گرامیداشت شهدای مکتب سیدالشهداء کابل در مشهد_ایران

گرامیداشت شهدای مکتب سیدالشهدای کابل در مشهد برگزار شد

مشهد- ایرنا- جمعی از طلاب افغانستانی مقیم مشهد با برگزاری مراسمی یاد و خاطره دختران شهید مکتب سیدالشهدای کابل را گرامی داشتند.

به گزارش خبرنگار ایرنا در این مراسم شرکت کنندگان با شعارهای مرگ بر آمریکا و مرگ بر اسراییل جنایات استکبار جهانی را در منطقه محکوم کردند.

یکی از مدرسان افغانستانی حوزه علمیه مشهد در این مراسم طی سخنانی از ابراز همدردی ملت ایران با مردم افغانستان به ویژه خانواده های شهدای مکتب سید الشهدای کابل قدردانی کرد و افزود: جمهوری اسلامی ایران ام القرای مظلومان جهان است.

حجت الاسلام سید جواد وحیدی افزود: ملت و مسوولان بزرگوار ایران در طول چهار دهه گذشته در برهه های مختلف و حوادث و مشکلات فراوان پیش آمده همواره ملت مظلوم افغانستان را یاری کرده اند و از زمان یورش ارتش سرخ به کشور افغانستان، دوره سیاه طالبان و تا کنون ملت ایران از هیچ کمکی در حق ملت مسلمان و مظلوم افغانستان دریغ نکرده اند.

او اضافه کرد:ملت مظلوم افغانستان هر روز با وحشیگری و قساوت با هدف تفرقه افکنی و اختلاف توسط ایادی استکبار کشتار می شوند جنایتی که در مکتب سیدالشهدا انجام شد به طور قطع یک جنایت برنامه ریزی شده استخباراتی بود و افغانستان محل تاخت و تاز صد ها سازمان استخباراتی از کشورهای هزاران کیلومتر دورتر و برخی از کشورهای همسایه شده‌است.

این مدرس افغانستانی حوزه علمیه مشهد گفت: برخی از این سازمان ها با برپایی مکاتب و مدرسه ها به شدت تفکرات سلفی گری و تکفیری ضد شیعی را ترویج می کنند و بسیاری از آنان آزادانه از رسانه های مختلف از جمله رادیو و تلویزیون برخوردار هستند که لازمه نجات از این وضع اسفبار وجود یک دولت مقتدر ملی در زمینه اجرایی و اتحاد همه مردم و قومیت های افغانستان با تکیه بر آگاهی و دانش برای همزیستی همراه با صلح است .

رییس جامعه المصطفی العالمیه شعبه خراسان نیز در این مراسم گفت: حادثه تروریستی کشتار دختران مظلوم مکتب سیدالشهدای کابل موجب تاثر خاطر همه آزادگان جهان به ویژه شیعیان شد اما نشان داد که ملت مسلمان ایران در همه شرایط در کنار ملت مظلوم افغانستان بوده است و این ۲ ملت مسلمان ایران یک روح در ۲ بدن و امت واحده است.

حجت الاسلام محمد رضا صالح افزود: در امت واحده مرزها معنی ندارد چون دلها به هم پیوند دارد و نگاه اسلام ، نگاهی جهانی برای حمایت از همه مظلومان است و در فر هنگ اسلامی ظلم ستیزی یک راهبرد دقیق و تعریف شده است.

وی ادامه داد: دشمن سیاهدل حق زندگی را از این نوباوگان گرفت، اینان دشمنان دانایی هستند تروریست ها بر جهل ملت ها سوارند و از آگاهی آنها می ترسند و این جنایت نشان از ترس آنها از بیداری ملت های مسلمان دارد.

در پایان این مراسم بیانیه ای قرائت شد که در بخشهایی از آن آمده است: در روزهای واپسین ماه رمضان، ماه رحمت و مغفرت، ماه ضیافت الهی که همگان خود را آماده جشن عید فطر می‌کردند جای جای جهان اسلام بار دیگر به خون نشست.

"در افغانستان قریب به 100 تن از نو گلان نشکفته و بی‌گناه که با شور و اشتیاق به‌سوی خانه‌هایشان روان بودند پرپر شدند و نه‌تنها مادران چشم‌به‌راه خود را داغدار کردند که قلب میلیون‌ها انسان را در سراسر دنیا جریحه‌دار ساختند.

در ادامه این بیانیه آمده است: دانش آموزان مکتب سیدالشهدا که همچون سرور و سالارشان امام حسین علیه السلام، مظلومانه و بی‌دفاع با قلم‌های کوچکشان در مقابل شمرهای زمانه و عروسکان خیمه‌شب‌بازی استکبار ایستادند به جهانیان فهماندند مکتب ما مکتب سیدالشهدا، مکتب پیروزی خون بر شمشیر، مکتب ایثار و جان دادن در راه آزادی و عدالت و  مکتب دانایی و انسانیت است.
"این روزه‌داران کوچک با لبانی تشنه به فجیع‌ترین شکل جان دادند تا چهره واقعی سفاک و متحجر جنایتکاران کوردل و خشونت‌طلب را به جهانیان نشان دهند. مزدوران وطن‌فروشی که به محراب و مسجد، مراکز آموزشی و فرهنگی و حتی بیمارستان‌ها رحم نمی‌کنند و قساوت را تا آنجا گسترش می‌دهند.

که دستان خود را به خون پاک‌ترین موجودات روی زمین آغشته نمایند.
 در سوی دیگر مردم مظلوم غزه، که خانه هاشان به دست جلادان صهیونیستی مورد موشکباران قرار گرفته و زنان و کودکان بیگناه را به فجیع ترین شکل به شهادت رسانیدند. مردمانی که بیش از شش دهه است، خونشان با شهادت آمیخته شده است و برای دفاع از حقوق اولیه خود، با دستان خالی به مبارزه با رژیم جعلی، سفاک و خونریز می روند. رژیمی که تحت هیچ شرایطی به ابتدایی ترین حقوق افراد و ساکنان اصلی آن احترام نمی گذارد و حاضر به رعایت الزامات حقوق بین المللی نیست.
ما دانشجویان جامعه المصطفی و تشکل های فرهنگی جهان اسلام، فارغ از قومیت، ملیت، رنگ و نژاد آسیایی و آفریقایی، اروپایی و آمریکایی، در کنار هم یکدل و یک‌صدا، شهادت جانکاه این آلاله‌های خونین را به خانواده‌های داغدار و مصیبت‌دیده‌شان و عموم آزادیخواهان از صمیم قلب تسلیت و تعزیت عرض می‌کنیم و با محکوم ساختن این فاجعه دردناک، به جهانیان اعلام می‌کنیم برای ما فرقی نمی‌کند در غزه باشد یا در کابل، افغانستان و کشمیر و میانمار باشد یا فلسطین و سوریه و بحرین و یمن یا سومالی و نیجریه هر جا مظلومی باشد و ندای مظلومیتش برخیزد ما در کنار او خواهیم بود که پیامبر فرمود: «مَنْ سَمِعَ رَجُلًا یُنَادِی یَا لَلْمُسْلِمِینَ فَلَمْ یجِبْهُ فَلَیْسَ بِمُسْلِم‏» 

روز هجدهم اردیبهشت ماه بمب گذاری مقابل در اصلی آموزشگاه دخترانه سیدالشهدا واقع در منطقه عمدتاً هزاره و شیعه نشین برچی کابل در غرب  افغانستان سبب کشته‌شدن دست کم ۸۵ تن شد و شمار زخمیان این رویداد در حدود ۱۵۰ نفر گزارش شده‌ است،

گزارش تصویری نشست تقریب مذاهب و راهکار های حفظ وحدت اسلامی در افغانستان

نشست تقریب مذاهب و راهکار های حفظ وحدت اسلامی در افغانستان شب گذشته با حضور شخصیت های شیعه و سنی از سوی جامعه روحانیت امامیه هرات برگزار گردید. طی این مراسم عبدالجابر انصار جنرال قنسول جمهوری اسلامی افغانستان،مولوی سیداحمدآخندزاده رئیس شورای اخوت اسلامی در ولایت هرات،حجت السلام و المسلمین سید جواد وحیدی و حجت السلام و المسلمین رضایی به ایراد سخن پرداختند.

گزارش تصویری/  نشست تقریب مذاهب و راهکار های حفظ وحدت اسلامی در افغانستان از سوی جامعه روحانیت امامیه هرات در مشهد مقدس

نشست تقریب مذاهب و راهکار های حفظ وحدت اسلامی در افغانستان شب گذشته با حضور شخصیت های شیعه و سنی از سوی جامعه روحانیت امامیه هرات برگزار گردید. طی این مراسم عبدالجابر انصار جنرال قنسول جمهوری اسلامی افغانستان،مولوی سیداحمدآخندزاده رئیس شورای اخوت اسلامی در ولایت هرات،حجت السلام و المسلمین سید جواد وحیدی و حجت السلام و المسلمین رضایی به ایراد سخن پرداختند.

هفت توصیه درباره ویروس کرونا

ویروس کرونا(coronavirus) این روزها در سراسر جهان در حال تاختن است. کشورهای بیشماری از  آسیا که زادگاه ویروس کووید-19 بوده تا آفریقا در چنبره این ویروس گرفتار شده اند. کرونا در حقیقت یک خانواده گسترده از ویروس هایی است که منجر به عفونت های تنفسی از یک سرماخوردگی ساده تا اپیدمی سارس می شوند که در سال 2003 شیوع پیدا کرد. و حالا کووید-19(COVID-19) جدیدترین عضو این خانواده با سرعت در حال گسترش است. با در نظر گرفتن اهمیت این موضوع، ما توصیه های بهداشتی لازم را با شما در میان می گذاریم. 

علائم ویروس کرونا چه هستند؟

رایج ترین علائم کووید-19 عبارتند از تب، بدن درد و سرفه های خشک. اما برخی بیماران ممکن است آبریزش و گرفتگی بینی، گلودرد یا حتی اسهال را هم تجربه کنند. این علائم معمولا خفیف بوده و به تدریج شروع می شوند. به علاوه بعضی افراد ممکن است آلوده شوند، اما هیچ علائمی را از خود بروز نداده و احساس بیماری هم نداشته باشند. خوشبختانه در حدود 80 درصد افراد بدون نیاز به درمان های پزشکی خاص بهبود پیدا می کنند. از هر 6 نفری که به ویروس کووید-19 مبتلا می شود، تنها یک نفر دچار وخامت حال شده و مشکلات تنفسی پیدا می کنند. این افراد شامل افراد مسن، بیماران دارای فشار خون، مشکلات قلبی و دیابت می شوند.

توصیه های سازمان بهداشت جهانی برای پیشگیری از ابتلا به کرونا 

• مرتب دست های خود را بشویید از یک شوینده الکلی برای شستشوی دست های خود استفاده کنید در صورت عدم دسترسی از آب و صابون(ترجیحا مایع) استفاده کنید،

چرا دست ها مهم هستند؟ شستشوی دست ها با آب و صابون یا استفاده از شوینده های الکلی ویروس هایی را که ممکن است در دست های شما خانه کرده باشند، از بین می برد.

• فاصله خود را با دیگران رعایت کنید. بین شما و کسی که در حال عطسه یا سرفه است باید حداقل 1 متر فاصله وجود داشته باشد.

چرا اینکار مهم است؟ وقتی فردی عطسه یا سرفه می کند، از این راه ذرات مایعی را از بینی یا دهان خود به بیرون پخش می کند؛ ذراتی که ممکن است حاوی ویروس باشند. اگر فاصله درست را با فرد رعایت نکرده باشید، این ذرات از راه تنفس وارد بدن شما می شوند که می توانند ویرس کووید-19 را هم با خود داشته باشند.

• از دست زدن به چشم ها، بینی و دهان خود خودداری کنید. همانطور که می دانید دست ها با بسیاری از سطوح تماس داشته و می توانند حاوی ویروس باشند. در صورت آلوده شدن دست های ما می توانند ویروس را به چشم ها، بینی یا دهان ما منتقل کنند. از این اجزای بدن نیز ویروس به داخل بدن راه پیدا کرده و باعث بیماری می شود.

• بهداشت تنفسی خود را رعایت کنید. در حقیقت باید اطمینان حاصل کنید که هم خود شما هم افراد دور و برتان از این اصول بهداشتی پیروی می کنند. اما این اصول به چه معناست؟ در هنگام عطسه یا سرفه دهان و بینی خود را با دستمال کاغذی و در صورت عدم دسترسی با آرنج تان بپوشانید. سپس بلافاصله دستمال را در یک سطل زباله دربسته بیندازید.

چرا باید این کار را بکنیم؟ ذرات ویروس را پراکنده می کنند. با رعایت بهداشت تنفسی شما اطرافیان خود را از ویروس هایی مثل آنفلونزا، سرماخوردگی و مهم تر از همه کووید-19 محافظت می کنید.

• اگر تب، سرفه یا دشواری در تنفس داشتید؛ بلافاصله به دنبال مراقبت های پزشکی باشید. در صورتی که احساس بیماری دارید، در خانه بمانید. اگر هم تب، سرفه یا مشکل در تنفس در خود مشاهده کردید، فورا به دنبال خدمات پزشکی مراکز درمانی شهر خود باشید. 

چرا؟ این مراکز درمانی محلی به تازه ترین اطلاعات دسترسی دارند. در صورت بروز مشکلی آنها می توانند شما را راهنمایی کرده و مانع انتشار ویروس و دیگر عفونت ها شوند.

راه های مقابله با استرس در طول شیوع ویروس کرونا

• احساس غم، اضطراب، سردرگمی، ترس یا حتی عصبانیت در طول این دوره امری طبیعی است. بنابراین صحبت کردن بایک فرد مورد اعتماد می تواند به شما کمک کند. با خانواده و دوستان خود در تماس باشید،
• اگر باید در خانه بمانید، یک سبک زندگی سالم را دنبال کنید. یعنی رژیم غذایی و خواب مناسب، ورزش و تماس با عزیزان تان در خانه یا از راه تلفن و شبکه های اجتماعی با دیگر اعضای خانواده و دوستان تان،
• برای مقابله با احساسات منفی خود به سراغ نوشیدنی های الکلی، سیگار یا چیزهایی از این دست نروید. اگر احساس درماندگی می کنید با یک مشاور صحبت کنید،
• اگر احساس نگرانی یا آشفتگی می کنید؛ زمانی را که خود و خانواده تان صرف تماشا یا گوش کردن به اخبار ناراحت کننده در مورد این بحران می کنید، کاش دهید،
• به گذشته رجوع کنید. از چه مهارت هایی برای مقابله با موقعیت های استرس زا استفاده کرده اید؟ حرکات یوگا، مدیتیشن یا حتی گوش دادن به موسیقی آرامش بخش؟ دوباره از این مهارت ها برای کاهش استرس خود بهره ببرید.

 

برای مقابله با استرس کودکان در طول شیوع ویروس کرونا چه کنیم؟

• بچه ها به شیوه های کاملا متفاوتی به چنین موقعیت های استرس زایی واکنش نشان می دهند؛ مانند وابستگی بیشتر، گوشه نشینی و انزوا، عصبانیت، اضطراب یا حتی شب ادراری. در مقابل واکنش های متفاوت فرزند خود یک شیوه حمایتی در پیش بگیرید. به نگرانی های او گوش کنید و بیش از هر زمان دیگری او  را  از عشق و توجه خود برخوردار کنید،
• وقت بیشتری را به  آنها اختصاص دهید. با مهربانی با آنها صحبت کنید و به  آنها اطمینان خاطر دهید. در صورت امکان فرصت های بازی و آرامش برای آنها خلق کنید،
• باید تلاش شود تا حد امکان بچه ها کنار والدین و خانواده خود باشند. از جدا کردن بچه ها از والدینشان به شدت پرهیز کنید.در صورتی که این جدایی اجتناب ناپذیر باشد، تماس خود را با آنها از طریق تلفن یا حضور فیزیکی قطع نکنید،

• سعی کنید تا حد امکان یک برنامه روزانه برای آنها تنظیم کنید. اگر بچه ها نمی توانند به مدرسه بروند، تکالیف مدرسه را در خانه انجام دهند و زمانی هم به بازی آنها اختصاص دهید،
• به آنها بگویید که چه اتفاقی در حال رخ دادن است.  اطلاعاتی در مورد نحوه محافظت از خود در مقابل ویروس در اختیار آنها بگذارید. حتما از کلماتی استفاده کنید که درک آنها برای بچه ها با توجه به گروه سنی شان ممکن و آسان است. این اطلاعات می تواند شامل این باشد که در صورت ابتلای یکی از اعضای خانواده چه اتفاقی قرار است، بیفتد(به آنها بگویید که پدر یا مادرشان برای مدتی در بیمارستان خواهند بود و با کمک پزشک بهبود خواهند یافت).

توصیه هایی مهم در خصوص بهداشت مواد غذایی در طول شیوع ویروس کرونا

• چاقو و تخته ای که برای گوشت خام استفاده می کنید باید با آنهایی که برای غذاهای پخته به کار می روند، متفاوت باشد،
• بین دو مرحله دست زدن به مواد غذایی خام و غذاهای پخته شده حتما دست های خود را بشویید،
• به شدت از خوردن گوشت حیوانات بیمار یا حیواناتی که در اثر بیماری مرده اند، خودداری کنید،
• حتی در مناطقی که در آنها ویروس کرونا شیوع یافته است، هم مصرف گوشت مانعی ندارد. البته در صورتی که در مرحله آماده کردن غذا اصول بهداشتی رعایت شده و غذا نیز به خوبی پخته شده باشد.

چگونه در سفر از ویروس کرونا در امان باشیم؟

• در صورت مشاهده هر گونه تب یا سرفه از سفر خودداری کنید،
• اگر با تب، سرفه یا دشواری در تنفس مواجه شدید؛ فورا به دنبال مراقبت های پزشکی باشید و سابقه سفر خود را با پزشک در میان بگذارید(اینکه اخیرا به کجا سفر کرده اید، بسیار مهم است)،
• از تماس نزدیک با افرادی که تب یا سرفه دارند، خودداری کنید،
• مرتب دست های خود را با استفاده از آب و صابون یا شوینده های حاوی الکل بشویید،
• از تماس دست ها با چشم، بینی و دهان خود اجتناب کنید،
• در هنگام سرفه و عطسه، بینی و دهان خود را با دستمال کاغذی یا آرنج خود بپوشانید. دستمال کاغذی را فورا در سطل آشغال در بسته بیندازید،
• اگر می خواهید از ماسک استفاده کنید، اطمینان داشته باشید که صورت و دهان شما را کاملا پوشانده باشد. از دست زدن به ماسک خود خودداری کنید،
• بعد از یک بار استفاده، ماسک خود را بیندازید و دست هایتان را پس از تماس با آن خوب بشویید،
• فقط غذاهایی را بخورید که خوب پخته شده باشند،
• از انداختن آب دهان خود در مکان های عمومی پرهیز کنید،
• از تماس مستقیم و سفر با حیوانات بیمار خودداری کنید،
• اگر در حال سفر احساس بیماری کردید، حتما خدمه هواپیما یا قطار را در جریان بگذارید.

در طول شیوع ویروس کرونا، در هتل این اصول بهداشتی را رعایت کنید

شیوع کرونا به صورت ناگهانی رخ داده؛ ممکن است در این مدت بسیاری در سفر بوده و در هتل اقامت داشته باشند. در چنین شرایطی حتما اصول بهداشتی زیر را رعایت کنید تا ریسک ابتلا به کمترین حد برسد:
• به محض ورود به اتاقتان، دست های خود را بشویید. به هر حال در مسیر با دکمه های آسانسور و دستگیره ها تماس داشته یا حتی شاید از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده کرده باشید. شستشوی دست ها باید اصولی و با استفاده از شوینده های الکلی باشد. بهتر است لوازم بهداشتی شخصی خود را همیشه همراه داشته باشید تا دچار مشکل نشوید(دستمال مرطوب و ژل ضدعفونی کننده دست می توانند در چنین شرایطی به کمک شما بیایند).
• نظافت اتاق شما باید رعایت شده باشد و در این شکی نیست. اما این به معنای آن نیست که خدمه خانه داری تمام سطوح را به دقت و عمیق تمیز کرده اند. پس حتما پیش از هر کاری سطوحی که در مطلب چه خطرات بهداشتی در هتل در کمین شما هستند، به عنوان بخش های مستعد آلودگی در هتل نام برده شده؛ خوب تمیز و ضدعفونی کنید.
• در استفاده از ملحفه شخصی خود تردیدی نداشته باشید. روتختی ها و ملحفه های اتاق شما در هتل می توانند بستر خوبی برای ویروس باشند. پس همیشه ملحفه همراه داشته باشید تا در شرایط اضطراری هم بتوانید از آنها استفاده کنید،

• در طول این دوره از استفاده از مکان ها و خدمات عمومی هتل ها مانند استخر، سونا و جکوزی خودداری کنید.
• در مورد غذاهای هتل نیز احتیاط کافی را به خرج دهید. غذاهایی را بخورید که خوب پخته شده اند.

در مقاله 7 نکته و توصیه مهم سازمان بهداشت جهانی در مورد ویروس کرونا دیدیم که این ویروس بسیار خطرناک است، اما اگر اصول بهداشتی را به دقت رعایت کنید؛ سلامتی خود را تضمین کرده اید. در صورتی که سفرتان اجتناب ناپذیر است و مجبور به رزرو هتل هستید، حتما در پروسه رزرو به قوانینی که هتل ها برای مقابله با این بحران در نظر گرفته اند، توجه کنید. مانند برخی اقداماتی که هتل ها در محدود کردن خدمات خود مانند استخر، ماساژ و غیره انجام داده اند. نکته دیگری که باید به آن توجه کنید، تغییر قوانین کنسلی هتل ها است که در طول مراحل رزرو به آنها برخورد خواهید کرد.

 

منبع: www.jainj

دلیل کشتار مسلمانان توسط هندوها؟

دلایل افزایش خشونت‌ها علیه مسلمانان در هند

نگاهی به دلایل افزایش خشونت‌ها علیه مسلمانان در هند

افزایش خشونت علیه مسلمانان در هند سؤالاتی را درباره دلایل و ریشه‌های آن و اینکه آیا دولت نخست‌وزیر راستگرای این کشور نقشی در افزایش نفرت علیه آنها داشته یا خیر، مطرح کرده است.

به گزارش ایسنا، پایگاه خبری عربی ۲۱ درگزارشی درباره وضعیت مسلمانان در هند نوشت: همزمان با سفر دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا به هند، ۴۶ فرد کشته و بیش از ۲۵۰ تن نیز مجروح شدند، این در حالی است که چهار مسجد نیز در نتیجه خشونت‌های فرقه‌ای در دهلی به آتش کشیده شدند.

در همین راستا، ظفر اسلام خان، سردبیر روزنامه "ملی گازیت" هند معتقد است که اتفاقات خشونت بار اخیر علیه مسلمانان در هند با تظاهرات علیه قانون جدید شهروندی در ارتباط است که این قانون، تابعیت مسلمانان را سلب کرده و آن را به غیر مسلمانان اهل کشورهای همسایه می‌دهد.

اسلام خان در این باره به عربی ۲۱ گفت:به ویژه پس از آنکه دادگاه عالی تظاهرات مسالمت آمیز را حق مردم دانست، دولت هند در زمینه مقابله با این اعتراضات ناتوان بوده است. دولت به همین دلیل نمی‌تواند علیه معترضان متوسل به خشونت شود، در همین راستا، همانگونه که در برخی از مناطق دهلی مشاهده می‌کنیم؛ برای پایان دادن به این تظاهرات از اراذل و اوباشی استفاده می‌شود که توسط حزب حاکم استخدام شده‌اند.

وی افزود: دولت این افراد را استخدام کرده است تا اینگونه نشان دهد که هندوها مخالف تظاهرات بوده و مهاجمان همان تأیید کنندگان قانون جدید شهروندی هستند، اما در حقیقت افرادی که مرتکب خشونت می‌شوند اراذل و اوباشی هستند که از سوی حزب حاکم به کار گرفته شده‌اند تا این پیام را به معترضان بدهند که به این سبک تظاهرات‌شان سرکوب خواهد شد.

در همین راستا، "وائل عواد"، تحلیلگر مسائل سیاسی مقیم هند می‌گوید که افزایش خشونت علیه مسلمانان از سوی طرف‌هایی صورت گرفته است که به دنبال ایجاد اختلاف و فتنه میان هندوها و مسلمانان از طریق قانون جدید شهروندی هستند.

چراغ سبز دولت

دکتر "محمد مکرم بلعاوی"، تحلیلگر فلسطینی و رئیس کنفرانس مطالعات آسیا و خاورمیانه نیز معتقد است که دلیل اصلی خشونت علیه مسلمانان در هند تصویب قانون جدید شهروندی است که مسلمانان آن را موجی علیه خود می‌دانند که ممکن است منجر به سلب تابعیت از میلیون‌ها تن از آنها شود و همین مسأله باعث برگزاری تظاهرات علیه این قانون شده است.

وی درباره هویت افرادی که به مسلمانان حمله می‌کنند، نیز تأکید کرد: آنها اعضای باند سازمان یافته‌ای هستند و پس از مخالفت حزب حاکم با موضع مسلمانان نسبت به قانون جدید شهروندی و همچنین اصرار وزارت کشور بر اجرای آن، این اقدامات را انجام داده‌اند.

بلعاوی ادامه داد: مسلمانان هند با استناد به مواضع پلیس که یا اعلام بی‌طرفی کرده و یا از مهاجمان حمایت کرده است، این افراد را متهم به وابستگی به حزب حاکم و سازمان "آر.اس.اس" (Rashtriya Swayamsevak Sangh) می‌کنند که درصدد ارعاب و تهدید مسلمانان هستند.

طبق گفته بلعاوی، برخی از رهبران مسلمان معتقدند که دولت به این گروه‌ها برای حمله به مسلمانان چراغ سبز نشان داده است.

کم رنگ شدن نقش مسلمانان

در سایه صحبت‌ها درباره تغییر قانون شهروندی که به پیروان ادیان دیگر تابعیت هندی داده و در مقابل، مسلمانان را از آن محروم می‌کند این سؤال به ذهن خطور می‌کند که آیا مسلمانان شهروندان درجه دو محسوب می‌شوند؟

ظفر اسلام خان در پاسخ به این سؤال گفته است: دولت فعلی هند نژادپرست است و تنها هندوها را صاحبان این کشور می‌داند و معتقد است مسلمانان و مسیحی‌ها نیز باید شهروندان درجه دو باشند.

وی در این باره تصریح کرد: اما قانون اساسی هند این خواسته را برآورده نمی‌کند به همین جهت اگر این دولت همچنان چندین سال دیگر حکومت کند ممکن است که این قانون اساسی را تغییر بدهد، طوری که اصل سکولار را از آن حذف کرده و بندهای نژادپرستانه را به آن اضافه کند تا اولویت و تقدم را به هندوها بدهد.

در همین حال، بلعاوی معتقد است که از زمان استقلال هند نقش مسلمانان به شدت کاهش یافته است، زیرا تمامی آمارها حاکی از آن است که میزان حضور آنها در موسسات دولتی و برخورداری از حقوق‌شان با درصد جمعیتی آنها در مقایسه با کل شهروندان هند مطابقت ندارد.

وی در ادامه اظهار کرد: این اقدامات نژادپرستانه تنها توسط دولت نارندرا مودی، نخست‌وزیر فعلی هند صورت نگرفته است و دولت‌های گذشته این کشور نیز چنین اقداماتی انجام داده‌اند، مسأله‌ای که باعث کم‌رنگ شدن نقش مسلمانان و تبدیل شدن آنها به شهروند درجه دو شده است، اما تفاوت میان دولت فعلی و دولت‌های گذشته این است که موضع مودی نسبت به مسلمانان صریح است و دولت وی اقدامات واضح و بسیار شدیدی را علیه آنها اتخاذ می‌کند.

منبع: خبرگزاری ایسنا www.i

افتتاح مسابقات بین‌المللی قرآن کریم ایران با حضور قاریان و حافظان برجسته افغانستان

افتتاح مسابقات بین‌المللی قرآن کریم ایران با حضور قاریان و حافظان برجسته افغانستان


دور جدید مسابقات بین‌المللی قرآن کریم جمهوری اسلامی ایران عصر روز گذشته(چهارشنبه، 21 حمل) با حضور قاریان و حافظان برجسته‌ قرآن کریم از کشورهای مختلف جهان به شمول افغانستان و با قرائت قاری ممتاز افغانستانی افتتاح شد.

این مسابقات امسال که مرحله نیمه نهایی آن از چند روز به این‌سو در تهران آغاز شده، سی و ششمین دوره مسابقات بین‌المللی ویژه آقایان بزرگسال در دو رشته قرائت تحقیق و حفظ کل قرآن، سومین دوره مسابقات بین‌المللی قرآن بانوان، چهارمین دوره مسابقات بین‌المللی نابینایان و هفتمین دوره مسابقات بین‌المللی دانش‌آموزان است. هم‌زمان سومین دوره مسابقات بین‌المللی قرآن طلاب از امروز پنج‌شنبه(22 حمل) در شهر مقدس قم آغاز به کار کرده است.
 
این در حالی است که مراسم افتتاحیه این مسابقات با حضور مقام‌های برجسته جمهوری اسلامی ایران از جمله حجت‌الاسلام والمسلمین محمدی گلپایگانی، رئیس دفتر رهبر انقلاب اسلامی، سیدمحمد بطحایی، وزیر آموزش و پرورش، سیدعباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، سیدمحمود علوی، وزیر اطلاعات و حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمهدی خاموشی، رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه این کشور و با تلاوت آیات قرآن کریم توسط علی‌رضا رضایی، قاری ممتاز افغانستان و نفر اول مسابقات سال گذشته(1397) در رشته قرائت بزرگسالان، در محل مصلای امام خمینی(ره) تهران آغاز شد.
 
به گفته مصطفی بختیاری، حافظ کل قرآن کریم و سرپرست تیم اعزامی از افغانستان، افغانستان در تمامی بخش‌های این مسابقات نماینده دارد که برخی از نمایندگان به مرحله فینال راه پیدا کرده‌اند.

این در حالی است که دو نماینده کشورهای هالند(رضا قربان‌پور) و آلمان(محمد کمال احمدی) در مسابقات بین‌المللی قرآن ایران، قاریان و شهروندان افغانستانی اند.

امان‌الله احمدی نیز از افغانستان داور تجوید این دوره از رقابت‌های بین‌المللی قرآن کریم در ایران است.

به گفته آقای بختیاری، تاکنون راه‌یابی سید یاسین حسینی، قاری دانش‌آموز و سمانه موسوی، حافظ بانوی بزرگسال افغانستان به مرحله نهایی مسابقات بین‌المللی قرآن ایران مشخص شده است.
 
وی خاطرنشان کرد که قانون برگزاری مسابقات امسال کاملا تغییر کرده و برای بعضی از شرکت‌کنندگان زیاد معلوم نبود، به همین دلیل، برخلاف سال‌های گذشته که افغانستان 8 تا 9 نفر فینالیست داشت، فکر می‌کنیم امسال 3 تا 4 نفر فینالیست داشته باشیم.
 
سرپرست هیأت اعزامی افغانستان به مسابقات بین‌المللی قرآن ایران ادامه داد که در رشته حفظ دانش‌آموزی، یک حافظما ما با 14 صدم نمره کمتر(0.14) از راه‌یابی به فینال بازماند.
 
وی در عین حال گفت: از آن‌جایی که افانستان در سه سال گذشته نتایج خیلی درخشانی در مسابقات بین‌المللی قرآن تهران داشت، امسال قاری بزرگسال ما به خاطر این‌که گفتند سنش زیاد است، از مسابقات حذف شد، آن هم قبل از این‌که به ما اطلاع بدهند تا ما جایگزین بهتری انتخاب کنیم. هرچند جایگزین آمده، اما به آن آمادگی که قاری قبل ما بود، نیست. از آن‌جایی که ما در مسابقات سال گذشته در رشته قرائت قرآن کریم بزرگسالان مقام اول را کسب کردیم، قطعا اگر این قاری ما می‌آمد، مقام اول یا دوم را به دست می‌آورد".
 
این در حالی است که بر اساس اعلام نظر هیئت داوران چهارمین دوره مسابقات بین‌المللی قرآن نابینایان، سعید علی‌اکبری، نماینده جمهوری اسلامی ایران، سید نورالحق، نماینده هند، محمد شیراز، نماینده پاکستان، السید حمدی السید ابراهیم، نماینده کشور مصر، محمد الحبال، نماینده لبنان و محمد تمیم ابراهیمی از افغانستان حائز رتبه‌های اول تا ششم شدند که پنج نفر اول طی مرحله نهایی به رقابت خواهند پرداخت. به این ترتیب، نماینده نابینایان افغانستان از راه‌یابی به مرحله نهایی این مسابقات بازماند.


قرار است مرحله نهایی مسابقات بین‌المللی قرآن کریم ایران در بخش‌های مختلف تا روز شنبه(24 حمل) ادامه یابد و اختتامیه این مسابقات، روز یک‌شنبه(25 حمل) در حضور رهبر انقلاب اسلامی، امام خامنه‌ای(حفظه‌الله) برگزار خواهد شد.

تظاهرات گسترده مردم ترکیه در حمایت از قدس

تظاهرات گسترده مردم ترکیه در حمایت از قدس


مردم ترکیه در حمایت از قدس اشغالی تظاهرات گسترده ای را در شهر استانبول برگزار کردند.

تظاهرات گسترده مردم ترکیه در حمایت از قدس


بر اساس این گزارش، این تظاهرات در حمایت از قدس اشغالی در برابر اقدامات رژیم صهیونیستی، برگزار شد.

تظاهرات کنندگان با سر دادن شعارهایی علیه رژیم صهیونیستی خواستار پایان اقدامات خصمانه آن علیه قدس شدند.

معترضان ترکیه ای همچنین خواستار توقف هرچه سریعتر اقدامات خصمانه تل آویو علیه زنان و کودکان فلسطین شدند.

<

افغانستان حمله تروریستی در ایران را محکوم کرد

افغانستان حمله‌ی تروریستی در ولایت سیستان و بلوچستان جمهوری اسلامی ایران را به شدید ترین نحوِ ممکن محکوم نمود


در اطلاعیه ارگ ریاست جمهوری ابراز شده است که حکومت و مردم افغانستان سال‌ها است که در راه مبارزه با تروریزم، قربانی‌های فراوان داده‌اند و هم‌اکنون نیز نیروهای دلیر امنیتی و دفاعی افغان در خط نخست نبرد با این پدیدۀ شوم قرار دارند.

حکومت افغانستان به این باور است که تروریزم پدیدۀ منطقه‌یی و جهانی است و مبارزه با این پدیده نیاز به همکاری مشترک و هماهنگ دولت به دولت دارد و این نوع همکاری‌ها می‌تواند مؤثریت مبارزه با تروریزم را مضاعف بسازد.
در بیانیه وزارت خارجه کشورمان نیز در خصوص حمله تروریستی در ایران آمده است، افغانستان در خط نخست نبرد با تروریزم قرار دارد و بر این باور است که تروریستان غیر قابل تفکیک و دشمن ارزش ها و جامعه‌ی بشری است.
دولت جمهوری اسلامی افغانستان با اظهار همدردی و تسلیت به مردم و‌ دولت کشور دوست جمهوری اسلامی ایران به خاطر جان باختن بیست و هفت تن از نیرو های مرزی این کشور، بار دیگر بر مبارزه‌ی جدی با این دشمن مشترک تأکید می ورزد.

روسیه و امریکا در روند صلح افغانستان به تناقض‌گویی دچار شده‌اند

روسیه و امریکا در روند صلح افغانستان به تناقض‌گویی دچار شده‌اند


روسیه و امریکا در روند صلح افغانستان به تناقض‌گویی دچار شده‌اند

کارشناسان مسایل سیاسی بدین باورند که آمریکا و روسیه در ارتباط به پیشبرد روند گفت‌وگوهای صلح افغانستان عملاٌ دچار تناقض‌گویی‌های آشکار شده‌اند.

به گزارش
خبرگزاری صدای افغان؛ خان‌زمان مدبر، کارشناس مسایل سیاسی در مورد نشست مسکو گفت: امریکا و روسیه عملا دچار تناقض‌گویی آشکار شده‌اند، از یک سو به پیشبرد روند گفت‌وگوهای صلح به رهبری و مالکیت مردم و حکومت افغانستان تاکید می‌ورزند و از طرف دیگر نشست‌های صلح را با گروه طالبان پشت درهای بسته و بدون حضور و مشارکت نمایندگان حکومت برگزار می‌کنند.

این آگاهی سیاسی با بیان اینکه هر گونه نشست و مذاکره با طالبان بدون مشارکت نمایندگان حکومت مشروعیت ندارد، افزود: اگر امریکا و روسیه اراده‌ای برای آوردن صلح دایمی در افغانستان دارند باید طالبان را وادار کنند تا با نمایندگان حکومت گفت‌وگو کند، در غیر آن همه‌ی این نشست‌ها بی نتیجه خواهد بود.

آقای مدبر با ابراز اینکه طرف‌های اصلی مذاکرات صلح افغانستان، حکومت و
گروه طالبان هستند،‌ تصریح کرد تا زمانی که گروه طالبان و حکومت افغانستان روی میز مذاکره ننشینند، مردم این کشور به یک صلح دایمی دست نخواهند یافت. مذاکرات بدون نمایندگان حکومت نتیجه‌ای منفی به دنبال خواهد داشت.

به باور آگاهان سیاسی،
گروه طالبان حکومت افغانستان را فاقد صلاحیت گفت‌وگوهای صلح می‌دانند و می‌گویند مشکل اساسی گروه طالبان با حکومت، امریکا است. بر همین اساس طالبان حاضر نیستند که با حکومت افغانستان رو در رو مزاکره کنند.

در همین حال، وحید مژده آگاه امور سیاسی نیز در مورد گفت‌وگوهای صلح گفت: دلایلی که
گروه طالبان برای عدم حضورشان در گفت‌وگوی رو در رو با نمایندگان حکومت افغانستان دارند این است که آنان حکومت افغانستان را در زمینه‌ی گفت‌وگوهای صلح فاقد صلاحیت می‌دانند.

وی افزود:
گروه طالبان با حضور نیروهای امریکا در افغانستان مشکل دارد؛ بر همین اساس آنان می‌خواهند ابتدا مشکل‌شان را با امریکایی‌ها حل کنند.

آقای مژده ابراز داشت
گروه طالبان به این باور است که حکومت افغانستان توان خروج نیروهای امریکایی را ندارد، پس چرا مستقیم با امریکا گفت‌وگو نکنیم.

به گفته این آگاه سیاسی، تا وقتی که مشکل
گروه طالبان با امریکایی‌ها حل نشود، این گروه در مورد صلح با حکومت افغانستان گفت‌وگو نخواهد کرد.

قرار است فردا سه‌شنبه مسکو از یک نشست برای صلح افغانستان میزبانی کند، نشستی که برخی رهبران و احزاب سیاسی افغانستان و نمایندگان
گروه طالبان در آن اشتراک خواهند کرد. اما غایب اصلی این نشست، نماینده‌ی حکومت افغانستان است.

این چندمین نشست
گروه طالبان در مورد صلح افغانستان می‌باشد؛ اما این گروه تاکنون حاضر نشده‌اند که با نمایندگان حکومت افغانستان در مورد صلح گفت‌وگو کنند.

در همین حال حنیف اتمر، مشاور پیشین امنیت ملی و کاندیدای
انتخابات ریاست جمهوری سال آینده، این نشست را گامی برای آغاز مذاکرات همه‌شمول بین‌الافغانی می‌داند و می‌گوید که با جمعی از رهبران سیاسی کشور در این نشست شرکت خواهد کرد.

آقای اتمر در حساب تویترش گفته است: ما همچنان روی همه‌شمول‌‌شدن مذاکرات بین‌الافغانی در آینده با حضور حکومت افغانستان تاکید خواهیم کرد، ولی از حکومت هم می‌طلبیم که به پروسه‌ی صلح از دریچه تنگ حکومتی نگاه نکند و به نقش قشر سیاسی و کافه ملت در تلاش برای صلح و پاسداری از نظام و نهادهای ملی احترام بگذارد.

ظاهرا دولت افغانستان از آنچه که برای صلح افغانستان در جریان است، خشنود نیست.


رئیس جمهور غنی گفته است که هیچ کشور و یا فردی صلاحیت تصمیم‌گیری روی ساختارهای تازه‌ی حکومتی برای افغانستان را ندارد و نباید در روند صلح بالای قربانی‌های مردم معامله صورت گیرد.

اسرائیل به ما حمله کند پشیمان خواهد شد

اسرائیل به ما حمله کند پشیمان خواهد شد


گزینه های ما بر روی میز قرار دارد و هر آنچه از ایستادگی، مقاومت و قدرت لازم است، و عقل و درایت و شجاعت حکم می‌کند، نزد ما موجود است. ما به هرگونه تجاوز اسرائیل یا ترور عناصر حزب الله در لبنان و حتی سوریه واکنش نشان خواهیم داد.

دبیرکل حزب الله لبنان شنبه شب در گفتگو با شبکه خبری المیادین، پیرامون وضعیت سلامت خود و شایعات در این خصوص، موضوع تونل ها در جنوب لبنان، اوضاع سوریه و تحولات یمن، بحرین و ... به صحبت پرداخت.


دروغ بودن شایعات در خصوص بیماری سید حسن نصرالله
سید حسن نصرالله در ابتدای این گفتگو شایعات منتشرشده در خصوص سلامت جسمانی خود را تکذیب و اعلام کرد که در سلامت کامل به سر می برد.
دبیرکل حزب الله لبنان گفت: تمام آنچه در خصوص وضعیت جسمانی من گفته شده دروغ است و من از هیچ بیماری و مشکلی رنج نمی برم. عدم حضور رسانه ای من با اوضاع جسمانی هیچ ارتباطی نداشت و علت آن عدم وجود مناسبت های خاص در دو ماه گذشته بود. ماه فبروری سه مناسبت دارد و در این مناسبت‌ها صحبت خواهم کرد. 

عملیات سپر شمال در خصوص کشف تونل ها
سید حسن نصرالله در پاسخ به اولین سوال درباره عملیات کشف تونل اسرائیل گفت: تونل هایی وجود داشته اما ما ملزم به اعلام حفرکننده و زمان حفر آن نیستیم. یکی از تونل های مورد کشف به ۱۳ یا ۱۴ سال پیش بازمی گردد که داخل اراضی اشغالی فلسطین بوده و ناکامی اطلاعاتی اسرائیل را ثابت می کند. موضوع تداوم وجود تونل ها باید مبهم باقی بماند.

وی افزود: شهرک نشینان باید در خصوص حقیقت آنچه مسئولانشان درباره تونل ها می گویند اطمینان حاصل کنند. اقدامات رژیم اشغالگر در مرزها نشانگر هراس اسرائیل از عملیات احتمالی الجلیل است. رزمایش گسترده اسرائیل به منظور آمادگی برای عملیات احتمالی الجلیل صورت گرفت. نتانیاهو با وارد کردن رعب و وحشت به شهرک نشینان در شمال به ما خدمت کرد و آنها از این به بعد صدای هر چکشی را که بشوند با ترس خواهند گفت صدای چکش می‌شنوند. 

سید حسن نصرالله ادامه داد: عملیات سپر شمال (برای کشف تونل ها) در جنگ روانی به ما کمک کرد هرچند که نیازمند این میزان تبلیغات نبود.

آیا حزب الله برای عملیات الجلیل بر ۴ تونل برای عبور هزاران رزمنده خود تکیه خواهد کرد. هرگونه عملیات به سمت الجلیل به تمام مرزها نیاز دارد و ما در صورت جنگ علیه خود پیرامون آن تصمیم می گیریم.

آنها نخواهند فهمید که ما از کجا وارد الجلیل خواهیم شد و تنها در صورتی که به لبنان تجاوز شود معلوم می شود. ما موظف به دفاع از کشورمان هستیم و حق داریم از تمام عناصر قدرتمندی استفاده کنیم.

دبیرکل حزب الله تصریح کرد: به دشمن اجازه نخواهیم داد قواعد درگیری را به ما تحمیل کند و به سطحی از بازدارندگی رسیده ایم که باید آن را تقویت کنیم.

اگر اسرائیل به ما حمله کند پشیمان خواهد شد چرا که بهای این تجاوز بیش از آنچه انتظار دارند، خواهد بود. گزینه های ما بر روی میز قرار دارد و هر آنچه از ایستادگی، مقاومت و قدرت لازم است، و عقل و درایت و شجاعت حکم می‌کند، نزد ما موجود است. ما به هرگونه تجاوز اسرائیل یا ترور عناصر حزب الله در لبنان و حتی سوریه واکنش نشان خواهیم داد.

سید حسن نصرالله افزود: به اسرائیلی ها در خصوص اینکه نتانیاهو ممکن است در نتیجه رویاپردازی های خود دست به اشتباهاتی بزند هشدار می دهم.

مقاومت و تمام محور مقاومت آماده پاسخ به هر تجاوزی هستند. بعید می‌دانم نتانیاهو علیه لبنان مرتکب اشتباهی شود اما ممکن است مکان این اشتباه در سوریه یا حتی در غزه باشد. ما با هرگونه عملیات گسترده دشمن به مثابه جنگ برخورد خواهیم کرد. آمادگی روانی در غزه و بویژه پس از پیروزی اخیر آنها نشان می دهد که اهالی غزه در این خصوص تسامح نخواهند کرد. غزه برای پاسخ نظامی به هرگونه تجاوز آمادگی دارد و با توجه به شرایط متفاوت خود در این خصوص مسامحه نخواهد کرد.

دبیرکل حزب الله لبنان در ادامه خاطرنشان کرد: عملیات تونل ها عملیات الجلیل را حتی به میزان ۱۰ درصد نیز لغو نمی کند و به این میزان تبلیغات نیاز نداشت. موضع رسمی لبنان در شورای امنیت و نیز موضع کویت در این خصوص شکست اطلاعاتی اسرائیل بود. نتانیاهو در عملیات سپر شمال دستاورد بزرگی در زمینه اوهام رقم زد و این عملیات کمتر از یک عملیات بود. ما از ارتش لبنان حمایت می کنیم و نمی خواهیم کشور را به هیچ جنگی بکشانیم. دولت لبنان باید اقدامات اسرائیل در مرزها را بررسی نماید. ما بدون هیچ شرط و در هر زمان و مکانی آماده پاسخ مثبت به دعوت برای تدوین راهبرد دفاعی هستیم.

سید حسن نصرالله اظهار داشت: نگرانی های اسرائیل در سوریه بسیار زیاد است چرا که با شکست اطلاعاتی شرم آوری در آنجا مواجه شده است. ما باید انتظار رفتار غیرحکیمانه نتانیاهو در آستانه انتخابات را داشته باشیم.

وی تاکید کرد: مقاومت در جنگ ۲۰۰۶ موشک هایی در اختیار داشت که قادر به هدف قرار دادن تل آویو بود. برخی ازجنرال های رژیم اشغالگر اذعان دارند که جنگ های آینده همچون جنگ های سابق نخواهد بود. در هرگونه جنگ آینده علیه ما، کل فلسطین اشغالی میدان جنگ و نبرد خواهد بود. ما در هرگونه جنگ آینده موشک های دقیقی را به تعداد کافی برای حمله به اهداف مورد نظر خود در اختیار داریم. دستیابی ما به موشک های دقیق انجام گرفته و تلاش نتانیاهو برای جلوگیری از آن از طریق بمباران سوریه فایده ای ندارد.

اوضاع سوریه
سید حسن نصرالله در خصوص اوضاع سوریه نیز گفت: اوضاع سوریه امروز در مقایسه با سال ۲۰۱۱ در بهترین وضعیت قرار دارد. ما در سوریه از یک پیروزی عظیم سخن می گوییم و به مرحله پایانی رسیده ایم. تنگنای کنونی تنگنای کردها-ترکیه-امریکا در خصوص شرق فرات است. اوضاع بین ترامپ و اردوغان نزدیک بود در خصوص اوضاع شرق فرات به درگیری برسد. ارتش سوریه و متحدانش قادر به یکسره کردن نبرد در شمال این کشور هستند. گروه های کرد مورد حمایت امریکا در شرق فرات توسط کشورهای حاشیه خلیج فارس تامین مالی می شوند. اعلام توافق آدنا توسط اردوغان نشان می دهد که تنها راهکار استقرار ارتش سوریه است و با پایان یافتن داعش در شرق فرات ارتش سوریه و متحدانش آسوده خواهند شد.

دبیرکل حزب الله لبنان با بیان اینکه خطوط گفتگو بین ارتش سوریه و نیروهای کرد باز است، افزود: چیزی که مانع از تکمیل نبرد البوکمال توسط ارتش سوریه و متحدانش شد ایالات متحده بود. گزینه ها در خصوص ادلب موجود است اما اولویت راهکار سیاسی است. سیطره النصره بر ادلب ترکیه را در تنگنا قرار می دهد چرا که این گروه در فهرست تروریسم قرار دارد و راهکار سیاسی دشوار است. ترکیه باید راه حلی برای ادلب پیدا کند یا اینکه این امر را به رهبران سوریه که حاضر نیستند سرزمین خود را به تروریست ها واگذار کنند، بسپارد.

ترامپ و حضور ایران در سوریه
سید حسن نصرالله با بیان اینکه ترامپ برخی از وعده های انتخاباتی خود از جمله اعزام نیروهای آمریکایی به خارج را عملی کرد، گفت: ترامپ فقط از پول و منافع کشورش صحبت می کند حتی اگر این امر با استفاده از امکانات کشورهای منطقه ما باشد. برخی مراجع آمریکایی از ترامپ برای خارج کردن نیروها از سوریه مهلت خواستند و ترامپ ۶ ماه مهلت داد. آمریکایی ها به روس ها گفتند که حاضرند در مقابل خروج ایران از سوریه نیروهای خود را به صورت کامل از سوریه خارج کنند. پوتین خواسته آمریکا را به روحانی ابلاغ کرد و روس ها به سوری ها نیز اطلاع دادند.

دبیرکل حزب الله ادامه داد: ایران با درخواست آمریکا مخالفت کرد چرا که حضور آنها در سوریه به خواست دمشق صورت گرفته است. روس ها به انتقال پیام ایران به آمریکایی ها اکتفا کردند. سوری ها نیز با درخواست آمریکا برای خروج ایران مخالفت کردند. خروج نیروهای آمریکایی از سوریه راهبردی جدید و نسخه ترامپی طرح آمریکا است. تصمیم خروج نیروهای آمریکایی از سوریه بخودی خود شکست بشمار می رود. نمایندگان قسد پس از آنکه آمریکایی ها آنها را تنها گذاشتند خواستار دیدار با ما شدند و در همین راستا به روسیه و عراق سفر کردند.

سفر البشیر به سوریه و گشایش در ارتباط با دمشق
سید حسن نصرالله با بیان اینکه سفر رئیس جمهور سودان به دمشق با چراغ سبز عربستان سعودی صورت گرفت، افزود: گشایش اخیر در روابط با سوریه علت آن تصمیم ترامپ برای خروج از سوریه است که پس از جلسه ارزیابی در ابوظبی صورت گرفت. تصمیمات ترامپ عربستان و امارات را که ترکیه و نه ایران را خطر بزرگ بشمار می آوردند، ترساند. به دمشق پیغامی به این مضمون که بازگشت به اتحادیه عرب را خواستار شود، منتقل گردید. دمشق نیز گفت هرکس که سوریه را از اتحادیه عرب خارج کرده است خودش نیز باید آن را برگرداند.

دبیرکل حزب الله لبنان هدف از سفر مایک پمپئو به منطقه را اطمینان بخشی به این کشورها پس از دلسرد شدن آنها از تصمیمات ترامپ عنوان کرد و گفت: آمریکایی ها بیش از این نمی توانند کاری کنند و سوریه و منطقه را ترک خواهند کرد. آمریکایی ها حتی افغانستان را به طالبان سپردند و این امر برای آنها شکست بود. ترامپ بخاطر هیچ کس وارد جنگ نخواهد شد و کشورش در وضعیتی نیست که بخواهد جنگ جدیدی را در منطقه راه بیندازد. ترامپ می خواهد بوسیله کشورهای منطقه علیه ایران جنگ براه بیندازد تا این کشور را ساقط کند.

سید حسن نصرالله با بیان اینکه برخی مقامات ارشد عرب از جمله مقامات امنیتی که اعلام هویت آنها ممکن نیست به سوریه سفر کرده اند، گفت: نتانیاهو که خود را پیروز عرصه های مختلف نشان می دهد طرحش در سوریه شکست خورده و محاسباتش نقش بر آب شده اند. محاسبه نتانیاهو در خصوص سقوط دولت سوریه با شکست مواجه شده است. نتانیاهو و ایزنکوت نتوانستند مانع از رسیدن تجهیزات به لبنان شوند و این شکست دیگری برای آنها بود. نتانیاهو علیرغم تمام تلاش هایش در روسیه و آمریکا در تحقق هدف خود برای خارج کردن ایران از سوریه ناکام ماند.

وی افزود: اسرائیل تمام رویاهایش در سوریه با شکست مواجه شده و تیرش به سنگ خورده است و سوریه دوباره قویتر در عرصه حاضر شده است. سوریه که پدافند هوایی قدرتمندی را در اختیار دارد از مسئولیت های ملی و عربی خود دست نخواهد کشید. نتانیاهو باید تغییرات اخیر و بهبود پدافند هوایی سوریه را درک کند. نتانیاهو باید بداند که عامل روس نمی تواند کل حاشیه ها را برای اسرائیل فراهم کند. نتانیاهو باید تحولات در منطقه را مدنظر قرار دهد و در خصوص اقدامات خود در سوریه محتاط عمل کند. نتانیاهو نباید در ارزیابی اشتباه کند چرا که با واکنش مقاومت و در راس آن دمشق مواجه خواهد شد.

انسجام ایران علیرغم تحریم ها
دبیرکل حزب الله لبنان همچنین خاطرنشان کرد که ایران علیرغم تحریم ها منسجم است و اوضاع عراق نیز اطمینان بخش است.

فلسطین و معامله قرن
سید حسن نصرالله در خصوص فلسطین و طرح ترامپ موسوم به معامله قرن هم گفت: نمی توان گفت که معامله قرن پایان یافته و محمد بن سلمان ضلع مهم آن است. ماموریت بن سلمان این است که در مقابل ۵۰ سال باقی ماندن خود در قدرت معامله قرن را عملی کند. محمد بن سلمان در مورد معامله قرن کاری از پیش نمی برد و هیچ گروه فلسطینی امکان ندارد این معامله را قبول کند. ما با تمام گروه های فلسطینی ارتباط داریم و رابطه مان با تشکیلات خودگردان خوب است. رابطه سوریه با فلسطینی ها خوب است و تنها مشکل آن با حماس است. محور مقاومت خواهان رابطه خوب با تمام گروه های فلسطینی است.

بحرین
دبیرکل حزب الله در خصوص بحران بحرین نیز تصریح کرد: معارضان بحرینی خواستار میانجیگری کشورهای عربی از جمله قطر، ترکیه و کویت برای حل بحران شدند. چیزی که مانع از گفتگو در بحرین می شود عربستان است.

جنگ یمن
سید حسن نصرالله مقاومت یمنی ها در مقابل جنگ عربستان را اسطوره ای برشمرده و افزود: باید محتاط بود اما حرکت به سمت راهکار سیاسی ضرورت دارد. عربستان و امارات دریافتند که علیرغم جنگ بی رحمانه خود نمی توانند مردم یمن را به زانو درآورند.

نشست اقتصادی بیروت
دبیرکل حزب الله در خصوص نشست اقتصادی اتحادیه عرب که اخیرا در لبنان برگزار شد نیز گفت: برگزاری اجلاس اقتصادی در بیروت و اظهارات سیاسی پیرامون قدس در این اجلاس عالی بود. اظهارات رئیس جمهور و وزیر خارجه لبنان در خصوص بازگشت سوریه به اتحادیه عرب بسیار مهم است. اظهارات وزیر خارجه در خصوص ضرورت حل موضوع ناپدید شدن امام موسی صدر مهم بود. نشست اقتصادی بیروت بویژه از حیث سیاسی مقبول و معقول بود. موضع لبنان در خصوص بازگشت آوارگان سوری نیز دستاورد بشمار می رفت.

رابطه ما با میشل عون رئیس جمهور دوستانه است و بین من و ایشان برای هرگونه اختلاف ارتباط وجود دارد. چیزی که دوستی با رئیس جمهور و وزیر خارجه را تقویت کرد رویدادهای حاصل در جریان تجاوز سال ۲۰۰۶ اسرائیل به لبنان بود.
سید حسن نصرالله همچنین تصریح کرد: تفاهم بین حزب الله و جریان ملی همچنان پابرجاست. اختلاف بین دو جریان نباید بر پایگاه مردمی آنها تاثیر بگذارد چرا که این مورد همواره ممکن است وجود داشته باشد.

برای معرفی شخصیت حضرت ابوطالب کم کاری شده است

برای معرفی شخصیت حضرت ابوطالب کم کاری شده است


آیت الله مکارم شیرازی امروز در دیدار حجت الاسلام والمسلمین اختری، دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) و دست اندرکاران برگزاری همایش حضرت ابوطالب(ع) اظهار داشتند: شخصیت حضرت ابوطالب(ع) در جامعه مظلوم است و متاسفانه کار شایسته ای بعد از انقلاب برای معرفی و تبیین شخصیت ایشان صورت نگرفته که این زیبنده نیست.

ایشان از تلاش دست اندرکاران برگزاری این همایش برای معرفی شخصیت حضرت ابوطالب تقدیر کردند و گفتند: امیدواریم بتوانید با اقدامات مناسب این کوتاهی را جبران کنید؛ چراکه دشمنان به دنبال تخریب کسانی هستند که به نوعی با امام علی(علیه السلام) ارتباط داشتند.

معظم له با بیان این مطلب که شفاف سازی در مورد شخصیت حضرت ابوطالب، در حقیقت اظهار علاقه به مولا علی(ع) است، خاطرنشان ساختند: درباره حضرت ابوطالب مطالبی نوشته شده که برخی به صورت مستقل به چاپ رسیده و برخی از نویسندگان نیز در لابلای کتب خود درباره ایشان بحث کرده اند؛ مسئولان این همایش باید در جمع آوری آثار به این دو مهم توجه کنند.

این استاد برجسته حوزه تصریح کردند: ما در تفسیر نمونه ذیل آیه شریفه «هُمْ یَنْهَوْنَ عَنْهُ وَ یَنْأَوْنَ عَنْهُ» مفصل در این باره صحبت کرده ایم؛ متاسفانه در تفسیر این آیه برخی دچار اشتباه شده اند؛ ما مستندات و مدارک بسیار خوبی درباره ایمان ابوطالب داریم و باید در این خصوص نیز روشنگری لازم صورت گیرد.

حضرت آیت الله مکارم شیرازی اظهار داشتند: کار و فعالیت علمی و تحقیقاتی و تبیین اینگونه حقایق ابدا مخالفتی با وحدت ندارد؛ بلکه کمک به مقوله وحدت خواهد بود.

ایشان با اشاره به برگزاری کنگره نقش شیعه در پیدایش و گسترش علوم اسلامی در سال گذشته با حضور اندیشمندان و صاحب نظران کشورهای اسلامی در قم، یادآورشدند: حدود 20 جلد کتاب در این زمینه تهیه شده و تمامی آثار نیز به صورت فشرده در یک جلد به زبان های مختلف به چاپ رسیده است.

این مرجع تقلید در پایان خطاب به دست اندرکاران برگزاری همایش حضرت ابوطالب ابراز داشتند: افزون بر چاپ و انتشار آثار جمع آوری شده، چکیده ای مستدل و معتبر داشته باشید، تا بتوانید به زبان های مختلف در اختیار محققان، پژوهشگران و علاقه مندان قرار دهید.

افشاگری اسنودن درباره قتل خاشقجی

افشاگری اسنودن درباره قتل خاشقجی


« ادوارد اسنودن» مامور پیشین در آژانس امنیت ملی آمریکا(NSA) گفت: اگر شرکت اطلاعاتی اسرائیلی « NSO» نرم افزار جاسوسی خود را به عربستان نمی فروخت، چه بسا«جمال خاشقجی» روزنامه نگار منتقد عربستانی همچنان در قید حیات بود.

«شالیو هولیو» مدیرکل شرکت NSO گفت: از برنامه های پیشرفته این شرکت مانند برنامه جاسوسی «پگاسوس» برای جاسوسی از «تمیم بن حمد آل ثانی» امیر قطر و «محمد بن عبدالرحمن آل ثانی» وزیر امور خارجه قطر استفاده شده است.

 
هولیو فاش کرد در روز 27 دسامبر گذشته در حضور نزدیک به 400 نفر از کارکنان NSO در سالن دانشگاه تل آویو، تراشه هایی را نشان داده است که از آن در برنامه های الکترونیکی پیشرفته این شرکت برای جاسوسی های مختلف استفاده شده است. یکی از تراشه ها در نرم افزاری برای جاسوسی از مسئولان قطری به کارگرفته شد.

در همین حال، اسنودن در مصاحبه با یدیعوت آحارونت گفت: شواهد نشان می دهد که محصولات این شرکت به تلفن های دوستان خاشقجی مانند «عمر عبدالعزیز»، «یحیی عسیری» و «غانم المصاریر» را نفوذ کردند.

 
وی افزود: به لطف «استیزن لب»(سازمان حقوق بشر که گزارش های ضد NSO منتشر کرده است) شواهد  قراینی در اختیارماست که چه اتفاقی برای خاشقجی افتاده است.

اسنودن ادامه داد: سه نفر با خاشقجی تماس گرفتند؛ آنها تلاش کردند تا با نرم افزارNSO به اطلاعات نفوذ کنند. به نظر می رسد که از اطلاعات عربستان بودند. ما در آژانس امنیت ملی می گوییم که یک بار تصادفی، دو بار احتمال آماری و باز سوم اقدام خصومت آمیز است. آنچه در مورد خاشقجی رخ داد، به نظر می رسد که بارها این شکل را دیده ایم.


وی افزود: شواهد نشان می دهد که از پگاسوس به منظور نفوذ در تلفن های آشناهای خاشقجی استفاده شده است. این واقعیت وجود دارد که اگرNSO این تکنولوژی خطرناک را به عربستان که تاریخ طولانی در نقض حقوق بشر دارد، نمی فروخت، خاشقجی زنده بود.

این درحالی است که شالو هولیو استفاده از نرم‌افزار پگاسوس برای نفوذ در تلفن همراه خاشقجی برای به قتل رساندن وی را تکذیب کرد، اما پذیرفت که برخی از کشورهای عربی، نرم افزار پگاسوس را خریدار کردند.

↵نگاهی به پیشرفت های اخیر شیعیان در انگلستان

  نگاهی به پیشرفت های اخیر شیعیان در انگلستان


در بین کشورهای اروپایی بعد از کشور فرانسه که به واسطه سابقه و فرهنگ مهاجر پذیریش جامعه ای چند نژادی و چند فرهنگی دارد، بریتانیا بیشترین و بالاترین میزان جمعیت مسلمانان ساکن در اروپا را دارد. یک جمعیت حدود سه  تا چهار میلیون نفری که با توجه به جمعیت شصت و پنج میلیون نفری این سرزمین پادشاهی، نشان از اقلیتی حدود چهار تا پنج درصدی است؛ که از این بین هم ده درصد را شیعیان این کشور تشکیل می دهند.
 
مردمان سرزمین بریتانیا – که از نظر جغرافیای سیاسی سرزمینی است شامل کشورهای انگلیس، اسکاتلند، ولز و ایرلند؛ به واسطه سابقه استعماری تاریخ این کشور که متضمن ارتباط طولانی مدت آن ها با اقوام و ادیانی از چهار گوشه دنیا بوده، در میان دیگر کشورهای اروپایی همواره به عنوان مردمی معروف بوده اند که حد بالایی از تساهل را در همنشینی با پیروان ادیان دیگر نشان می دهند. به هر حال این مردمان قرن ها مهمانان ناخوانده و اشغالگر محدوده جغرافیایی وسیعی، از شمال آفریقا تا جنوب و جنوب غربی آسیا و حتی شمال و مرکز قاره آمریکا بوده اند و طبیعی است در این ضیافت اجباری به شناختی حداقلی از فرهنگ ها و ادیان سرزمین های میزبان شان دست یافته باشند.

آشنایی انگلیسی ها با اسلام

برای تعیین و تخمین آغاز آشنایی بریتانیایی ها با اسلام، تاریخ نگاران به مقاطع تاریخی گوناگونی اشاره کرده اند. از نظر عده ای از مورخین آشنایی مردم بریتانیا با اسلام از زمان فتح اندلس به دست مسلمانان آغاز شده. عده ای دیگر زمان جنگ‌های صلیبی و نبردهای شواالیه های مسیحی –اغلب- انگلیسی با جنگجویان مسلمان را مبدا تاریخ آشنایی انگلیسی ها با اسلام دانسته اند. نظریه ای دیگر هم آشنایی انگلستان با اسلام را به دوران استعمار کشورهای آفریقایی و آسیایی به خصوص هند برمی گردانند؛ که از نظر منطقی این نظریه به واقعیت نزدیک تر به نظر می رسد؛ به خصوص که گفته می شود اولین مسلمانان بریتانیا نیز مهاجرانی از هند و خاورمیانه بودند. نباید فراموش کرد که در سال ۱۹۱۱ در متصرفات بریتانیا – که گفته می شد آفتاب در آن جا غروب نمی کند- ۹۴ میلیون مسلمان ساکن بودند و در همان زمان خود این امپراتوری ۵۸ میلیون نفر جمعیت داشت. در همان زمان ها بود که نخستین مسجد در بریتانیا، مسجد شاه‌جهان، در سال ۱۸۸۹ میلادی در شهر ووکینگ ساخته شد. از همان زمان مسلمانان در جامعه و ارتش انگلستان نقشی در خور بر عهده داشته اند. در زمان جنگ اول جهانی ارتش انگلستان ۴۰۰۰۰۰ سرباز مسلمان داشت که از این تعداد ۶۲۰۰۰ نفرشان در جنگ کشته شدند. در جنگ دوم جهانی علیه نازی ها هم نیم میلیون سرباز مسلمان در صف انگلیسی ها جنگیدند.

به هر حال دیوید لوید جورج نخست وزیر انگلیس در سال های ۱۹۱۶ تا ۱۹۲۲ گفته که: ما بزرگ ترین قدرت مسلمان دنیا هستیم و یک چهارم جمعیت امپراتوری ما مسلمان هستند.

 بنابراین این گفته به واقعیت نزدیک تر است که بریتانیایی‌ها اول بار مانند دیگر دولت‌های استعماری در خاورمیانه و هند با اسلام آشنا شدند و در ادامه نیز رفت و آمد آن ها در سرزمین های اسلامی سبب شد تا اندکی از مسلمانان به تدریج از اواسط قرن نوزدهم بتوانند به این مجمع الجزایر (که شامل چهار کشور انگلیس، اسکاتلند، ولز و ایرلند می شود) راه پیدا کنند. این گروه که بیشترشان ملوان بودند، بعد از ورود به انگلیس و ازدواج با دختران انگلیسی در شهرهایی چون لیورپول، گلاسکو و کاردیف ماندگار شدند.

اسلام در انگلیس امروز

امروزه جمعیت مسلمان بریتانیا بین دو و نیم تا سه میلیون نفر برآورد می‌شود که نزدیک به یک میلیون نفر آنان در لندن زندگی می‌کنند که شمار شیعیان در این شهر بیشتر است. بیرمنگهام، منچستر، شفیلد، لیدز و گلاسکو دیگر شهرهایی هستند که مسلمانان در آن فراوانند. درباره تناسب جمعیتی مسلمان انگلیس باید گفت که حدود نیمی از مسلمانان در این کشور متولد شده و پدران هندی و خاورمیانه ای دارند.
 
نگاهی به پیشرفت های اخیر شیعیان در انگلستان
تبریک سال نو میلادی از سوی شیعیان انگلیس

رشد جمعیت شیعیان

تمام گزارش های جمعیتی منتشر شده در انگلستان حکایت از رشد سریع جمعیتی مسلمانان این کشور دارد. در سال ۲۰۱۱ در گزارشی اشاره شد که در آن سال بیش از صد هزار انگلیسی به اسلام گرویده اند که دو سوم آن ها زن بوده اند و بیش از نیمی از آن ها هم شیعه را به عنوان باور قلبی خود انتخاب کرده اند. این امر این پنداره را که در این کشور اسلام رشد جمعیتی بسیار بسیار سریع تر از ادیان دیگر دارد اثبات می کند. مسلمانان و به خصوص شیعیان جوان ترین اقلیت مذهبی انگلیس هم بوده و در ده سال منتهی به ۲۰۱۱ رشد جمعیتی این اقلیت ده برابر گروه های مذهبی دیگر بوده است. این واقعیت که شمار مسلمانان انگلیس از کمتر از پنجاه هزار نفر در سال ۱۹۶۱ در نیم قرن به بیش از سه میلیون نفر در سال ۲۰۱۱ رسیده؛ شاهدی است بر مثال اقبال روز افزون اسلام در انگلیس است. با این حال اکثریت مسلمانان این سامان با اهل سنت است و شیعیان که حدود ۴۵۰ هزار نفر تخمین زده می‌شوند نسبت به سنی‌ها در اقلیت‌اند. بیشترین حضور آنان هم در لندن، بیرمنگهام و منچستر بوده و از ملیت‌های ایرانی، عراقی، پاکستانی و لبنانی هستند. البته لازم به توضیح است که نشریه اکونومیست در سال ۲۰۱۵ شمار شیعیان انگلیس را بالغ بر چهارصد و پنجاه هزار نفر عنوان کرد.

پیش بینی می شود با ادامه اقبال به اسلام و به ویژه شیعه در انگلستان جمعیت این اقلیت دینی در این کشور در سال ۲۰۵۰ به بیش از سیزده میلیون نفر برسد.

دشواری های شیعیان انگلیس

با این که از نظر آماری اسلام دومین دین بزرگ در انگلستان به‌شمار می‌رود و گفته می شود که بیش از ۶۰۰ مسجد و ۶۰ مدرسه اسلامی در این کشور در حال فعالیت هستند، اما متاسفانه مسلمانان این کشور در استانداردهای زندگی از جمله فقیرترین اقشار انگلستان محسوب می شوند و از نظر مسکن، بهداشت و حتی تحصیلات دچار کمبودهای عمده ای هستند. شمار بیکاری در میان مسلمانان بالاست و در میان اندک شاغلان مسلمان نیز، شمار مسلمانان در مشاغل مهم و مناصب سیاسی این کشور به انگشتان دو دست هم نمی رسد؛ و این در حالی است که همواره در این کشور در میان گروندگان به دین اسلام نام اشراف و بزرگان این کشور شنیده می شود و حتی در منابع تاریخی ثبت شده که در اولین موج گرایش به اسلام در انگلستان در سال های آغازین قرن نوزدهم نیز گرایش به اسلام در میان طبقه اشراف موج اجتماعی عظیمی را به وجود آورد. البته این محرومیت ها را خیلی از کارشناسان به دلیل جوان بودن میانگین سنی این اقلیت مذهبی می دانند و گمان می برند که در سال های آتی و با اتمام تحصیلات فرزندان مهاجرین مسلمان این موقعیت دچار تغییرات عمده ای خواهد شد.
 
نگاهی به پیشرفت های اخیر شیعیان در انگلستان
مرکز اسلامی انگلیس در لندن

پیشرفت های اخیر

مسلمانان معتقدند که بیش از آنچه بدان دست یافته اند، استحقاق دارند. این را یک نشریه شیعه در مقاله ای که در ماه های اخیر منتشر شده چنین آورده: در یکی دو سال اخیر، مسلمانان در صحنه سیاسی بریتانیا، به موفقیتهایی زیادی دست یافته اند. حضور بیش از پنجاه شیعه در شوراهای شهرداری و محلی نشان از این موقعیت رو به بهبود دارد.

اما مهم تر از این محدود راهیابی شماری از مسلمانان به مجلس عوام و اعیان است.

اولین نماینده مسلمان در انتخابات سراسری مجلس عوام در ماه مه ۱۹۹۷، پیروز شد و میلیونر بریتانیایی آسیایی الاصل، محمد سروار، از طرف حزب کارگر در منطقه گلاسکو اسکاتلند وارد مجلس شد. سروار که ثروتش به دهها میلیون پوند می رسید، اولین مسلمانی بود که به نامزدی یک حزب سیاسی بریتانیا در مجلس عوام می رسید.

طی سال گذشته، اما اولین لردهای مسلمان به مجلس اعیان راه یافتند. در حال حاضر، تعداد لردهای مسلمان به ۴ نفر می رسد. به رغم تمام دشواری ها، این که در سال‌های اخیر، بالاخره مسلمانان نیز توانستند وارد مجلس اعیان انگلستان شوند، اتفاق مهمی برای مسلمین این کشور است. در حال حاضر شمار لردهای مسلمان مجلس اعیان چهار نفر است. علاوه بر این چهار نفر، صادق خان شهردار لندن و پولا اودین اولین زن مسلمان که وارد مجلس انگلیس شده از مهم ترین چهره های مسلمان در دولت انگلستان هستند.

نشان دیگر پیشرفت، افزایش شمار میلیونرهای مسلمان است. در سال ۲۰۰۸ یک نشریه اقتصادی در گزارشی جنجالی عنوان کرد که بیش از ده هزار میلیونر مسلمان در انگلیس وجود دارد؛ که این آمار این اقلیت مذهبی را دارای آینده ای درخشان در این کشور می کند. به خصوص که در لندن سیزده هزار و چهارصد کسب و کار ویژه مسلمانان نیز وجود دارد که برای بیش از هفتاد هزار نفر کار ایجاد کرده.
 
نگاهی به پیشرفت های اخیر شیعیان در انگلستان
مرکز امام خویی

از نظر تحصیلات نیز در سال ۲۰۱۱ عنوان شد که بیست و چهار درصد از مسلمین از تحصیلات عالیه برخوردارند که در قیاس با بیست و هفت درصد تحصیلات عالیه کل جمعیت انگلیس نشان از عقب ماندگی مختصری دارد. اما آمار تکان دهنده در این بین وضع تحصیلات عالیه شیعیان است که بالغ بر چهل و هشت درصد می شود. این آمار شگفت انگیز نشان از اقبال به شیعه در میان فرهیختگان دارد و یا ان گونه که رسانه های انگلیس نوشته اند می تواند به دلیل اهمیت کسب علم در باورهای شیعیان باشد. طبق این آمار شیعیان انگلستان باسوادترین گروه مذهبی این کشور هستند.

از نظر درگیری های قانونی البته وضع مسلمین در سال های اخیر بهبود نیافته و از هشت درصد زندانیان در سال ۲۰۰۲ به پانزده درصد در سال ۲۰۱۶ رسیده است.

اسلام‌هراسی

بعید است در سرزمین های غربی نامی از اسلام و مسلمانان برده شود، اما در این میان نامی از اسلام هراسی وسط نیاید. این اتفاق که مدیون رفتارهای غیرمنطقی و تند بنیادگرایان تکفیری و سلفی است، چهره عمومی مسلمین را در کشورهای غربی مخدوش کرده و بحثی به نام اسلام‌ترسی یا اسلام فوبیا را به راه انداخته است.

ریشه های این موضوع البته به بنیادگرایی رادیکال می رسد که به باور خیلی از کارشناسان امر بیشتر به عربستان سعودی و دیگر کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس باز می گردد.

در سال ۲۰۱۷ جیمز کوبین، رئیس حزب کارگر اعلام کرد برای مهار بنیادگرایی رادیکال باید با عربستان سعودی صحبت شود تا از حمایت های مادی و معنوی از این گروه های تکفیری خودداری کند. تام بریک، سخنگوی وقت وزارت امور خارجه هم اظهار داشت که عربستان با حمایت مالی از صدها مسجد در انگلستان سالانه ده ها هزار مسلمان را با نسخه سختگیرانه وهابیت آشنا کرده و پلی می شود میان آن ها و گروه های تروریست تکفیری.  این مقام سیاسی عنوان کرد که تحقیقات نهادهای سیاسی نشان می دهند که عربستان در این مساجد جوانان بی هدف و بی آرمان را جسته و آن ها را به رادیکالیسم و ترور تشویق می کند.
 
نگاهی به پیشرفت های اخیر شیعیان در انگلستان
برگزاری گردهمایی تازه مسلمانان توسط شیعیان بیرمنگام انگلیس


همه این ها باعث می شود که سال به سال به آمار تهدیدات، تهاجم مسلحانه با سلاح های سرد و گرم و … به مسلمین و نمادهای اسلام در انگلستان شدت گیرد. از جمله یازده هزار تهدید همسایگان، شکستن سنگ قبور مسلمین به کرات، هجوم به چند مسجد محلی و… که تنها در سال ۲۰۱۶ ثبت شده؛ نتایج این سیاست های سلفی ها و تکفیری ها است که باعث اسلام هراسی شده اند. در سال ۲۰۱۶ یک تحقیق دانشگاهی فاش کرد که آمار تهاجمات و تحرکات علیه مسلمین رو به فزونی است.

جالب است بدانید که…

در سال ۲۰۱۵ در انگلیس یکی از نام هایی که بیش از هر نام دیگری روی کودکان تازه متولد شده گذاشته شد، محمد بود؛ که با املاهای متفاوت درصد قابل توجهی از نام گذاری ها را به خود اختصاص داده بود. دفتر آمار ملی انگلیس عنوان کرده که محمد دوازدهمین نام پرتکرار در انگلستان در سال ۲۰۱۵ بوده. با این حال اگر املاهای متعدد آن را چون محمد، موحمد، محمت و… در نظر آوریم، این نام در رتبه چهارم قرار می گیرد که با توجه به اقلیت بودن مسلمین در این کشور شگفت انگیز است.

منابع:

    ==’UK Census: religion by age, ethnicity and country of birth’ Archived 6 May 2016 at Wikiwix 16 May 2013, Ami Sedghi, The Guardian
    == Muslim population ‘rising 10 times faster than rest of society’ 30 January 2009, Richard Kerbaj, The Sunday Times
    ==Muslims in Britain: an Introduction, Cambridge: Cambridge University Press, pp.xvii + 318, ISBN 978-0-521-83006-5
    == Oxford History of the British Empire, volume 4, pages 398-420, Oxford University Press
    == Ansari, Humayun (2004). The Infidel Within: The History of Muslims in Britain, 1800 to the Present. C. Hurst & Co. Publishers. p. 37. ISBN 1-85065-685-1.
    == "Country-of-birth database”. Organisation for Economic Co-operation and Development. Archived from the original on 17 June 2009. Retrieved 25 January 2009.