روح بلند مرجع عالیقدر، حضرت آیت الله العظمی محقق کابلی به ملکوت اعلی پیوست

زندگی نامه حضرت آیت الله العظمی محقق کابلی (مد ظله العالی)


 

قُربانعَلی مُحَقّق کابُلی ( ۱۳۰۸-۱۳۹۸ش) از مراجع تقلید شیعه و متولد افغانستان. که در قم زندگی می‌کرد. او پس از سقوط طالبان، شیعیان افغانستان را به مشارکت در نظام سیاسی این کشور تشویق کرد و در برخی مسائل اجتماعی نظرات متفاوت دارد.
محقق کابلی حدود ۲۰ سال(۱۳۳۲-۱۳۵۱ش) در حوزه علمیه نجف تحصیل کرد. او پس از کودتای کمونیستی ۱۳۵۷ش در افغانستان، به مبارزه علیه دولت کابل پرداخت و پس از تأسیس حزب وحدت اسلامی، مسئولیت شورای نظارت بر آن را به عهده گرفت. محقق کابلی درس خارج فقه تدریس می‌کرد که مطالب آن در کتاب مباحث الفقهیه منتشر می‌شود. رساله عملیه وی در سال ۱۳۷۲ش انتشار یافت.
زندگی‌نامه
آیت‌الله محقق کابلی، فرزند محمدرضا در هشتم جوزای ۱۳۰۸ش در دره ترکمن، در ولایت پروان افغانستان به دنیا آمد. دروس مقدماتی اسلامی را در زادگاه خود فرا گرفت و سپس به کابل رفت و در ۱۳۳۲ش مقیم نجف شد.
تحصیل در نجف
محقق نزدسید عبدالاعلی سبزواری، کاظم تبریزی، عبدالحسین رشتی و محمدتقی آل‌رازی، رسائل و مکاسب را فراگرفت. صدرا و مجتبی لنکرانی استادان کفایة الاصول وی بودند. شرح منظومه (سبزواری) را نزد عباس قوچانی شاگردی کرد.
شیخ قربان‌علی از زمستان ۱۳۳۴ش خارج فقه را با محمدباقر زنجانی شروع کرد. دو سال بعد در درس خارج فقه سید محسن حکیم و سید حسین حمامی و در درس خارج اصول خویی و حسین حلی شرکت نمود. کابلی مدت کوتاهی را نیز در درس‌های آیت الله خمینی شرکت می‌کرد. هم‌زمان با تحصیل درس خارج، محقق کابلی کتاب‌هایی چون شرح لمعه، قوانین، رسائل و مکاسب و کفایةالاصول را برای طلاب علوم دینی تدریس می‌کرد.

 

شادی روح بلند این مرجع عالیقدر صلوات بر محمد و آل محمد صلی الله و علیه و آله وسلم.

ارسال نظر شما


نام :
ایمیل:
پیام: