افتتاح مسابقات بین‌المللی قرآن کریم ایران با حضور قاریان و حافظان برجسته افغانستان

افتتاح مسابقات بین‌المللی قرآن کریم ایران با حضور قاریان و حافظان برجسته افغانستان


دور جدید مسابقات بین‌المللی قرآن کریم جمهوری اسلامی ایران عصر روز گذشته(چهارشنبه، 21 حمل) با حضور قاریان و حافظان برجسته‌ قرآن کریم از کشورهای مختلف جهان به شمول افغانستان و با قرائت قاری ممتاز افغانستانی افتتاح شد.

این مسابقات امسال که مرحله نیمه نهایی آن از چند روز به این‌سو در تهران آغاز شده، سی و ششمین دوره مسابقات بین‌المللی ویژه آقایان بزرگسال در دو رشته قرائت تحقیق و حفظ کل قرآن، سومین دوره مسابقات بین‌المللی قرآن بانوان، چهارمین دوره مسابقات بین‌المللی نابینایان و هفتمین دوره مسابقات بین‌المللی دانش‌آموزان است. هم‌زمان سومین دوره مسابقات بین‌المللی قرآن طلاب از امروز پنج‌شنبه(22 حمل) در شهر مقدس قم آغاز به کار کرده است.
 
این در حالی است که مراسم افتتاحیه این مسابقات با حضور مقام‌های برجسته جمهوری اسلامی ایران از جمله حجت‌الاسلام والمسلمین محمدی گلپایگانی، رئیس دفتر رهبر انقلاب اسلامی، سیدمحمد بطحایی، وزیر آموزش و پرورش، سیدعباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، سیدمحمود علوی، وزیر اطلاعات و حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمهدی خاموشی، رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه این کشور و با تلاوت آیات قرآن کریم توسط علی‌رضا رضایی، قاری ممتاز افغانستان و نفر اول مسابقات سال گذشته(1397) در رشته قرائت بزرگسالان، در محل مصلای امام خمینی(ره) تهران آغاز شد.
 
به گفته مصطفی بختیاری، حافظ کل قرآن کریم و سرپرست تیم اعزامی از افغانستان، افغانستان در تمامی بخش‌های این مسابقات نماینده دارد که برخی از نمایندگان به مرحله فینال راه پیدا کرده‌اند.

این در حالی است که دو نماینده کشورهای هالند(رضا قربان‌پور) و آلمان(محمد کمال احمدی) در مسابقات بین‌المللی قرآن ایران، قاریان و شهروندان افغانستانی اند.

امان‌الله احمدی نیز از افغانستان داور تجوید این دوره از رقابت‌های بین‌المللی قرآن کریم در ایران است.

به گفته آقای بختیاری، تاکنون راه‌یابی سید یاسین حسینی، قاری دانش‌آموز و سمانه موسوی، حافظ بانوی بزرگسال افغانستان به مرحله نهایی مسابقات بین‌المللی قرآن ایران مشخص شده است.
 
وی خاطرنشان کرد که قانون برگزاری مسابقات امسال کاملا تغییر کرده و برای بعضی از شرکت‌کنندگان زیاد معلوم نبود، به همین دلیل، برخلاف سال‌های گذشته که افغانستان 8 تا 9 نفر فینالیست داشت، فکر می‌کنیم امسال 3 تا 4 نفر فینالیست داشته باشیم.
 
سرپرست هیأت اعزامی افغانستان به مسابقات بین‌المللی قرآن ایران ادامه داد که در رشته حفظ دانش‌آموزی، یک حافظما ما با 14 صدم نمره کمتر(0.14) از راه‌یابی به فینال بازماند.
 
وی در عین حال گفت: از آن‌جایی که افانستان در سه سال گذشته نتایج خیلی درخشانی در مسابقات بین‌المللی قرآن تهران داشت، امسال قاری بزرگسال ما به خاطر این‌که گفتند سنش زیاد است، از مسابقات حذف شد، آن هم قبل از این‌که به ما اطلاع بدهند تا ما جایگزین بهتری انتخاب کنیم. هرچند جایگزین آمده، اما به آن آمادگی که قاری قبل ما بود، نیست. از آن‌جایی که ما در مسابقات سال گذشته در رشته قرائت قرآن کریم بزرگسالان مقام اول را کسب کردیم، قطعا اگر این قاری ما می‌آمد، مقام اول یا دوم را به دست می‌آورد".
 
این در حالی است که بر اساس اعلام نظر هیئت داوران چهارمین دوره مسابقات بین‌المللی قرآن نابینایان، سعید علی‌اکبری، نماینده جمهوری اسلامی ایران، سید نورالحق، نماینده هند، محمد شیراز، نماینده پاکستان، السید حمدی السید ابراهیم، نماینده کشور مصر، محمد الحبال، نماینده لبنان و محمد تمیم ابراهیمی از افغانستان حائز رتبه‌های اول تا ششم شدند که پنج نفر اول طی مرحله نهایی به رقابت خواهند پرداخت. به این ترتیب، نماینده نابینایان افغانستان از راه‌یابی به مرحله نهایی این مسابقات بازماند.


قرار است مرحله نهایی مسابقات بین‌المللی قرآن کریم ایران در بخش‌های مختلف تا روز شنبه(24 حمل) ادامه یابد و اختتامیه این مسابقات، روز یک‌شنبه(25 حمل) در حضور رهبر انقلاب اسلامی، امام خامنه‌ای(حفظه‌الله) برگزار خواهد شد.

ارسال نظر شما


نام :
ایمیل:
پیام: