترش آن است. ضمن اینکه در این گزارش هیچ نتیجه گیری خاصی نیز صورت نگرفته، برای اینکه این موضوع دیگر مشکل سیاستمداران اروپایی و مخالفان قوانین مهاجرتی خواهد بود که چگونه با این واقعیت برخورد کنند.

1-بسته شدن مرزهای اروپا و توقف سیاست پذیرش مهاجرت

نخستین سناریوی پیشنهادی کاملا غیرمحتمل به نظر می رسد. بر اساس آن، اروپا هم اکنون مرزهای خود را می بندد و روند پذیرش مهاجرین اقتصادی و پناهجویان را متوقف می کند. در این صورت تا سال 2025 تعداد کلی مسلمانان در اتحادیه اروپا به بیش از 35 میلیون نفر خواهد رسید که 10 درصد جمعیت اروپا را شامل خواهد شد. این رشد مربوط به رشد زاد و ولد در میان مسلمانان است: بر اساس اطلاعات آمریکایی ها، هر زن اروپایی در حال حاضر بطور متوسط 1،5 بچه به دنیا می آور که البته برای رشد متعارف جمعیتی در اتحادیه اروپا کافی نیست. در حالیکه این رقم در میان زنان مسلمان اروپایی بطور متوسط 2،6 فرزند است.

ضمن اینکه تعدادی از مهاجرین به کشورهای اروپایی هم از جوامع غیرمسلمان، مانند هند، بنگلادش و برخی کشورهای آفریقایی هستند.  بدین ترتیب تا سال 2025 در اتحادیه اروپا، بیش از 480 میلیون نفر زندگی خواهند کرد که بیش از 35 میلیون نفر آنها را مسلمانان تشکیل می دهند که معادل 7،5 درصد کل جمعیت اروپا خواهد بود.

2-کند شدن تدریجی روند سیل مهاجرت به قاره اروپا

سناریوی دوم به نظر واقع بینانه تر می رسد که بر اساس آن، روند مهاجرت به اتحادیه اروپا بالاخره منظم و روندی کند پیدا خواهد شد. در این صورت تا سال 2025 تعداد مسلمانان در اتحادیه اروپا به 11 درصد کل جمعیت اروپا افزایش خواهد یافت. و رقم واقعی آن تقریبا 58 میلیون مسلمان در میان کل جمعیت 516 میلیون نفری اتحادیه اروپا خواهد بود.

در اینجا باید این نکته هم اضافه شود که اگر مرزهای کشورهای اروپایی بطور کامل بسته نشود، به غیر از مهاجرین مسلمان، غیرمسلمان نیز به این قاره مهاجرت خواهند نمود که قطعا زاد و ولد داشته و بر جمعیت کلی اروپا خواهند افزود.

3-ادامه سیاست «درهای باز» برای تندرویان اروپایی خوشایند نیست

سناریوی سوم را باید یک هدیه برای پوپولیستهای اروپایی، ملی گرایان و ناسیونالیستهای افراطی دانست. دقیقا درک آنها از سیاست مهاجرتی کنونی اروپا به این ترتیب است که بزودی در هر روستا در کشورهای عضو اتحادیه اروپا مناره یک مسجد هم دیده خواهد شد. صحبت بر سر ادامه سیاست «درهای باز» است که در سال 2016 از سوی "آنگلا مرکل" صدر اعظم آلمان اعلام شد و البته خود او بعدا آن را اصلاح کرد.

بر اساس این سناریو تا سال 2025 در اتحادیه اروپا بیش از 75 میلیون پیرو دین اسلام در میان جمعیت بیش از 538 میلیون نفری اروپا زندگی خواهند کرد. یعنی بدین ترتیب رشدی 200 درصدی را شاهد خواهیم بود. البته با این وجود هم در این صورت مسلمانان بیشتر از 14 درصد جمعیت قاره اروپا را تشکیل نخواهند داد.

مسلمانان در کشورهای اروپایی بطور یکسان پراکنده نیستند

واقعیت این است که جمعیت مسلمانان در قاره اروپا اصلا بطور یکسان پراکنده نشده است. برای مثال، در حال حاضر در جمهوری چک، جمعیت مسلمانان بسیار ناچیز و کمتر از یک درصد است. در اسلواکی نیز وضع به همین ترتیب است. در بلغارستان که اصلی ترین شاهراه پناهجویان از سوریه و ترکیه به کشورهای اروپایی است، فقط تعداد کمی مسلمانان ترک تبار زندگی می کنند. این در حالی است که در فرانسه حدود 18 درصد جمعیت این کشور را مسلمانان تشکیل می دهند. در اتریش این رقم حدود 20 درصد و در آلمان هم این تعداد آنها حدود 10 درصد جمعیت این کشور است. بیشترین میزان مسلمانان در کشور سوئد است که حدود 30 درصد می باشد که علت آن هم سیاست نرم مهاجرتی این کشور است. اگر بخواهیم ارقام واقعی را بیان کنیم، آلمان دارای حدود 18 میلیون مسلمان و در انگلیس هم حدود 13،5 میلیون مسلمان زندگی می کنند.

ارائه الگوی کلی برای تمامی کشورهای اروپایی واقع بینانه نیست

در آخر باید یادآور شویم که فعلا واقع بینانه ترین وضعیت، سناریوی دوم است، نه سناریوی نخست یا سوم. ضمن اینکه این سناریو از لحاظ اقتصادی نیز به نفع کشورهای اروپایی خواهد بود.  ضمن اینکه باید توجه داشت که بسیاری از ارقام ارائه شده از سوی محققان آمریکایی، شرطی هستند و ممکن است تحقق نیابند. علاوه بر این تصویر روشن تر از وضعیت جمعیتی اتحادیه اروپا باید توسط سیاستمداران و کارشناسان اروپایی ترسیم شود و این آنها هستند که نتیجه گیری لازم از این گزارش را خواهند داشت و مسلما برداشت هر یک از کشورهای اروپایی، بر اساس سیاستهای پذیرش مهاجر آنها، متفاوت باشد.

واقعیت این است که به دلیل تبلیغات ناسیونالیستهای افراطی در برخی کشورهای اروپایی، در حال حاضر مهاجرین مسلمان به منزله تهدیدات بالقوه و افزایش فعالیتهای تروریستی معرفی می شوند، بنابراین در چنین شرایطی تهیه یک برنامه راهبردی کلی برای آینده کشورهای اتحادیه اروپا بسیار دشوار است. 

البته واقعیت غیرقابل اجتناب این است که در هر صورت جمعیت مسلمانان در قاره اروپا در حال افزایش است و در چنین شرایطی باید به فکر آن بود که چه شرایط منطقی  را برای زندگی صلح جویانه مسلمانان و غیرمسلمانان در کشورهای اتحادیه اروپا بوجود آورد. شاید همزیستی مسالمت آمیز اقوام مختلف در روسیه، بتواند الگوی مناسبی در این زمینه باشد. 

 

منبع:    سایت خبرگزاری تسنیم

اجلاس جهانی اهل بیت(ع) و مساله تکفیری‌ها

اجلاس جهانی اهل بیت(ع) و مساله تکفیری‌ها

اجلاس جهانی اهل بیت(ع) و مساله تکفیری‌ها با حضور بیش از 500 شخصیت جهان اسلام در تهران برگزار شد که از افغانستان نیز شخصیت‌های بسیار برجسته ای در این اجلاس شرکت داشتند.

 

 

 
<

پیاده‌روی اربعین شبیه یک حادثه آخرالزمانی و مقدمه تحول جهانی است

پیاده‌روی اربعین شبیه یک حادثه آخرالزمانی و مقدمه تحول جهانی است


نظریه پرداز و نویسنده روس که برای مشاهده حادثه عظیم پیاده روی اربعین به عراق سفر کرده است، تحلیل و تعابیر جالب توجهی از این گردهمایی و حرکت میلیونی مسلمانان و سایر مذاهب و ادیان دارد.

به گزارش از کربلای معلی؛ الکساندر دوگین نظریه پرداز، نویسنده و  استراتژیست روس امروز در جمع مردم مشتاق و شیفتگان امام حسین علیه السلام که مسیر نجف به کربلا را پیاده طی می کنند، حضور یافت و از نزدیک شاهد این حضور حماسی و میلیونی بود.

دوگین را چند تن دیگر از چهره‌های فرهنگی و اجتماعی روس و ترک همراهی می کنند.الکساندر دوگین و جمعی دیگر از شخصیتهای فرهنگی، هنری و رسانه ای خارجی مهمان کنفرانس افق نو هستند که با مدیریت نادر طالب زاده تاکنون چندین دوره در ایران برگزار شده و اکنون این کنفرانس در شهرهای نجف و کربلا در حال برگزاری است.

پروفسور دوگین در پاسخ به سئوال
درباره انگیزه‌ شرکت در پیاده روی اربعین گفت: «من چند سال اخیر اخبار مربوط به این رویداد مهم و عظیم را دنبال می کردم و مایل بودم فرصتی برای مشاهده از نزدیک آن برایم فراهم شود که خوشبختانه با اقدام آقای طالب زاده این آرزو بر آورده شد. علاوه بر من برخی از دوستان ترک من هم به شدت مایل به حضور در این مراسم بودند که آنها هم امروز به من ملحق شدند.

 

از نظر من حادثه پیاده روی اربعین که هر روز ابعاد بین المللی گسترده‌تری پیدا می کند و از همه ملیت‌ها و ادیان از جمله مسیحیان در آن شرکت می کنند، مقدمه یک تحول اساسی در مقیاس جهانی است . من بارها این موضوع را گفته ام که دنیای مدرن با ایدئولوژی لیبرال و سرمایه سالارانه اش به پایان رسیده و جز بحران آفرینی دستاورد دیگری برای بشریت  ندارد و بشر امروز محتاج یک رستاخیز معنوی و الهی است که مایه های آن قویا در انقلاب اسلامی و نهضت امام خمینی وجود دارد. ما به عنوان مسیحیت ارتدوکس در روسیه نیز پی گیر این نهضت معنوی هستیم و راه نجات را در ایستادگی در مقابل امپریالیسم مدرن و عاری از معنا و مشحون از ماده پرستی آن می بینیم و از این جهت با جمهوری اسلامی ایران و نقشه راهی که از سوی آیت الله خامنه ای برای آینده انقلاب اسلامی ترسیم می شود، احساس قرابت ویژه ای می کنیم.

من در روسیه از مدافعان سرسخت اتحاد و همکاری ایران و روسیه برای مقابله با داعش که از طرف آمریکا و غرب حمایت می شدند، بودم و دیدیم که این همکاری به بار نشست و امروز داعش و حامیان غربی و منطقه ای اش در سوریه و عراق شکست خورده اند و ما پیروز شده‌ایم. »

دوگین با تشبیه کردن پیاده روی اربعین به یک حرکت آخرالزمانی، اظهار داشت:

«این پیاده روی نشانه ای مهم از آمادگی برای یک تحول معنوی جهانی و آخرالزمانی است. من به عنوان یک مسیحی ارتدوکس با رویکرد آخرالزمانی انقلاب اسلامی که خود را حرکتی آماده گر برای ظهور مسیح و مهدی می داند، موافقم و امیدوارم با آن حادثه عظیم که پیروان همه ادیان منتظر آن هستند، فاصله زیادی نداشته باشیم. پیاده روی اربعین به یک حادثه آخرالزمانی شباهت بیشتری تا یک حادثه عادی و معمولی دارد. ما و همه کسانی که در جستجوی عدالت و معنویت در دنیای ظلمت و ستم زده مدرن هستیم باید با همدیگر متحد شویم و این پیاده روی جلوه ای از این اتحاد است.»

ایجاد بانک عکس اربعین در دانشگاه آمریکایی

ایجاد بانک عکس اربعین در دانشگاه آمریکاییانجمن دانشجویان پیرو اهل بیت(ع) شعبه دانشگاه ویرجینیاتِک آمریکا به منظور معرفی امام حسین(ع) به علاقمندان و جامعه دانشگاهی بانک عکس «پیاده روی اربعین» راه اندازی کرده است.

انجمن دانشجویان پیرو اهل بیت(ع) شعبه دانشگاه ویرجینیاتِک آمریکا با ایجاد بانک عکس پیاده روی اربعین، امسال نیز قصد دارد مانند سال گذشته نمایشگاهی را با هدف معرفی جهانی امام حسین(ع) برگزار کند.
این نمایشگاه با عنوان «بزرگ ترین گردهمایی سالیانه صلح آمیز جهان» برگزار خواهد شد و عکس های ارسالی در آن در معرض دید عموم قرار می گیرد.
از تمام زائران پیاده روی اربعین درخواست شده است که عکس های خود را به آدرس الکترونیکی انجمن دانشجویان پیرو اهل بیت(ع) «info@absanetwork.com» ارسال کنند تا بتوانند گوشه ای از این حرکت تاریخی را به جامعه دانشگاهی جهان معرفی کنند.
عکس های ارسالی می تواند با مضامین افراد شرکت کننده در راهپیمایی عظیم اربعین از جمله کودکان، معلولین، سالمندان، بانوان، غذای رایگان، خدمات پزشکی رایگان، جمعیت بیست میلیونی، شرکت کنندگان از کشورها و ادیان مختلف، خدمات رایگان از قبیل مکان خواب، پیاده روی ده ها کیلومتری در عرض چندین روز و سایر موضوعات انتخابی به دلخواه عکاس باشد.
انجمن دانشجویان پیرو اهل بیت(ع) که علاقمندان عکس های خود را به آدرس ایمیل آن ارسال می کنند، ائتلافی از انجمن های دانشجویی پیرو اهل بیت(ع) در آمریکا و کانادا است که توسط تعدادی دانشجوی شیعه شکل گرفته است.
این انجمن شعبه ای در دانشگاه ویرجینیاتک دارد و به زودی در دیگر مناطق جغرافیایی انگلیسی زبان نیز گسترش خواهد یافت.

شور حسینی در جهان به روایت تصویر

شور حسینی در جهان به روایت تصویرمراسم محرم هر ساله در اقصی نقاط جهان برگزار می شود. در این مطلب تلاش شده تا گوشه‌ای از این عشق و ارادت جهانیان به امام حسین(ع) به تصویر کشیده شود:

انگلستان

مسلمین انگليس در عاشوراي حسيني با شرکت در آيين‌هاي ويژه سوگواري دهمين روز محرم، حماسه نهضت امام حسين(ع) و يارانش را در کربلا گرامي می دارند. مرکز اسلامي انگليس و مجمع اسلامي جهاني، بنياد خويي و دهها هيات و اماکن مذهبي در لندن و ساير شهرهاي انگليس همچون منچستر، گلاسکو، کارديف، برادفورد، شفيلد، لوتون و بيرمنگام در شب‌هاي محرم ميزبان عزاداران حسيني و دوستداران اهل بيت (ع) هستند.

 

 
 
 
 
 
 

 

در اولین روز ماه محرم امسال اتوبوس‌هایی که روی آنها عبارت‌های "لبیک یا حسین(ع)" و "روزی که حسین(ع) به خاطر حقوق شما ایستادگی کرد" ... The day Hussain stood for your rights. . . نوشته شده است در شهر منچستر دیده می‌شود. 

این اقدام توسط گروهی از جوانان انگلیس صورت گرفت که با راه‌اندازی سایتی به نام "روز دهم ـ کمپین امام حسین شناسی" ـ www.the10thday.com ـ اقدام به انتشار حقایق قیام امام حسین(ع) کردند.

آنان این جملات را بر روی بنرهایی نوشته و بر روی اتوبوس‌های دو طبقه شهر منچستر و نقاط مختلف این شهر نصب کردند. 

 

 
 
 
 
 
 
چندی قبل نیز در معابر عمومی شهر لندن تابلوهای منقش به سخنان بزرگان در خصوص امام حسین(ع) و عاشورا نصب شد. 
 
 
 
 
 
بوسنی و هرزگوین
 
ماه محرم برای دراویش اهل سنت در بوسنی همچون شیعیان سراسر عالم، ماه حزن و اندوه است. مراسم این روز در "کالج فارسی بوسنیایی" و "مجتمع آموزشی گلستان" واقع در شهر "ایلیاش" از توابع استان سارایوو رنگ و بوی متفاوتی دارد.
 
مدیران این مدارس در اولین روز ماه محرم با ترتیب دادن مراسمی در مسجد مهدی المنتظر(عج) علاوه بر الاهیه خوانی و برپایی آیین دعا از تعدادی ائمه جمعه و جماعات اهل سنت بوسنی دعوت می کنند تا با حضور در جمع والدین و دانش آموزان، به تبیین گوشه هایی از تاریخ اسلام و واقعه عاشورا بپردازند.
 
این مراکز آموزشی همه ساله در این ایام برای آشنایی بیشتر دانش‌آموزان و خانواده‌هایشان با معارف کربلا، ویژه برنامه هایی را از قبیل سخنرانی مذهبی، تعزیه، ماتم خوانی و مسابقه کتابخوانی اجرا می‌نمایند.

 

 
 
 
 
 
 
 
نیجریه

شیعیان نیجریه نیز مانند همه کشورها در ماه محرم با برپایی مجالس سخنرانی و عزاداری به سوگواری می پردازند. تصاویر زیر مربوط به عزاداری شیعیان شهر کانو در روز دوم محرم است. 


 

سوریه

منطقه سیده زینب(س) در دمشق شاهد حضور دسته های عزاداری با مشارکت گسترده مردم برای گرامیداشت سالروز شهادت مظلومانه امام حسین علیه السلام است.

شرکت کنندگان با در دست داشتن پرچم های حزب الله، سوریه و پرچم های کربلا با اعلام وفاداری به راه امام حسین(ع) در مقابله با طاغوتیان خاطر نشان می کنند که آنچه امروز در سوریه رخ می دهد، شبیه واقعه کربلا است و حسین(ع) مشعل راه پیروزی ملت سوریه است.


لبنان

این روزها حال و هوای بخش‌هایی از لبنان بویژه شهر النبطیه و ضاحیه جنوبی بیروت حال و هوای عاشورایی دارد. 

پرچم‌های سیاه از دیوارها و بالکن‌های منازل برافراشته شده و پلاکاردهای یا حسین بر سر در منازل نقش بسته است، شیعیان لبنان با الهام از شعار هیهات منا الذلة ثابت کرده‌اند که شایعه پراکنی در مورد تهدیدات و بمبگذاری‌ها نمی‌تواند آنها را از برپایی هر چه باشکوه تر مراسم عاشورای حسینی بازدارد.

 

 

عربستان

 

در شهر قطیف عربستان شیعیان در مراسم عزاداری اباعبدالله شرکت می کنندو در روز عاشورا در اینشعر تعزیه روز عاشورا نیز اجرا می شود.

 

سوئد
محرم هر سال پایتخت سوئد شاهد حضور بیش از ۲۰۰۰ نفر از عاشقان مظلوم کربلاء است که با هدف شناساندن اهداف والای انقلاب حسینی به مردم سوئد و همچنین جامعه اروپا به خیابان های اصلی شهر می آیند.
 

ارمنستان
 

همزمان با فرارسیدن ایام محرم الحرام مراسم عزاداری سرور و سالار شهیدان حضرت اباعبدا...الحسین (ع) و یاران با وفایش در مسجد کبود ایروان برگزار می شود. از نکات جالب توجه این مراسم حضور هر ساله تعدادی از ارامنه در عزاداری سالار و سرور شهیدان امام حسین (ع) است.

 

ترکیه

در ترکیه ساعات اولیه صبح عاشورا هزاران نفر از شیعیان گردهم می‌آیند و به عزاداری می‌پردازند و سپس نمایش تمثیلی حادثه كربلا را به صورت تئاتر اجرا می‌كنند و طی مراسمی كه در دیگر ادیان معمول نیست یاد و خاطره‌ی شهادت امام حسین( ع) را در اذهان زنده می‌كنند.

 

 

کانادا

برجسته‌ترین ویژگی مراسم عزاداری امام حسین(ع) در میان جامعه‌ی شیعیان كانادا برگزاری مجالس سخنرانی است. محتوای این سخنرانی‌ها سعی بر این دارد كه بیشتر به وجه تاریخی و علمی مسئله عاشورا و درس‌های تاریخی آن پرداخته‌شود. 

مراسم عاشورا در كانادا شیوه‌ی مرسوم عزاداری شیعیان یعنی سینه‌زنی و نوحه‌خوانی نیز انجام می‌گیرد. البته اغلب این مراسم سوگواری در مكان‌های سرپوشیده و مراكز تجمع شیعیان مانند حسینیه‌های مختلف برگزار می‌شود. در پایان مراسم نیز پرچمی را به یاد امام حسین(ع) در برابر شهرداری تورنتو به اهتزاز در می‌آورند. 

یكی دیگر از ابتكارات این كشور تهیه و نصب پوسترهایی در معرفی امام حسین (ع) و قیام عاشورا در وسایط نقلیه‌ی عمومی شهر تورنتو است.
 

اندونزی

مراسم برگزاری محرم (تابوك) در پاریمان اندونزی، بعد از دیدار هلال محرم، از نیمه شب، با آوردن خاك پاك و تمیز رودخانه شروع می‌شود. افرادی كه برای آوردن خاك به رودخانه می‌روند، لباس سپید می‌پوشند. این خاك را در مكانی جمع می‌كنند و روی آن پارچه‌ی سپید می‌كشند و آن را "دارگاه" (یعنی درگاه یا امام بارگاه) می نامند.

این دارگاه سمبل مرقد امام حسین(ع) و چادر سیاه روی آن، نشانی پاكیزگی، حیات، دلیری و شهادت حضرت امام حسین(ع) در راه خداست. 

روز پنجم محرم، ساقه درخت موز را از باغ با یك ضربه شمشیر تیز می‌برند كه سمبل بهادری و دلیری و مهارت شمشیر زنی حضرت قاسم (ع) است.

آلمان

در ایام سوگواری سید و سالار شهیدان، حضرت اباعبدالله الحسین(ع) و دهه اول ماه محرم الحرام، مراسم عزاداری و سوگواری در مرکز فرهنگ اسلامی فرانکفورت آلمان با حضور شیفتگان و عاشقان ثارالله برگزار می‌شود که ادامه تصاویری از این مراسم را مشاهده می‌کنید.

 
 
هند
در کشمیر هند جوانان مسلمان با سیاه‌پوش کردن معابر و مساجد در سوگ امام حسین می‌نشیند. 
 
 
 

شور حسینی در جهان به روایت تصویرمراسم محرم هر ساله در اقصی نقاط جهان برگزار می شود. در این مطلب تلاش شده تا گوشه‌ای از این عشق و ارادت جهانیان به امام حسین(ع) به تصویر کشیده شود:

انگلستان

مسلمین انگليس در عاشوراي حسيني با شرکت در آيين‌هاي ويژه سوگواري دهمين روز محرم، حماسه نهضت امام حسين(ع) و يارانش را در کربلا گرامي می دارند. مرکز اسلامي انگليس و مجمع اسلامي جهاني، بنياد خويي و دهها هيات و اماکن مذهبي در لندن و ساير شهرهاي انگليس همچون منچستر، گلاسکو، کارديف، برادفورد، شفيلد، لوتون و بيرمنگام در شب‌هاي محرم ميزبان عزاداران حسيني و دوستداران اهل بيت (ع) هستند.

 

 
 
 
 
 
 

 

در اولین روز ماه محرم امسال اتوبوس‌هایی که روی آنها عبارت‌های "لبیک یا حسین(ع)" و "روزی که حسین(ع) به خاطر حقوق شما ایستادگی کرد" ... The day Hussain stood for your rights. . . نوشته شده است در شهر منچستر دیده می‌شود. 

این اقدام توسط گروهی از جوانان انگلیس صورت گرفت که با راه‌اندازی سایتی به نام "روز دهم ـ کمپین امام حسین شناسی" ـ www.the10thday.com ـ اقدام به انتشار حقایق قیام امام حسین(ع) کردند.

آنان این جملات را بر روی بنرهایی نوشته و بر روی اتوبوس‌های دو طبقه شهر منچستر و نقاط مختلف این شهر نصب کردند. 

 

 
 
 
 
 
 
چندی قبل نیز در معابر عمومی شهر لندن تابلوهای منقش به سخنان بزرگان در خصوص امام حسین(ع) و عاشورا نصب شد. 
 
 
 
 
 
بوسنی و هرزگوین
 
ماه محرم برای دراویش اهل سنت در بوسنی همچون شیعیان سراسر عالم، ماه حزن و اندوه است. مراسم این روز در "کالج فارسی بوسنیایی" و "مجتمع آموزشی گلستان" واقع در شهر "ایلیاش" از توابع استان سارایوو رنگ و بوی متفاوتی دارد.
 
مدیران این مدارس در اولین روز ماه محرم با ترتیب دادن مراسمی در مسجد مهدی المنتظر(عج) علاوه بر الاهیه خوانی و برپایی آیین دعا از تعدادی ائمه جمعه و جماعات اهل سنت بوسنی دعوت می کنند تا با حضور در جمع والدین و دانش آموزان، به تبیین گوشه هایی از تاریخ اسلام و واقعه عاشورا بپردازند.
 
این مراکز آموزشی همه ساله در این ایام برای آشنایی بیشتر دانش‌آموزان و خانواده‌هایشان با معارف کربلا، ویژه برنامه هایی را از قبیل سخنرانی مذهبی، تعزیه، ماتم خوانی و مسابقه کتابخوانی اجرا می‌نمایند.

 

 
 
 
 
 
 
 
نیجریه

شیعیان نیجریه نیز مانند همه کشورها در ماه محرم با برپایی مجالس سخنرانی و عزاداری به سوگواری می پردازند. تصاویر زیر مربوط به عزاداری شیعیان شهر کانو در روز دوم محرم است. 


 

سوریه

منطقه سیده زینب(س) در دمشق شاهد حضور دسته های عزاداری با مشارکت گسترده مردم برای گرامیداشت سالروز شهادت مظلومانه امام حسین علیه السلام است.

شرکت کنندگان با در دست داشتن پرچم های حزب الله، سوریه و پرچم های کربلا با اعلام وفاداری به راه امام حسین(ع) در مقابله با طاغوتیان خاطر نشان می کنند که آنچه امروز در سوریه رخ می دهد، شبیه واقعه کربلا است و حسین(ع) مشعل راه پیروزی ملت سوریه است.


لبنان

این روزها حال و هوای بخش‌هایی از لبنان بویژه شهر النبطیه و ضاحیه جنوبی بیروت حال و هوای عاشورایی دارد. 

پرچم‌های سیاه از دیوارها و بالکن‌های منازل برافراشته شده و پلاکاردهای یا حسین بر سر در منازل نقش بسته است، شیعیان لبنان با الهام از شعار هیهات منا الذلة ثابت کرده‌اند که شایعه پراکنی در مورد تهدیدات و بمبگذاری‌ها نمی‌تواند آنها را از برپایی هر چه باشکوه تر مراسم عاشورای حسینی بازدارد.

 

 

عربستان

 

در شهر قطیف عربستان شیعیان در مراسم عزاداری اباعبدالله شرکت می کنندو در روز عاشورا در اینشعر تعزیه روز عاشورا نیز اجرا می شود.

 

سوئد
محرم هر سال پایتخت سوئد شاهد حضور بیش از ۲۰۰۰ نفر از عاشقان مظلوم کربلاء است که با هدف شناساندن اهداف والای انقلاب حسینی به مردم سوئد و همچنین جامعه اروپا به خیابان های اصلی شهر می آیند.
 

ارمنستان
 

همزمان با فرارسیدن ایام محرم الحرام مراسم عزاداری سرور و سالار شهیدان حضرت اباعبدا...الحسین (ع) و یاران با وفایش در مسجد کبود ایروان برگزار می شود. از نکات جالب توجه این مراسم حضور هر ساله تعدادی از ارامنه در عزاداری سالار و سرور شهیدان امام حسین (ع) است.

 

ترکیه

در ترکیه ساعات اولیه صبح عاشورا هزاران نفر از شیعیان گردهم می‌آیند و به عزاداری می‌پردازند و سپس نمایش تمثیلی حادثه كربلا را به صورت تئاتر اجرا می‌كنند و طی مراسمی كه در دیگر ادیان معمول نیست یاد و خاطره‌ی شهادت امام حسین( ع) را در اذهان زنده می‌كنند.

 

ولسى جرگه خواهان جلوگيرى از کشتار مسلمانان در برما گرديد

ولسى جرگه خواهان جلوگيرى از کشتار مسلمانان در برما گرديدکابل (پژواک،۱۳جوزا۹۴): ولسى جرگه با نشر اعلاميه اى، کشتار مسلمانان در برما را تقبيح کرد و ضمن تاکيد بر وحدت مسلمانان جهان، از سازمان ملل متحد و امریکا خواست تا براى جلوگيرى از جنايات ضد بشرى در برما اقدام کنند.

در اين اواخر، يک بار ديگر حملات خونين بودائيان بر مسلمانان روهینجا در برما اوج گرفته و بودائيان شمار زيادى از مسلمانان را بى رحمانه کشته و شکنجه کرده اند.

عبدالستار خواصی نماینده مردم پروان در ولسى جرگه، در نشست امروز اين جرگه کشتار مسلمانان در برما را محکوم کرد و گفت که مسلمانان بايد در قبال اين کشتار بى تفاوت نباشند.

 او علاوه کرد: "مسلمانان اگر بخاطر دفاع از مسلمان دیگر اهتمام نکنند، از جمله امت مسلمه نیست؛ کفر به هیچ وجه دشمن مسلمان نمی‌شود و هیچ برتری هم ندارد."

او افزود که وظیفه هر مسلمان است تا بخاطر وحدت امت مسلمه تبلیغ کند .

وی از تمام مسلمانان جهان خواست که متعهد شوند و از اختلاف درونی که بنام شیعه و سنی ایجاد شده است، بگذرند و متحدانه علیه کسانى که جنایات ضد بشری را مرتکب می شوند دست به کار شوند .

خواصی، حمايت طيب اردوغان رييس جمهور ترکيه از مسلمانان برما را ستود و به اردوغان لقب صلاح الدین ایوبی را داده افزود: "ما مسلمانان به اردوغان افتخار می‌کنيم و از او حمایت هم می‌کنيم."

وی از ولسی جرگه خواست که در مورد کشتار مسلمان در برما اعلامیه را صادر کند و این عمل بودائیان برما را تقبیح کند.

مخدوم ابدالله نماینده مردم سمنگان در این جرگه گفت: "بدبختانه مسلمانان متفرق شده است و کفار متحد، هیچ کشوری اسلامی نیست که صدای خود را بلند کند، همه شان مرده اند و در خواب فساد غرق هستند."

او نیز از مسلمانان جهان بخصوص عرب ها خواست که از اختلافات بگذرند و از مسلمانان دفاع کنند.

حاجی الله گل مجاهد نماینده مردم کابل در اين جرگه با انتقاد گفت که سازمان هاى مدافع حقوق بشر، سازمان ملل متحد و ايالات متحده امريکا، در برابر کشتار مسلمانان در برما سکوت اختيار کرده اند.

او افزود: "حقوق بشر، سازمان ملل و امریکا کجا است که دعواى حقوق بشری دارند."

وى گفت که مسلمانان افغانستان آماده اند که از مسلمانان در برما دفاع کنند .

وی نیز خواستار پخش اعلامیه به دفاع از مسلمانان در برما از سوی این جرگه شد .

حاجی ظاهر قدیر نایب اول ولسی جرگه که ریاست جلسه امروز را برعهده داشت، نیز کشتار مسلمانان از سوى بودائیان در برما را تقبیح کرد و از سرمنشی سازمان ملل متحد خواست که براى جلوگيرى اين عمل اقدامات لازم را روی دست گیرد.

قدير، کشتار مسلمانان در برما را جنایت ضد بشری خواند و از حکومت افغانستان خواست که در قبال آن وظیفه اسلامی خود را ادا کند .

در اخير، اعلاميه اى از سوى اين جرگه صادر شد.

 در اعلامیه، کشتار مسلمانان در برما از سوى بودائیان تقبیح شده و از سازمان ملل متحد و ايالات متحده امریکا خواسته شده است که جلو اين جنایات ضد بشری را بگیرند .

همچنان در اعلامیه از کشور های اسلامی خواسته شده است تا از اختلافات شان بگذرند و براى دفاع از امت اسلامی اقدام نمایند .

در بخش دیگر این اعلامیه، ولسى جرگه از موقف رييس جمهور ترکيه در قبال مسلمانان برما حمايت نموده است.

رييس جمهور ترکيه، حمايت شان را از مسلمانان در برما نيزاعلام نموده است.

دیروز مشرانوجرگه از سکوت شیخ هاى عرب، جهان غرب و سازمان ملل در برابر کشتار مسلمان در برما سخت انتقاد نمود و از وزارت خارجه کشور خواست تا با نشر اعلامیه اى، از سازمان ملل بخواهد که براى جلوگيرى از اين کشتار اقدام کند.