دشمنان مردم افغانستان با ترور علمای مذهبی در پی تفرقه انداختن هستند

دشمنان مردم افغانستان با ترور علمای مذهبی در پی تفرقه انداختن هستند


بیست‌وهشتمین یادواره شهدای دوران جهاد و مقاومت افغانستان با محوریت شهدای منطقه «کارته» هرات با حضور شخصیت‌های شیعه و سنی و صدها تن از مهاجرین افغانستانی از سوی جلسه «یادیاران» در حسینیه هراتی‌های مشهد برگزار شد.

ژنرال «محمد نار عظیمی»، از فرماندهان ارتش افغانستان در غرب این کشور در این مراسم ضمن اشاره به وضعیت خانواده‌های شهدا و جانبازان گفت: ما متاسفانه در قبال شهدا و خانواده‌های آنان کاری نکردیم و من به عنوان عضوی کوچک از خانواده جهاد و مبارزه اعتراف می‌کنم که ما شرمنده شهدا و خانواده‌های آنان هستیم.

این فرمانده جهادی افغانستان در ادامه ضمن اشاره به شهادت شیخ جعفر توکلی از علمای برجسته ولایت هرات افزود: در حال حاضر شخصیت‌های مهم ما توسط افراد بیگانه و یا توسط گروه‌های افراطی به شهادت می‌رسند و شهید توکلی که مرد سنگر و منبر بود به شکل ناجوانمردانه‌ای توسط همین گروه‌ها به شهادت رسید.

مولوی «سید احمد آخوند زاده»، رئیس شورای اخوت اسلامی ولایت هرات در این مراسم با اشاره به پیشینه مبارزه مردم افغانستان علیه اشغالگران خارجی در افغانستان گفت: ما در زمان تجاوز ارتش سرخ شوروی با دشمن رو در رو مواجه بودیم و شناخت دشمن کار سختی نبود.

وی خاطرنشان کرد: ملت افغانستان توانست با قدرت ایمان بزرگترین قدرت نظامی جهان را شکست دهد، اما امروز دشمن خفاش با نقاب وارد صحنه شده است و شناخت این دشمن کمی نسبت به گذشته متفاوت است و مردم باید هوشیار باشند.

این عالم دینی اهل سنت در ادامه افزود: امروز دشمنان مردم افغانستان می‌خواهند با ترور علمای مذهبی میان شیعه و سنی نفاق ایجاد کنند ولی کور خوانده‌اند چراکه در طول تاریخ شیعه و سنی در یک صف واحد علیه دشمنان خود مبارزه کرده است.

رئیس شورای اخوات ولایت هرات در ادامه به حضور نیروهای خارجی در افغانستان اشاره کرد و گفت: ملت افغانستان امیدوار بود که با آمدن جامعه جهانی در افغانستان صلح پایدار در افغانستان تامین می‌شود، اما متاسفانه هر روز وضعیت امنیتی بدتر شده و مردم افغانستان قربانی حضور نیروهای خارجی به رهبری آمریکا در افغانستان شده‌اند.

حجت الاسلام «سید جواد وحیدی» مسئول پژوهشی مرکز مهدویت در هرات در ادامه این مراسم ضمن تجلیل از خانواده‌های شهدا گفت: در افغانستان تلاش‌های خوبی در برخی عرصه‌ها صورت گرفته است اما متاسفانه وضعیت در حال حاضر مناسب نیست.

وی ادامه داد: ما امروز تحت اشغال چندین کشور قرار داریم و ممکن است برخی بگویند که کشورهای خارجی با قطعنامه شورای امنیت به افغانستان آمده‌اند، ولی آنچه مسلم است این که ما الان زیر سلطه بیگانگان قرار داریم.

وحیدی در بخش دیگری از سخنان خود تصریح کرد: افغانستان از فساد اداری به شدت رنج می‌برد و هرچند نیروهای خوبی هم در بدنه حکومت وجود دارد، ولی غلبه با فساد است.

مسئول مرکز پژوهشی  مهدویت در هرات در ادامه به اختلافات میان سران حکومت وحدت ملی اشاره کرد و افزود: در افغانستان حکومتی به دستور جان کری وزیر خارجه سابق آمریکا، با عنوان حکومت وحدت ملی شکل گرفته که از درون با خود اختلاف دارد که هر روز نمونه‌های آن را می‌بینیم.

در پایان این مراسم از خانواده‌های منطقه کارته ولایت هرات با اهدای لوح تقدیر تجلیل به عمل آمد.

ارسال نظر شما


نام :
ایمیل:
پیام: