تجلیل از فاطمیه، تجلیل از شعایر الهی است

تجلیل از فاطمیه، تجلیل از شعایر الهی است/ هدف از عزای شهادت حضرت زهرا س باید رسیدن به حیات طیبه باشد


حجت‌الاسلام والمسلمین حبیب‌الله ذکی؛ رئیس مجتمع علمی فرهنگی موعود در کابل، در مصاحبه با خبرگزاری آوا گفت: برپایی عزا برای حضرت زهرا (س)، مانند عاشورای حسینی، رحلت پیامبر (ص) و نیمه شعبان از شعایر الهی است و این حق مسلم هر مسلمانی است که از اهل بیت پیامبر (ص) تجلیل نماید.

به گفته این عالم دین، هدف از برگزاری مراسم دهه فاطمیه، ترویج معارف فاطمی در جامعه است.

به گفته وی، حضرت فاطمه (س)، ضمن اینکه به عنوان یک هادی و مربی، مبانی و تعالیم عالی اسلام را ارائه می‌دهد به عنوان یک الگوی مسلم علمی و دینی نه تنها برای جامعه‌ی زنان بلکه برای تمام بشریت مطرح شده است.

وی در ادامه افزود: وظیفه همه‌ی علما، متفکران، محققان، اساتید دانشگاه و آگاهان امور دینی است که در این دهه به بیان سیره حضرت زهرا (س) در ابعاد مختلف بپردازند و آن حضرت را به عنوان بهترین الگو برای زنان جهان معرفی کنند.

به گفته آقای ذکی، از لحاظ سیاسی، بعد از رحلت پیامبر(ص)، وقتی حضرت زهرا (س) مهم‌ترین میراث پیامبر که همانا ولایت بود را در خطر دید، دیگر راحت ننشست و تا خون در بدن داشت از ولایت دفاع کرد. ایشان اولین سرباز پاسبان و اولین شهید ولایت می‌باشند.

به باور این عالم دینی، حضرت زهرا (س) بهترین الگو در عرصه‌های مختلف برای زنان عالم است. حضرت با حفظ تمامی شئونات اسلامی، در صحنه سیاست حضور پیدا کرد و با بیان خطبه‌های جانکاه و دفاع از ولایت، این موضوع را برای مردم روشن کرد.

آقای ذکی گفت: آن حضرت هم یک سرباز امام زمانش، هم مدافع ولایت و هم یک مادر نمونه بود. مادری که فرزندانش تاریخ عالم و بشریت را روشن کردند. مادری بود که فرزندانی چون امام حسن (ع) و امام حسین (ع) وحضرت زینب (س) را تربیت کرد.

حضرت زینبی که مظهر صبر است و قهرمان کربلا به شمار می‌رود و در شجاعت و دلاوری در برابر خشن‌ترین دشمنان خم به ابرو نمی‌آورد و به مبارزه و جهادش ادامه می‌دهد، بر اثر تربیت حضرت زهرا (س) به این افتخارات نائل گردید.

این کارشناس علوم دینی می‌گوید: اگر زنان مسلمان امروز می خواهند به موفقیت دنیا و آخرت برسند، باید در تمام ابعاد زندگی از حضرت زهرا (س) پیروی کنند.

وی از برگزارکنندگان و شرکت‌کنندگان مراسم‌های مذهبی خواست که بیشتر به بُعد تربیتی زندگی اهل‌بیت بپردازند و آنان را به عنوان سرمشق و بهترین الگو معرفی کنند تا مردم به خصوص جوانان از اهل بیت الگو گرفته و در دنیا و آخرت موفق و رستگار باشند.

هدف از گرامیداشت ایام فاطمیه رسیدن به حیات طیبه است.
در همین حال، خانم جواهر گوهری استاد حوزه علمیه کابل می‌گوید که گرامی‌داشت ایام فاطمیه فقط برای برافراشتن علَم آن حضرت نیست، بلکه هدف بایستی رسیدن به حیات طیبه باشد.

به گفته خانم گوهری در این دهه باید فضا بوی فاطمیه به خود بگیرد و جایگاه نبوت، امامت و شخصیت حضرت زهرا (س) حفظ شود.

وی تصریح کرد: خانه حضرت فاطمه (س) سنگری برای دفاع از امامت، پایداری، مقاومت و صبوری بود.

این استاد حوزه علاوه کرد: حضرت فاطمه زهرا (س) در تربیت فرزندان به عنوان الگویی انسان‌ساز و در جامعه‌ به عنوان یک سیاست‌مدار و مربی تمام‌عیار اسلامی درخشید.

خانم گوهری در پایان گفت: برگزاری این دهه تاثیری مثبت بر روی جوانان به خصوص زنان دارد. بهترین الگوی عفاف و حجاب برای دختران و بانوان در جامعه، حضرت زهرا( س) می‌باشند.

ارسال نظر شما


نام :
ایمیل:
پیام: