طالبان «کمیسیون بررسی حقوق شیعیان» تشکیل دادند

خبرگزاری صدای افغان(آوا) – مانیتورینگ: قاری حافظ ذاکرالله؛ از مقامات طالبان در گفتگو با ایندپندنت فارسی گفته‌است که این تشکیلات تازه تحت عنوان «کمیسیون بررسی حقوق شیعیان» به دستور رهبران طالبان ایجاد شده و در مورد جایگاه سیاسی و حقوق شهروندی شیعیان افغانستان تصمیم می‌گیرد.

او افزوده‌ که به‌زودی، ساختار و فعالیت‌های این نهاد به گونه رسمی اعلام می‌شود. قاری حافظ ذاکرالله خودش در راس این کمیسیون قرار دارد.

او اضافه کرده‌است: «از یک ماه پیش بدین‌سو، گفتگوهایی را با متنفذان و نمایندگان شیعیان افغانستان آغاز کردیم و تلاش کردیم همه آنان با امارت اسلامی بیعت کنند و سپس در مورد جایگاه آنان در دولت تصمیم بگیریم.»

رسانه‌های طالبان طی روزهای اخیر از دیدار مقام‌های طالبان و بزرگان شیعه گزارش داده‌ بودند.

مولوی عبدالکبیر؛ معاون سیاسی رییس‌الوزرای طالبان در یکی از این دیدارها گفته‌ بود که افغانستان خانه مشترک همه اقوام است و  «آغوش امارت اسلامی برای همه باز است».

او گفته که طالبان تلاش دارند که «زمینه خدمت افغان‌های کارا  را فراهم کنند».

طالبان می‌گویند که دولت آن‌ها فراگیر و همه‌شمول است و در آن نمایندگان همه  اقوام و اقشار، سهم و نقش دارند. با این حال، هنوز شماری از اقوام و اقلیت های قومی و مذهبی از جمله شیعیان می‌گویند جایگاه شایسته خود در ترکیب دولت جدید را بازنیافته‌اند.

ارسال نظر شما


نام :
ایمیل:
پیام: