ولسى جرگه خواهان جلوگيرى از کشتار مسلمانان در برما گرديد

ولسى جرگه خواهان جلوگيرى از کشتار مسلمانان در برما گرديد



کابل (پژواک،۱۳جوزا۹۴): ولسى جرگه با نشر اعلاميه اى، کشتار مسلمانان در برما را تقبيح کرد و ضمن تاکيد بر وحدت مسلمانان جهان، از سازمان ملل متحد و امریکا خواست تا براى جلوگيرى از جنايات ضد بشرى در برما اقدام کنند.

در اين اواخر، يک بار ديگر حملات خونين بودائيان بر مسلمانان روهینجا در برما اوج گرفته و بودائيان شمار زيادى از مسلمانان را بى رحمانه کشته و شکنجه کرده اند.

عبدالستار خواصی نماینده مردم پروان در ولسى جرگه، در نشست امروز اين جرگه کشتار مسلمانان در برما را محکوم کرد و گفت که مسلمانان بايد در قبال اين کشتار بى تفاوت نباشند.

 او علاوه کرد: "مسلمانان اگر بخاطر دفاع از مسلمان دیگر اهتمام نکنند، از جمله امت مسلمه نیست؛ کفر به هیچ وجه دشمن مسلمان نمی‌شود و هیچ برتری هم ندارد."

او افزود که وظیفه هر مسلمان است تا بخاطر وحدت امت مسلمه تبلیغ کند .

وی از تمام مسلمانان جهان خواست که متعهد شوند و از اختلاف درونی که بنام شیعه و سنی ایجاد شده است، بگذرند و متحدانه علیه کسانى که جنایات ضد بشری را مرتکب می شوند دست به کار شوند .

خواصی، حمايت طيب اردوغان رييس جمهور ترکيه از مسلمانان برما را ستود و به اردوغان لقب صلاح الدین ایوبی را داده افزود: "ما مسلمانان به اردوغان افتخار می‌کنيم و از او حمایت هم می‌کنيم."

وی از ولسی جرگه خواست که در مورد کشتار مسلمان در برما اعلامیه را صادر کند و این عمل بودائیان برما را تقبیح کند.

مخدوم ابدالله نماینده مردم سمنگان در این جرگه گفت: "بدبختانه مسلمانان متفرق شده است و کفار متحد، هیچ کشوری اسلامی نیست که صدای خود را بلند کند، همه شان مرده اند و در خواب فساد غرق هستند."

او نیز از مسلمانان جهان بخصوص عرب ها خواست که از اختلافات بگذرند و از مسلمانان دفاع کنند.

حاجی الله گل مجاهد نماینده مردم کابل در اين جرگه با انتقاد گفت که سازمان هاى مدافع حقوق بشر، سازمان ملل متحد و ايالات متحده امريکا، در برابر کشتار مسلمانان در برما سکوت اختيار کرده اند.

او افزود: "حقوق بشر، سازمان ملل و امریکا کجا است که دعواى حقوق بشری دارند."

وى گفت که مسلمانان افغانستان آماده اند که از مسلمانان در برما دفاع کنند .

وی نیز خواستار پخش اعلامیه به دفاع از مسلمانان در برما از سوی این جرگه شد .

حاجی ظاهر قدیر نایب اول ولسی جرگه که ریاست جلسه امروز را برعهده داشت، نیز کشتار مسلمانان از سوى بودائیان در برما را تقبیح کرد و از سرمنشی سازمان ملل متحد خواست که براى جلوگيرى اين عمل اقدامات لازم را روی دست گیرد.

قدير، کشتار مسلمانان در برما را جنایت ضد بشری خواند و از حکومت افغانستان خواست که در قبال آن وظیفه اسلامی خود را ادا کند .

در اخير، اعلاميه اى از سوى اين جرگه صادر شد.

 در اعلامیه، کشتار مسلمانان در برما از سوى بودائیان تقبیح شده و از سازمان ملل متحد و ايالات متحده امریکا خواسته شده است که جلو اين جنایات ضد بشری را بگیرند .

همچنان در اعلامیه از کشور های اسلامی خواسته شده است تا از اختلافات شان بگذرند و براى دفاع از امت اسلامی اقدام نمایند .

در بخش دیگر این اعلامیه، ولسى جرگه از موقف رييس جمهور ترکيه در قبال مسلمانان برما حمايت نموده است.

رييس جمهور ترکيه، حمايت شان را از مسلمانان در برما نيزاعلام نموده است.

دیروز مشرانوجرگه از سکوت شیخ هاى عرب، جهان غرب و سازمان ملل در برابر کشتار مسلمان در برما سخت انتقاد نمود و از وزارت خارجه کشور خواست تا با نشر اعلامیه اى، از سازمان ملل بخواهد که براى جلوگيرى از اين کشتار اقدام کند.

ارسال نظر شما


نام :
ایمیل:
پیام: