راهپیمایی آزادگان جهان در اربعین حسینی

راهپیمایی آزادگان جهان در اربعین حسینی


پیاده‌روی اربعین سنتی است که علما آن را پایه‌گذاری کردند و این اقدام زیبا، فرهنگ عاشورا را بیشتر احیا و به همه دنیا مخابره می‌کند؛ فلسفه اربعین احیای اندیشه‌ حسینی و شعار ناب عاشورایی است.

علی نعمت‌الهی مدیرکل تبلیغات اسلامی استان قزوین در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: فرهنگ عاشورا یک فرهنگ غنی و تأثیرگذاری در گذر زمان بوده که تأثیر شگرفی بر جای گذاشت و در گذر زمان توانست افکار را با خود همراه کند.

وی ادامه داد: پیام عاشورا ظلم‌ستیزی و زیر بار ستم نرفتن، عدالت‌گستری، دفاع از مظلوم، حقیقت است که این پیام‌ها در تاریخ همیشه چالش‌های جدی با حکومت‌ها و افراد ظالم داشته است.

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان قزوین عنوان کرد: امام حسین(ع) حکومت یزید را به معنای نابودی و تمام شدن اسلام دانست؛ این صحبت امام یک استراتژی است چراکه امام حسین(ع) با اندیشه و راه یزید بیعت نکرد و همیشه در بستر تاریخ این دو تفکر و اندیشه با یکدیگر تقابل داشتند.

وی ابراز کرد: راه حسین(ع) باید بازتاب بین‌المللی بیشتری پیدا کند و پیاده‌روی اربعین یکی از مهم‌ترین بسترهای موجود است تا بتوانیم این پیام‌ها را به همه دنیا مخابره کنیم.

نعمت‌الهی خاطرنشان کرد: پیاده‌روی اربعین شیعه و سنی نمی‌شناسد و سنی‌ها هم در آن حضور دارند و این حضور از مرز مسلمان عبور کرده و به مسیحی‌ها، کلیمی‌ها و زرتشتی‌ها هم رسیده است کما این‌که ما شاهد این هستیم که همه طرفداران بسیاری از ادیان در این همایش بزرگ شرکت می‌کنند.

وی افزود: رسانه‌های مهم دنیا در عراق جمع می‌شوند و این واقعه و رویداد مهم را به همه دنیا مخابره می‌کنند، به‌گونه‌ای که ذهن همه معطوف به این حرکت عظیم الهی و معنوی می‌شود؛ بنابراین پیاده‌روی در بین مسلمان و سایر نقاط جهان برد دارد.

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان قزوین یادآور شد: پیاده‌روی اربعین سنتی است که علما آن را پایه‌گذاری کردند و این اقدام زیبا، فرهنگ عاشورا را بیشتر احیا و به همه دنیا مخابره می‌کند؛ فلسفه اربعین احیای اندیشه‌ حسینی و شعار ناب عاشورایی است.

وی گفت: سفر اربعین انسان را متحول و تأثیرات عمیق روحی و معنوی روی افراد می‌گذارد به نظر من این تأثیرات همراه انسان است و از او جدا نمی‌شود، البته در حفظ آن باید کوشا بود و تلاش کرد تا بتواند تأثیر این سفر معنوی را تا سال آینده در خود داشته باشد.

نعمت الهی تصریح کرد: آداب و مناسک دینی همگی تأثیرگذاری خود را دارند اما پیاده‌روی اربعین با آن حال و هوا و بین‌الحرمین و شور هیجانی که ایجاد می‌شود به جان انسان می‌نشیند و به‌راحتی از دل‌وجان انسان خارج نمی‌شود و تأثیر خود را در یک سال می‌گذارد؛ البته باید به‌گونه‌ای عمل کرد که همیشه تأثیرگذار باشد نه این‌که برای یک سال باشد.

ارسال نظر شما


نام :
ایمیل:
پیام: